Alışveriş Sepetim

Windows Insider Geri Bildirimi, Windows 10 Geliştirmeyi Nasıl Etkiler?Adım Samer Sawaya – Gabe Aul'un liderlik ettiği Veri ve Temel Bilgiler Ekibinin bir parçası olan Windows Geri Bildiriminde Kıdemli Program Yöneticisi Lideriyim. Birçoğunuz, Windows Insider Programında aldığımız tüm geri bildirimlerle ne yaptığımızı ve bunların hepsini sizin girdilerinizle ürün kararlarını bildirmek için nasıl kullanabileceğimizi sordunuz. Bu gönderiyle, girdilerinizin Windows'u "birlikte geliştirmeye" yardımcı olmak için nasıl kullanıldığına ilişkin bazı sahne arkası bilgilerini sizinle paylaşmaktan heyecan duyuyorum.

Geri bildirim heyecan verici!

Bir uçuşu serbest bıraktığımız günler, mühendislik ekipleri için çok heyecan verici. İçeriden gelen geri bildirimleri görmeyi çok seviyoruz. Tüm girdilerinizi görmek Windows ekibinde harika bir enerji yaratıyor. Bunları sıralarız, neyin önceden bilindiğini ve neyin yeni olduğunu buluruz ve ardından öğrendiklerimize dayanarak ürün biriktirme listelerimizi yeniden şekillendiririz. Ekip odalarımızdan birine, gelen geri bildirimler arasında geçiş yapan büyük bir ekran yerleştirdik. Gelen geri bildirim oranını gösterir ve trend olan geri bildirimi vurgular. Ekibimiz günlük toplantımız sırasında etrafında toplanır. Windows Geri Bildirim uygulamasında oluşturduğumuz özelliklerden ve OSG'deki tüm özellik ekiplerinin kendi alanlarındaki en önemli geri bildirim isteklerini belirlemelerine yardımcı olmak için ne yaptığımız hakkında konuşuyoruz.
Burada, bir sürümden sonra geri bildirimimizin tipik olarak nasıl aktığına bir göz atın. Bu grafik, Desktop 10130 uçuşunu (29 Mayıs'ta yayınlandı) ve zaman içindeki geri bildirim akışını gösterir.
10130 gelen geri bildirim oranı
Genellikle ilk birkaç günde bir geri bildirim artışı ve daha sonra zaman içinde daha yavaş ve sabit bir geri bildirim oranı görürüz.
Ekibimizin amacı, Windows genelinde ekipleri doğrudan sağladığınız müşteri geri bildirimlerine bağlamak ve daha iyi hale getirmek için yazdığımız kod içinde geri bildiriminizden yararlanmayı çok basit hale getirmektir. Bu nedenle ne kadar geri bildirim aldığımızı, ne kadarını hata raporlarına ve iş öğelerine dönüştürdüğümüzü ve ne kadar iş öğesini tamamladığımızı takip ediyoruz. Geri bildiriminize göre hareket ettiğimizden emin olmak için bu temel ölçümleri sürekli olarak izliyoruz.

Mühendisler geri bildiriminizi kullanır

Geçen Ekim ayındaki ilk önizleme derlememizden bu yana, Windows Geri Bildirim uygulaması aracılığıyla 3 milyondan fazla Windows Insider geri bildirimi ve ayrıca Windows Geri Bildirim uygulamasının (mini anketler gibi görünen) açılır bildirim sorularına 2,5 milyondan fazla yanıt aldık. Dahili olarak, Windows Geri Bildirim Uygulaması “Kullanıcı Tarafından Başlatılan Geri Bildirim” (UIF) aracılığıyla kendi başınıza girdiğiniz geri bildirimleri çağırırız; “Sistem Tarafından Başlatılan Kullanıcı Geri Bildirimi” (SIUF) olarak adlandırdığımız anketler aracılığıyla geri bildirim.
Bu çok büyük bir geri bildirim! Tüm geri bildirimlerinizi işleme koymak ve anlamak için birkaç teknik kullanıyoruz:

