Alışveriş Sepetim
19,023
20,646

Windows 11 için ilk Insider Önizlemesi Duyurusu

Merhaba Windows Insider'lar, Geliştirme Kanalı için ilk Windows 11 Insider Preview derlemesini yayınlamaktan heyecan duyuyoruz, Build 22000.51! Ürünü önümüzdeki aylarda tamamlarken, deneyimi doğrulamak için sizinle birlikte çalışacağız. Bu erken önizlemede geçen hafta gösterdiğimiz yeni özelliklerin hepsini olmasa da çoğunu deneyeceksiniz. Önümüzdeki aylarda Microsoft Store'da Microsoft Teams ile Sohbet ve Android uygulamaları gibi daha fazla özelliği sizin için hazır hale getireceğiz - bu yolculuğa birlikte başlıyoruz!
Henüz yapmadıysanız, Windows 11 donanım gereksinimlerinin bilgisayarınızdaki uçuşları nasıl etkileyebileceği ve başlama seçeneklerinizle ilgili blog yazımızı mutlaka okuyun .
Windows 11'in çalışma, öğrenme ve oynama şekliniz için en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmak için sevdiğiniz ve daha çok sevebileceğiniz şeylerle ilgili geri bildiriminizi bekliyoruz.

Güzel, taze, sakin görseller ve sesler

Bu yeni görsel tasarım, yuvarlatılmış köşelerden içeriğin ortalanmasına ve yeni animasyonlara kadar, Windows 11'in birden çok alanına yayılmıştır. Bu yapıyı yükledikten sonra göreceğiniz bazı önemli noktalar şunlardır:
Sabitlenmiş uygulamalar ve bulut destekli "Öneriler" ile başlayın.
Sabitlenmiş uygulamalar ve bulut destekli "Öneriler" ile başlayın.
 • Başlat: Başlat, bir dizi sabitlenmiş uygulama ve OneDrive ile hem bilgisayarınızdan hem de akıllı telefonunuz gibi cihazlarınızdan en son açtığınız dosyaları gösteren bulut destekli "Önerilen" bölümüyle bilgisayarınızda ihtiyacınız olan her şeyi merkeze yerleştirir.
 • Görev çubuğu: Görev çubuğu ayrıca güzel yeni animasyonlarla ortalanır. Güzel yeni animasyonları görmek için uygulamalarınızı Görev Çubuğunda sabitlemeyi, başlatmayı, değiştirmeyi, simge durumuna küçültmeyi ve yeniden düzenlemeyi deneyin.
 • Bildirim Merkezi ve Hızlı Ayarlar : Görev çubuğunun sağ alt köşesinde Bildirim Merkezi (WIN + N) ve Hızlı Ayarlar (WIN + A) için bir düğme bulunur. Bildirim Merkezi, işletim sistemindeki tüm bildirimleriniz ve tam aylık takvim görünümü için ana sayfadır. Hızlı Ayarlar, Ses, Parlaklık, Wi-Fi, Bluetooth ve Odak Yardımı gibi genel bilgisayar ayarlarını hızlı ve kolay bir şekilde yönetebileceğiniz yerdir. Hızlı Ayarlarınızın hemen üzerinde, Microsoft Edge'de müzik veya video oynatırken veya Spotify gibi uygulamalarda müzik akışı yaparken medya oynatma kontrollerini göreceksiniz.
 • Dosya Gezgini: Dosya Gezgini'ni temiz bir görünüm ve yepyeni komut çubuğuyla modern hale getirdik. Ayrıca, Dosya Gezgini'nde veya masaüstünüzde sağ tıkladığınızda güzel tasarlanmış bağlam menülerini de kullanıma sunduk. Uygulama geliştiricileri, yeni bağlam menülerini genişletebilecek. Uygulama geliştiricileri için, bunu uygulamalarıyla nasıl yapacaklarına ilişkin belgeleri yakında yayınlamak için çalışıyoruz.
 • Temalar: Hem karanlık hem de aydınlık mod için Windows 11 için yepyeni varsayılan temalara ek olarak, Windows'u istediğiniz gibi hissettirebilmeniz için dört ek tema da içerir. Tüm yeni temalar, ortalanmış Görev Çubuğunu tamamlayacak şekilde tasarlanmıştır. Işık hassasiyeti gibi görme bozukluğu olan kişiler için yeni kontrast temaları da ekledik. Temanızı değiştirmek için masaüstünüze sağ tıklayın ve “Kişiselleştir”i seçin.
 • Sesler: Windows 11'deki sesler daha hafif ve daha atmosferik olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, Windows temanızın karanlık modda mı yoksa açık modda mı olduğuna bağlı olarak biraz farklıdırlar. Windows için başlangıç ??sesi, PC'niz Kilit ekranına açıldığında ve oturum açmanız için gitmeye hazır olduğunda duyacağınız geri dönüşünü de yapar.

