Windows v0.9 için Rust Duyurusu Angela Zhang

Windows için Rust v0.9 yakın zamanda piyasaya sürüldü ve diğer birçok güncellemeyle birlikte tam tüketim desteği içeriyor! Tamamlanan tüketim desteği ile artık Rust dil projeksiyonunu kullanarak herhangi bir Windows API'sini (geçmiş, şimdiki ve gelecek) çağırabilirsiniz. Rust geliştiricileri, Windows geliştirmenin gücünden ve genişliğinden kolayca yararlanmalarına olanak tanıyan, tüm Windows API yüzeyine dilde deyimsel bir şekilde erişebilir. 
Bu son sürümle birlikte, Windows'ta Rust ile geliştirme konusunda Microsoft Docs'a yeni içerik ekledik  Dalış yapmak isteyenler için yeni bir Başlarken videosu da var! Proje hakkında daha fazla bilgi için Rust for Windows Github deposuna bakın .

Güncellemeler ve İyileştirmeler

Geçen yılki Rust/WinRT genel önizleme duyurusundan bu yana , sürekli iyileştirmeler ve projeye yatırım yaparak büyük ilerleme kaydettik Bu son duyurudan bu yana yapılan değişiklik ve güncellemelerden bazıları şunlardır:
  • Windows kasası aracılığıyla kullanıma sunulan Windows API'lerini birleştirerek Win32 ve COM API'leri için destek eklendi Bu API'lerin eklenmesi, win32metadata projesi tarafından etkinleştirilir Windows API'lerinin bu artan kapsamı ve birleştirilmesiyle, projenin adını "Rust/WinRT"den "Rust for Windows"a değiştirdik.
  •  Windows için Rust deposuna, çok çeşitli Windows API'lerinin (Win32, COM ve WinRT API'lerini içerir) nasıl çağrılacağını gösteren birkaç örnek eklendi  .
  • Pencereler  sandık crates.io yayınlanan ve şimdi çift lisanslı MIT veya Apache aşamasındadır. 
  • Windows kasası artık dahili olarak elle yazılmış ciltler yerine oluşturulan ciltleri kullanıyor.
  • Windows kasası artık Linux üzerine kuruludur.
  • Dizi türleri, çeşitli dize türleri ve güncellenmiş meta veriler için destek gibi Win32 API'leri için birçok iyileştirme ve düzeltme. 
  • Dönüş değerleri gibi COM arabirimleri için daha doğal ve deyimsel destek ve C tarzı birleşimler ve iç içe türler gibi şeyleri içeren ek API'ler için destek eklendi. 
  • Geliştirilmiş yapım süreleri ve hata işleme.
  • Orijinal API durumu artık korunmuştur ve bu, Windows kasasını kullanan mevcut kodu etkileyecektir.
  • QueryInterface benzeri işlevleri genel işlevlere dönüştürerek COM ile ilgili birçok işlevi çağırmayı daha güvenli ve daha kullanışlı hale getirdi.
Daha fazla ayrıntı ve daha kapsamlı bir güncelleme listesi için Rust for Windows deposundaki değişiklik günlüğüne bakın .

Basit bir örnek: Rust'ta Win32 API'leri

Kısa süre önce Rust'ta Win32 API'lerini çağırmak için destek ekledik, bu yüzden MessageBox işlevini çağıran basit bir örnek üzerinden geçeceğim Öncelikle, bu belgeleri takip ederek yapabileceğiniz Rust geliştirme ortamınızı kurduğunuzdan emin olun Bu örneğin kodu burada da bulunabilir 
Başlamak için, komut isteminde aşağıdaki komutu çalıştırarak yeni bir Rust projesi oluşturdum:
 

24.08.2021

Diğer Haberler