Windows 10 Insider Preview Build 20231'i Duyurma

GÜNCELLEME 10/12: Toplu Güncelleştirme Yapısı 20231.1005'i (KB4586238) kullanıma sunmaya başlıyoruz. Bu güncellemeyi hemen göremeyebilirsiniz, ancak bu akşama doğru kullanıma uzağınızda. Bu güncelleştirme yeni bir şey içermez ve hizmet işlem hattımızı sınamak için tasarlanmıştır. Önceki Toplu Güncelleştirmenin yüklenmesineneden olan hatayı belirledik ve düzelttik Windows Insiders tarafından geçen ay bildirildiği gibi .

Merhaba Windows Insiders, bugün Windows 10 Insider Preview Build 20231'i Dev Channel'daki Windows Insider'lara yayınlıyoruz.

Yapı 20231'deki yenilikler

İlk cihaz kurulumunun yeterliliğini artırma

Geri bildirimlere dayanarak, cihazınızı nasıl kullanmayı planladığınızı daha iyi anlamanıza ve istediğiniz kullanım göz önüne alındığında cihazınızı özelleştirmenize yardımcı olmak için Windows kurulumuna (OOBE) bir sayfa eklemeyi araştırıyoruz.

OOBE'de bir sayfa görüntüleyerek, cihazınızı oyun veya iş gibi şeyler için kullanmayı planlayıp planlamadığınızı söyleyerek cihazınızı özelleştirmenizi ister.

Bu, bu özellik için ilk çalışma dalgasıdır ve Insider'lar seçtiklerine bağlı olarak OOBE'de sunulan farklı seçenekleri fark edebilir, ancak şu anda Insider'lar OOBE'den çıktıktan sonra başka bir yapılandırma farkı fark etmeyecektir. Bu alanda gelecekteki iyileştirmeleri paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Bu özellik, performansı ve güvenilirliği etkileyebilecek sorunları hızlı bir şekilde belirlememize yardımcı olmak için ilk başta Dev Channel'daki Insider'ların bir alt kümesine kullanıma sunulmaktadır. Dev Kanalı'ndaki herkese kademeli olarak dağıtılacaklarına emin olabiliriz. NOT: Bilgisayarınızı sıfırlamayı seçerseniz ve Windows'un temiz bir yüklemesini yaptığınızda bu özelliği göreceksiniz. Yapı 20231 için ISO'yu bugün daha sonra indirme sayfamızda bulabilirsiniz.

Uygulama Varsayılan Dosya İlişkilendirmeleri için Daha İyi Yönetim Seçenekleri 

Kurumsal müşteriler artık dosya ilişkilendirimlerini kullanıcı veya cihaz bazında değiştirebilir. Bu değişiklik, mevcut kullanıcıların yanı sıra yeni dağıtımları olan kullanıcılar için de geçerli olacaktır. Bu, BT yöneticilerinin hangi uygulamaların çeşitli dosya türlerini veya bağlantıları otomatik olarak açacağını ayarlayacağı anlamına gelir. Örneğin, bu, Microsoft Edge'i kuruluşunuzun varsayılan tarayıcısı olarak ayarlamayı veya kuruluşunuzun tercih ettiği uygulamada PDF'leri her zaman açmayı kolaylaştırır. Varsayılan tarayıcı ve ortak dosya türleri için bu grup ilkesinden yararlanmak, kuruluşunuzun son kullanıcılarının bu varsayılanlara kendilerinin karar vermesi gerekmeyeceği anlamına gelir.

Dağıtım/Sınama Adımları:

  1. Bu sayfayıizleyerek Varsayılan Uygulama İlişkilendirmeleri XML dosyası oluştur .
  2. 2 yeni özellik ekleyerek XML'yi el ile değiştirin:
  3. DefaultAssociations etiketine Version="1" ekleyin.
  4. Herhangi bir İlişkilendirme etiketine Suggested="True" ekleyin.
  5. Bu belgeyiizleyerek varsayılan dosya ilişkilendirmelerini ayarlamak için grup ilkesini etkinleştirin.
  6. Yeniden başlatın veya kullanıcı olarak oturum açın.

