Windows 10 İpucu: Windows 10 bilgisayarınızla şu anda yapabileceğinizi bilmediğiniz beş şey

Bugün, şu anda yapabileceğinizi bilmediğiniz beş şeyi Windows 10 pc'nizle paylaşmaktan heyecan duyuyoruz - bilgisayarınızdaki mavi ışığı düşürmekten yerleşik para birimi dönüştürücüsüyle her zamankinden daha kolay seyahat etmeye kadar!


 

 1. Performansınızı ve pil dengenizi seçin

Yeni Performans/Güç kaydırıcısı
Yeni Performans/Güç kaydırıcısı, pil ömrü uzun ömürlülüğü ile sistem performansı ve yanıt verme hızı arasında doğru dengeyi kurmanızı sağlar.* Uzun bir uçuşta pil ömrü için optimize edin; evde oyun oynarken veya fotoğraf düzenlerken performansla devam edin.**
Görev çubuğundaki pil simgesine tıklamanız ve performans ve pil dengenizi seçmek için kaydırıcıyı kullanmanız yeterlidir.

2. Dahili para birimi dönüştürücüsü ile daha kolay seyahat edin

Hesap Makinesi'ni açın, soldaki menü düğmesine tıklayın ve dönüştürmek istediğiniz düğmeyi seçin
Hesap Makinesi'ni açmanız, soldaki menü düğmesine tıklamanız ve dönüştürmek istediğinizi seçmeniz yeterlidir.* Ayrıca zaman, güç ve sıcaklık gibi şeyler için dönüştürücüler de içerir - böylece kolayca, hızlı bir şekilde Fahrenheit'ten Santigrat'a dönüştürebilir ve tekrar geri dönebilirsiniz. Microsoft Edge'de gezinirken, adres çubuğuna dönüştürmek istediğiniz para birimini de yazabilirsiniz ve sizin için dönüştürür.

3. Microsoft Edge'de kitaplarınıza açıklama ekleme

Microsoft Edge'de kitaplarınıza açıklama ekleme
Microsoft Edge*'de okurken dört renkte vurgular ekleyerek, altını çizerek, yorum ekleyerek veya metin kopyalayarak kitaplarınızı kolayca kişiselleştirin. Bu seçeneklere sahip menüyü görmek için, tercih edilen sözcüğü veya cümleyi farenizle veya parmağınızla vurgulamanız yeterlidir. Okuma deneyiminden ayrılmadan okuduğunuz içerik hakkında daha fazla bilgi edinmek için aynı menüden Cortana simgesini de seçebilirsiniz.
Microsoft Store'daki Kitaplar bölümünden kişiselleştirmek için bir kitap indirerek başlayın!

4. Bilgisayarınızdan yayılan mavi ışığı Gece lambası ile dirilt

Gece işığı kullanmaya başlamak için Ayarlar'a (veya Windows tuşu + I)'e gidin, Sistem'e tıklayın ve Görüntü'yü altında Gece ışığını açmak veya kapatmak için tıklatın.
Ekranınızın yaydığı mavi ışığı azaltarak, Gece Işığı özelliği daha iyi uyumanıza yardımcı olur.*** Başlamak için görev çubuğunuzdaki arama kutusuna gidin ve "Gece işığı" araması yapın - veya Ayarlar'a (Windows tuşu + I) gidin, Sistem'e tıklayın ve Görüntü'nün altında Gece ışığını açmak veya kapatmak için tıklayın. Ayrıca "Gece ışığı ayarları"nı tıklayarak renk sıcaklığını veya zamanlamasını özelleştirebilirsiniz.

5. En sevdiğiniz web sitelerini görev çubuğuna sabitleme

Görev Çubuğuna Sabitle
En sevdiğiniz web sitelerini görev çubuğuna sabitleyebilir ve Microsoft Edge'de gezinirken simgenin anında erişmek için görev çubuğunda görünmesini sağlayabilirsiniz - sadece menüye gidin, "Bu sayfayı görev çubuğuna sabitle"yi seçin ve site simgesinin Windows görev çubuğunuzda görünmesini izleyin!*
Windows 10 İpucu: Windows 10 bilgisayarınızla şu anda yapabileceğinizi bilmediğiniz beş şey
*Windows 10 Fall Creators Update veya üst düzeyini gerektirir.
**Pilli çoğu Intel ve AMD cihazında kullanılabilir.
***Windows 10 Creators Update veya üst düzeylerini çalıştıran belirli Windows 10 bilgisayarlarda kullanılabilir.

27.10.2021

Diğer Haberler