p

Windows 10 Insider Preview Build 21286 Duyurusu

Merhaba Windows Insider'lar, bugün Windows 10 Insider Preview Build 21286'yı (RS_PRERELEASE) Dev Channel'da Windows Insider'lar için yayınlıyoruz . Bu yapı, Dev Channel'daki TÜM Insider'lara sunuluyor. Dev Channel'daki tüm Insider'lar bundan böyle aynı yapıyı alacak.

Derleme 21286'daki yenilikler

Görev çubuğunda haberleri ve ilgi alanlarını tanıtma

Windows görev çubuğundaki haberler ve ilgi alanları ile, gün boyunca güncellenen haberler ve hava durumu gibi dinamik içeriklerden oluşan entegre bir beslemeye hızlı erişim elde edersiniz.
Windows görev çubuğundaki haberler ve ilgi alanları, gün boyunca güncellenen haberler ve hava durumu gibi tümleşik dinamik içerik akışına hızlı erişim sağlar.
Size özel alakalı içeriklerle feed'inizi kişiselleştirebilirsiniz. İlgilendiğiniz ilgi alanlarını ve haberleri takip etmek için uygulamalar veya bilgisayarınız ve telefonunuz arasında geçiş yapmak yerine, gün boyunca istediğiniz zaman doğrudan görev çubuğundan akışınıza sorunsuz bir şekilde göz atın.
Sadece sizin için açılan içerik ile görev çubuğunda haberleri ve ilgi alanlarını gösterme.
  • Güncel kalma : Haberlerinize ve ilgi alanlarınıza doğrudan görev çubuğundan hızlıca göz atın. En son manşetleri, hava durumunu, sporları ve daha fazlasını öğrenin, ardından iş akışınızı kesintiye uğratmadan yaptığınız şeye geri dönün. The New York Times, BBC veya The Verge gibi 4.500'den fazla küresel markanın haberlerine ve ilginç içeriğine ve muhteşem canlı hava durumu haritalarına kolayca erişebilirsiniz. Daha az dikkat dağıtıcı ile akıcı bir okuma görünümü açmak için bir makale seçin, böylece zamandan tasarruf edebilir ve odaklanabilirsiniz.
  • Akışınızı kişiselleştirin: Bize hangi içerikleri görmekten hoşlandığınızı veya hangilerini beğenmediğinizi söyleyebilirsiniz ( Diğer seçenekler …'i seçin ve "Bunun gibi daha fazla haber" veya "Bunun gibi daha az haber"i seçin) ve zamanla, gördüğünüz şeyler hakkında daha fazla haber önemsedikleriniz, aksi takdirde gözden kaçırabilecekleriniz de dahil olmak üzere feed'inizde görünecektir. Hikayelere tepki vermek için de emoji kullanabilirsiniz.
  • Kontrol sizde : Microsoft'ta gizliliğin, kontrolü size vermekle ve size araçları ve bilgileri vermekle başladığına, bilinçli seçimler yapmanız gerektiğine inanıyoruz. Haberler ve ilgi alanları aracılığıyla Microsoft Gizlilik Panosuna hızlı erişim sağlanır. Microsoft Edge tarayıcısı aracılığıyla, reklamcılardan ve üçüncü şahıslardan gelen izlemeyi sınırlamak için yerleşik kontroller vardır. Ve haberler ve ilgi alanları size çekici gelmiyorsa, görev çubuğuna sağ tıklayarak kolayca kapatabilirsiniz.
Çoğumuz bilgisayarlarımızda çalışmak, öğrenmek, bağlantı kurmak ve oyun oynamak için zaman harcadığından, görev çubuğundaki haberler ve ilgi alanları, en son güncel olaylarla ilgili bilgilerle bağlantıda kalmak isteyenler için iyi bir arkadaştır. Zamanla, haber akışınızı ve ilgi alanlarınızı Microsoft Edge gibi başka yerlere getirmeyi umuyoruz, böylece nerede olursanız olun güncel kalabileceksiniz.
Geliştirici Kanalında Build 21286 ile başlayarak bugün Windows Insider'lara haberleri ve ilgi alanlarını sunmaya başlıyoruz ve Insider'ların bu özelliği etkinleştirmek için Build 21286'yı yükledikten sonra yeniden başlatmaları gerekecek. Bunun gibi özelliklerin kullanıma sunulmasını yönetmek, performansı ve güvenilirliği etkileyebilecek sorunları hızla belirlememize olanak tanır. Bu deneyimi zaman içinde geliştirmeyi planlıyoruz, bu nedenle lütfen ne düşündüğünüzü ve bunu Geri Bildirim Merkezi aracılığıyla nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi bize bildirin (Masaüstü Ortamı > Haberler ve ilgi alanlarına gidin) . Ekip, ne düşündüğünüzü duymaktan heyecan duyuyor!
ÖNEMLİ NOT: Bu özellik şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Büyük Britanya, Avustralya ve Hindistan'daki Windows Insider kullanıcıları tarafından kullanılabilir Bu özellik ayrıca PC'nize yeni Chromium tabanlı Microsoft Edge tarayıcısının (Kararlı) yüklenmesini gerektirir. Ayrıca, bazı Insider'ların diğerlerinden farklı bir deneyim görebilmesi için bu deneyimin farklı varyasyonlarını test ediyoruz.

