Alışveriş Sepetim
19,023
20,685

Windows 10 Insider Preview Build 21364 Duyurusu

GÜNCELLEME 4/28:  Toplu Güncelleştirme Derlemesi 21364.1011'i (KB5003402) kullanıma sunmaya başlıyoruz. Bu güncelleme yeni bir şey içermez ve önceki servis güncellemelerinin üzerine servis güncellemelerini yayınlama yeteneğimiz dahil servis hattımızı test etmek için tasarlanmıştır. Bu, aşağıda listelenen bilinen sorunlar için herhangi bir düzeltme İÇERMEZ.
GÜNCELLEME 4/23:  Toplu Güncelleştirme Derlemesi 21364.1000'i (KB5003397) kullanıma sunmaya başlıyoruz. Bu güncelleme yeni bir şey içermez ve servis hattımızı test etmek için tasarlanmıştır. Bu, aşağıda listelenen bilinen sorunlar için herhangi bir düzeltme İÇERMEZ.
Merhaba Windows Insider'lar, bugün Dev Channel'da Windows 10 Insider Preview Build 21364'ü Windows Insider'lara yayınlıyoruz .

Build 21364'teki yenilikler

Linux için Windows Alt Sisteminde (WSL) GUI uygulama desteğinin ilk önizlemesini kullanarak Linux GUI uygulamalarını doğrudan Windows üzerinde çalıştırın

Linux için Windows Alt Sistemi şimdi GUI uygulamaları için desteğin ilk önizlemesini içeriyor! Bu, Linux uygulamalarınızı geliştirmek, test etmek, derlemek ve çalıştırmak için artık favori GUI editörlerinizi, araçlarınızı ve uygulamalarınızı çalıştırabileceğiniz anlamına gelir! Demo için lütfen aşağıdaki videoyu izleyin:
Bu değişiklik hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu blog gönderisini görüntüleyin .

Görev Yöneticisi, Microsoft Edge işlem sınıflandırmasını destekler

Görev Yöneticisi'nde süreç sınıflandırmasını desteklemek için Microsoft Edge ekibiyle ortaklık kurduk. Bu, Microsoft Edge altında kaynak tüketimini belirlemenize yardımcı olacaktır. Sınıflandırma, Sekmeler, Tarayıcı işlemleri (Tarayıcı, GPU İşlemi, Crashpad), Yardımcı Program eklentileri (Yardımcı Program: Ses Hizmeti Uzantıları), Özel ve Servis çalışanları vb. gibi birkaç farklı bileşene ayrılmıştır. Ayrıca size yardımcı olmak için her işlem için ayrı simgeler içerir. web sitesi için fav simgesi de dahil olmak üzere onları tanımlayın. Ayrıntılı iyileştirmelerin bir listesi için bu Microsoft Edge blog gönderisine gidin .
Görev Yöneticisi'nde Microsoft Edge işlem sınıflandırma desteği gösteriliyor.
NOT: Bu özellik, en son Microsoft Edge Canary veya Dev derlemelerini çalıştıran Windows Insider üyeleri tarafından kullanılabilir. İçeridekiler en son sürümü buradan indirebilir Bu özellik, performansı ve güvenilirliği etkileyebilecek sorunları hızlı bir şekilde belirlememize yardımcı olmak için ilk başta Geliştirme Kanalındaki bir Insider alt kümesine de sunuluyor. Geliştirme Kanalı'ndaki herkese kademeli olarak dağıtılacağından emin olabilirsiniz.

