Alışveriş Sepetim

Windows 10 Teknik Önizleme Yapısı 10061 kullanıma sunuldu

Herkese selam,
Bugün PC'ler için yeni bir Teknik Önizleme derlemesi yayınlıyoruz – 10061. Bu yapı Fast ring'de mevcut olacak ve Windows Update aracılığıyla teslim edilecek. Windows Güncellemeleri için PC'nizin normal kurulum süresini bekleyebilirsiniz ve otomatik olarak yüklenir veya Ayarlar > Güncelleme ve güvenlik > Windows Güncellemeleri'ne gidip "Güncellemeleri kontrol et" düğmesini tıklayabilirsiniz.
Yavaş halkadaysanız, tüm Dil Paketlerinin yüklenmesinden kaynaklanan uzun yükseltme süreleriyle ilgili hata nedeniyle 10049'u size göndermeme kararı aldık. 10061'in Hızlı halkaya nasıl geçtiğini de değerlendireceğiz, sonra da Yavaş'a alıp almayacağımıza karar vereceğiz. Dil Paketi sorunu, Windows Insider Programı için Hızlı/Yavaş halkalara yaklaşımımıza ve neden iki halkamız olduğuna dair iyi bir örnektir.
10049'u yükleyen Fast ring Insider kullanıcıları için, ekstra Dil Paketi yüklemelerinden depolama alanı kazanmak için bu adımları izlemenizi öneririz .

İşte bu yapıdaki yenilikler

Yeni Posta ve Takvim uygulamaları: Bu yeni uygulamalar, e-postanız ve takviminiz arasında hızla geçiş yapmanızı sağlayan bir geçiş ile iyileştirilmiş performans ve tanıdık üç bölmeli bir e-posta kullanıcı arayüzü sunar. Mail, silme, işaretleme, taşıma veya okundu/okunmadı olarak işaretleme gibi işlemleri yapmak için sağa veya sola kaydırmanıza olanak tanıyan özelleştirilebilir Kaydırma Hareketleri içerir. Ayrıca yeni e-posta yazma deneyimine de göz atın. Mail, Word'ün kolayca tablo eklemenize, resim eklemenize ve metninizde madde işaretleri ve renk kullanmanıza olanak tanıyan tanıdık ve zengin yeteneğinden yararlanır. Hem yeni Posta hem de Takvim uygulamaları Office 365, Exchange, Outlook.com, Gmail, IMAP, POP ve diğer popüler hesapları destekler.
Başlat, Görev Çubuğu ve Eylem Merkezi iyileştirmeleri: Bu yapı, Başlat menüsü, Görev Çubuğu ve Eylem Merkezi genelinde yeni siyah sistem temasını tanıtır. Başlat menüsü ve Görev Çubuğu artık saydamlığa sahiptir ve Başlat menüsünü de yeniden boyutlandırabilirsiniz. Ana rengi masaüstü arka planınızdan çeken Otomatik Renk desteğini de etkinleştirdik. Kişiselleştirme altındaki Ayarlar uygulamasında Başlat, Görev Çubuğu ve Eylem Merkezi'nin rengini ve şeffaflığı ayarlayabilirsiniz. Bu ayarları kontrol edin ve ne düşündüğünüzü bize bildirin. Ve geri bildiriminize dayanarak, daha erişilebilir hale getirmek için güç düğmesini Başlat menüsünün sağ üst köşesinden sol alt köşeye taşıdık.
Sürekli iyileştirmeler: Görev Çubuğu artık tabletler için daha iyi optimize edilmiştir. Tablet Moduna girmek, Başlat düğmesi, Cortana ve Görev Görünümü düğmelerinin tümünün boyut ve boşluk olarak büyümesine ve daha dokunulabilir olmasına neden olur. Bildirim alanındaki öğeler de dokunulabilirliği artırmak için genişler. Ayrıca, dağınıklığı azaltmak ve deneyimi basitleştirmek için sabitlenmiş ve çalışan uygulamalar varsayılan olarak kaldırılır. Başlatma ve Görev Görünümü, başlatma ve geçiş için kullanılabilir durumda kalır. Yine de uygulamaları görev çubuğunuzda görmeyi tercih ediyorsanız, Ayarlar'da Tablet Modu altında bunları tekrar açma seçeneği vardır. Ayrıca artık doğrudan Tablet Moduna önyükleme ayarı da sunuyoruz. 10 inçten küçük tabletler için bu varsayılan davranıştır.
Görev Görünümü iyileştirmeleri: Görev Görünümü'nde birkaç görsel güncelleme yaptık. Pencere simgelerini, kapat düğmelerini ve küçük resimleri iyileştirdik. Bu iyileştirmeler, Alt+Tab ve Snap Assist için de geçerlidir. Görev Görünümü, Görev Çubuğunda da yeni bir simge alır.
Sanal Masaüstü geliştirmeleri: İstediğiniz kadar Sanal Masaüstü oluşturabilirsiniz! Ekranınızın sınırına ulaştığınızda, yeni bir taşma deneyimi artık masaüstlerinizden herhangi birine erişmenizi sağlar. Ayrıca, Görev Çubuğunun masaüstü bilgisayarlardaki varsayılan davranışını belirlemek için geri bildiriminizi duymaya devam ettiğimizi unutmayın .