Lütfen unutmayın: Cihazınızda bu özellik etkinleştirilmemişse, ilke varsayılan mantığa geri döner ve ilkenin "Sürüm" ve "Önerilen" alanlarına uymaz.

Bu özellik, performansı ve güvenilirliği etkileyebilecek sorunları hızlı bir şekilde belirlememize yardımcı olmak için ilk başta Dev Channel'daki Insider'ların bir alt kümesine kullanıma sunulmaktadır. Dev Kanalı'ndaki herkese kademeli olarak dağıtılacaklarına emin olabiliriz.

Geliştiriciler için güncelleştirmeler

Windows SDK artık Geliştirme Kanalı ile sürekli olarak uçuyor. Dev Kanalı'na yeni bir işletim sistemi yapısına uçuş olduğunda, ilgili SDK da uçuşa geçecektir. Her zaman en son Insider SDK'aka.ms/InsiderSDK . SDK uçuşları, işletim sistemi uçuşları ile birlikte Flight Hub'da arşivlenecektir.

Değişiklikler ve İyileştirmeler

  • Windows 10 Görev Çubuğu'nda Şimdi Tanışın, Geliştirme Kanalı'ndaki tüm Windows Insider'lar tarafından kullanılabilir. Lütfen unutmayın: Windows 10 Görev Çubuğu'nda Şimdi Tanışın, bilgisayarlarında AAD hesabıyla ve/veya Windows 10 Enterprise sürümünde oturum açan kullanıcılar için gösterilmez.
  • Ayarlar > Sistemi > Hakkında altında listelenen grafik kartı bilgilerinin görüntülenmesini sağlamak için bir değişiklik yapmaya başlıyoruz ve bazı Insider'lar bunu bilgisayarlarında görebilir.
  • Metin imlecini dokunmatik klavyedeki hareketlerle hareket ettirmeyi sağlamak için yaptığımız değişiklik artık Dev Channel'daki tüm Insider'lara kullanıma sunuldu.

Giderir

  • Linux için Windows Alt Sistemi'nin içindeki vEthernet bağdaştırıcısının bağlantısının kesilmesini düzeltdik. Tüm ayrıntılar için lütfen bu GitHub iş parçacığına bakın.
  • ALT + Sekme siparişinizin beklenmedik şekilde değişmesine ve yanlış pencereye geçmenize neden olabilecek bir sorunu düzeltdik.
  • Yüksek Karşıtlık Siyah ve Yüksek Karşıtlık Beyaz arasında geçiş yapan İşlem Merkezi ve bildirim düğmelerinin görünmemesine neden olabilecek bir sorunu düzeltdik.
  • Ayarlar > Erişim Kolaylığı altındaki "Sesli uyarıları görsel olarak göster" seçeneğinin> Ses'in gelen bildirimler için çalışmamalarına neden olan bir sorunu düzeltdik.
  • Bilgisayar Ekran Okuyucusu çalışırken kilitlenmişse, kilit ekranının kapatılmasının oturum açma ekranında imzalı kullanıcı adını duyurmama sorununa neden olduk.
  • Ekran Okuyucusu'nu kullanırken ve Windows Hello ile oturum açarken bir sorunu düzelttiğimizde, yüzünüz tanınmadıysa Ekran Okuyucusu hata iletisini duyurmaz.
  • Belirli cihazlar için Bluetooth üzerinden ses ve mikrofon arızalarına neden olan bir sorunu düzeltdik. Bir hatırlatma olarak, bu alanda sorunlarla karşılaştığınızda, ekiplerin araştırmasına yardımcı olduğu için lütfen bir repro izlemesi yakalamak için bir dakika ayırın. İzleri yakalama hakkında daha fazla ayrıntıya buradanulaşabilirsiniz.
  • Görev Görünümü güvenilirliğini etkileyen bir sorunu düzelttik.
  • Kurulum sırasında cihazınızı dikey moda döndürdüyseniz, OOBE'deki Windows Hello kurulum kamerası önizlemesinin yanlış konumda görüntülenmesine neden olan bir sorunu düzeltdik.
  • Bazı Insider'lar için başlatmada asılı olan Ayarlar ile sonuçlanan bir sorunu düzeltdik.
  • Systemsettingsbroker.exe bazı Insider'lar için çökmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
  • HideRecentJumplists MDM İlkesi'nin etkili olmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
  • Dosya Gezgini gezinti bölmesinde yinelenen bulut sağlayıcısı girdilerinin görünmesine neden olabilecek bir sorunu düzeltdik.
  • PDF önizlemelerinin artık Dosya Gezgini'nde görüntülenmemesine neden olan bir sorunu düzeltdik.
  • Dosya Gezgini'ndeki arama kutusuna odağı ayarladıktan sonra dokunmatik klavyenin beklenmedik şekilde kapatmasına neden olan bir sorunu düzelttik.
  • Çince Pinyin IME ile yazarken, metniniz kesme işareti içeriyorsa, Kompozisyonunuzu Shift tuşuna basarak tamamladıktan sonra sonucun bozuk bir karakter görüntülemesine neden olan bir sorunu düzelttik.