Modernleştirilmiş Depolama Alanları Ayarları

Artık Ayarlar uygulamasından Depolama Alanları oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Buna depolama havuzları ve depolama alanları oluşturma, disk ekleme ve çıkarma ve havuzları optimize etme dahildir. Bu yeni deneyim, diğer depolama özellikleriyle entegre, erişilebilir, modern bir deneyim sağlar.
Ayarlar > Sistem > Depolama yoluyla Ayarlar'da Depolama Alanlarını Yönetme.
Başlamak için Ayarlar > Sistem > Depolama'ya gidin ve "Diğer depolama ayarları" altındaki Depolama Alanlarını Yönet'e tıklayın .
Bu özellik, performansı ve güvenilirliği etkileyebilecek sorunları hızlı bir şekilde belirlememize yardımcı olmak için ilk olarak Geliştirme Kanalındaki Insider'ların bir alt kümesine sunuluyor. Geliştirme Kanalı'ndaki herkese kademeli olarak dağıtılacağından emin olabilirsiniz.

Yeni Dosya Sistemi Komut Satırı Aracı DiskUsage ile Tanışın

Bazı Insider'ların fark ettiği gibi, DiskUsagekullanıcıların komut satırı aracılığıyla disk alanı kullanımını görüntülemelerini ve sorgulamalarını sağlayan dosya sistemi yardımcı programları ailesinde - adı verilen bir geliştirme üzerinde çalışıyoruz DiskUsage ile artık sürücüde aşırı miktarda alan tüketen dosya ve dizinleri izleyebilirsiniz. Her bir alt klasörün ne kadar kullandığına ilişkin ayrıntılı bilgilerle birlikte, belirtilen dizini yinelemeli olarak veya tüm sürücüyü tarar. Ayrıca kapsamlı filtreleme ve çıktı özelleştirme seçeneklerini de destekler.
Örneğin: >> diskusage /d:1
Bu, geçerli dizinin her bir klasörünün altında kullanılan alanı gösterecektir.
Daha diskusage /?fazla seçenek ve kullanım bilgisi için bir komut satırı penceresine yazarak bugün başlayın .
Windows Terminalinde DiskUsage komutunu çalıştırma.

