p

Windows 10 Nisan 2018 Güncelleştirmesi'ndeki yenilikler

Windows 10 Nisan 2018 Güncelleştirmesi bugün . Zamanınızı en iyi şekilde kazanmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir güncellemedir.


Bugün ücretsiz olarak indirilebilen bu güncelleme ile dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmeye ve zamandan tasarruf derek her andan en iyi şekilde yararlanmaya yardımcı olan yeni deneyimler elde edersiniz. Umudumuz, ister yaratmak, oynamak, çalışmak, ister sadece sevdiğiniz şeyi yapmak olsun, sizin için en önemli olanı yapmak için daha fazla zamanınız olmasıdır.

Nisan 2018 Güncellemesini birkaç farklı şekilde alabilirsiniz. Zaten bir Windows 10 bilgisayarınız varsa ve otomatik güncelleştirmeler etkinleştirilmişse, güncelleme makineniz için hazır olduğunda size teslim edilir. Bu sunum 8 Mayıs'ta başlıyor. İleri bir kullanıcıysanız ve güncellemeyi bugün almak istiyorsanız, nasıl olduğunu öğrenmek için bu blog gönderisini ziyaretedin.

İşte Windows 10 Nisan 2018 Güncelleştirmesi'ndeki yenilikler

Zaman Çizelgesi


Hepimiz yazdığınızı bildiğiniz belge için e-posta veya dosya klasörlerini kazma deneyimi yaşadık, ancak bulamıyoruz. Veya gördüğünüzü ve sevdiğiniz, ancak artık bulamıyor olduğunuz fotoğraf ve videoları arıyor. Zaman Çizelgesi, cihazlarınızda sizin için önemli olanları kolayca bulmanıza yardımcı olarak boşa harcanan zamanı geri almanıza yardımcı olabilir. Zaman Çizelgesi, cihazlarınızda üzerinde çalıştığınız geçmiş etkinliklere geri dönmenizi sağlar, böylece hiç ayrılmadığınız gibi bunlara geri dönebilirsiniz. Bu nedenle, dün veya bir hafta önce üzerinde çalıştığınız belirli bir belge, resim veya video arıyorsanız Zaman Çizelgesi aradığınızı bulmanızı daha da kolaylaştırır. Geri dönmeye hazır olduğunuzda iOS veya Android cihazınızda ne yaptığınızı Windows 10 bilgisayarınızda bile alabilirsiniz. Zaman Çizelgesi'nin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.
 • Zamanda ileri geri git. Bugün veya birkaç hafta önce üzerinde çalıştığınız şeyleri bulmak için zamanda kolayca geri kaydırın.1
 • Aktiviteleri kolayca bulun. Tabletinizde ve cep telefonunuzda Microsoft Edge ve Office 365 kullanarak yaptığınız tüm şeyler de dahil olmak üzere belirli bir gündeki tüm etkinliklerinizi saatlere göre gruplandırarak görmek için yeni Görev çubuğu simgesini tıklatın.2 Neye ihtiyacınız olduğunu görmüyorsanız, bulmak için Zaman Çizelgesi'nde kolayca arama yapabilirsiniz.
 • Etkinlikleri istediğiniz zaman kaldırın. Belirli bir gün veya saatteki etkinlikleri silin.
Zaman Çizelgesi'ni kullanmaya başlamak için, belirli bir günde saate göre gruplanmış tüm etkinliklerinizi görmek için görev çubuğundaki yeni Görev görünümü simgesini tıklatın ve geri dönmek istediğiniz bir şeyi kolayca arayın (Windows logo tuşu Sekmetuşlarına basarak görev görünümünü de açabilirsiniz).