Bilinen sorunlar

  • Önceki uçuşla tekrar tekrar geçici bir profil giren Insider'lardan biriyseniz, profilinizi iyi bir duruma geri getirmek için lütfen aşağıdaki forum gönderisine bakın. Etkilenmediyseniz, bu sorun bugünkü uçuşta sizi etkilemez.
  • Yeni bir yapı yüklemeye çalışırken güncelleme işleminin uzun süre asılı olduğuna dair raporları inceliyoruz.
  • Sabitlenmiş site sekmeleri için canlı önizlemeyi etkinleştirmek üzere bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
  • Mevcut sabitlenmiş siteler için yeni görev çubuğu deneyimini etkinleştirmeye çalışıyoruz. Bu arada, siteyi görev çubuğundan çıkarabilir, edge://apps sayfasından kaldırabilir ve ardından siteyi yeniden sabitleyebilirsiniz.
  • Yeni bir yapıya güncelleştirdikten sonra bazı Office uygulamalarının çökmesine veya kaybolmasına neden olan bir sorun için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
  • Bazı cihazların belirli sanallaştırma teknolojilerini kullanırken KMODE_EXCEPTION hata denetimi yaşamasına neden olan bir sorun için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
  • Bazı cihazların DPC_WATCHDOG_VIOLATION hata denetimi yaşadığı bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
  • Bu yapıyı aldıktan sonra bazı kullanıcıların "Microsoft Office artık kullanılamıyor" uyumluluk yardımcısı bildirimi almasına neden olan bir sorun için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz. Bildirime rağmen, Office hala orada olmalı ve iyi çalışmalıdır.
  • Bir IME adayı veya donanım klavyesi metin tahmin adayı seçmenin adayı seçilenin bitişiğinde ekleyebileceği bir sorun için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
  • Görev çubuğunun Başlat menüsündeki Güç düğmesini gizlediği bazı Insider'lar tarafından bildirilen bir sorunu araştırıyoruz. Bu durum bilgisayarınızda oluyorsa, şimdilik kapanmak için Windows tuşu artı X menüsünü kullanmanız gerekebilir.

Önemli Insider Bağlantıları

Windows Insider Program belgelerimize buradan göz atabilirsinizŞimdiye kadar yapılarda yayınlanan tüm yeni özelliklerin ve güncellemelerin bir listesi de dahil olmak üzere. Bu yapıdaki özelliklerin hiçbirini görmüyor musunuz? Geliştirme Kanalı'nda olduğundan emin olmak için Windows Insider Ayarlarınızı kontrol edin. İşlerin beklediğiniz gibi gitmemiş olup olmadığını bize bildirmek için buraya geri bildirim gönderin.

Insider'ın hangi yapıda çaldığına tam bir göz atmak istiyorsanız, Flight Hub'a gidin. Bir yapının uçuşa ne zaman uçacağı ile Flight Hub'ın güncellenmesi arasında küçük bir gecikme olacağını lütfen unutmayın.

Teşekkürler,
BLB

28.10.2021

Diğer Haberler