Widget'lar

Widget'lar sizi hem istediğiniz hem de ihtiyaç duyduğunuz bilgilere yaklaştırır. Görev çubuğundaki widget'lar simgesine tıklayın, dokunmayı kullanarak soldan kaydırın veya klavyenizde WIN + W tuşlarına basın ve widget'larınız masaüstünüzde soldan kayar. Widget ekleyerek veya kaldırarak, içeriği yeniden düzenleyerek, yeniden boyutlandırarak ve özelleştirerek deneyiminizi kişiselleştirebilirsiniz. Sağladığımız widget seti şu anda takviminize, hava durumuna, yerel trafiğinize, Microsoft Yapılacaklar listelerinize, OneDrive'daki fotoğraflarınıza, spor ve e-sporlara, hisse senedi izleme listenize ve ipuçlarına odaklanmaktadır.
Windows 11'deki Widget'lar.
Windows 11'deki Widget'lar.
Widget'larınıza ek olarak, The New York Times veya BBC gibi 4.500'den fazla küresel markanın en son içeriğiyle entegre bir kişiselleştirilmiş haber akışıyla güncel kalabilirsiniz. Haber akışı, ilginizi çeken hikayeleri gösterecek şekilde uyarlanır ve ilgilendiğiniz içeriğin daha fazlasını görmek için onu ayarlayabilirsiniz.

çoklu görev

Bu yeni çoklu görev özellikleriyle üretkenliğinizi ve yaratıcılığınızı artırın:
3 uygulama pencereli Snap düzenlerini gösteren animasyonlu gif.
3 uygulama pencereli Snap düzenlerini gösteren animasyonlu gif.
 • Yerleşim düzenleri: Kullanılabilir ek düzenleri görmek için farenizi bir pencerenin büyütme düğmesinin üzerine getirin, ardından pencereyi tutturmak için bir bölgeye tıklayın. Ardından, kılavuzlu yakalama yardımı ile düzen içindeki diğer bölgelere pencereleri tutturmak için yönlendirileceksiniz. Daha küçük ekranlar için size bir dizi 4 ek düzen sunulur. WIN + Z klavye kısayolu ile ek yerleşimler açılır penceresini de çağırabilirsiniz.
 • Yapış grupları: Yapış grupları, yapıştırılan pencerelere kolayca geri dönmenin bir yoludur. Bunu denemek için ekranınızda en az 2 uygulama penceresini birleştirin. Ek grubu bulmak için Görev Çubuğundaki bu açık uygulamalardan birinin üzerine gelin ve hızlıca geri dönmek için tıklayın.
 • Masaüstleri: Masaüstülerinize Görev Çubuğundaki Görev Görünümü (WIN + Tab) aracılığıyla erişin. Masaüstlerinizin her biri için arka planları yeniden sıralayabilir ve özelleştirebilirsiniz. Ayrıca, mevcut Masaüstlerinize hızlı erişim veya yeni bir tane oluşturmak için Görev Çubuğundaki Görev Görünümü'nün üzerine gelebilirsiniz!

Yeni Microsoft Mağazası

Bugünkü yapıyla, yeni Microsoft Store'un erken bir önizlemesini deneyebileceksiniz. Mağazayı inşa etmeye ve iyileştirmeye devam edeceğiz. Bu yapı, Store'un tamamen yeni tasarımına ilk bakışı ortaya koyuyor; Önümüzdeki aylarda , Microsoft Store için Genel Müdür Giorgio Sardo'nun geçen haftaki blog gönderisinde ayrıntılı olarak açıklanan diğer özellikleri eklediğimizi göreceksiniz .
Windows 11'de Microsoft Mağaza Önizlemesi.
Windows 11'de Microsoft Mağaza Önizlemesi.

yerleştirme

Dizüstü bilgisayarınızı çıkardığınızda, harici monitörünüzdeki pencereler simge durumuna küçültülür. Bilgisayarınızı monitörünüze yeniden taktığınızda, Windows her şeyi tam olarak daha önce sahip olduğunuz yere geri koyar! Bu özelliklerin ayarlarını Sistem > Ekran > Çoklu Ekranlar altında bulabilirsiniz .
Windows 11'deki yerleştirme/yerleştirme deneyimini gösteren animasyonlu gif.
Windows 11'deki yerleştirme/yerleştirme deneyimini gösteren animasyonlu gif.