Yakındaki Paylaşım

Fotoğraflar uygulamasıyla gösterilen yakındaki paylaşım
Yakındaki Paylaşım, videolarınızı, fotoğraflarınızı, belgelerinizi ve web sitelerinizi Bluetooth veya Wi-Fi üzerinden yakınınızdaki kişi ve cihazlarla anında paylaşmanızı sağlar. Patronunuzla bir toplantıda olduğunuzu ve ekranınızda baktığınız raporu veya PowerPoint sunumunu hızlı bir şekilde göndermeniz gerektiğini söyleyin, Yakındaki Paylaşım bunu hızlı ve kolay bir şekilde yapmanıza yardımcı olur. Yakındaki Paylaşım ile yapabilecekleriniz şunlardır.
 • Hızlı bir şekilde paylaşın. Uygulamadaki paylaşım düğmesine tıklayarak veya paylaşım menüsünü almak için sağ tıklayarak Microsoft Edge'de görüntülenen herhangi bir video, fotoğraf, belge veya web sayfasını yakındaki kişilere gönderin. Toplantı odanızdaki bir iş arkadaşınızla bir rapor veya kütüphanedeki en iyi arkadaşınızla bir tatil fotoğrafı paylaşabilirsiniz.3
 • En hızlı yoldan devam edin. Bilgisayarınız, dosyanızı veya web sayfanızı Bluetooth veya Wifi üzerinden paylaşmanın en hızlı yolunu otomatik olarak seçer.
 • Bakalım kim müsait. Bluetooth, paylaşabileceğiniz potansiyel cihazları hızlı bir şekilde keşfetmenizi sağlar.4

Odak Yardımı


Yusuf'un geçen hafta bahsettiği gibi, çoğumuz ekranlarda 3-6 saat – her gün – geçiriyoruz. Bu zamanın çoğu, sayısız cihazımız boyunca sürekli dikkat dağıtıcı akışın odaklanmayı zorlaştığı sosyal medyada geçiyor. Bu güncelleme ile bölgede kalmanıza yardımcı olmak için Odak Yardımı'nı kullanıma sunduk. Odak Yardımı, dikkat dağıtıcı olmayan çalışma süreleri oluşturmak için bildirimleri, sesleri ve uyarıları kolayca engelleyerek daha fazlasını yapmanıza yardımcı olur. Bu, bir sunum yapıyorsanız veya bir makaleye odaklanmaya çalışıyorsanız, kesintileri veya dikkat dağıtıcı unsurları engellemek için Odak Yardımcısı'yı kullanabilirsiniz. Şöyle olacak.
 • İstediğin gibi çalış. Odak yardımı, kesintileri ne zaman engelleyeceğinizi seçme esnekliği sağlar. Bildirimler, sesler ve uyarılar gibi dikkat dağıtıcı şeyler yapmadan işleri halletmek istediğinizde Odak yardımcısını açın. Veya Odak Yardımı'nı gün içinde belirli saatlerde otomatik olarak aç olacak şekilde ayarlayın.
 • Gerektiğinde bağlantıda kalın. Çalışırken bile size her zaman ulaşmak istediklerinizin öncelikli bir listesini oluşturarak en önemli kişilerinizin atılım yaptığından emin olabilirsiniz. Veya tam konsantrasyona ihtiyacınız olduğunda, tüm bildirimleri engelleyin.
 • Çabuk yetişin. Bir projeye giderken ne kaçırdığınızı öğrenin. Çalışmayı bitirir bitirmez, ekranınızda bildirimlerin ve uyarıların bir özeti görünür.
İşlem Merkezi'ndeki hızlı eylem düğmesinden Odak Yardımı'nı hızlı bir şekilde açabilir veya kapatabilirsiniz. Veya, Odak Yardımı ile kurallarınızı ayarlamak için, bu özelliği otomatik olarak hangi senaryoların açılacağını seçmek için odak yardımı > görüntüleme ayarlarına gitmeniz yeterlidir.

