Alışveriş Sepetim

Windows 10, kompakt ayak izine nasıl ulaşır?

Windows cihazları hafif ve son derece mobil olabilir, ancak ihtiyacınız olduğunda Windows işletim sisteminin tüm özelliklerine sahip olabilirsiniz. Telefonunuza, tabletinize, dizüstü bilgisayarınıza ve masaüstünüze modern depolama API'leri, Storage Sense, kurulum ve servis getiren kişiler olan Windows Depolama ve Dağıtım Ekipleri, Windows 10'a nasıl kompakt bir ayak izi kazandırdıklarını size tanıtmak istiyor.

Sistem sıkıştırma ve kurtarma geliştirmeleri yoluyla kompaktlık

Windows 10, kompakt bir ayak izi elde etmek için iki ayrı ve bağımsız yaklaşım kullanır. İlk olarak, Windows 10, sistem dosyalarını sıkıştırmak için verimli bir sıkıştırma algoritmasından yararlanır. İkincisi, kurtarma geliştirmeleri, ayrı bir kurtarma görüntüsü gereksinimini ortadan kaldırdı.
Mevcut derlemelerle Windows, sistem dosyalarını verimli bir şekilde sıkıştırabilir. Bu, 32 bit için yaklaşık 1,5 GB ve 64 bit Windows için 2,6 GB depolama alanı sağlar. Telefonlar da aynı verimli sıkıştırma algoritmasını kullanabilecek ve aynı şekilde Windows 10 ile kapasite tasarrufuna sahip olacak.
Ayrıca, Windows cihazlarını bozulmamış bir duruma geri getirmek için artık ayrı bir kurtarma görüntüsü (genellikle bugün üreticiler tarafından önceden yüklenmiştir) kullanmayacak şekilde Windows'un Yenileme ve Sıfırlama işlevlerini yeniden tasarlıyoruz. Bu, Windows'un depolama alanını daha da azaltır, çünkü tipik cihazlardaki kurtarma görüntüsünün boyutu, marka ve modele bağlı olarak 4 GB ile 12 GB arasında değişebilir. Telefonlar zaten depolama için optimize edilmiş bir kurtarma çözümüne sahiptir, bu nedenle sıkıştırmadan farklı olarak bu geliştirme yalnızca tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar içindir.
Bu yeni ve geliştirilmiş işlevlerle, Windows 10 çalıştıran cihazlar, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi fotoğraflar, videolar ve müzik için daha fazla boş alana sahip olacak.
 
1 A

Windows, yararlı olduğunda sıkıştırma kullanır

Sıkıştırılmış sistem dosyalarının sistem yanıtını olumsuz etkilememesini sağlamak için Windows, bir aygıtın sıkıştırma kullanıp kullanmayacağını değerlendirirken bir dizi faktörü göz önünde bulundurur.
Önemli bir faktör, bir cihazın sahip olduğu bellek (RAM) miktarıdır. Bir aygıtın sahip olduğu RAM miktarı, sistem dosyalarını depolama alanından ne sıklıkta alacağını belirler. Bir diğer önemli faktör, bir cihazın CPU'larının sistem dosyalarını alırken açma algoritmasını ne kadar hızlı çalıştırabileceğidir. Windows, bu ve diğer önemli faktörleri göz önünde bulundurarak, bir aygıtın insan tarafından algılanabilir yanıt verme hızını düşürmeden sıkıştırma kullanıp kullanamayacağını değerlendirebilir.
Windows cihazlarının çeşitliliği mevcut olduğundan, Windows 10 bu uygunluk değerlendirmesini yükseltme yolunda gerçekleştirir. Sıkıştırılmış sistem dosyaları, cihazınızın yanıt verme hızından ödün vermeden size depolama kapasitesini geri verecekse, yükseltme otomatik olarak Windows 10'u sıkıştıracaktır. Yeni Windows 10 cihazları için üreticiler, uygunluk değerlendirmesini gerçekleştirir ve sistem sıkıştırmasını uygun şekilde etkinleştirir.
Sıkıştırma performansı konusunda, sistem sıkıştırmasının ilk yinelemesi için kapsamlı analiz ve ayarlamalar yaptık (WIMBOOT olarak adlandırılır, aşağıda WIMBOOT hakkında söyleyecek daha çok şeyimiz var). Windows 10'un sistem sıkıştırma yinelemesi, bu performans ayarını korur ve pazardaki cihazlardan alınan performans verilerine dayalı olarak ayarlama ve etkinleştirme avantajını elde eder. Yazılım aracılığıyla sistem sıkıştırmayı etkinleştirme, Windows'un aygıt ortamı geliştikçe uyum sağlayabileceği anlamına gelir.
Windows 10, sistem ayak izini verimli tutmak için sıkıştırmayı akıllıca kullanmakla kalmaz, ayrıca Windows 10, mağaza uygulamalarının ayak izini küçük tutmak için sıkıştırmayı da kullanır. Sıkıştırma, bir aygıtın sistem dosyaları için anlamlı olduğunda, uygulamaları için de anlamlıdır. Sıkıştırma nedeniyle, mağaza uygulamaları için daha fazla yedek kapasiteniz olur ve mağaza uygulamalarının kendileri daha az kapasite kullanır.
Özetle, sistem sıkıştırma, Windows 10'un önemli olduğu yerlerde ve insan tarafından algılanabilen sistem yanıt hızından ödün vermeden kapasite tasarrufu sağlamasına olanak tanır.

