Windows 11'in arkasındaki kişiler: Giriş ve erişilebilirliği iyileştirmek için topluluklarla birlikte çalışma

John Porter, pek çok kişinin normal kabul ettiği bir klavye ve fareyi kullanamayan bir girdi ve erişilebilirlik tasarımcısıdır.
Porter, bilgisayarıyla etkileşim kurmak için anahtarlara (küçük bir hareket aralığını kapsayacak şekilde önceden tanımlanmış eylemlere sahip bir dizi düğme) ek olarak neredeyse tamamen ses ve konuşma tanıma teknolojisine güveniyor.
Modern Giriş ve Erişilebilirlik ekibinin bir parçası olarak Windows 11 üzerinde çalışarak, bilgisayarlarını farklı şekillerde kullanan diğer kişilere yardımcı olacak çözümler üretiyor.
Microsoft'a üç yıl önce katılan Porter, "Ekipteki rolüm, yalnızca engelli müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp aynı zamanda genel değere sahip yeni ve doğası gereği daha kapsayıcı girdi yöntemlerini nasıl oluşturabileceğimizi düşünmek" diyor. Washington Üniversitesi'nde İnsan Merkezli Tasarım ve Mühendislik bölümünde doktora programında iken.
Windows 11'de artık Ayarlar'da Erişilebilirlik'i, yeni kontrast temalarını ve geri bildirimleriyle daha da fazlasını yapmak için engelli topluluğuyla etkileşimde bulunmaya devam eden bir bağlılığı göreceksiniz.

Spinal kas adı verilen nöro-kas hastalığı olan Porter, “Ekipte benim gibi bir bilgisayarla etkileşime girmenin ne anlama geldiğine dair geleneksel bir düşünceye yerleşmiş büyümemiş birinin olması, alışılmışın dışında düşünmeme olanak sağlıyor” diyor. atrofi.
Küçük bir çocukken - yaklaşık 5 yaşında - ilk bilgisayarında klavye ve fare kullanmak için yeterli el becerisine sahipti. Ancak durumu geliştikçe, klavyede "avlamak ve gagalamak" için bir kurşun kalem ve fare yerine bir ekran kalemi kullanarak uyum sağlamak zorunda kaldı.
“Kendi çocukluğuma, sınıfta ya da bilgisayar dersinde olduğumu düşündüğümde, en canlı anılarım arasında alternatif giriş cihazları kullanmak ve tüm çocukların bu yeniliğe tanık olmak için toplanma biçimleri var. Benim için inanılmaz derecede şanslıydım, bu oldukça olumlu bir deneyim olarak kendini gösterdi, ancak bunun tipik olmaktan çok uzak olduğunun da farkındayım,” diyor Porter. “Genellikle, engelli insanlar için – duyusal, fiziksel veya bilişsel – erişilebilirlik özellikleri ve çevrenizdeki dünyayla etkileşiminize aracılık etmesi için güvendiğiniz yardımcı teknolojiler, 'Ben farklıyım' yazan yanıp sönen bir neon tabela da olabilir. Windows 11 ile bu bizim gerçek taahhütlerimizden ve önceliklerimizden biriydi. Windows'u fare, dokunma veya sesle yazma, varsayılan bir renk teması vb. ile kullanıyor olmanızdan bağımsız olarak.
“Engellilerin hiçbirinin birbirine benzemediğini anlamak çok önemliydi. Kör veya az gören bir kişi, tüm bir topluluk için vekil olarak hareket edemez. Ekibime ve tüm ortak ekiplerimize iletmeye çalıştığım şey, iyi bir başlangıç ??yaptığımızdır, ancak bunu nasıl daha ileriye taşıyabiliriz? Ben o kapıyı kırdım, tabiri caizse, o masaya daha fazla yer bulmak için Windows dünyasındaki bu ayrıcalığı nasıl kullanabilirim, bu sohbete daha fazla insan katabilirim? İnsan çeşitliliğinin tüm yelpazesini temsil etmek için ilerleyebilmemizin tek yolu, yarattığımız şeylerde anlaşılmak ve temsil edilmek” diyor Porter.