Microsoft Edge


Ayrıca, sekmeleri sessize almadan web formlarındaki kartları otomatik doldurmaya kadar Microsoft Edge güncellemeleriyle web'e odaklanmanıza yardımcı oluyoruz. Bu güncelleştirmeyle Microsoft Edge'deki yeniliklere bir göz atalım.
 • Sekmeyi sessize alma. Ses çalan sekmenin sesini kapatmak ve sesini kapatmak için ses simgesine tıklamanız veya sekmeyi sağ tıklatması yeterlidir.
 • Web formlarındaki kartları otomatik doldur. Adresinizi, kredi kartınızı ve diğer bilgilerinizi en iyi perakende sitelerine güvenli bir şekilde kaydetmek için Microsoft Edge'i kullanın, böylece web ödeme formlarında otomatik doldurma seçeneğine sahip olursunuz.5
 • Dağınıklık içermeyen yazdırma. Microsoft Edge'den web sayfalarını açılır pencere ve diğer gereksiz dağınıklıklar olmadan yazdırın. Yazdırma iletişim kutusunda "İkincil içermeyen yazdırma" seçeneğini etkinleştirin ve yalnızca istediğiniz içeriği yazdırın.6
 • Tam ekran okuma deneyimi. Dikkat dağıtıcı olmayan bir okuma deneyimi için Kitaplar, PDF'ler ve Okuma görüntüleme sayfalarını tam ekran alın. Tam ekran okumayı etkinleştirmek için, okuma çubuğundaki çift ok simgesine tıklayabilir veya daha fazla menüde veya klavyenizdeki F11 tuşuna basabilirsiniz.
 • Daha fazla EPUB kitap seçeneği. İster web'den indirilsin, ister en son Windows güncelleştirmesi ile kaydedebilirsiniz, ister Microsoft Store'dan satın alın, Microsoft Edge'deki EPUBs kitaplarını okuyun. Okuma önerilerini "Hub" menüsündeki Kitaplar sekmesinde de bulabilirsiniz.
 • Dilbilgisi araçları. Microsoft Edge, daha kapsayıcı bir okuma deneyimi oluşturmak için okuma anlayışını geliştirmeye yardımcı olmak için web sayfaları ve kitaplar için okuma modunda Dilbilgisi araçları desteği ekledi.
 • Akıcı Tasarım. Microsoft Edge artık güncellenmiş bir Koyu temayı ve tüm renkler, metinler ve simgelerle çok daha iyi kontrastı destekliyor.
 • Telefonunuzda ve tabletinizde Microsoft Edge. Android telefonunuzda, tabletinizde, iPhone'unuzda veya iPad'inizde Microsoft Edge'i bilgisayarınızda bu şekilde bilgisayarınızda bulara getirin. Cihazınızdaki uygulama mağazasına gidin ve Microsoft Edge'i ücretsiz indirin. Ardından, kaydettiğiniz EPUB kitaplarını okumak için telefonunuzda veya tabletinizde Microsoft Edge'i kullanın, şu anda bir önizleme özelliğidir. Veya telefon veya tablette bir web sayfasını okumaya başlayın, sayfayı bilgisayarınıza gönderin ve okumayı kaldığınız yerden devam edin.7

Windows Mürekkep

Mürekkeple dokunun ve mürekkep ivmesi bu güncelleştirmeyle yenidir. Şöyle çalışırlar:
Mürekkep için dokunun. Artık yazı yerine mürekkep yapmayı seçebilirsiniz. Daha doğal bir deneyim için doğrudan metin alanlarına yazmak için dijital kaleminizi kullanın.
 • Mürekkep için dokunun. Artık yazı yerine mürekkep yapmayı seçebilirsiniz. Daha doğal bir deneyim için doğrudan metin alanlarına yazmak için dijital kaleminizi kullanın. Arama kutusu gibi bir alana dokunun ve size yazabileceğiniz rahat bir alan sağlamak için genişler. Basit, sezgisel hareketlerle yazdıknızı bile düzenleyebilirsiniz. Aygıtlar > > Aygıtlar > Windows Mürekkesi'ne gidin > , "Doğrudan metin alanına yaz" seçeneğini belirleyin, sonra deneyimi denemek için yeni bir metin alanına dokunun.8
 • Mürekkep ivmesi. Dijital kaleminizin gecikmesini azaltmak ve gecikme süresini %30-50'ye kadar artırmak için tasarlanmıştır. Neredeyse hiç gecikme olmadan, kalem kullanmak neredeyse kağıda çizmek gibidir. Bu şimdiye kadarki en hızlı Windows Mürekk.9

Windows Karma Gerçeklik

Windows Karma Gerçeklikte Skyloft
Bu güncellemede, Windows Mixed Reality for Steam®VR'nin "erken erişimden" çıktığını paylaşmanın memnuniyetini dile getiren bu güncellemede, dokunsal hareket kontrol cihazı geri bildirimleriyle entegrasyonumuzu daha da geliştirdik. Karma gerçeklik deneyimlerinizin fotoğraflarını çekmek de artık daha kolay (Windows düğmesini basılı tutun ve tetiğe dokunun). Ayrıca, Cliff House veya Skyloftiçindeki içeriği kişiselleştirmek ve manipüle etmek dahakolaydır. Skyloftnedir? Cliff House'a ek olarak kendi deneyiminizi yapmanız ve karma gerçeklik deneyiminizi genişletmeniz için yepyeni bir sanal yer. Windows Mixed Reality hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıyı ziyaret edin.10

