Windows 10 Mayıs 2020 Güncelleştirmesi'ndeki yenilikler

Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesi, ücretsiz bir güncelleme olarak dünyanın dört bir yanındaki müşterilere sunulmaya başlandı.

2 çocuğu ve dizüstü bilgisayarıyla kanepede oturan kadın
Bu yılın başından beri, dünyanın etrafımızda önemli ölçüde değiştiğini gördük. İnsanlar, aileler ve işletmeler yeni çalışma, öğrenme ve bağlantı yöntemlerine uyum sağlıyor. Birçokları için yemek odalarımız ev ofislerine, oturma odalarımız sınıflara, mutfaklarımız ise sosyal toplanma noktalarına ve mola odalarına dönüştü. Bu değişikliklerin ortasında, birbirimizle bağlantı kurma ve herhangi bir yerden üretken olma ihtiyaçlarımız hiç bu kadar kritik olmamıştı.
İnsanlar temel insan deneyimlerini desteklemek için her zamankinden daha fazla Windows PC'lere yöneliyor. Öğrenciler ve profesyoneller uzaktan öğrenme ve işbirliği için Office ve Microsoft Teams'i kullanıyorlar ve ister sokağın aşağısında ister dünyanın her yerinde olsunlar arkadaşlar ve aileler Skype'ta başarıları ve tatilleri kutluyorlar, hatta eğlenmek için çevrimiçi olarak birlikte oyunlar oynuyorlar.
Dünya ve insanların rutinleri değiştikçe, şu anda bulundukları Windows'a güvenen dünya çapında bir milyardan fazla insanla tanışmaya odaklanmamız önemlidir. Bir sonraki adım bugün Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesinin piyasaya sürülmesiyle geliyor. Mayıs 2020 Güncellemesi, zamandan tasarruf etmenize ve hatta belki de bir eğlence kaynağı olmanıza yardımcı olacak özellik iyileştirmeleriyle birlikte gelir. Yeni güncelleme bugün aramak isteyenler için kullanıma sunuldu. Güncellemeyi birkaç farklı şekilde alabilirsiniz, bugün Mayıs 2020 Güncellemesini nasıl alacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu blog gönderisini ziyaret edin.

İşte Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesi'ndeki yenilikler

Daha hızlı ve daha kolay bağlantılar. Bluetooth cihazlarınızı uyumlu Windows 10 bilgisayarınızla eşleştirmeyi daha kolay ve hızlı hale getiriyoruz. Artık bildirimlerdeki her şeyle (Ayarlar yerine) daha az adımla ilgilenebilirsiniz.
Parolasız git. Daha iyi güvenlik ve basit bir oturum açma deneyimi için yüzünüz, parmak iziniz veya PIN'iniz ile oturum açabileceğinizi biliyor muydunuz? Microsoft hesaplarınız için şifresiz oturum açmayı etkinleştirmek her zamankinden daha kolaydır: Windows 10 bilgisayarınızda Ayarlar > Hesapları > Oturum açma seçeneklerine gidin ve 'Microsoft hesapları için Windows Hello oturum açma gerektir' altında 'Açık'ı seçmeniz yeterlidir. Bunun donanıma bağlı olduğunu unutmayın.
Kullanıcı arabirimini engelleme olasılığı olan istenmeyen uygulama
Daha temiz, daha hızlı, daha güvenli. Uygulamaları indirdiğinizde, ne elde ettiğiniz her zaman açık değildir. Bazı uygulamalar beklenmeyen reklamlar görüntüleyebilir, bilgisayarınızı şifreleme için kullanabilir veya yapmamalarını tercih edeceğiniz başka şeyler yapabilir. Bunlar potansiyel olarak istenmeyen uygulamalardır (PUA) ve Windows 10 bunları tespit etmenize yardımcı olabilir, endişelerimiz olduğunu size bildirebilir ve bu uygulamayı gerçekten isteyip istemediğinize karar vermenize izin verebilir. Windows Güvenlik > Uygulamasına gidin ve İtibar tabanlı koruma > 'Potansiyel olarak istenmeyen uygulama engelleme> tarayıcı kontrolü '.

