Windows Server Insider Preview Build 17093 ve Project Honolulu Teknik Önizleme 1802 duyurusu


Merhaba Windows İçerdekiler!

Bugün Windows Server Insider Preview Build 17093'ü Windows Server Insider'lara yayınlıyoruz. Bu yapı, Windows Server'ın bir sonraki Altı Aylık Kanal sürümünün önizleme yapısıdır. Yarı Yıllık kanal hakkında daha fazla bilgi için lütfen Windows Server Yarı Yıllık Kanalına genel bakış bölümüne bakın Ayrıca Proje Honolulu Teknik Önizleme 1802 de mevcuttur.

Windows Server için Build 17093'teki Yenilikler

Bu yapıda yeni özellik yok.

Project Honolulu Teknik Önizleme 1802'deki Yenilikler

Sürüm Özeti

Bu sürümde, performans iyileştirmeleri, erişilebilirlik ve yüksek kullanılabilirlikli dağıtımlar için destek gibi çalışmaların çoğu kaputun altındaydı.
Kullanıcı Arayüzündeki yenilikler, yeni bir ayar deneyimi sunduk - kontrol etmek için pencerenin sağ üst köşesindeki dişli simgesini seçin! Uzantı yöneticisinin bağlantısı ve aşağıda açıklanan ek ayarlar burada bulunur.
Bir başka yeni özellik de etiketlemedir - sıralama ve filtrelemeye yardımcı olmak için bağlantıları düzenleme yeteneğinden yararlanacakları birçok makineyi yönetmek için Honolulu kullanan müşterilerden duyduğumuz geri bildirimlere dayanarak eklendi.
Sunucu Yöneticisi çözümünde, bazı özellik algılama mantığını etkinleştirdiğimizi fark edebilirsiniz – örneğin, Hyper-V rolüne sahip olmayan bir makineyi yönetiyorsanız, Sanal Makineler veya Sanal Anahtarlar aracını görmezsiniz. . Veya yerel ana bilgisayarı yönetiyorsanız Uzak Masaüstü veya PowerShell'i görmezsiniz. Bu mantık henüz tüm araçlara eklenmedi (ör. Depolama Çoğaltması her zaman görüntülenecektir.)
Son olarak, birçoğunuz Hyper-V ana bilgisayar ayarlarını eklediğimizi duymaktan memnun olabilir. Bunları sunucuya genel bakış aracındaki ayarların içinde bulabilirsiniz.

Verim

Dosyalar ve Olaylar'ın son sürümüne eklenen yeni ağaç kontrolünü aldık ve Sunucu Yöneticisi çözümündeki diğer araçları güncelledik.

Ulaşılabilirlik

Kabuk/Gezinme ve veri tablosundan başlayarak, klavye gezintisi ve ekran okuyucu desteği gibi erişilebilirlik özelliklerini uygulamaya başladık Sonraki sürümlerde bu özellikleri genişleteceğiz.

Yüksek kullanılabilirlik

Honolulu ağ geçidi hizmetinizin yüksek kullanılabilirliği için artık Project Honolulu'yu bir yük devretme kümesinde dağıtabilirsiniz. Project Honolulu'yu mevcut bir yük devretme kümesine kolayca yüklemenizi, güncellemenizi veya kaldırmanızı sağlayan 3 PowerShell betiği sağladık. Verileri kümede kalıcı kılmak için bir Küme Paylaşılan Birimi'ne ihtiyacınız olacak, ancak komut dosyaları Project Honolulu'yu yükleyecek ve tüm düğümlerde sertifikaları yapılandıracaktır. Project Honolulu'yu bir yük devretme kümesine dağıtarak, ortamınızdaki sunucuları her zaman yönetebildiğinizden emin olabilirsiniz. Kurulum yönergeleri ve komut dosyalarına bağlantı için HA dağıtım kılavuzuna bakın .

Ayarlar – Yerelleştirme

Dil açılır menüsü artık devre dışı değil! Honolulu yerelleştirilme sürecindedir, bu nedenle çok dilli iseniz, lütfen İngilizce olmayan dilleri deneyin. İşletim sisteminiz veya tarayıcınız desteklenen bir dilde yapılandırılmışsa, Honolulu otomatik olarak o dili seçmelidir. Yükleme sırasında MSI giriş diline değil, Windows bölge dili ayarına yerelleştirilir .
Yanlış çevrilmiş bir metin bulursanız lütfen bize bildirin .

