Windows 10 ve Microsoft Edge'de çoklu görev geliştirmeleri

Web'de gezinme yalıtımda gerçekleşmez ve kullanıcılar görev çubuğu ve Alt + Sekmesi'ni kullanarak web tarayıcıları ile diğer uygulamalar arasında sık sık çoklu görev yapmış olur.

Windows 10 ve Microsoft Edge'in en son Insider sürümleriyle sekmeleriniz artık Alt + Sekme'de görünür ve hem uygulamalar hem de siteler arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmanızı sağlar. Ayrıca, en önemli sitelerinizin sekmelerine doğrudan Görev Çubuğu'ndan kolayca erişebilirsiniz. Değişiklikler, sizi daha üretken hale getirmek ve çoklu görev yaparken zaman kazanmak için tasarlanmış birçok değişiklik arasından sadece ilkidir.

Alt + Sekme tuşlarındaki tarayıcı sekmeleri

Alt + Tab klavye kısayollarını, yaptığınız son şey yerine sizi kullandığınız son uygulamaya götürdüğünde şaşırmak için kullanmayı denediniz mi? İnsanlar web tarayıcılarında giderek daha fazla zaman geçirdikçe uygulamalar ve siteler arasındaki çizgi bulanıklaştı, ancak Alt + Sekme hala yalnızca uygulamalarla sınırlıydı. Bunun ne kadar sinir bozucu olduğuyla ilgili geri bildirimlerinizi duyduk, bu nedenle tarayıcı sekmelerinizi uygulamalarınızın hemen yanında gösterecek şekilde Alt + Sekme'yi güncelledik. Bu, açık sekmeler arasında geçiş yapmanın açık pencereler arasında geçiş yapmak kadar sorunsuz hale getirir.

Alt Sekme arabiriminde tek tek Kenar sekmelerini gösteren animasyon

Alt + Tab'ın kutsal olduğunu biliyoruz, bu nedenle Windows'ta Sistem > > Çoklu Görev Ayarları'na giderek sekmelerinizin tümlerini, bazılarını mı yoksa hiçbirini mi göstereceğinizi seçebilirsiniz. Tüm sekmeleriniz varsayılan olarak gösterilir, ancak biraz fazla olduğunu bulursanız, Alt + Sekme'yi bunun yerine yalnızca son üç veya beş sekmeyi gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Hangi ayarı tercih ettiğinizi duymak isteriz!

Sabitlenmiş sitelerinizin sekmelerine Görev Çubuğu üzerinden hızlı bir şekilde erişin

Görev Çubuğu'ndaki sabitlenmiş sitelere büyük bir yükseltme yaptık ve bu da en önemli sitelerinizin sekmelerine geri dönmenizi her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Sabitlenmiş siteler her zaman bir web sitesini hızlı bir şekilde açmanıza veya en son sekmenize geçmenize izin verir. Bugünkü güncellemeyle, sabitlenmiş siteler artık Görev Çubuğu'nda çalışıyor olarak görünecek ve Microsoft Edge pencerelerinizden herhangi biri boyunca tüm açık sekmelerinizi görmek için simgeye tıklayabilirsiniz. Bu, tüm açık sekmelerinizde ve tarayıcı pencerelerinizde arama yapmak zorunda kalmadan belirli bir site için bir sekmeyi hızlı bir şekilde bulmanızı ve bir sekmeye geçmenizi kolaylaştırır.

Görev Çubuğu'nda gruplanmış sekmeleri olan sabitlenmiş siteleri gösteren animasyon
Sabitlenmiş siteler artık Görev Çubuğu'nda çalışıyor olarak görünecektir ve Microsoft Edge pencerelerinizden herhangi biri boyunca tüm açık sekmelerinizi görmek için simgeyi tıklatabilirsiniz. (Büyütmek için tıklatın.)

Sık ziyaret ettiğiniz bir siteyi Ayarlar ve Diğer (...) > Görev çubuğuna sabitleme > diğer araçlara giderek sabitlemeyideneyin. Çoklu görev yapmanın ne kadar kolay olduğunu seveceğini düşünüyoruz.

Başlarken

Bu yeni özellikleri kullanmaya başlamak için şunlara ihtiyacınız vardır:

Bu özellikler şu anda Insider'ların bir alt kümesine kullanıma sunulmaktadır, bu nedenle bunları görmüyorsanız, lütfen yakında tekrar kontrol edin.

Güncel olduktan sonra, Microsoft Edge'e gidip Ayarlar ve Diğer (...) > > Görev çubuğuna sabitleme 'yi seçerek Ayarlar > Sistem > Çoklu Görev altında tercih ettiğiniz Alt + Sekme ayarını seçmeniz veya favori sitenizi görev çubuğuna sabitlemenizyeterlidir.

Bu ilk önizleme sürümü için Görev Çubuğunuzda varolan siteleri kaldırmanız ve yeniden sabitlemeniz gerekir (edge://apps sayfasından kaldırmak dahil). Mevcut sabitlenmiş siteleri yakın gelecekte bu özelliklerle çalışacak şekilde güncelleyeceğiz.

Bize geri bildirim gönderin

Sekmelerinizi Alt + Tab ve Görev Çubuğu'nda deneyimlemeniz için çok heyecanlıyız ve geri bildirimlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz. Bu önizlemede bilinen sorunların listesi için Windows Insider Preview uçuş notları. Lütfen Geri Bildirim Merkezi uygulaması aracılığıyla ne düşündüğünüzü veya karşılaştığınız hataları bize bildirin.

— William Devereux, Kıdemli
Program Yöneticisi, Microsoft Edge — Greg Mattox, Kıdemli Program Yöneticisi, Windows

28.10.2021

Diğer Haberler