Cihazınızda PUA'yı nasıl önleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.
Daha fazla ? (????). Daha fazla kaomojiyi doğrudan Windows emoji klavyesinde kullanılabilir hale getirerek eğlenceyi getiriyoruz. Erişmek için kısayolu, Windows tuşunu + Dönem anahtarını kullanarak (??_?) erişebilirsiniz.
Masaüstlerinizi adlandırın. Artık "Masaüstü 1" veya "Masaüstü 2" yerine Sanal Masaüstlerinize daha açıklayıcı, akıllı veya eğlenceli adlar verebilirsiniz. Windows 10'da Sanal Masaüstü'nü kullanmak, masaüstünüzü alanın fiziksel sınırlamalarının ötesine genişletmenize, ilgili görev gruplarını düzenlemenize ve bunlar arasında kolayca geçiş yapmanıza olanak tanır. İstediğiniz şeyle (istediğiniz zaman) başa çıkmak çok daha kolaylaştı. Windows 10'da Sanal Masaüstü'ne nasıl erişeceklerini öğrenmek için bu gönderiyi ziyaret edin.
Oyun oynamayı yepyeni bir ışıkta görün. Yeni DirectX 12 Ultimate özellikleri, kare hızından ödün vermeden daha fazla ayrıntıyla daha akıcı grafikler sağlar*.
Özelleştirme ve yardımcı program parmaklarınızın ucunda. Xbox Game Bar artık üçüncü taraf widget'ları destekleyerek kaplama deneyimini oyun tarzınıza uyacak şekilde özelleştirmenize yardımcı oluyor.

Bazı go-to uygulamalarında yapılan iyileştirmeler, bu işin, atamanın, yan koşuşturmacanın, ödevlerin, iş günü, iş haftası -hepsi- çok daha iyi hale getirmeye yardımcı olur

Dizüstü bilgisayarında ve kulaklıklarında yaşadıklarını alkışlayan kadın
Microsoft Edge'de bellek geliştirmeleri. Tarayıcı en çok kullanılan uygulamadır ve insanların zamanlarının büyük bir kısmını Windows'ta geçirdikleri yerdir. Segment yığını, bir süredir UWP uygulamaları için varsayılan yığın olmuştur. Windows, segment yığın yeteneklerinden yararlanacak ilk Win32 uygulamalarından birinin Microsoft Edge olduğunu duyurmaktan heyecan duyuyor. Mayıs 2020 Güncelleştirmesi'ndeki cihazların erken dahili test sonuçları, Microsoft Edge ile gezinirken bellek kullanımında %27'ye varan bir azalma gösteriyor. Bireysel cihaz performansı yapılandırmaya ve kullanıma bağlı olarak değişir, ancak uygulamaların kullanması için daha fazla bellek kullanılabileceğinden daha düşük bellek kullanımı daha iyi bir cihaz deneyimi sağlayabilir. Microsoft, bu özelliği çok yakında destekleyici malzemelerle daha fazla geliştiriciye açacak. Segment yığın belleği geliştirmelerinin genişletilmiş kullanılabilirliğinden yararlanan geliştiriciler, Windows'ta Win32 uygulama belleği kullanımını da en iyi duruma getirebilir. En son geliştirici bilgileri için lütfen bu sayfayı kullanın.
Numaralarınızın üstünde kalın. Hesap makinesini yakınınızda tutun- artık Hesap Makinesi uygulamasını her şeyin üstünde tutmayı seçebilirsiniz.
Not defteri yeniliği. 30 yaşındaki sevilen metin editörünün bazı küçük ama güçlü geliştirmeleri var. Artık bul/değiştir, hızlı metin yakınlaştırmanın etrafında kaydırılır ve başlık çubuğunda bir yıldız işareti gördüğünüzde kaydedilmemiş değişiklikleriniz olduğunu anlarsınız.
Dizüstü bilgisayarda görüntülenen telefon görüşmeleri
Akıllı telefonunuzu ve Windows PC'nizi birbirine yaklaştırın. Mayıs 2020 Güncellemesi, popüler Telefonunuz uygulamasının Aramalar özelliğini Microsoft ve OEM iş ortaklarımızın ARM destekli bilgisayarlarına getiriyor. Artık Android telefonunuz bilgisayarınızın hemen yanında olmadan gelen telefon aramalarınızı doğrudan bilgisayarınıza yerleştirebilecek, alabilecek veya metin yanıtı verebileceksiniz. Hepsi bu kadar değil, Telefonunuz uygulamasıyla, metin göndererek veya alarak, bildirimleri kontrol ederek ve bilgisayarınızın büyük ekranı ve klavyesi aracılığıyla Android telefonunuzun fotoğraflarına ve uygulamalarına anında erişerek akışınızda kalabilirsiniz. Telefonunuz uygulaması hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu sayfayı ziyaretedin.
Cortana sohbet tabanlı yeni deneyim burada. Kişisel üretkenlik asistanınız artık ihtiyacınız olanı bulmak ve takipte kalmak için istekleri doğal dilde yazabileceğiniz veya konuşabileceğiniz güncellenmiş bir sohbet tabanlı kullanıcı arayüzüne sahiptir. En iyi deneyim için iş veya okul hesabınızla oturum açın ve insanlarla bağlantı kurun, programınızı kontrol edin, görevler ekleyin, hatırlatıcılar ayarlayın**. Daha fazla bilgi için Microsoft 365 Blogumuzu ziyaret edin ve aşağıdaki gibi isteklerle deneyimi kendiniz denemek için Cortana simgesini seçin:
  • "Zamanında özgür müyüm?"
  • "Kim bu adam?"
  • "[Konu] hakkında konuşmak için [kişi] ile zaman bulun"
  • "Toplantıma katıl"
  • "Hatırlat da [görev] zamanımda"
  • "Parlaklığı değiştir"
  • "Yarın yağmur yağacak mı?"