Görev Yöneticisi'nde Eco modu

Görev Yöneticisi, kullanıcılara işlem kaynaklarını kısma seçeneği sunan Eko modu " adlı bu yapıda yeni bir deneysel özelliğe sahiptir Ayrıca, halihazırda Eco modunda çalışan uygulamaları belirlemeye yardımcı olacaktır. Bu özellik, yüksek kaynak tüketen bir uygulama fark ettiğinizde ve sistemin diğer uygulamalara öncelik vermesi için tüketimini sınırlamak istediğinizde yararlıdır, bu da daha hızlı ön plan yanıtı ve daha iyi enerji verimliliği sağlar.
“Eko modunu” etkinleştirmek için Görev Yöneticisi'ndeki alt işlemlere sağ tıklayın.
Herhangi bir işlem için Eco modunu nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:
 1. Görev Yöneticisi'ni açın.
 2. İşlemler sekmesine tıklayın.
 3. Bir alt sürece veya tek bir sürece sağ tıklayın.
 4. Kısıtlamayı uygulamak için bağlam menüsünde "Eko modu"na tıklayın.
 5. İşlemler sekmesindeki durum sütunu, işlem için Eko modunu göstermelidir.
Aynı işlem aynı zamanda Ayrıntılar sekmesinde de çalışır.
“Eko modu” griyse, bu bir ebeveyn/grup sürecidir. Eco modunu alt süreçlerinden birine uygulamak için süreç ağacını genişletebilirsiniz.
Ve Microsoft Edge (veya Chrome) "Eko modu" etkin olarak gösteriyorsa ancak bunu uygulamamışsanız, bunun nedeni hem Microsoft Edge'in hem de Chrome'un temel önceliği düşürmeyi denemesi ve aşağıdakine benzer performansı artırmak için güç verimliliği API'leri uygulamasıdır. Görev Yöneticisi, “Eko” açısından verimli uygulamaları belirlemek için çalışıyor. Performansı artırmak için benzer tekniklere uyum sağlarlarsa, "Eko modu" olan diğer uygulamaları görebilirsiniz.
Bu son Görev Yöneticisi değişiklikleri hakkında Geri Bildirim Merkezi'nde, Masaüstü Ortamı > Görev Yöneticisi altında geri bildirim gönderebilirsiniz.
NOT: Bu özellik, performansı ve güvenilirliği etkileyebilecek sorunları hızlı bir şekilde belirlememize yardımcı olmak için ilk olarak Geliştirme Kanalındaki bir Insider alt kümesine sunulmaktadır. Geliştirme Kanalı'ndaki herkese kademeli olarak dağıtılacağından emin olabilirsiniz.

Japonca 50'lik dokunmatik klavye

Japonca, 50'lik dokunmatik klavye için yeni bir dokunmatik klavye düzeni sunmaktan heyecan duyuyoruz. 50-on dokunmatik klavye, Japonya'daki Kiosk cihazları için yaygın olarak kullanılan popüler bir düzendir. Hiragana karakterlerini nasıl oluşturacağınızı bilmeden Japonca metinleri sezgisel olarak girmenizi sağlar.
Japonca için yeni 50-on dokunmatik klavye düzeni.
[?] > [50-on] seçeneğinden 50-on düzenine geçebilirsiniz. Ayrıca yerleşim için özel olarak yeni tasarlanmış alfabe ve sembol görünümleri sağlar. Shift tuşunu kullanarak tam genişlikte bir boşluk eklemenin işe yaramadığı ve bazı karakterleri yazmanın bozuk öneri adayları gösterdiği bilinen bazı sorunları fark edebilirsiniz. Bunları ele almak için aktif olarak çalışıyoruz. Sabrınız için teşekkürler. [Geri bildirimde bulunun] menüsü aracılığıyla geri bildiriminizi bekliyoruz!
Yeni 50-on dokunmatik klavye etkinleştiriliyor.

Değişiklikler ve İyileştirmeler

 • Geri bildirimlere dayanarak, "Hesabınızı düzeltmemiz gerekiyor (büyük olasılıkla şifreniz değişti)" diyen bildirimi, ne için olduğunu daha iyi temsil etmek için güncelliyoruz ve şimdi "Hesabınızda oturum açmak için burayı seçin" diyoruz. Bu cihaz ve diğer cihazlarınız arasında uygulamaları kullanmaya devam etmek için hesap açın."
 • Gece ışığını manuel olarak açtığınızda veya kapattığınızda, örneğin Eylem Merkezi aracılığıyla, gece ışığı artık yavaş geçiş yerine hemen açılacaktır.
 • [EKLENDİ 4/22] Artık Ayarlar > Sistem > Çoklu Görev aracılığıyla Aero Shake'i kapatabilir ve "Başlık çubuğu pencere sallaması" altındaki "kapalı" geçişi seçebilirsiniz. Bu ayar artık varsayılan olarak kapalıdır, bu nedenle geri isteyenlerin bu ayarı açmaları gerekecektir.