İşte bu derlemede düzelttiğimiz bazı sorunlar

 • Outlook'ta yeni e-postanın Dizine eklenmesinin çalışmaması sorununu düzelttik.
 • Hyper-V'yi etkinleştirmenizi engelleyen sorunu düzelttik.
 • Yeni bir Evrensel uygulama projesi oluştururken Visual Studio artık kilitlenmeyecek.
 • Project Spartan'da birkaç sorunu düzelttik. Büyütmek için artık başlık çubuğuna çift tıklayabilirsiniz. Ayrıca, Sık Kullanılanlar Çubuğunun hizalanmasında bazı ince ayarlar yaptık, böylece metin ve simgeler artık Sık Kullanılanlar Çubuğunun alt kısmının altında kısmen görünmeyecek.

İşte bu yapı için bilinen bazı sorunlar

 • Bunun biraz acı verici olacağını biliyoruz, ancak bu derlemede Win32 (masaüstü) uygulamalarının Başlat menüsünden başlatılmayacağı bir hata var. Çözüm, bu uygulamaları bulmak ve başlatmak için aramayı kullanmak ve hızlı erişim için bunları görev çubuğunuza sabitlemektir.
 • Windows Mağazası Beta (gri döşeme) ve Project Spartan, yükseltmeden sonra sabitleniyor. Bunları Başlat menünüzdeki Tüm uygulamalardan Görev Çubuğunuza yeniden sabitleyebilirsiniz.
 • Bu yapıya (17.4008.42281.0) dahil edilen Posta ve Takvim uygulamalarının sürümünde, yazılan her harfin iki kez görünmesine neden olan bilinen bir sorun vardır. Bu kadar rahatsız edici olmasaydı komik olabilirdi. Bu sorunu, Windows Mağazası Beta'da (gri döşeme) bulunan uygulamaların güncellenmiş sürümleriyle (17.4016.42291.0) düzelttik. Yükseltmeden sonra cihazınızda ilk kez oturum açtıktan sonra ilk 15 dakika içinde Posta ve Takvim uygulamalarını açmazsanız ve cihazınız İnternet'e bağlıysa, uygulamalar otomatik olarak güncellenmelidir. Ayrıca Mağaza Beta'ya gidebilir ve istediğiniz zaman manuel olarak güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.
 • Cortana, kullanıcılara yardımcı olabileceği konuları vurgulayacak, ancak bu özelliklerden bazıları henüz uygulanmadı ve bunları yakında sunmak için çalışıyoruz.
 • Oturum açma/çıkış sırasında yalnızca fare imlecinizle siyah bir ekran görebileceğiniz bilinen bir sorun vardır. Bunun için WU aracılığıyla gelen bir düzeltmemiz var.
 • Xbox Müzik ve Müzik Önizleme uygulamalarında müzik indirme şu anda bozuk. Bunun için WU aracılığıyla gelen bir düzeltmemiz de var.
 • Ses çalan bir uygulamayı simge durumuna küçülttüğünüzde, simge durumuna küçültüldükten sonra yürütmeyi durdurabilir.
 • Project Spartan'da, adres kutusunda metin seçilirken seçim vurgusu görünmez. Kesmek/kopyalamak/yapıştırmak için adres kutusuna sağ tıklayabilirsiniz ve beklendiği gibi çalışacaktır. Bunun için WU aracılığıyla gelen bir düzeltmemiz de var.
 • Yerleşik moda getirdiğinizde büyüteç çalışmıyor. Ayrıca WU aracılığıyla gelen bu sorun için bir düzeltmemiz olacak.

Çözüm

Windows Insider'lar olarak devam eden yardımlarınız için teşekkür ederiz ve umarız bu yapıyı beğenirsiniz. Her zaman olduğu gibi, Windows Geri Bildirim uygulamasını kullanarak gelen sorun raporlarını ve önerileri saklayın.
Unutmayın, önümüzdeki hafta heyecan verici olması gereken //build/ 2015 konferansımız olacak! Konferansa katılıyorsanız, beni görürseniz merhaba demeyi unutmayın.
teşekkürler,
 

16.08.2021

Diğer Haberler