Ayarlar – Erişim

Bu bölüm yalnızca Honolulu'yu Windows Server'da bir hizmet olarak çalıştırdığınızda geçerlidir . Burada, Honolulu'ya hem kullanıcı hem de yönetici erişimi için güvenlik grupları (Active Directory veya yerel makine grupları) tanımlayabilirsiniz.
Önceden, Honolulu hizmetine erişmek için kullanıcıların ağ geçidi makinesinde oturum açma erişimine sahip olmaları gerekiyordu. Artık ortamınızı, kullanıcıların ağ geçidi makinesinde oturum açma hakları olmadan Honolulu hizmetine erişebilecekleri şekilde yapılandırabilirsiniz.
Varsayılan davranış sınırsızdır; ağ geçidi URL'sine giden herhangi bir kullanıcının Honolulu arayüzüne erişimi olacaktır. Kullanıcılar listesine bir veya daha fazla güvenlik grubu eklediğinizde, erişim bu grupların üyeleriyle sınırlandırılır. Akıllı kart kimlik doğrulamasının kullanımını zorlamak istiyorsanız, akıllı kart tabanlı güvenlik grupları için ek bir gerekli grup belirtebilirsiniz Bu durumda, bir kullanıcı herhangi bir güvenlik grubunda VE bir akıllı kart grubundaysa erişime sahip olacaktır .
Yöneticiler sekmesinde, Honolulu ayarlarını değiştirme ayrıcalıklarına sahip olacak güvenlik gruplarını tanımlarsınız. Akıllı kart grupları, burada kullanıcı listesiyle aynı şekilde çalışır. Ağ geçidi makinesindeki yerel yöneticiler grubu her zaman tam yönetici erişimine sahiptir ve listeden kaldırılamaz. Yöneticiler listesi, akıllı kart grupları için kullanıcılar listesiyle aynı AND koşulunu destekler.

etiketleme

Bağlantı listenizi yönetmenize yardımcı olmak için bağlantı listenizdeki her girişe etiket atama özelliğini ekledik. Honolulu, kolay seçim için daha önce kullandığınız etiketleri hatırlar. Tek bir bağlantı eklerken veya bir bağlantı listesi içe aktarırken etiketler atayabilirsiniz.

Honolulu Projesi için Bilinen Sorunlar

Roller ve Özellikler – Birden fazla satırı işaretlerseniz, seçimi temizlemek için düğmeyi tıklayın, öğeler kullanıcı arayüzünde işaretli kalır, ancak arka uçta başarıyla seçimi kaldırılır. Yeniden seçmek için, öğenin işaretini manuel olarak kaldırıp yeniden işaretlemeniz veya sayfayı yenilemeniz gerekir. [1802-15409823]
Erişim Ayarları – Bir güvenlik grubu eklediğinizde veya kaldırdığınızda, erişim kontrolünün uygulanması birkaç dakika sürebilir. [1802-15377945]
Başka sorunlarla karşılaşırsanız, lütfen Windows Server Community for Insider'daki Project Honolulu alanına gönderin .

Mevcut İçerik

Sunucu İçerdekiler, ISO veya VHDX formatında Sunucu Çekirdeği Sürümü seçeneğine sahiptir. Görüntüler önceden anahtarlanmıştır - kurulum sırasında bir anahtar girmeye gerek yoktur.
Eşleşen Windows Server kapsayıcı görüntüleri, Docker Hub aracılığıyla sağlanacaktır. Windows Server kapsayıcıları ve Insider derlemeleri hakkında daha fazla bilgi için Windows Kapsayıcıları Belgelerine bakın, Windows Kapsayıcıları Belgeleri ve Insider Kapsayıcı Görüntülerini Kullanma öğesine tıklayın .
Semboller, genel sembol sunucusunda bulunur – Microsoft'un Symbol Server blog gönderisinde Güncelleme ve Microsoft Symbol Server'ı Kullanma bölümüne bakın .
Bu Server Insider yayın öncesi derlemesi 2 Temmuz 2018'de sona erecektir.

Nasıl indirilir 

Insider yazılım indirmelerini elde etmek için kayıtlı Insider'lar doğrudan Windows Server Insider Preview indirme sayfasına gidebilirler Henüz Insider olarak kaydolmadıysanız Windows Insiders for Business portalında SUNUCU İLE BAŞLARKEN bölümüne bakın .

Diğer Haberler