Alışveriş Sepetim
19,023
20,685

Windows 10 Insider Preview Derlemesi 19042.421 (20H2) Duyurusu

Derleme 19042.421'deki yenilikler

Başlangıç'ta temaya duyarlı kutucuklar

Uygulamalar listesindeki logoların arkasındaki düz renkli arka plakaları kaldıran ve döşemelere tek tip, kısmen şeffaf bir arka plan uygulayan daha akıcı bir tasarımla Başlat menüsünü yeniliyoruz. Bu tasarım, özellikle Office ve Microsoft Edge için Akıcı Tasarım simgeleri ve bu yılın başlarında kullanıma sunduğumuz Hesap Makinesi, Posta ve Takvim gibi yerleşik uygulamalar için yeniden tasarlanmış simgeler olmak üzere uygulamalarınız için güzel bir sahne oluşturur  .
Öncesi ve Sonrası: Karanlık temada Windows 10 Başlat menüsü.
Bu iyileştirilmiş Başlat tasarımı hem koyu hem de açık temada harika görünüyor, ancak bir renk sıçraması arıyorsanız, önce Windows koyu temasını açtığınızdan emin olun ve ardından “Başlat,  Vurgu renginizi Başlangıç ??çerçevesine ve kutucuklara zarif bir şekilde uygulamak için Ayarlar > Kişiselleştirme > Renk altındaki görev çubuğu ve eylem merkezi”  seçeneğini belirleyin .

Uygulamalar ve siteler arasında ALT + SEKME

Çok görevli misiniz? Bu derlemeyle, Microsoft Edge'de açık olan sekmeleriniz, yalnızca her tarayıcı penceresinde etkin olanda değil, Alt + SEKME'de görünmeye başlayacaktır. Bu değişikliği, yapmakta olduğunuz her şeye, her nerede yapıyorsanız, hemen geri dönebilmeniz için yapıyoruz.
Microsoft Edge'de açılan tüm sekmeler Alt + TAB'de görünmeye başlayacak!
Daha az sekmeyi veya klasik Alt + SEKME deneyimini tercih ediyorsanız, Ayarlar > Sistem > Çoklu görev altına sizin için bazı ayarlar ekledik  Alt + Tab'i yalnızca son üç veya beş sekmenizi gösterecek şekilde yapılandırabilir veya bu özelliği tamamen kapatmayı seçebilirsiniz.
Bu özellik  , Microsoft Edge'in  (sürüm 83.0.475.0 veya üstü) bir Canary veya Dev derlemesini gerektirir .

Microsoft Edge'de sabitlenmiş siteleri iyileştirme

Web'de gezinirken sizi daha verimli hale getirmek için üzerinde çalıştığımız yeni bir özelliğimiz daha var: sabitlenmiş siteleriniz için sekmelere hızlı erişim. Görev Çubuğunda sabitlenmiş bir siteye tıklamak, birden çok açık pencereye sahip herhangi bir uygulamada beklediğiniz gibi, Microsoft Edge pencerelerinizin herhangi birinde o site için tüm açık sekmeleri size gösterecektir.
Görev Çubuğunda sabitlenmiş bir siteye tıklamak, artık Microsoft Edge pencerelerinizin herhangi birinde o site için tüm açık sekmeleri gösterecektir.
Bu özellik, Microsoft Edge Insider Build 85.0.561.0 veya sonraki bir sürümünü (Canary veya Dev Channel) gerektirir.
NOT: Bu erken bir önizleme olduğundan, Görev Çubuğunuzdaki mevcut siteler, siz onları kaldırıp yeniden sabitleyene kadar bu yeni davranışı yaşamayacaktır.

Yeni kullanıcılar için daha kişiselleştirilmiş bir Görev Çubuğu

Müşterilerin ilk günden itibaren bilgisayarlarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak istiyoruz ve bu, size istediğiniz içeriği ve daha az karmaşayı sunmak için daha temiz, daha kişiselleştirilmiş, kullanıma hazır bir deneyim sunmakla başlar. Bu, varsayılan Görev Çubuğu içeriğinin müşteri alımını test etmek ve bu düzenleri kullanıcı ve cihaz sinyaline göre uyarlamak için bize esnek, bulut odaklı bir altyapı sağlar.
Bir izleyicinin alımını değerlendirmek için bireysel varsayılan özelliklerin performansını, tanılama verilerini ve kullanıcı geri bildirimlerini izleyerek değerlendireceğiz. Bu bilgileri kullanarak, dağınıklığı ve bloatware algılarını en aza indirmek için varsayılan düzenleri ayarlayacağız.
Lütfen bu deneyimin yeni hesap oluşturma veya ilk oturum açma senaryolarıyla sınırlı olduğunu unutmayın. Mevcut hesaplarda Görev Çubuğu düzenini değiştirmek için Programlanabilir Görev Çubuğunu kullanmayacağız.
Farklı kullanıcılar için uyarlanmış varsayılan Görev Çubukları.

Bildirim deneyimini iyileştirme

Windows 10'daki bildirim deneyimini iyileştirmek için bazı değişiklikler yapıyoruz.
İlk olarak, üstteki uygulama logosuna göz atarak tostunuzun nereden geldiğini öğrenin. Bildirim bitti mi? Hızlı bir şekilde reddetmek ve hayatınıza devam etmek için sağ üst köşedeki X'i seçin.
Hızlı bir şekilde kapatmak için üstte uygulama logosu ve sağ üst köşede X bulunan bildirim mesajı.
İkinci olarak, Focus Assist bildirimini ve özet tostunu varsayılan olarak kapatıyoruz, bu nedenle artık kullanıcılara Focus Assist'in bir bildirim aracılığıyla otomatik bir kural aracılığıyla açıldığını bildirmeyeceğiz. Bu, Ayarlar aracılığıyla önceki davranışa geri değiştirilebilir.

