p

Windows Server 2019 Insider Preview Build 17639 Duyurusu


Merhaba Windows İçerdekiler!

Bugün, 18 sunucu dilinde hem Masaüstü Deneyimi hem de Sunucu Çekirdeği içeren Windows Server vNext Uzun Süreli Hizmet Kanalı (LTSC) sürümünün yeni bir yapısını ve bir sonraki Windows'un yeni bir yapısını yayınlamaktan mutluluk duyuyoruz. Sunucu Yarı Yıllık Kanal sürümü. Lütfen ayrıca Windows Server Yarı Yıllık Kanalındaki güncellemeler hakkında bu son blog duyurusuna bakın .
Her önizleme sürümünde denemenizi ve sorunları geri bildirmenizi istediğimiz iki ana alan vardır:
  • Yerinde İşletim Sistemi Yükseltmesi (Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016'dan)
  • Uygulama uyumluluğu – herhangi bir sunucu rolü veya uygulaması çalışmayı durdurursa veya eskisi gibi çalışmazsa lütfen bize bildirin.

En Son Yapıdaki Yenilikler

 Daha önceki yapılarda sunulan yeni özelliklerin tam listesini görmek için burayı tıklayın .

Yerinde yükseltmeler

Yerinde yükseltme, bir yöneticinin mevcut bir Windows Server yüklemesini, ayarları ve yüklü özellikleri koruyarak daha yeni bir sürüme yükseltmesine olanak tanır. Yerinde yükseltme için desteklenen Windows Server LTSC sürümleri ve sürümleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.
MEVCUT KURULU İŞLETİM SİSTEMİ MEVCUT YÜKSELTME VERSİYONU VE SÜRÜMÜ
Windows Server 2016 Standardı Windows Server 2019 Standard veya Veri Merkezi
Windows Server 2016 Veri Merkezi Windows Server 2019 Veri Merkezi
Windows Server 2012 R2 Standardı Windows Server 2019 Standard veya Veri Merkezi
Windows Server 2012 R2 Veri Merkezi Windows Server 2019 Veri Merkezi

Depolama Taşıma Hizmeti

Windows Server ile ilgili yaygın bir sorun, eski işletim sistemlerinden ve depolama platformlarından veri taşıma seçeneklerinin olmamasıdır. Basitçe yerinde yükseltmeler imkansız olduğundan ve manuel geçişler yavaş olduğundan ve hizmette önemli kesintilere veya kullanıcılar ve uygulamalar için erişim kaybına neden olabileceğinden, birçok müşteri hala Windows Server 2012 R2, Windows Server 2008 R2 ve hatta Windows kullanıyor. Sunucu 2003.
Bu zorluğu ele alan Windows Server 2019, Windows Server Standard ve Datacenter sürümlerinde bulunan yeni bir rol olan Storage Migration Service'i (SMS) sunar. SMS, iş tabanlı bir düzenleme ve proxy'dir ve şunları sağlar:
  • Yöneticilerin verileri, güvenlikleri ve ağ ayarları için mevcut sunucuların envanterini çıkarmasına olanak tanır.
  • SMB protokolünü kullanarak bu veri, güvenlik ve ağ ayarlarını yeni, modern bir hedefe taşır.
  • Kullanıcılar ve uygulamalar etkilenmeyecek ve geçişin gerçekleştiğinden habersiz olacak şekilde orijinal kaynağı devre dışı bırakırken eski sunucunun kimliğini tamamen devralır.
SMS, Honolulu tabanlı bir grafik yönetim sistemiyle düzenlenmiş iş akışı sağlayarak, birçok sunucunun aynı anda şirket içinde veya Azure'da çalışan yeni hedeflere ölçeklenebilir geçişlerine olanak tanır.
SMS, kullanımdaki dosyalar, paylaşım ayarları, güvenlik ayarları, ağ adresleri ve adları, yerel güvenlik ilkeleri, şifrelenmiş veriler ve daha fazlası dahil olmak üzere bir taşıma işleminin genel sorunlarını ve inceliklerini ele alır. Tüm bunlara, sağlam PowerShell otomasyonu tarafından desteklenen sezgisel bir grafik arabirimden erişilebilir.
SMS aktif geliştirme aşamasındadır ve her önizlemede birçok değişiklik ve iyileştirme göreceksiniz. Ayrıca, Honolulu yönetim sisteminin kullanımı, uzantı yöneticisi sistemi aracılığıyla bant dışı değişiklikleri mümkün kılarak, geri bildiriminiz üzerinde Windows Server önizleme mekanizmasının izin verdiğinden daha sık hareket etmemize olanak tanır.
Depolama Geçiş Hizmetini dağıtma ve kullanma hakkında daha fazla bilgi için http://aka.ms/StorMigSer adresini ziyaret edin.