Jiwon Choi gülümseyerek
Jiwon Choi
Porter'ın menajeri Jiwon Choi, üniversiteden mezun olduktan sonra sekiz yıldır Microsoft'ta çalışıyor ve Windows'taki deneyimini ekibinin tamamına yayılmış bir zihniyete kanalize ediyor.
İnsanların farklı tercihleri ??ve yetenekleri olduğunu kabul ederler. Bu insanlar Windows ile nasıl etkileşime girmeyi tercih ediyor diye sordular. Görüşleri az mı ve bu nedenle, ekranı daha iyi görmelerine veya istedikleri şekilde görmelerine yardımcı olması için yazılım deneyiminin bir şekilde artırılması gerekiyor mu? Ya da bazı insanlar hiç göremiyor. Her şeyin yüksek sesle okunduğu bir deneyime ihtiyaçları olabilir.
"Windows 11'in adı anılmadan önce bile, bu kadar büyük bir hamle olacağını ve bu yeni sayfa olacağını her zaman biliyorduk. Kendisinden çok şey öğrendiğini itiraf eden Choi, "İnsanlar için, müşteriler için gerçekten iğneyi hareket ettireceğini düşündüğümüz ve inandığımız şeylere gerçekten boyun eğdiğimizden emin olmak istedik" diyor. ekip, “Bunu birlikte inşa ediyoruz, bu yüzden gerçekten birbirimizi yükseltmeye ve birbirimize öğretmeye çalıştık” anlayışını pekiştirdi.
Choi'ye aşılanan Carnegie Mellon Tasarım Okulu, formun işlevi takip ettiği temel ilkesidir.
“Her zaman sorunun ne olduğunu sorgulamakla ilgilidir. Ve bence her zaman gerçek çekirdekteki külçeyi belirleme açlığı her zaman tutunmaya devam ettiğim bir şey ve bence bu, dikkatimizi dağıtan şeyleri sınırlamamıza yardımcı oldu” diyor. "Gerçekten anlamlı, kasıtlı ve düşünceli çözümler yaratmaya çalışıyoruz."
Choi sonunda baskı tasarımına geçeceğini düşündü - hatta yurtdışında İsviçre'de baskı tasarımı konusunda uzmanlaşmış bir okulda eğitim gördü - ancak bir işe alım etkinliğinde bir Microsoft standını ziyaret ettikten sonra fikrini değiştirdi.
"Gerçekten anlamlı, kasıtlı ve düşünceli çözümler yaratmaya çalışıyoruz."
Choi sonunda baskı tasarımına geçeceğini düşündü - hatta yurtdışında İsviçre'de baskı tasarımı konusunda uzmanlaşmış bir okulda eğitim gördü - ancak bir işe alım etkinliğinde bir Microsoft standını ziyaret ettikten sonra fikrini değiştirdi.
"2013'te bu deneyimin ne kadar beklenmedik olduğu beni çok şaşırttı. Microsoft ve tasarımın aynı cümleyi kurduğunu hiç duymadınız, ancak okulumuza gelen bu tasarım liderlerinin vizyona ve güce gerçekten inandıklarını söyleyebilirim. Doğu Kıyısı ve Güney Kore arasında gidip gelen Choi, tasarımın neler getirebileceğinin farkında. "O kadar geniş bir erişime ve etki potansiyeline sahip bir şirkette çalışmak konusunda çok çekici bir şey vardı ki bence gerçekten bulaşıcıydı, o duygu."