Linux için Windows Alt Sisteminde (WSL) başlatma sırasında komutları çalıştırın

Bir WSL dağıtımının başlangıcında belirtilen herhangi bir Linux komutunu çalıştırmanıza izin veren bir seçenek ekledik. Bunu, dağıtımınızdaki /etc/wsl.conf dosyasını düzenleyerek ve "boot" başlıklı bir bölümün altına "command" başlıklı bir seçenek ekleyerek yapabilirsiniz. Bu komut, belirli WSL dağıtımınız başladığında çalışır. Aşağıdaki örnek, bu WSL dağıtımının her başlangıcında saat ve tarihin günlüğe kaydedilmesine yönelik bir yöntem oluşturmak için bu işlevin kullanılmasını gösterir.
WSL ile etkileşimde bulunan bir kullanıcıyı gösteren Windows Terminal ekran görüntüsü.
Bu komut, bir WSL dağıtımı ilk başlatıldığında çalışacaktır. WSL dağıtımları, içlerindeki son Linux işlemi kapatıldıktan sonra bile birkaç dakika çalışır durumda kalacaktır. kullanarak WSL dağıtımınızın çalışıp çalışmadığını wsl --list --verbosegörebilir ve kullanarak tüm WSL dağıtımlarını manuel olarak kapatabilirsiniz wsl --shutdown.

Saat dilimleri arasında geçiş yaparken deneyiminizi iyileştirme

Geri bildirimlere dayanarak, Tarih ve Saat Ayarlarında "Saat dilimini otomatik olarak ayarla" kullanıcıları için birkaç küçük ayarlama yapıyoruz:
  • Yüksek güvenilirlikte tespit edilen bir konum değişikliği nedeniyle saat diliminiz güncellendiğinde, şimdi size bunu bildiren bir bildirim göndereceğiz. Bildirim, yeni saat dilimi hakkında bilgi içerecek ve üzerine tıklandığında Tarih ve Saat Ayarları açılacaktır.
  • Güvenilirliği düşük bir konum değişikliği tespit edersek ve cihazda tek bir yönetici varsa, şimdi saat diliminizi güncellemek isteyip istemediğinizi soran bir bildirim göndereceğiz - bilgi isteminde Tamam düğmesine tıklamak değişikliği yapacaktır.
İki olası saat dilimi bildiriminin örnekleri gösteriliyor.

Insider'lar için diğer güncellemeler

Windows Dosya Kurtarma - Kış 2020 Güncellemesi

Windows Dosya Kurtarma'nın ilk sürümünden bu yana ekip, uygulama hakkında tonlarca geri bildirim ve soru aldı. Bu güncelleme, performans iyileştirmeleri, hata düzeltmeleri ve 2 basitleştirilmiş kurtarma modunun tanıtımını içerir Normal mod, NTFS dosya sistemleri için hızlı bir kurtarma seçeneğidir ve kapsamlı mod, çoğu dosya sistemi için geçerli olan kapsamlı bir aramadır. Güncelleştirme, Windows Insider kullanıcıları tarafından kullanılabilir ve 2021'in başlarında genel kullanıma sunulacaktır (Windows 10 Mayıs 2020 Güncelleştirmesi ve sonraki sürümler). Windows Dosya Kurtarma'yı yüklemediyseniz, buradan Microsoft Store'dan indirebilirsiniz .

Değişiklikler ve İyileştirmeler

  • Geri bildirime dayanarak, ( GitHub sorunu #1495 ) UWP uygulamaları için denetleyiciden sanal anahtara otomatik eşlemeyi devre dışı bırakma seçeneği ekliyoruz. Bunu yapmanız gerekiyorsa, DWORD değeri Enabled olarak ayarlanarak aşağıdaki kayıt defteri anahtarını ekleyin:HKLM\Software\Microsoft\Input\Settings\ControllerProcessor\ControllerToVKMapping.

Düzeltmeler

  • Bazı Insider'ların Build 21277'de bir Azure Active Directory veya Active Directory hesabıyla Windows'ta oturum açtıktan sonra "Bilgisayarını

    16.08.2021

Diğer Haberler

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.