Depolama Çoğaltması

Storage Replica (SR), ilk olarak Windows Server 2016 Datacenter Edition için bir teknoloji olarak piyasaya sürüldü. SR, olağanüstü durum kurtarma için sunucular veya kümeler arasında birimlerin eşzamanlı ve eşzamansız blok çoğaltmasını sağlar. SR ayrıca, tüm düğümlerin eşitlenmiş halde kaldığı iki siteye yayılan kapsamlı yük devretme kümeleri oluşturmanıza olanak tanır.
Windows Server 2019'dan başlayarak, müşteri isteklerine yanıt vererek SR'ye aşağıdaki geliştirmeleri ekledik:
  • Günlük v1.1. SR günlük sistemindeki performans iyileştirmeleri, özellikle birbirleri arasında çoğalan tamamen flash dizilerde ve Storage Spaces Direct (S2D) kümelerinde, çok daha iyi çoğaltma verimi ve gecikme süresi sağlar. Bu güncelleştirmeden yararlanmak için çoğaltmaya katılan tüm sunucuları Windows Server 2019'a yükseltmeniz gerekir.
  • Yük Devretmeyi Test Et. Artık çoğaltılan hedef depolamanın yazılabilir bir anlık görüntüsünü monte etmek mümkündür. Bunu yapmak için, sunucunuzun şu anda hedefte çoğaltılmayan, kullanılmayan bir birime sahip olması gerekir; kullanılmayan birimde, test veya yedekleme amacıyla çoğaltılan depolamanın bir anlık görüntüsünü geçici olarak monte edin. Siz testlerinizi gerçekleştirirken orijinal kaynağın çoğaltılması hız kesmeden devam eder; verileriniz asla korumasız kalmaz ve anlık görüntü değişiklikleriniz üzerine yazılmaz. İşiniz bittiğinde, anlık görüntüyü atın. (Not: Bu özelliği ilk olarak Windows Server sürüm 1709 kanalında yayınladık).
  • Depolama Çoğaltma Standardı. SR yakında yalnızca Datacenter Edition'da değil, Windows Server 2019 Standard Edition'da da sunulacak. Standard Edition çalıştıran sunuculara yüklendiğinde, SR aşağıdaki sınırlamalara sahiptir:
SR, tek bir birimi çoğaltır (sınırsız sayıda birim yerine).
Hacimlerin bir ortaklığı olabilir (sınırsız sayıda ortak yerine). Birimlerin boyutu 2 TB'a kadar olabilir (sınırsız boyut yerine).
Windows Server 2019'un Insider önizlemeleri sırasında geri bildirimlerinizi dinlemeye ve bu ayarları telemetrimiz aracılığıyla değerlendirmeye devam edeceğiz. Bu sınırlamalar, önizleme aşamasında ve RTM'de birkaç kez değişebilir.
Bu değişiklik, Windows Server 2019, 17639 derlemesinden hemen sonra bir önizlemede geliyor. İlk geri bildiriminizi almak için bu değişiklikleri duyuruyoruz. Storage Replica için yeni özellikler hakkında daha fazla bilgi için http://aka.ms/StorageReplica adresini ziyaret edin .

Mevcut İçerik

Windows Server 2019 Önizlemesi , ISO biçiminde 18 dilde mevcuttur. Bu derleme ve gelecekteki tüm yayın öncesi derlemeler, kurulum sırasında etkinleştirme anahtarlarının kullanılmasını gerektirecektir. Aşağıdaki tuşlar sınırsız aktivasyona izin verir:
Veri Merkezi Sürümü  6XBNX-4JQGW-QX6QG-74P76-72V67
Standart Sürüm  MFY9F-XBN2F-TYFMP-CCV49-RMYVH
Windows Server vNext Altı Aylık Önizleme Sunucu Çekirdeği Sürümü yalnızca İngilizce, ISO veya VHDX biçiminde mevcuttur. Görüntüler önceden anahtarlanmıştır - kurulum sırasında bir anahtar girmeye gerek yoktur.
 Bu yapıların süresi 2 Temmuz 2018'de sona erecek
Semboller , genel sembol sunucusunda bulunur – Microsoft'un Symbol Server blog gönderisinde Güncelleme ve Microsoft Symbol Server'ı Kullanma bölümüne bakın Daha önce olduğu gibi, eşleşen Windows Server kapsayıcı görüntüleri Docker Hub aracılığıyla sunulacak. Windows Server kapsayıcıları ve Insider derlemeleri hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın .

Nasıl indirilir 

Insider yazılım indirmelerini elde etmek için kayıtlı Insider'lar doğrudan Windows Server Insider Preview indirme sayfasına gidebilirler Henüz Insider olarak kaydolmadıysanız Windows Insiders for Business portalında SUNUCU İLE BAŞLARKEN bölümüne bakın .

16.08.2021

Diğer Haberler

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.