Giriş (dokunma, mürekkepleme ve ses)

 • Dokunmatik Klavye kişiselleştirme: Windows deneyiminizi kişiselleştirmek için, Yüzey renkleriyle eşleşen üç donanım eşleştirme teması dahil olmak üzere dokunmatik klavye için 13 yeni tema tasarladık. Ayrıca, arka plan resimleri de dahil olmak üzere tamamen özelleştirilmiş bir tema oluşturmanıza olanak tanıyan yepyeni bir tema motoru oluşturduk. Geri bildiriminize dayanarak, dokunmatik klavyeyi yeniden boyutlandırmak için bir ayar da kullanıma sunduk.
Windows 11'in dokunmatik klavyesinde özel tema.
Windows 11'in dokunmatik klavyesinde özel tema.
 • Sesle yazma başlatıcısı: Yeni sesle yazarak başlatıcımız, seçili bir metin alanında sesle yazmaya başlamanız için hızlı ve kolay bir yoldur. Varsayılan olarak kapalıdır, ancak sesle yazma ayarlarında (sesle yazmaya başlamak için WIN + H) açabilir ve ardından ekranınızda istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.
 • Geliştirilmiş Dokunma Hareketleri: Uygulamalar ve masaüstleri arasında yumuşak geçişlerle kolayca geçiş yapabilmeniz için bu yeni ekran dokunma hareketlerine göz atın. Hareketler dokunmatik yüzey hareketlerine benzer ancak özellikle dokunma için tasarlanmış iyi düşünülmüş iyileştirmelere sahiptir. İşte deneyebileceğiniz bir liste:
Üç parmak hareketleri:
 1. Sola/sağa kaydırma – hızlı bir şekilde en son kullanılan uygulama penceresine geçin.
 2. Aşağı kaydırma – masaüstüne geri dönün (yukarı kaydırarak izlerseniz, uygulama pencerelerini geri yükleyebilirsiniz).
 3. Yukarı kaydırma - tüm uygulama pencerelerine ve masaüstlerine göz atmak için Görev Görünümü'nü açın.
Dört parmak hareketleri:
 1. Sola/sağa kaydırma – önceki/sonraki masaüstüne geçin
 2. Yukarı/aşağı kaydırma – (üç parmakla aynı).
 • Kalem menüsü: Dijital kalem kullanıyorsanız, Görev Çubuğunuzun sağ alt köşesindeki kalem simgesine tıklayarak kalem menüsünü açabilirsiniz. (Kalem simgesi orada değilse, Görev Çubuğuna sağ tıklayarak ve etkinleştirmek için Görev Çubuğu ayarlarına giderek etkinleştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, dişli düğmesine tıklayıp "kalemi düzenle"yi seçerek özelleştirilebilen iki uygulama içerir. Menü”. Açılır menüde, kaleminizi kullanırken hızlı bir şekilde açmak için kalem menüsüne en çok dört favori çizim veya yazma uygulamanızı ekleyebilirsiniz.
 • Dil/Giriş değiştirici: Bir değiştirici aracılığıyla ek diller ve klavyeler arasında hızla geçiş yapabilirsiniz, görev çubuğunuzun sağ alt kısmında Hızlı Ayarlar'ın yanında bir değiştirici görünecektir. Giriş yöntemleri arasında geçiş yapmak için WIN + [Boşluk çubuğu] klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz. Ek diller ve klavyeler eklemek için Ayarlar > Zaman ve Dil > Dil ve Bölge 'ye gidin .

Ekran iyileştirmeleri

 • Dinamik Yenileme Hızı: Dinamik Yenileme Hızı, mürekkep yazarken veya kaydırırken bilgisayarınızın yenileme hızını otomatik olarak artırmasını (bu, daha sorunsuz bir deneyim elde edeceğiniz anlamına gelir) ve dizüstü bilgisayarınızın güç tasarrufu yapabilmesi için ihtiyacınız olmadığında daha düşük olmasını sağlar. . DRR'yi dizüstü bilgisayarınızda Ayarlar > Sistem > Ekran > Gelişmiş ekran aracılığıyla deneyebilir ve “ Bir yenileme hızı seçin e ” altında bir “Dinamik” yenileme hızı seçin. DRR, en son Windows 11 Insider Preview sürümlerini çalıştıran dizüstü bilgisayarları seçmek için kullanıma sunuluyor ve yalnızca doğru ekran donanımına ve grafik sürücüsüne sahip dizüstü bilgisayarlarda bu özellik mevcut olacak. Daha fazla ayrıntı için 

Diğer Haberler

 •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.