Windows Yönetim Merkezi Önizleme 1909 Dona Sarkar Brandon LeBlanc


Merhaba Windows Insider'lar! Windows Yönetim Merkezi yolculuğunda güncel kaldığınız için teşekkürler! Bu sürüm, önceki önizlemelerde yayımlanan yeni işlevsellik için artımlı değişiklikler ve kalite iyileştirmeleri içerir. Packetmon'a özel güncelleştirmeler ve birkaç görsel değişiklik aşağıda açıklanmıştır.

Bu, windows yönetim merkezinin önümüzdeki iki ay içinde gelecek bir sonraki genel kullanım sürümü beklentisiyle son önizleme sürümü olacaktır.
Azure VM'ler için belirli bağlantı türü
Yeni Bağlantı ekle deneyiminde, Azure VM'ler artık en üst düzey bir bağlantı türü haline geldi. Bu işlevsellik daha önce bir sunucu eklerken "Azure" sekmesi altında yaşıyordu. Bir sunucu bu şekilde eklendiğinde, hangi sunucularınızın Azure VM olduğunu kolayca görebilmeniz için bağlantılar listesinde "Sunucu (Azure VM)" olarak görünür.
Kümeler için birleşik bağlantı türü
Hiper yakınsama kümeleri ve yük devretme kümeleri için iki ayrı bağlantı türü tek bir birleşik bağlantı türünde birleştirildi. Kümeler "Windows Server kümesi" olarak eklenebilir ve öncelikle Storage Spaces Direct'in etkin olup olmadığına bağlı olarak uygun araçlar yüklenir ve kullanılabilir. Windows Yönetim Merkezi'nin önceki sürümlerinden eklenen hiper yakınsama küme bağlantıları ve yük devretme kümesi bağlantıları otomatik olarak yeni küme bağlantı türüne geçirilecektir.
Uzantı geliştiricileri için: Yük devretme kümesi bağlantıları ve/veya hiper yakınsama küme bağlantıları için araçları etkinleştiren uzantılar, araçları yeni küme bağlantısında düzgün görüntülemek için küçük bir kod değişikliği gerektirir. Bununla ilgili ayrıntılar yakında verilecektir.
Packetmon
Packetmon'da birkaç gelişme vardır:
 • Yeni yakalama iletişim kutusu sihirbazı - kullanıcıların yakalama koşullarını ayarlamak için birkaç adım izlemesi gerekir: belirli bileşenleri seçin, filtreleri ayarlayın, bırakılanları veya tüm paketleri seçin
 • Yakalama koşulları düğmesi – yakalamayı oluşturmak için kullanılan koşulları gösteren bir iletişim kutusu açar
 • Yeniden başlat düğmesi – yakalamayı yeniden başlatmak için aynı koşulları yeniden kullanma
 • Filtreleri görüntüle iletişim kutusu – yakalanan sonuçları daha fazla filtrele
 • Kaydet düğmesi – yakalanan günlüğü farklı biçimlerde kaydetme
 • Paket ayrıntıları sayfası artık ağ yığını bileşenlerinin gerçek adlarını gösteriyor

