Alışveriş Sepetim
19,111
20,535

Windows 10 Insider Preview Build 20231 Duyurusu

GÜNCELLEME 10/12: Toplu Güncelleştirme Derlemesi 20231.1005'i (KB4586238) kullanıma sunmaya başlıyoruz. Bu güncellemeyi hemen göremeyebilirsiniz, ancak bu akşama yayılıyor. Bu güncelleme yeni bir şey içermez ve servis hattımızı test etmek için tasarlanmıştır. Geçen ay Windows Insiders tarafından bildirildiği gibi, önceki Toplu Güncelleştirmenin yüklenmemesine neden olan hatayı belirledik ve düzelttik .
Merhaba Windows Insider'lar, bugün Windows 10 Insider Preview Build 20231'i Geliştirme Kanalında Windows Insider'lar için yayınlıyoruz .

Build 20231'deki yenilikler

İlk cihaz kurulumunun alaka düzeyini artırma

Geri bildirimlere dayanarak, cihazınızı nasıl kullanmayı planladığınızı daha iyi anlamanıza ve kullanım amacınıza göre cihazınızı özelleştirmeye yardımcı olmak için Windows kurulumuna (OOBE) bir sayfa eklemeyi araştırıyoruz.
OOBE'de, oyun veya iş gibi şeyler için kullanmayı planladığınızı söyleyerek cihazınızı özelleştirmenizi isteyen bir sayfa görüntüleme.
Bu, bu özellik için ilk çalışma dalgasıdır ve Insider'lar, seçtikleri şeye bağlı olarak OOBE'de sunulan farklı seçenekleri fark edebilir, ancak şu anda Insider'lar, OOBE'den çıktıktan sonra başka herhangi bir yapılandırma farklılığını fark etmeyeceklerdir. Bu alandaki gelecekteki gelişmeleri paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.
Bu özellik, performansı ve güvenilirliği etkileyebilecek sorunları hızlı bir şekilde belirlememize yardımcı olmak için ilk olarak Geliştirme Kanalındaki bir Insider alt kümesine sunuluyor. Geliştirme Kanalı'ndaki herkese kademeli olarak dağıtılacağından emin olabilirsiniz. NOT: Bilgisayarınızı sıfırlamayı seçerseniz ve temiz bir Windows yüklemesi yaptığınızda bu özelliği göreceksiniz. Build 20231 için ISO'yu bugün daha sonra indirme sayfamızda bulabilirsiniz .

Uygulama Varsayılan Dosya İlişkilendirmeleri için Daha İyi Yönetim Seçenekleri 

Kurumsal müşteriler artık dosya ilişkilendirmelerini kullanıcı veya cihaz bazında değiştirebilir. Bu değişiklik, mevcut kullanıcıların yanı sıra yeni dağıtımları olan kullanıcılar için de geçerli olacaktır. Bu, BT yöneticilerinin hangi uygulamaların çeşitli dosya türlerini veya bağlantıları otomatik olarak açacağını belirleyebileceği anlamına gelir. Örneğin, bu, Microsoft Edge'i kuruluşunuzun varsayılan tarayıcısı olarak ayarlamayı veya PDF'leri her zaman kuruluşunuzun tercih ettiği uygulamada açmayı kolaylaştırır. Varsayılan tarayıcı ve yaygın dosya türleri için bu grup ilkesinden yararlanmak, kuruluşunuzun son kullanıcılarının bu varsayılanlara kendilerinin karar vermesi gerekmeyeceği anlamına gelir.
Dağıtım/Test Adımları:
 1. Bu sayfayı takip ederek Varsayılan Uygulama İlişkilendirmeleri XML dosyasını oluşturun .
 2. 2 yeni özellik ekleyerek XML'i manuel olarak değiştirin:
 3. DefaultAssociations etiketine Version=”1  ekleyin .
 4. Herhangi bir İlişkilendirme etiketine Recommended=”True” ekleyin.
 5. Bu belgeyi izleyerek varsayılan dosya ilişkilendirmelerini ayarlamak için grup ilkesini etkinleştirin .
 6. Yeniden başlatın veya kullanıcı olarak oturum açın.
Lütfen unutmayın: Cihazınızda bu özellik etkin değilse, politika varsayılan mantığa geri döner ve politikanın "Sürüm" ve "Önerilen" alanlarına uymaz.
Bu özellik, performansı ve güvenilirliği etkileyebilecek sorunları hızlı bir şekilde belirlememize yardımcı olmak için ilk olarak Geliştirme Kanalındaki Insider'ların bir alt kümesine sunuluyor. Geliştirme Kanalı'ndaki herkese kademeli olarak dağıtılacağından emin olabilirsiniz.

Geliştiriciler için güncellemeler

, Windows SDK şimdi Dev Kanalı ile sürekli yayını olan. Dev Channel'a yeni bir işletim sistemi yapısı uçtuğunda, ilgili SDK da uçuşlandırılacaktır. En son Insider SDK'sını her zaman aka.ms/InsiderSDK adresinden yükleyebilirsiniz . SDK uçuşları, OS uçuşlarıyla birlikte Flight Hub'da arşivlenecektir .

Değişiklikler ve İyileştirmeler

 • Windows 10 Görev Çubuğunda Şimdi Tanışın , artık Geliştirme Kanalındaki tüm Windows İçerdekiler tarafından kullanılabilir. Lütfen unutmayın: Windows 10 Görev Çubuğundaki Şimdi Buluşun, bilgisayarlarında bir AAD hesabıyla ve/veya Windows 10 Enterprise sürümünde oturum açmış kullanıcılar için görünmez.
 • Ayarlar > Sistem > Hakkında altında listelenen grafik kartı bilgilerini görüntülemeyi etkinleştirmek için bir değişiklik sunmaya başlıyoruz ve bazı Insider'lar bunu bilgisayarlarında görebilir.
 • Metin imlecini dokunmatik klavyede hareketlerle hareket ettirmeye yönelik değişikliğimiz artık Geliştirme Kanalındaki tüm Insider'lara sunuluyor.

