Alışveriş Sepetim
19,111
20,535

Windows 11'in arkasındaki insanlar: Dinleme, problem çözme ve amaca göre tasarlama

Çocukken, Charles Taylor her zaman teknolojiyle ilgilendi - bilgisayar bilimi ile ilgili bir işe çevirmenin ötesinde bunun tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyordu.
Kuzey Carolina, Littleton'da büyürken - 700'den az insanın yaşadığı gerçek bir küçük kasaba - lise mezuniyetiyle birlikte yaklaşık 60 çocuktan oluşan aynı grupla okula gitti. Ailesinde üniversiteye giden ilk kişilerden biri olacaktı. Taylor, Duke Üniversitesi'ne gitti.
Gelecekteki bir kariyer için bir fikir edinmeye çalışırken bilgisayar bilimi, görsel ve medya çalışmaları ve bilgi bilimi dersleri aldı. Uygun olup olmadığını sorguladı. Ardından, Duke Üniversitesi tıp merkezindeki bir iş-çalışma programı, onu bir akıl hocasıyla, onu kanatları altına alan ve ürün yönetiminde yeni olasılıklara açan bir BT şefiyle ilişkilendirdi. Taylor'ı yeni tasarım prototipleme araçlarıyla tanıştırdı ve onu insanlarla konuşmaya ve bu araçları kullanarak sorunlarına çözümler bulmaya teşvik etti - bu, günlük iş akışına benimsediği bir zihniyet.
Taylor, “Tüm parçalar bir araya gelmeye başladığında, bana teknoloji endüstrisinde olmanın nasıl görünebileceğini farklı bir mercekten göstermeye başladığını fark ettim, beni başka yollara maruz bıraktı” diyor. "Sektörde başarılı olmak için yazılım geliştirici veya teknik uzman olmam gerekmediği fikrini ilk o kafama soktu."
Artık Windows 11 üzerinde çalışan bir görev çubuğu ürün yöneticisi olduğu Microsoft'a giden yolu bulması için kurumsal ortamlarda strateji, tasarım ve mühendisliği keşfetmesi birkaç yıl daha alacaktı.
“Müşterilerle gerçekten harika bir bağlantısı olan bir şirkette ürün yönetimi yapmak istiyordum; etki açısından büyük bir misyon; ve sadece içsel yüzleşmeden daha büyük deneyimler üzerinde çalışmak istedim” diyor Taylor. “Tutkulu olduğum bir şey üzerinde çalışmak benim için önemli, ürünü gerçekten kullanan insanların büyük bir savunucusu olabilirim. Bir ürün yöneticisi olarak, müşterilerinizle empati kurabilmeniz ve genellikle haber almadığınız daha geniş, daha geniş ve daha çeşitli bir grup için tasarım yapabilmeniz gerçekten önemlidir. Windows, hem kişisel hem de profesyonel hayatımda kullandığım bir şey üzerinde çalışmak için gerçekten harika bir yer gibi görünüyordu.”
Taylor, PC'nin insanlar için pek çok açıdan çok önemli bir rol oynadığının farkına varmasıyla Windows 11'deki çalışmalarıyla müşteriler için bir vekilharç oldu. aileleri birbirine bağlı tutmak, hatta insanları eğlence amacıyla bir araya getirmek.
“Bilgisayar, pek çok yaşam merceğinde çok merkezi bir unsur” diyor. Masaüstünün çok kullanılan bir bölümünü geliştirirken, Windows'un en iyilerinden yararlanmaya ve onu herkes için erişilebilir hale getirmeye büyük önem verdi. "Windows 11 ve sonrasındaki tüm sürümlerle birlikte amacım, sorunların kökenine inmek ve bu sorunları yalnızca ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp aynı zamanda keyifli bir şekilde nasıl zarif bir şekilde çözebileceğimizi belirlemektir."
Görev çubuğu için Windows 11'deki en büyük değişiklik, bulunduğu yerdir: hala ekranın altında, ancak şimdi ortada. “Cihazlar gelişmeye devam ettikçe, daha geniş ekranlar TV, monitörler ve diğer ekranlar için norm haline geldi. Bu yüzden görev çubuğunu cihazın ön planına koyduk.”
Görev çubuğunun, insanların uygulamaları değiştirdiği ve başlattığı merkezi temsil ettiğini, bu nedenle uyumlu bir şekilde çalışması gerektiğini söylüyor. Burada Start ile kesişme, onu çoğu insan için en önemli ve günlük kullanım haline getirir.
Ekibi Windows 11 için Başlangıç ??deneyiminin yeniden tasarlanmasına yardımcı olan Christian Valencia da geri bildirimleri dinlemeye büyük önem veriyor.
Araştırmalar, insanların daha temiz ve daha basit bir Başlangıç ??istediğini ve pek çok insanın akıllı telefonları olduğundan, bu cihazlardan gelen tasarım paradigmalarının başarılı bir şekilde yeni bir Başlangıç'a taşınabileceğini gösterdi - örneğin, dokunarak farklı sayfaları kaydırabilmek.
Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi, Valencia'nın ekibi, insanların Başlangıç ??için düşündüklerini modüler parçalar halinde nasıl düzenlediklerini gördü ve Arama, Uygulamalar ve Dosyaların en sık insanların Başlangıç'ta kullandıkları gibi geldiğini gördü.
Yaklaşık sekiz yıldır Microsoft'ta bulunan Valencia, Windows üzerinde çalışmak için yaratılmış gibi göründüğünü söylüyor.
Christian Valencia suda ayakta
Christian Valencia (Fotoğraf: Christian Valencia)
