Alışveriş Sepetim

Windows Terminalinizi Özelleştirmenin 3 Yolu

Windows Terminali burada! Microsoft Build 2019'daki duyurunun vızıltısından Build 2020'deki 1.0 sürümüne kadar, geliştirici topluluğunda heyecan ve ilgi yarattı. Önizlemeyi buradan indirerek başlayın .
Bilgi tazelemek amacıyla Windows Terminal, Komut İstemi, PowerShell ve WSL gibi komut satırı araçları ve kabuk kullanıcıları için yeni, modern, hızlı, verimli, güçlü ve üretken bir terminal uygulamasıdır.
Ana özellikleri arasında çoklu sekmeler, bölmeler, Unicode ve UTF-8 karakter desteği, GPU hızlandırmalı metin oluşturma motoru ve kendi temalarınızı oluşturma ve metin, renk, arka plan ve kısayol tuş bağlantılarını özelleştirme yeteneği bulunur.
Bugün, Terminal'i tercihinize göre uyarlamanın üç yolunu araştırıyoruz: renkler, imleç ve sekmeler.

Renklerinizi seçin

Windows Terminal, alt tuşunu basılı tutup ayarlar düğmesini seçerek erişilebilen defaults.json dosyası içinde aşağıdaki adlandırılmış renk şemalarını içerir .
  • Campbell
  • Campbell Powershell
  • Nostaljik
  • Bir Yarım Karanlık
  • Bir Yarım Işık
  • Solarize Karanlık
  • Solarize Işık
  • Tango Koyu
  • Tango Işık
Windows Terminalini gösteren bilgisayar ekranı.
Vintage böyle görünüyor:
Şemanızı komut satırı profillerinizden birinin içinde kurmak için, renk düzeninin adını değer olarak içeren colorScheme özelliğini ekleyin.
“colorScheme”: “RENK ŞEMASI ADI”
Ad dışında her ayar, bir rengi onaltılık biçimde dize olarak kabul eder: “#rgb” veya “#rrggbb”. imleçRenk ve seçimArkaplan ayarları isteğe bağlıdır.
Terminal'in kromunda koyu ve açık tema da mevcuttur.
Mülk adı : tema
Gereklilik : Opsiyonel
Kabul eder: “sistem”, “karanlık”, “aydınlık”
Varsayılan değer: "sistem"

İmlecinizi Tasarlayın

Eski tarz veya modern, şekil, renk ve yükseklik için eksiksiz bir imleç seçeneği seti vardır.
Yatay mı dikey mi tercih edersiniz? Bir çizgi mi yoksa bir kutu mu? Sadece Terminal'e söyle.
Bu, profil için imleç şeklini ayarlar. Olası imleçler şunlardır: “bar” ( ? ), “vintage” ( ? ), “alt çizgi” ( ), “filledBox” ( ? ), “emptyBox” ( ? )
Özellik adı:  imleçShape
Gereklilik:  Opsiyonel
Kabul  edilenler : “bar”, “vintage”, “alt çizgi”, “filledBox”, “emptyBox”
Varsayılan değer:  "bar"
colorScheme ayarlanmışsa, renk şemasında imleçRenk ayarını geçersiz kılabilirsiniz. Altıgen biçiminde bir dize olarak renk: “#rgb” veya “#rrggbb” kabul edilir.
imleçHeight, alttan başlayarak imlecin yüzde yüksekliğini ayarlar. Bu, yalnızca imleç şekli "eski" olarak ayarlandığında çalışır. 25-100 arası tam sayılar kabul edilir.

(Sekme) Adında ne var?

Windows Terminal Önizleme'de sekmeleri kolayca yeniden adlandırabilir ve yeniden renklendirebilirsiniz . Bir sekmeye sağ tıklayın ve o oturum için bir sekmeyi yeniden adlandırmak için Sekmeyi Yeniden Adlandır'ı seçin. Bu seçenek, sekme başlığınızı daha sonra başlığı düzenleyebileceğiniz bir metin alanına dönüştürecektir.
Sekmenizi yeniden renklendirmek için de aynısını yapın. Renk seçiciyi veya RGB/HSV veya onaltılı alanları kullanmak için önceden tanımlanmış bir renk listesinden seçin veya Özel'e tıklayın. Harika bir ipucu, kusursuz bir görünüm için sekmenizi arka plan renginizle aynı renge ayarlamak üzere altıgen alanını kullanmaktır.
Windows Terminal ekranındaki sekme.
Her terminal örneği için bir profilin sekme başlığını ayarlamak için  Sekme başlığı öğreticisine bakın .
Windows Terminal için aylık güncellemeler Temmuz 2020'de başlıyor. Windows Terminal Önizleme'yi Microsoft Store'dan  veya  GitHub sürümler sayfasından indirmeyi unutmayın  Bu, Windows Terminal'in geliştirilmesine dahil olabileceğiniz ve en yeni özellikleri geliştirildiği anda kullanabileceğiniz kanaldır.
 

11.8.2021

Diğer Haberler

  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.