Windows Hello

Windows Hello'yu doğrudan kilit ekranından ayarlama animasyonu
Microsoft hesabı kullanıcılarının daha hızlı ve daha güvenli oturum açma için uyumlu cihazlarında Windows Hello'yu ayarlamalarını kolaylaştırdık. Daha önce, Windows Hello'yu bulmak için Ayarlar'ın derinliklerine gitmeniz gerekiyordu. Şimdi, Oturum açma seçenekleri altındaki Windows Hello kutucuğunu tıklatarak Windows Hello Face, Fingerprint veya PIN'i doğrudan kilit ekranınızdan ayarlayabilirsiniz.

Microsoft Fotoğrafları

Microsoft Fotoğraflar uygulamasındaki yenilikler şunlardır:
Fotoğraflar uygulamasında gösterilen uyuyan köpek
 • Oluşturmanıza 3D ekleyin. Fotoğraflar yerleşik video düzenleyicisini kullanarak artık fotoğrafınıza veya videonuza 3D efektler ekleyebilirsiniz. İlhama mı ihtiyacın var? Yerleşik 3D Kütüphane, kreasyonunuza yepyeni bir boyut katmak için Remix 3D topluluğundaki en sevdiğiniz sanatçılardan birinden bir 3B model seçmenizi sağlar.
 • Dahahızlı arayın veind. Fotoğraflar uygulaması, fotoğraflarınızı ve videolarınızı düzenlemenize ve tam olarak aradığınızı daha hızlı bulmanıza yardımcı olmak için insanların resimlerini otomatik olarak gruplar. Hatta aynı kişinin birden fazla fotoğrafını tek bir kişide birleştirerek birleştirmenize yardımcı olur.

Windows 10'da 3D

Karma Gerçeklik Görüntüleyicisi'nde bir dinozorun 3D modelinin yanında duran kadın
 • Karma Gerçeklik Görüntüleyicisi'ndeki animasyonlar. Animasyonlu 3D nesnelerle video kaydedin. Arkadaşınızın omzunun üzerinde gezinen bir uçan daire veya köşede gizlenen bir dinozor yakalayın. Bu çok kolay. Videonuza bırakabileceğiniz animasyonlu nesneleri bulmak için Remix 3D düğmesine tıklamanız yeterlidir. Veya uygulamanın sağ alt kısmından, statik 3B nesnelerin hayata geçirmek için tek tıklamayla animasyonlar bulabilirsiniz.
PowerPoint'te gösterilen 3D animasyonlar
 • PowerPoint'te 3D Animasyonlar. Office 365 aboneliğinizle, PowerPoint'inize eklediğiniz statik 3D modellere 3D animasyon ekleyebilirsiniz. Animasyonlar'a tıklamanız ve 3D modellerinize hareket vermek için Otomatik Dönen Pikaptan Atla ve Çevir'e kadar seçim yapın.
 • Çenplerinizi doğrudan Paint 3D'de düzenleyin. Ekran Alıntısı Aracı'nda yerleşik olarak bulunan yeni "Paint 3D'de düzenle" düğmesiyle, Paint 3D aracılığıyla ekran alıntınızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Magic ile nesneleri taşıyın (veya kaldırın), gerçekçi fırçalarla artırın ve açıklama eklemeyin, Remix 3D'den 3D nesneler getirin ve daha fazlasını.

Cortana

Isıyı ve ritmi arttır. Cortana artık akıllı evinizi yönetmenize ve Spotify'daki en sevdiğiniz müzik ve çalma listelerini sadece sesinizi kullanarak bilgisayarınızdan çalmanıza olanak tanır.11 Cortana, hareket ederken akıllı ev cihazlarınızı kontrol etmenizi daha da kolaylaştırarak ev otomasyonu becerilerini genişletti. Örneğin, işteki uzun bir günden eve sıcak bir eve gelmek ister misiniz? Ecobee3 , ecobee3 lite , ecobee4, Honeywell Lirik , Honeywell Total Connect Comfort, Nest Learning Thermostat , Nest Thermostat E ve daha fazlasını kontrol etmek için PC'nizde Cortana'yadokunun ve "Hey Cortana, oturma odası termostatı72 dereceye ayarlayın" deyin. Bağlı evinizi Cortana ile ayarlamak için Windows 10'da C

27.10.2021

Diğer Haberler