Kurtarma hafif ve verimlidir

Ayrı bir kurtarma görüntüsü olmadan, Yenile ve Sıfırla işlevleri bunun yerine işletim sistemini çalışma zamanı sistem dosyalarını kullanarak yerinde yeniden oluşturur. Bu yalnızca daha az disk alanı kaplamakla kalmaz, aynı zamanda cihazınızı kurtardıktan sonra yeniden yüklemek için uzun bir işletim sistemi güncellemeleri listesine sahip olmayacağınız anlamına gelir.
Windows artık ayrı bir kurtarma görüntüsü gerektirmese de, Windows yine de bir aygıtı ciddi bozulmalardan kurtarabilir. Windows 10 ile kendi kurtarma ortamınızı oluşturabilir ve işletim sisteminin ve önceden yüklenmiş yazılımın bozulmamış durumunu yedekleyebilirsiniz. İşler ters giderse ve cihazınızı başarıyla yenileyemez veya sıfırlayamazsanız, kurtarma ortamını kullanarak cihazı önyükleyebilir ve önceki bozulmamış durumuna sıfırlayabilirsiniz.

Windows 10'un sıkıştırması, WIMBOOT'un evrimidir

Windows 10'dan önce Windows 8.1, Windows Image Boot (WIMBOOT) adı verilen özel bir dağıtım yapılandırması aracılığıyla önemli ölçüde ayak izi azaltma elde etti. Eğer ilgileniyorsanız, geçen yılki WIMBOOT hakkında küçük bir blog yazısının bağlantısını burada bulabilirsiniz .
WIMBOOT, özel olarak hazırlanmış Windows 8.1 cihazlarının, yanıt verme hızından ödün vermeden verimli bir sıkıştırma algoritmasının tüm güzelliklerine sahip olmasını sağladı. "Özel olarak hazırlanmış", üreticilerin farklı bir kurulum süreci kullanması gerektiği anlamına gelir. Sonuç, Windows 8.1 cihazlarının yalnızca küçük bir alt kümesiydi, WIMBOOT'un kapasite tasarrufunun iyiliğinden yararlandı. Windows 10, yükleme işleminin minimum düzeyde etkilenmesi için işletim sisteminin geri kalanıyla sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş sıkıştırma algoritmasına sahiptir. Daha önce belirtildiği gibi, Windows 10, bir aygıt uygunsa ve sıkıştırmaya ihtiyaç duyması halinde yükseltme sonrasında işletim sistemini bile sıkıştırabilir.

Düşük kapasiteli cihazlara yükseltme getirmek için çalışıyoruz

WIMBOOT kullanan Windows 8.1 cihazlarının henüz Windows 10'a yükseltilememesinin nedeni, WIMBOOT cihazlarının çoğunun çok sınırlı sistem depolama alanına sahip olmasıdır. Bu, yükseltme işlemi sırasında Windows 8.1 işletim sistemine, indirilen yükleme görüntüsüne ve Windows 10 işletim sistemine sahip olmamız gerektiğinde bir zorluk teşkil eder. Bunu yapıyoruz çünkü yükseltme sırasında güç kaybı gibi beklenmedik bir şey olursa makineyi Windows 8.1'e geri yükleyebilmemiz gerekiyor. Özetle, WIMBOOT cihazları yükseltme işlemi için bir kapasite sorunu oluşturuyor ve bu cihazlar için güvenli ve güvenilir bir yükseltme yolu için birkaç seçeneği değerlendiriyoruz.

Windows 10'un kompakt ayak izi, depolama alanını size geri verir

Sistem sıkıştırma ve kurtarma geliştirmelerinin kapasite tasarrufu sayesinde, Windows cihazları hafif ve son derece mobil olabilir, ancak ihtiyacınız olduğunda Windows işletim sisteminin tüm özelliklerine sahip olabilir.
Windows 10'da sistem sıkıştırma hakkında sorularınız ve yorumlarınız mı var? Windows Insider Program forumlarına gidin .
 

16.8.2021

Diğer Haberler

  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.