Windows'taki tüm mühendislere geri bildiriminize erişim izni verme

Windows'taki tüm ekipler, sağladığınız ham geri bildirim setinin tamamına erişebilir ve birçok mühendis doğrudan bu kaynağa gider. Mühendislerin sorgu oluşturmak için kullanabilecekleri tanıdık bir arabirimimiz (Visual Studio Online tabanlı) var. Belirli geri bildirim parçalarına ulaşmak için parametreler ekleyebilir ve belirli değerlere filtre uygulayabilirler.
geri bildirimin vso görünümü
Tüm geri bildirimleriniz - yaptığınız tüm öneriler, gönderdiğiniz "olumlu oylar" ve yanıtladığınız mini anketler - bunların tümü, mühendislerin sorgulayabileceği geri bildirim veritabanımızda saklanır.
Windows'taki ekipler ayrıca, henüz ele almadıkları alanlarına özgü geri bildirim sorunlarını vurgulayan düzenli otomatik e-postalar alırlar. Bu e-postalar, en çok oy alan konularla ilgili görüşlerin yanı sıra, yeni ve trend olan geri bildirimler gibi, olumlu oy sayısına bağlı olmayan farklı görüşleri de içerir. Bu e-postalar, geri bildiriminizin doğrudan ürün ekibinin gelen kutularına iletilmesine yardımcı olur. Ürün ekipleri, tek bir tıklamayla verilere dalmak için e-postaları kullanır ve geri bildiriminizi anında kodlanacak bir iş öğesine dönüştürebilir.
Ekipler, trend olan sorunları ve veri kümelerini (aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır) belirlemek için metin analizine bakmak için dahili web raporlama sitemizi de kullanır.

Geri bildirimi iş öğelerine dönüştürmek mühendisler için çok kolaydır

Mühendislerin geri bildiriminizi bulmasını kolaylaştırmakla kalmıyoruz, aynı zamanda bu konuda harekete geçmelerini de kolaylaştırıyoruz.
Windows Geri Bildirim uygulamasındaki her kategori, o ekibin özellik grubuna özgü sistem tanılamalarını toplar. Geri Bildirim uygulamasında kategorilerini tanımlamak ve kategorileri altında bir "Sorun" geri bildirimi yapıldığında hangi tanılamaların toplanması gerektiğini belirlemek için Windows'taki ekiplerle yakın bir şekilde çalışıyoruz.
Bu nedenle, örneğin, Masaüstü > Eylem Merkezi kategorisinde geri bildirimde bulunduğunuzda, geri bildiriminize Eylem Merkezi ekibinin özel tanılamaları da eklenecektir. Bu, geri bildiriminizi Sorun olarak işaretlediyseniz, Eylem Merkezi ekibinin geri bildiriminizde hata ayıklamasına yardımcı olacaktır.
Geri bildirim veritabanımızda ekran görüntüleri ve tanılamalar geri bildiriminize eklenir. Bu, sağladığınız metin açıklamasına ek olarak, ekiplerin sorununuzu veya önerinizi daha iyi anlamasını sağlar.
Ekiplere, geri bildiriminiz üzerine tek bir tıklamayla kolayca işlem yapma olanağı veriyoruz. Bu tek tıklama özelliği, ekiplere gösterdiğimiz tüm geri bildirim görünümlerinde bulunur. İster doğrudan geri bildirim veritabanıyla etkileşimde bulunsunlar, ister gönderdiğimiz otomatik e-postalardan birini alıyor olsunlar veya dahili web raporlama sitesini kullanıyorlarsa, geri bildirimden iş öğesine geçmek basittir.