Windows 10'da herkesin, her yerde güçlendirilmesine yardımcı olacak erişilebilirlik geliştirmeleri

El sallayan adam
Anlatıcı haberleri. Ekran Okuyucusu sesleri yenilendi ve artık daha işlevsel ve duyarlı. Bir web sayfasını özetlemek için yeni bir komut da vardır ve bazı tablo okuma geliştirmeleri de duyarsınız. Ayrıca, Ekran Okuyucusu web sayfalarını ve e-postaları (Outlook ve Posta uygulamasında açıldığında) otomatik olarak okumaya başlar.
İmleci daha hızlı bul. Windows Büyüteç, metin imlecini ekranın ortasında tutmak için yeni bir yete sahiptir ve yazmayı daha kolay ve sorunsuz hale getirir.
Daha fazla göz kontrolü. Sürükle ve bırak şimdi burada! Ayrıca duraklama deneyiminde iyileştirmeler yaptık ve Ayarlar'da bazı yeni fırsatlar sağladık. Bu deneyime erişmek için üçüncü taraf bir aksesuar gerektiğini unutmayın.
Dil öğrenmeleri. Global Language Experience ekibi, Dil Ayarlarını yenilemeye devam ederek ayarlarınızı bir bakışta kontrol etmenin hızlı ve kolay yollarını sunar. Ayrıca Çince, Japonca ve Korece'de gelişmiş yazma deneyimleri de bulacaksınız.
Mayıs 2020 Güncellemesi'nde gelen erişilebilirlik iyileştirmeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu blog gönderisini ziyaret edebilirsiniz.
Windows'un en iyi işinizi yapmanıza, öğrenmenize, sevdiklerinizle bağlantı kurmanıza ve eğlenmenize yardımcı olacak en güçlü, üretken ve güvenli platform olduğuna inanıyoruz. Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesini bugün Windows'u kullanarak dünya çapında bir milyardan fazla insana sunmak için heyecanlıyız. Ve müşterilerimize ve bizimle Windows yolculuğuna çıkan ve geliştirme süreci boyunca önemli geri bildirimler sağlamaya yardımcı olan milyonlarca Windows Insider'a içten bir teşekkür etmek istiyoruz. Windows daha iyi ve daha iyi olmaya devam edecektir. Bugün yolculuğumuzun bir sonraki adımı. Devamı gelecek.
* DirectX 12 Ultimate desteklenen oyunlar ve grafik yongaları ile kullanılabilir ve en son Windows 10 güncellemesini gerektirir.
**Windows 10'daki Cortana üretkenlik özellikleri şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde İngilizce olarak mevcuttur ve önümüzdeki aylarda Microsoft Store üzerinden düzenli uygulama güncellemeleriyle daha fazla bölgeye ve dile sunulacaktır. O zamana kadar, uluslararası kullanıcılar ve İngilizce bilmeyenler Bing'den yanıt almak ve Cortana ile sohbet etmek için Cortana'yı kullanabilirler.
Editörün notu – 27 Mayıs 2020 – Yukarıdaki gönderideki "Şifresiz git" bölümü, yüzünüzü, parmak izinizi veya PIN'inizi kullanarak oturum açma talimatlarını düzeltmek için güncellendi.
Editörün notu – 28 Mayıs 2020 – "Daha temiz, daha hızlı, daha güvenli" bölümü ilk yayının ardından yukarıdaki gönderiye eklendi.
 

27.10.2021

Diğer Haberler