Ayarları daha da iyi hale getirme

Yetenekleri Denetim Masası'ndan Ayarlar'a getirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Devam eden bu çabanın bir parçası olarak, Denetim Masası'nın Sistem sayfasında bulunan bilgileri Ayarlar > Sistem > Hakkında altındaki Ayarlar Hakkında sayfasına  taşıyoruz . Denetim Masası'nda Sistem sayfasını açacak olan bağlantılar, sizi şimdi Ayarlar'daki Hakkında'ya yönlendirecektir. Ayrıca, cihaz bilgilerinizi kopyalanabilir hale getirmek ve gösterilen güvenlik bilgilerini düzene sokmak gibi yeni iyileştirmeler de getiriyoruz. Endişelenmeyin—Denetim Masası'ndaki Sistem sayfasında bulunan daha gelişmiş denetimler arıyorsanız, bunlara ihtiyacınız olursa modern Hakkında sayfasından yine de ulaşabilirsiniz!
Cihaz bilgileri artık kopyalanabilir ve güvenlik bilgileri Ayarlar > Sistem > Hakkında altında kolaylaştırılmıştır.
Ayarları Denetim Masası'na daha da yaklaştıracak daha fazla iyileştirme gelecek. Bugün yalnızca Denetim Masası'nda bulunan ayarlara güveniyorsanız, lütfen geri bildirimde bulunun ve bu ayarların ne olduğunu bize bildirin.

2'si 1 arada cihazlar için tablet deneyimini iyileştirme

Önceden, 2'si 1 arada bir cihazda klavyeyi çıkarırken, tablet moduna geçmek isteyip istemediğinizi soran bir bildirim mesajı görüntülenirdi. Evet'i seçerseniz, tablet moduna geçersiniz. Hayır'ı seçerseniz , Mayıs 2020 Güncelleştirmesi'nde tanıtılan yeni tablet duruşu deneyimini   (veya yalnızca Windows 10'un önceki sürümlerinde masaüstünü) sunar. Varsayılanı değiştirerek bu deneyimi daha da güncelliyoruz, böylece bu bildirim mesajı artık görünmez ve bunun yerine bazı dokunma iyileştirmeleriyle sizi doğrudan yeni tablet deneyimine geçirir. Ayarlar > Sistem > Tablet'e giderek bu ayarı değiştirebilirsiniz  Bazı kullanıcılar bu değişikliği Surface cihazlarında zaten görmüş olabilir.
Bazı kullanıcıların dokunmatik olmayan cihazlarda tablet modunda takılıp kalmasıyla ilgili kafa karışıklığını gidermek için dokunmatik olmayan cihazlarda tablet modu hızlı işlemini kaldırıyoruz.
Ek olarak, kullanıcıların en son bulundukları moda ve klavyenin takılı olup olmadığına göre uygun moda önyükleme yapmalarını sağlamak için yeni mantık dahil edilmiştir.

Modern Cihaz Yönetimi (MDM) iyileştirmeleri

Yeni Yerel Kullanıcılar ve Gruplar modern cihaz yönetimi (MDM) ilkesi, bir yöneticinin, şirket içi Grup İlkesi (GP) ile yönetilen cihazlar için mevcut olanlara eşit olarak, yönetilen bir cihazdaki yerel bir grupta ayrıntılı değişiklikler yapmasına olanak tanır.

[EKLENDİ 8/11] Ekranınızın Yenileme Hızını değiştirin

Artık Ayarlar > Sistem > Ekran > Gelişmiş ekran ayarlarına gidebilir ve seçtiğiniz ekranın yenileme hızını değiştirebilirsiniz. Daha yüksek yenileme hızı, daha yumuşak hareket sağlar. Sunulan yenileme hızları, cihazınızda desteklenen donanıma göre değişebilir.
Artık Ayarlar > Sistem > Ekran ve Gelişmiş ekran ayarlarına giderek ekranınızın yenileme hızını değiştirebilirsiniz.

Değişiklikler, İyileştirmeler ve Düzeltmeler

  • Hata mesajlarının, seçtiğiniz İngilizce olmayan dil yerine İngilizce ABD (en-US) dilinde görüntülenmesine neden olan bir sorunu düzelttik. Bu, en son toplu güncelleştirmeyi yüklemeden önce İngilizce olmayan bir dil paketi yüklediğinizde oluşur.
  • Windows 10 sürüm 2004'ten güncelleme yaptığınızda yeniden başlatma sırasında görünen tost bildirimini düzelttik.
  • İngilizce olmayan dizelerin kaybolmasına neden olan ve Başlat menüsünün kutucuklarındaki metni etkileyebilecek bir sorunu düzelttik.
  • Microsoft Office'te paylaşım işlevini kullanmanızı engelleyen bir sorunu düzelttik. Bu, Koşullu Erişim etkinleştirildiğinde gerçekleşir.
  • Üçüncü taraf bir uygulama gizli sekmeleri İnternet Seçeneklerine yüklediğinde oluşan bir sorun

    6.8.2021

Diğer Haberler

  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.