Oylama sistemini nasıl kullanıyoruz

Windows Geri Bildirim uygulamasındaki yükseltme sistemi, çoğu insan için önemli olan sorunları belirlememize ve öncelik sırasına koymamıza özellikle yardımcı olur. Yine de hacmin sadece bir faktör olduğunu biliyoruz, bu nedenle sadece birkaç kişi için önemli olanlar da dahil olmak üzere her türlü sorun raporuna ve öneriye dikkat ettiğimizden emin oluyoruz.
Çok fazla oy alan geri bildirimleri otomatik olarak ürün iş öğelerine dönüştürmek ve geri bildirimin hangi ekibe ait olduğunu belirlemek için bir algoritma kullanıyoruz. İş öğesi, uygun ekibin yapılacak iş listesinde yer alır ve geri bildirime çok yakından bakar ve ona nasıl hitap edileceğini veya yanıt verileceğini değerlendirir.
Windows'un oluşturulmasına yardımcı olan birçok ekip var. Bazı takımlar bölgeleri için çok fazla oy ve geri bildirim alıyor. Diğerleri daha az alır. Bu nedenle, üzerinde hareket ettiğimiz geri bildirimlerin genel sırasını ve önceliğini değerlendirmek için yalnızca olumlu oyların sayısına bakmıyoruz. Örneğin ekipler ayrıca yeni veya ortaya çıkan sorunları, belirli deneyimlerdeki veya belirli donanımdaki sorunları da arar. Bu durumda, oy sayısı en önemli özellik değildir. Aslında, muhtemelen çok fazla olumlu oy alan pek çok şey var, ancak en önemli konu haline gelmeden önce bu sorunu çabucak ele aldık.
Dahili olarak ekiplerin, yeniden oluşturulması zor bir sorunu doğrulamak için gönderdiğiniz geri bildirimleri kullanacakları zamanlar vardır, örneğin bir ekip belirli bir yapılandırmada belirli bir cihazla ilgili bir sorun görürse, bulmaya çalışmak için geri bildirimi aktif olarak filtreleyebilirler. Windows Insider'lar sorunu çözdüyse (cihaz türüne veya cihaz modeline vb. göre geri bildirim arayabileceklerinden). Bu, temel nedeni anlamalarına veya bunun gerçekten Windows Insider'larımızın da vurduğu bir sorun olup olmadığını doğrulamalarına yardımcı olur.
Windows'u birçok dile çevirmekten sorumlu yerelleştirme ekiplerimiz, çeviri sorunlarını belirlemeye çalışmak için genellikle belirli bir Windows dilini kullanan Windows Insider'lardan geri bildirim arar. Yine bu, yalnızca olumlu oylara dayalı değildir (örneğin, işletim sistemi dili Brezilya Portekizcesi olan ve belirli bir Ayarlar sayfasında geri bildirimde bulunan Windows Insider'lardan gelen geri bildirimler). Yerelleştirme ekibi, geri bildiriminize dayanarak kötü çevrilmiş kullanıcı arayüzünü bulmaya ve düzeltmeye çalışırken çok aktif.
Bu nedenle, neyin ele alınması gerektiğine dair önemli bir gösterge olarak olumlu oylardan yararlanırken, harekete geçilmesi gereken geri bildirimleri araştırmak ve bulmak için birçok başka yöntem kullanıyoruz.

Temaları belirlemek için metin analizinden nasıl yararlanırız?