Kolejden mezun olduktan sonra ilk işi - bir reklamcılık sınıfı onu daha yaratıcı tasarım alanına dönüştürmeden önce işletme uzmanı olarak başladığı yer - küçük ve orta ölçekli bir şirkette Windows uygulamaları oluşturmaktı. Oradayken, bir tasarım yarışmasında bir antrenman fitness uygulamasına girdi ve yarışma jürisinin dikkatini çekerek kazandı. Microsoft'ta bir iş teklifine yol açan portföyünü görmek istedi. Bir şans eseri, oradaki ilk yöneticilerinden biri olacaktı.
Ve Microsoft'ta, Windows ile ilgili birçok özellik üzerinde çalışmış, tam bir döngüye girmiş gibi hissediyor. Son 18 ay, Baş Ürün Sorumlusu Panos Panay tarafından desteklenen ve ekibi Windows'u daha sonra Windows 11'e dönüştürmeye odaklayan PC'yi hayatımızda hiç olmadığı kadar alakalı ve hayati hale getirdi.
Valencia, "Her şey güvertedeydi - ve her şey hala böyle" diyor. "Windows 11'in başlangıcında aşırı hız yapıyorduk. Hızlı bir arıza yaklaşımı benimsedik, prototip oluşturmaya, anında yapmaya ve ekipten geri bildirim toplamaya süper. Start ile birlikte çok fazla yineleme oldu ve giderek daha iyi hale gelecek.”
Sokağa çıkma yasağı uygulandığında diğer birçok insan gibi, Microsoft Teams'deki takım arkadaşlarıyla sürekli iletişim kurarak evde bir bilgisayar kurulumu yaptı. Sürekli geri bildirim topladılar ve gözden geçirip iyileştirmeye devam ettiler.
Yaratıcılığını daha da teşvik etmek için işletim sistemleri veya mobil cihazlarla ilgisi olmayan illüstrasyonlardan ilham alıyor: Fransız buldozerlerini içerenler gibi soyut/eğlenceli sanatlar (kendisinde bir tane var).
Valencia, “Her zaman kendi başıma bir şeyler yapıyorum” diyor. “Tasarım direktörümüz bize her zaman bir şeyler yapmamızı, bir şeyler paylaşmaya hazır olmamızı söylüyor. Yani bunu yaşıyorum.”
Christina Koehn, Bellingham, Washington'da çizim ve eskiz çizerek büyüdü. Ama aynı zamanda matematik, bilim ve problem çözmeye de ilgi duyuyordu. Windows 11'in yaratıcı yönetmeni, mühendis olacağını düşünerek Washington Üniversitesi'ne gitti. Hayatındaki birçok insan kendini ifade etmek için sanat yaratmanın uygun bir kariyer olacağını düşünmese de, programında bir açılış olduğunda annesi onu sanat dersi almaya teşvik etti.
Burada tasarım disiplinini ve yaratıcılığını ve problem çözme becerisini başkalarının hayatlarını iyileştirmek için nasıl kullanabileceğini öğrendi.
Daha sonra derslerini mühendislikten görsel iletişim tasarımına çeviren Koehn, “Gerçek insan sorunlarını çözmek için bu benim için” diyor. Mezun olduktan hemen sonra bir basılı grafik tasarım firmasında marka ve logolar üzerinde çalıştı. Ardından, web siteleri ve uygulamalar tasarladığı ve dijital tasarım öğeleri konusunda daha fazla deneyim kazandığı bir dijital ajansa geçti.
Christina Köhn
Christina Koehn (Fotoğraf: Ulysses Curry)
Bundan sonra, Microsoft'ta tam zamanlı bir pozisyona dönüşen bir sözleşme rolü üstlendi. Bu sonbahar, o onu 12 kutlayacak inci şirket ile yıldönümüne denk geldi.
Bing, Windows 8 (Windows ekosistemine girişi), Windows 10, MSN, Edge tarayıcı ve Microsoft Store için Bing uygulamaları üzerinde çalıştı. Ve yıllar içinde, şirketin büyüme zihniyetinin ekipleri nasıl birlikte çalışmaya ittiğini ve Windows 11'de doruğa ulaştığını gördü.
Koehn, "Hepimiz müşterilerimiz için çalışıyoruz, sorunları çözmeye, ürünlerimizi kullanan insanlar için doğru olanı yapmaya çalışıyoruz" diyor. "Pazarlama, geliştiriciler, PM'ler - tüm bu farklı disiplinler bu ürünü yapmak için bir araya geldi. Şirket genelinde insan çeşitliliğine duyulan beyin güveninden yararlandık ve müşterilerin ihtiyaçlarına odaklandık. Tasarımcılar olarak, tasarladığımız insanlar için empati kurarız. Geçmişte yapmadığımızdan değil, ama gerçekten önce insan ihtiyaçlarına odaklandık.”
Koehn, Windows 10'un piyasaya sürdüğü (Windows 8'in Metro tasarım stilinden sonra) Akıcı tasarım stili üzerine inşa edildi, imzaları simgelerde ek derinlik, ışık ve renk, yuvarlatılmış köşeler, daha az piksel - genel olarak daha yumuşak, daha basitleştirilmiş bir his. Aynı zamanda, bunu görsel bir gençleştirme olarak görüyor. Ekibi yazı tiplerine, tipografiye ve ikonografiye odaklandı.
Koehn, “İnsanların kendilerini daha rahat hissetmelerini istiyoruz” diyor. “İnsanların ihtiyaç duyduğu şey, bilgisayarlarının kendilerine uyum sağlamasıdır. Windows gibi bir işletim sistemi, onu kullanan bir milyardan fazla insan var. Bilgi işlem insanları gerçekten güçlendirebilir ve tüm farklı ihtiyaçlar için ölçeğe uyum sağlamalıdır.”
 

10.8.2021

Diğer Haberler

  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.