Choi, bu duyguyu insanları dinlemeye ve onların ihtiyaçlarına göre gelişmek için şirket içindeki diğer kişilerle birlikte çalışmaya doğru geliştirdi. Ekibi, donanım üzerinde çalışan ekiplerle işbirliği yaparak, herkesin masaüstü kule kurulumuna sahip olmadığı gerçeğini kabul ederek, insanların cihazlarını nasıl tuttukları konusunda onlara fikir verdi. İnsanların bilgisayarlarını sabit bir masaüstü kurulumunun ötesinde nasıl kullandıklarına baktılar ve koltukta ve hareket halindeyken olduğu gibi akıcı bir şekilde çalışmayı tercih eden insanların ihtiyaçlarını gözlemlediler. Ve klavye ve farenin hazır olmadığı durumlarda yazmanın olduğu yerler. Onun ve ekibinin çeşitli duruşlar ve ortamlar etrafında tasarlamasına yardımcı oldu.
Ekibi, müşterilerinden bu duruşlar (bir kullanıcının ve cihazının fiziksel düzenlemeleri) arasında içerik yazmak ve oluşturmak için seslerini kullanmak istediklerini duydu, bu yüzden Choi ve ekibi bunu benimsedi.
Windows 11'de sesle yazmanın ekran görüntüsü
Windows sesle yazma gibi bu giriş çözümleri de genellikle doğal erişilebilir sonuçlara sahiptir. Örneğin, sesle yazma başlangıçta farklı cihaz duruşlarında uygun metin girişi için genel kullanıma yönelik bir kullanım durumu için tasarlanmış olsa da ekip, bu özelliğin geleneksel yazmayı zorlaştıran fiziksel engelleri olan müşteriler için de değerli olduğunu buldu.
“Bu bir oyun değiştirici” diyor. "Bu çabaları gerçekten ikiye katlamak istiyoruz."
İnsanların seslerini kullanabilecekleri yerleri bulmalarını kolaylaştırdılar.
“İnsanların, sizinle gerçekten bulunduğunuz yerde buluşmaya çalışan zarif bir çözüm bulmasını umuyoruz” diyor. "Güvenilir, değerli ve umarım insanlar bunu gerçekten deneyebilir ve faydanın ne olduğunu görebilir ve bizim için bundan bir şeyler öğrenebiliriz."
Windows 11'de renk filtreleri ve erişilebilirlik simgesiyle ayarların ekran görüntüsü
Bu sürümle birlikte onun için çok şey ifade eden şey, Erişilebilirlik simgesinin yeniden markalaşmasıydı.
“Erişilebilirlik sonradan düşünülen bir şey değildi. Tüm bu yönler önemliydi” diyor Choi. “Windows 11'in bu yeni yolculuk ve herkesin dahil olduğu mesajıyla tutarlı olmasını istedik. Bir insan figürü olan ikon hakkında en çok sevdiğim şey, sadece bir tür sakatlıktan bahsetmiyoruz. Spektrumdaki bu aralığın tamamını kucaklamak istiyoruz. Ve her şeyden önce, insan olmanın ne anlama geldiğinin farklılıklara ve çeşitliliğe sahip olmak olduğunu kabul etmek ve bunu kutlamak. İnsan figürünün bu ilkeleri gerçekten kucakladığını hissettik. Daha yeni başlıyoruz."
Choi'nin girdi ve erişilebilirlik ekibine tasarımcı olarak katılmadan önce Natassia Silva, her gün doğrudan insanlarla çalıştı. San Francisco'daki bir suşi restoranında yönetici olarak, düzenli müşteriler, aile üyelerinin adlarını, alerjileri ve en sevdiği yemekleri hatırlayarak notlar aldı.
Kadın bir sandalyeye oturur
Natasya Silva
“Kendimi müşteriler hakkında, alışkanlıklarını, menüyü öğrenirken ve menüyü iyileştirmenin yollarını bulmaya çalışırken buldum. inşasına yardım ettim. Beklentilerin dışında şeyler yaptım” diyor. “Ama sadece bir işi başarılı kılmak için değil, aynı zamanda o işe gelen insanları mutlu etmek ve unutulmaz bir deneyim yaşatmak konusunda da gerçekten tutkuluydum. İnsanlara karşı derin bir empatim var ve geri bildirimleri öğrenip dinliyorum.”
