Alışveriş Sepetim
19,111
20,535

Windows 11'de Bağlam Menüsünü ve Paylaşım İletişim Kutusunu Genişletme

Windows 11, sağ tıklama içerik menüsü ve paylaşım iletişim kutusunda bağlamsal dosya işlemlerine iyileştirme getiriyor. Bunlar, paketlenmemiş Win32 uygulamaları da dahil olmak üzere uygulamalar tarafından genişletilebilir. 
Bağlam menüsü, en popüler ve kullanışlı kabuk uzantılarından biridir. Halihazırda Dosya Gezgini'nde veya Masaüstündeyseniz, ayrı bir uygulama açmaya kıyasla bir dosya işlemini tamamlama adımlarının sayısını önemli ölçüde azaltır.
Windows 10 içerik menüsü ne kadar kullanışlı olsa da, tasarımının Windows 11'de geliştirmeye çalıştığımız yönleri var.
 • En yaygın komutlar (kes, kopyala, yapıştır, sil ve yeniden adlandır) fare işaretçisinden, dokunma noktasından veya kalemden uzaktır.
 • Menü son derece uzun. IContextMenu'nun tanıtıldığı Windows XP'den bu yana 20 yıldır düzensiz bir ortamda büyüdü.
 • Nadiren kullanılan komutları içerir.
 • Birlikte gruplandırılması gereken komutlar – örneğin Aç ve Birlikte Aç – bazen birbirinden çok uzaktır.
 • Uygulamalar tarafından eklenen komutların ortak bir kuruluş şeması yoktur ve gelen kutusu komutlarının bölümlerini kesintiye uğratabilir.
 • Uygulamalar tarafından eklenen komutlar, uygulamanın kendisine atfedilemez.
 • Explorer'da işlem sırasında çalışan birçok komut, performans ve güvenilirlik sorunlarına neden olabilir.
Windows 11 bağlam menüsü bu sorunları aşağıdaki şekillerde giderir:
 • Genel komutlar, menünün çağrıldığı yerin hemen yanına yerleştirilir.
 • “Aç” ve “Birlikte Aç” birlikte gruplandırılmıştır.
 • Uygulamalar, menüyü IExplorerCommand + uygulama kimliğiyle genişletir. Paketlenmemiş Win32 uygulamaları Seyrek Bildirimler kullanabilir IExplorerCommand desteği, Windows 7'ye kadar uzanır.
 • Uygulama uzantıları, Kabuk fiillerinin altında gruplandırılmıştır.
 • Bulut Dosyaları sağlayıcı uygulamaları , dosyayı nemlendirmek veya kurutmak için Shell komutlarının yanına yerleştirilir.
 • 1'den fazla fiil içeren uygulamalar, uygulama ilişkilendirmesiyle birlikte bir açılır menüde gruplandırılır.
 • "Daha fazla seçenek göster", Windows 10 bağlam menüsünü olduğu gibi yükler, düşük kullanımlı Shell fiillerine ve taşımaya devam eden uygulamalara erişim için. Hiçbir komut tamamen kaldırılmadı.
 • Shift-F10 veya klavye menü tuşu, Windows 10 bağlam menüsünü de yükleyecektir.
Paylaşım iletişim kutusu, Windows 11'de de geliştirildi. 
 • Üst kısımda keşfedilebilirlik ayarınız üzerinde kolay kontrol ve iletişim kutusunun alt kısmındaki daha fazla ayara bağlantı ile yakın paylaşımın kullanımı artık çok daha kolay.
 • Posta uygulamasını kullanıyorsanız, kişiler listesindeki ilk giriş, kendinize kolayca e-posta göndermenize yardımcı olur.
 • Artık tüm uygulamalar Paylaş iletişim kutusuna hedef olarak katılabilir. Paketlenmemiş Win32 uygulamaları için bu, bağlam menüsüyle aynı örnekte ele alınmıştır. Microsoft Edge aracılığıyla yüklenen PWA'lar, Web Paylaşım Hedefi API'sini uygularlarsa da desteklenir.

Bağlam Menüsü En İyi Uygulamaları

Dosya Açma senaryolarıyla ilgili olarak:
1. Uygulamamı “Birlikte Aç” için ne zaman kaydettirmeliyim? (Dosya Türü ilişkilendirmeleri)

Yeni bağlam menüsü, "Birlikte Aç"ı menünün en üstüne, "Aç"ın hemen yanına taşır. 
Uygulamanız, dosyayla daha fazlasını yapmak için dosyayı açabiliyorsa, her zaman geçerli Dosya Türü İlişkilendirmelerine kaydolmalısınız. Teknik metin editörleri gibi "evrensel açıcılar" , her zaman "Birlikte aç" seçeneği olarak sunulmaları için * işlemek üzere kaydolmalıdır Ayrıca, işlemek için optimize edildikleri tüm dosya türleri için açıkça kaydolmaları gerekir.2. “(app) ile düzenle”ye ne zaman bir fiil eklemeliyim?

Komut dosyaları, HTML, resimler veya metin tabanlı belge biçimleri gibi belirli dosya türlerinin hem "görüntülenebilir/çalıştırılabilir" hem de "düzenlenebilir" olması yaygındır. 
Bu dosyalar için çift tıklatıldığında varsayılan eylem “aç/çalıştır” veya “düzenle” olabileceğinden, bu iki eylemden biri daha az kullanışlı olacaktır.
Bu durumlarda, "(uygulama adı) ile düzenle" fiilinin eklenmesi kabul edilebilir bir uygulamadır.

Ancak, lütfen yetkili olmayan kullanıcılarınıza "Birlikte Aç" tarafından yeterince hizmet verilip verilmeyeceğini düşünün.

Bu kullanıcılar için, varsayılan bir durum, kullanıcılar seçmedikçe fiili dahil etmemek, ileri düzey kullanıcılarınıza klasik işlevsellik sunarken genel olarak menüyü daha düzenli tutacaktır.
Dosya Paylaşımı senaryolarıyla ilgili olarak:

3. “Paylaş (uygulama)” öğesine ne zaman bir Bağlam Menüsü fiili eklemeliyim?
Paylaşım eylemleri, örneğin Fotoğraflar uygulaması veya Snip & Sketch gibi Dosya Gezgini'nin dışından kaynaklanabilir. Bu durumlarda, kullanıcıya Paylaş iletişim kutusu gösterilir.

En iyi uygulama, Paylaş iletişim kutusunda uygulama hedefi olarak kayıtlı olduğunuzdan emin olmaktır. "(app) ile paylaş" için bir Bağlam Menüsü fiili eklemek de sorun değilPaylaş iletişim kutusuna Dosya Gezgini şeridinden ve bağlam menüsünden de kolayca erişilebildiğinden, bağlam menüsündeki ek bir "Şununla paylaş" fiili gereksiz olabilir - kullanıcılara yinelenen bağlam menüsü fiilini devre dışı bırakmaları için bir yol sunmayı düşünün.
 

13.8.2021

Diğer Haberler

 •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.