Düzeltmeler

 • Derleme 21354 ve daha yüksek bir sürüme yükselttikten sonra USB'ye bağlı bazı yazıcıların artık çalışmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Temaya duyarlı açılış ekranları artık bu yapıda yeniden görülebilir.
 • Son birkaç derlemede Insider'ları etkileyen bir explorer.exe çökmesini düzelttik.
 • Ayarlar'daki Hakkında sayfasının bazen boş görünmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Önceki derlemede, örneğin Windows Arama sayfasındaki "Bu klasörler dizine eklenmeyecek" metninde, Ayarlar'da bazı karakterlerin bozulmasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Ayarlar başlığındaki Windows Update durumunun doğru olmamasına neden olabilecek bir sorunu düzelttik.
 • Ayarlar'daki "Diskleri ve Birimleri Yönet" sayfasının HDD'leri yanlış bir şekilde SSD olarak görüntülemesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Chkdsk'nin bazen geçen süreyi doğru hesaplamamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • UAC iletişim kutusundaki bazı metinlerin doğru görüntülenmemesi sorununu düzelttik.
 • Dosya Gezgini'ndeki varsayılan aralıkta yapılan son değişikliklerin, adres çubuğundaki simgenin biraz fazla yakın olduğu bir sorunu düzelttik.
 • Dosya Gezgini şeridindeki Yeni Metin Belgesi düğmesinin çalışmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Son sürümlerde bilgisayarlarını sıfırladıktan veya temizledikten sonra bazı Insider'lar için Dosya Gezgini'nin beklenmedik bir şekilde sabitlenmemesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Bazı ölçeklendirmelerde görev çubuğundaki pil simgesinin gerçekte %100 iken %90 gibi görünmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Son uçuşlarda Windows Hello güvenilirliğini etkileyen bir sorunu düzelttik.
 • Windows Güvenlik Duvarı'nın yakın zamanda mevcut kuralları Engelle olarak güncellerken beklenmedik bir şekilde hata vermesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Başlat'ta bir uygulamaya sağ tıklandığında Paylaş seçeneğini kullanmaya çalışırken sihost.exe'nin bazen çökmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Son iki derlemede bazı Insider'lar için Arama güvenilirliğini etkileyen bir sorunu düzelttik. Yükseltmeden sonra kilitlenme yaşamaya devam ederseniz, bu farklı bir temel neden olabileceğinden lütfen bize bildirin.
 • Bazı Insider'ların son sürümlerde KRİTİK SÜREÇ ÖLDÜ hata denetimi görmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Yakın zamanda HDR etkinleştirildiğinde bindirmeleri açarken bazı oyunlarda donmayla sonuçlanabilecek bir sorunu düzelttik.
 • Belirli görüntülerin Microsoft Edge kullanılarak bir web sayfasından kopyalandıktan sonra pano geçmişinizde beklendiği gibi görünmemesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Japonca IME aday penceresinin öğelerinin %200'lük bir metin ölçeklendirmesi kullanılırken kesilmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • İmlecinizi hareket ettirmek için dokunmatik klavyenin boşluk çubuğundaki hareketi kullandıktan sonra, Shift ve CTRL tuşlarının görüntülenen durumlarının gerçek durumla senkronize olmama sorununu düzelttik.
 • ARM64'te Cyberlink PhotoDirector gibi x64 uygulamalarının C++ yeniden dağıtılabilir öğelerinin varlığını algılamasını engelleyen bir sorunu düzelttik.

Diğer Haberler

 •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.