İş ortağı uzantıları

Windows Yönetim Merkezi ekosistemi, birkaç ortak uzantısının son sürümüyle büyümeye devam ediyor.
IIS uzantısı
Web sunucunuzu yönetmek ve yönetmek için IIS yöneticisinde varolan araçları sağlayan Windows Yönetim Merkezi için IIS Uzantısı'nın ilk önizleme sürümünü duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Uzantı akışından "msft.iis.iis-management" uzantısını indirip yükleyebilirsiniz ve IIS'yi ilk kez yönetmek için bir makineye bağlanıyorsanız, yönetmek istediğiniz makineye IIS Yönetim API'sini yüklemeniz istenir.
Lenovo XClarity Integrator uzantısı genel kullanıma sunuldu
Lenovo XClarity Integrator uzantısı artık genel olarak v1.2.11 sürümüyle kullanılabilir. Tek başına sunucuları ve hiper yakınsama kümelerini yönetmek için varolan yeteneklere ek olarak, bu sürüme aşağıdaki özellikler eklenmiştir:
 • Donanım envanteri, olaylar ve uyarılar için bant içi yönetim – Sunucular Windows Server'da çalışan PowerShell aracılığıyla yönetilebilir. Bu, Lenovo XClarity Yöneticisi olmadan sunucu donanım yönetimine olanak tanır.
 • Bant dışı yönetim için Lenovo XClarity Administrator sürüm 2.5.0 desteği.
Sunucu yapılandırma değişikliği izleme için BiitOps Değişiklikleri uzantısı
BiitOps Changes uzantısı artık resmi olarak müşteriler için kullanılabilir. BiitOps Değişiklikleri, Windows Yönetim Merkezi aracılığıyla sunucu olaylarını tanımlamayı ve sorun gidermeyi, güçlü bir grafik değişikliğine genel bakış yoluyla daha hızlı ve basit bir işlem haline getirir. Temel özellikler şunlardır:
 • Bir olaya yol açan sunucularda ve/veya hizmetlerde yapılan değişiklikleri özetler
 • Basit ama güçlü bir grafik arayüzde yalnızca değişiklikleri ve değişiklikleri gösterir
 • Yöneticilerin tüm ayrıntılar için belirli değişiklikleri hızla yakınlaştırmasına olanak tanır
 • 7/24/365 izleme için basit tek seferlik kurulum, yapılandırma ve dağıtım
 • Yerel yüklemenizden hiç veri geçirilmeden son derece güvenli
 • 10 sunucuya kadar ücretsiz deneme sürümü olarak sunulmaktadır
BiitOps Değişiklikleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Bilinen sorunlar

 • Dell EMC uzantısı – Dell EMC OpenManage Integration uzantısı, bu sürümdeki son değişiklik nedeniyle Windows Yönetim Merkezi v1909 ile uyumlu değildir ve yüklenmeyecektir. Dell EMC yakında yeni bir sürüm yayınlayacak. Bu arada, Dell EMC uzantısını Windows Yönetim Merkezi v1904.1 veya v1908'de kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Küme bağlantıları  Küme bağlantısı eklerken, yeni bir küme oluşturma başvurusu vardır, ancak bu işlevsellik henüz kullanılamaz. [23380016]
 • Azure İzleyici ekleme – "Farklı yönet" kimlik bilgilerini kullanarak bir sunucuyu veya kümeyi yönetiyorsanız, ekleme başarısız olabilir.
 • Ağ – Bir Azure Ağ Bağdaştırıcısı yapılandırdıysanız, Microsoft Azure Sanal Ağ Ağ Geçidi Adresi altındaki değer köprü olarak biçimlendirilir, ancak geçersiz bir adrese yol açar. [20420185]
 • Chrome kullanıcıları yükseltmeden sonra WAC'den 403 Yasak yanıtı görebilir. Geçici çözüm* açık krom sekmelerini kapatmaktır (çalışan krom.exe işlem olmadığından emin olun). Kromu yeniden başlattıktan sonra, her şey normal şekilde çalışacaktır. Bunu açıkça belirten bir hata mesajımız var, ancak yükseltme sırasında birden fazla windows yönetim merkezi sekmesi açık olan chrome kullanıcıları mesajı görmeyecek.

Nasıl İndirilir

Registered Insiders, Windows Admin Center Preview 1909'ı doğrudan Windows Server Insider Preview indirme sayfasından, Ek yüklemeler açılır menüsü altında indirebilir. Henüz Insider olarak kaydolmadıysanız, Windows Insiders for Business portalında Windows Server'ı Kullanmaya Başlama'ya bakın.

Geri bildirimlerinize değer veriyoruz!

Sık yayın döngüsünün en önemli parçası, neyin çalıştığını ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini duymaktır, bu nedenle geri bildirimlerinize son derece değer verir. UserVoice aracılığıyla bize geri bildirim gönderin. Ayrıca, iş birliği yapmak, paylaşmak ve uzmanlardan öğrenmek için Microsoft Teknoloji Toplulukları forumundaki Windows Yönetim Merkezi alanını ziyaret etmenizi de teşvik ediyoruz.

Kullanım Koşulları

Windows Server Insider programı aracılığıyla kullanabileceğiniz tüm yayın öncesi yazılımlar Insider Kullanım Koşullarına tabidir.
Teşekkürler,

Dona ve Brandon.

 

28.10.2021

Diğer Haberler