Belirli uçuşlarda hangi kümelenmiş ifadelerin ortaya çıktığını anlamak için analizler tasarladık. Bir kelime bulutu görünümünde genel konu grubuna bakmak için uzaklaştırabilir ve oradan özel geri bildirim parçalarınıza dalabiliriz. Bu, geniş geri bildirim temalarını görmemizi sağlar.
Ekiplerin geri bildirimleri keşfetmek için kullandığı Gestalt adını verdiğimiz dahili bir web raporlama aracımız var. Bunu, Build 10049 for PC uçuşunda Windows Insider'lardan aldığımız geri bildirimleri gösteren bir kelime bulutu oluşturmak için kullandım. Unutma, bu Spartan Projesi'ni tanıttığımız uçuştu. Mühendisler, burada görünen geri bildirim grubunu çeşitli şekillerde filtreleyebilir, örneğin yapı numarası, mobil ile PC, cihaz modeli, dosyalama tarihi, dil, Windows Insider Hızlı çalma ve Windows Insider Yavaş çalma vs. gibi kriterlere göre.
gestalt kelime bulutu projesi spartalı
Gerçek geri bildiriminiz bu görünümü oluşturur ve mühendisler birkaç tıklamayla orijinal geri bildirim gönderiminize dalabilir. Bu, genel sorunları uzaklaştırmamıza ve tanımlamamıza, ardından belirli sorunları anladığımızdan emin olmak için özel geri bildiriminizi yakınlaştırmamıza olanak tanır.
Bir sonraki ekran görüntüsünde, bir mühendis "Project Spartan" gibi konulardan birine girerse ne olacağını görebilirsiniz. O konuyla ilgili kelime bulutunu filtreler ve sağdaki ayrıntılar bölmesinde o konuya katkıda bulunan tüm geri bildirimlerinizi okuyabilir. Her ayrıntılı geri bildirim parçasının yanında, ekiplerin üzerinde çalışmaya başlayabilmesi için onu bir iş öğesine dönüştürmesine olanak tanıyan bir bağlantı vardır.
gestalt kelime bulutu projesi spartan 2
Mühendislerin geri bildiriminizi görüntülemelerinin bir başka yolu da doğrudan Windows Geri Bildirim uygulamasıdır. Yalnızca Windows Insider'lardan Windows Geri Bildirim uygulamasını kullanmalarını istemiyoruz, aynı zamanda dahili kullanıcılardan girdi toplamak için birincil yöntem olarak kullanıyoruz. Tüm Windows mühendislerinin, derlemeler Insider halkalarımıza geçmeden önce hem PC'de hem de mobilde yalnızca dahili uçuşları test etmesi bekleniyor. Mühendisler, dahili yapılarımız hakkında geri bildirimde bulunmak, birbirimizin geri bildirimlerini ve sorunlarını oylamak için Windows Geri Bildirim uygulamasını kullanır ve ayrıca geri bildiriminizi görebilir ve bir iş öğesine dönüştürebiliriz. Bu şekilde, bir iş öğesini dahili bir derlemede dosyalamadan önce, Insider'ların bunu önceki bir derlemede rapor edip etmediğini hızlı bir şekilde kontrol edebiliriz.

sana neden sorular soruyoruz

Herhangi bir süredir bir yapı kullanıyorsanız, Geri Bildirim uygulamasının size SIUF adını verdiğimiz “mini anketlerde” sorduğu soruları fark etmişsinizdir (ve umarım yanıtlamışsınızdır). 1 Ekim'den bu yana, Insider'larımıza bu anketlerin 13,5 milyonunu gönderdik ve 2,5 milyon kez yanıtladınız (%18,5 yanıt oranı). Ekipler, Masaüstü ve Telefon için bu soruların yüzlercesini yazdı ve yanıtlarınız için sabırsızlanıyorlar! Telefonda, bu mini anketlere yanıt verme konusunda Insider'lardan büyük ilgi gördük, bu yüzden bunlardan daha fazlasını aramaya devam edin.
Size bu şekilde sorular sormamızın nedeni şudur:
  • Geri bildiriminizle ilgilendiğimiz eylemi gerçekleştirdiğiniz için, sizden "anında" geri bildirim almamıza yardımcı olur.
  • Hem derecelendirme ölçeklerini hem de serbest biçimli metin girişini kullanarak, iyileşip gelişmediğimizi ölçmek için bir özellik uçuşundaki ilerlemeyi kolayca karşılaştırabiliriz.
  • Deneyimin belirli yönlerini iyileştiren daha ayrıntılı, hedefli sorular sorabiliriz.
Girdiğiniz serbest form metin yanıtları (sağladığınız derecelendirmeye ek olarak), soru soran ekipler için çok faydalıdır. Bu verileri benimserler ve genellikle ileriye dönük deneyimin nasıl geliştirileceğine dair iyi öneriler alırlar.
  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.