Hawaii'de doğup büyüyen Silva'nın ne yapmak istediğini anlaması biraz zaman aldı. O her zaman çok yaratıcıydı. Bilgisayarları, çizimi ve modayı severdi. Hatta kendi fanzinlerini bile yaptı. Ama aynı zamanda insanlara yardım eden bir şey yapmak istediğini de biliyordu.
Silva, The Academy of Art University'ye gitti ve erkek moda endüstrisinde çalıştı - her şeyden biraz yaptı - bir şans toplantısı hayatını değiştirmeden önce.
“Grafik tasarım için okula geri dönmeyi düşündüğüm bir noktadaydım. Yönettiğim restoranda UX [kullanıcı deneyimi] tasarımcısı olan biriyle tanıştım ve bana sordu, UX tasarımı hakkında düşündünüz mü? Merakımı uyandıran tüm bu kaynakları paylaştı. Uzun lafın kısası, sadece onu değiştirmek, yeni bir şehir denemek için Seattle'a taşınmaya karar verdim," diyor kuzeni onu orada bir tasarım programına katılmaya teşvik eden Silva. "Etkileşim tasarımı derslerimin son gününde eğitmenim bize örnek almamız gereken tasarımcı portföylerini gösteriyordu ve bunlardan biri de San Francisco'da tanıştığım ve bana UX tasarımına girmem gerektiğini söyleyen tasarımcıydı."
Windows 11 için Silva, Doğu Asya dilleri için kalem menüsü, el yazısı paneli, dil değiştirici ve giriş yöntemi düzenleyicisi (IME) üzerinde çalıştı. Ayrıca metin boyutu, görsel efektler ve renk filtreleri gibi erişilebilirlik ayarları üzerinde çalıştı. Ancak odağının büyük kısmı, başladığında aşina olmadığı yüksek kontrastlı temalar üzerindeydi.
Müşterilerle, özellikle de bu tür temalara ihtiyaç duyma/kullanma konusunda deneyimi olan kişilerle doğrudan konuşmanın yanı sıra, büyük ölçüde geçmiş araştırmalara güvendi. Ekip, ister renk körlüğü ister ışık hassasiyeti olsun, az görme spektrumu içinde kendilerini tanımlayan dış müşterilerden oluşan bir az gören danışma kuruluyla çalıştı.
Silva, “Onlar için ne kadar zor olabileceğini fark etmemiştim” diyor. "Farkında olmadığım çok fazla sorun var."
Örneğin, birçok pencere açıkken bazı insanlar bir pencerenin sınırlarının diğeriyle nerede birleştiğini ayırt etmekte zorlandılar. Diğerleri, ekranlarını görüntülemekte zorlandıkları için büyüteç aracını kullanırlardı, bu nedenle yakınlaştırmak için bu erişilebilirlik aracını kullanırlardı. Ancak yakınlaştırdıklarında, kullanıcı arayüzündeki çeşitli öğeler arasında ayrım yapmak daha da zor olabilirdi. . Bu içgörüler, Silva'nın insanlara kendileri için neyin işe yaradığı konusunda daha fazla seçenek sunan, estetik açıdan daha hoş kontrast temaları oluşturmasına yardımcı oldu.
Silva, kullanıcılar için bu sıkıntılı noktaları çözme yaklaşımı hakkında “İnsan merkezli tasarım söz konusu olduğunda, her şeyin temelinde insan ve müşterilerimizle empati kurabilmek var” diyor. "Ayrıca kendini az gören biri olarak tanımlayan bir ürün müdürüyle çalıştığım için çok şanslıydım. Birden fazla bakış açısına sahip olmak yardımcı oldu ve tasarımı şekillendirmeye ve yönlendirmeye yardımcı olan, bu çoklu bakış açıları ve yaşanmış deneyimlere sahip olanları dinlemek.”

25.10.2021

Diğer Haberler