Düzeltmeler

 • Linux için Windows Alt Sisteminin içindeki vEthernet adaptörünün bağlantısının kesilmesini düzelttik. Lütfen tüm ayrıntılar için bu GitHub konusuna bakın.
 • ALT + Sekme sıranızın beklenmedik bir şekilde değişmesine ve yanlış pencereye geçmenize neden olabilecek bir sorunu düzelttik.
 • Yüksek Kontrastlı Siyah ve Yüksek Kontrastlı Beyaz arasında geçiş yaptıktan sonra Eylem Merkezi ve bildirim düğmelerinin görünmemesine neden olabilecek bir sorunu düzelttik.
 • Ayarlar > Erişim Kolaylığı > Ses altındaki "Sesli uyarıları görsel olarak göster" seçeneğinin gelen bildirimler için çalışmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Bilgisayar Ekran Okuyucusu çalışırken kullanılarak kilitlenirse, kilit ekranının kapatılmasının oturum açmış kullanıcı adını giriş ekranında duyurmayacağı bir sorunu düzelttik.
 • Ekran Okuyucusu'nu kullanırken ve Windows Merhaba ile oturum açarken ortaya çıkan bir sorunu düzelttik. Yüzünüz tanınmazsa Ekran Okuyucusu hata mesajını duyurmazdı.
 • Belirli cihazlar için Bluetooth üzerinden ses ve mikrofon arızalarına neden olan bir sorunu düzelttik. Hatırlatma olarak, bu alanda sorunlarla karşılaştığınızda, ekiplerin araştırmasına yardımcı olacağından lütfen bir anınızı yeniden proğram izini yakalamak için ayırın. Burada bulunan izleri yakalama hakkında daha fazla ayrıntı .
 • Görev Görünümü güvenilirliğini etkileyen bir sorunu düzelttik.
 • Kurulum sırasında cihazınızı dikey moda döndürdüğünüzde, OOBE'deki Windows Hello kurulum kamera önizlemesinin yanlış konumda görüntülenmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Bazı Insider'lar için başlatma sırasında Ayarlar'ın askıda kalmasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Bazı Insider'lar için systemettingsbroker.exe'nin çökmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • HideRecentJumplists MDM Politikasının yürürlüğe girmemesi sorununu düzelttik.
 • Dosya Gezgini gezinme bölmesinde yinelenen bulut sağlayıcı girişlerinin görünmesine neden olabilecek bir sorunu düzelttik.
 • PDF önizlemelerinin artık Dosya Gezgini'nde görüntülenmemesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Dosya Gezgini'nde odağı arama kutusuna ayarladıktan sonra dokunmatik klavyenin beklenmedik şekilde kapanmasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Çince Pinyin IME ile yazarken, metniniz kesme işareti içeriyorsa, kompozisyonunuzu Shift tuşuna basarak sonlandırdıktan sonra sonucun bozuk bir karakter göstermesi sorununu düzelttik.

Bilinen Sorunlar

 • Bir önceki uçuşta sürekli olarak geçici bir profile giren Insider'lardan biriyseniz , profilinizi tekrar iyi duruma getirmek için lütfen aşağıdaki forum gönderisine bakın Etkilenmediyseniz, bu sorun bugünkü uçuşta sizi etkilemeyecektir.
 • Yeni bir yapı kurmaya çalışırken güncelleme sürecinin uzun süre asılı kaldığına dair raporları inceliyoruz.
 • Sabitlenmiş site sekmeleri için canlı önizlemeyi etkinleştirmek için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
 • Mevcut sabitlenmiş siteler için yeni görev çubuğu deneyimini etkinleştirmek için çalışıyoruz. Bu arada sitenin görev çubuğundan sabitlemesini kaldırabilir, onu edge://apps sayfasından kaldırabilir ve ardından siteyi yeniden sabitleyebilirsiniz.
 • Bazı Office uygulamalarının yeni bir derlemeye güncellendikten sonra çökmesine veya kaybolmasına neden olan bir sorun için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
 • Belirli sanallaştırma teknolojilerini kullanırken bazı cihazların KMODE_EXCEPTION hata denetimi yaşamasına neden olan bir sorun için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
 • Bazı cihazların DPC_WATCHDOG_VIOLATION hata denetimi yaşadığı bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
 • Bu derlemeyi aldıktan sonra bazı kullanıcıların “Microsoft Office artık mevcut değil” şeklinde bir Uyumluluk Yardımcısı bildirimi alması sorunu için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz. Bildirime rağmen, Office hala orada olmalı ve iyi çalışıyor olmalıdır.
 • Bir IME adayı veya donanım klavyesi metin tahmini adayının seçilmesinin, adayı seçilen adayın yanına ekleyebileceği bir sorun için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
 • Bazı Insider'lar tarafından bildirilen ve görev çubuğunun Başlat menüsündeki Güç düğmesini gizlediği bir sorunu araştırıyoruz. Bu PC'nizde oluyorsa, şimdilik kapatmak için Windows tuşu artı X menüsünü kullanmanız gerekebilir.

Önemli İçeriden Bilgi Bağlantıları

Şu ana kadar derlemelerde yayınlanan tüm yeni özelliklerin ve güncellemelerin bir listesini içeren Windows Insider Programı belgelerimize buradan göz atabilirsiniz . Bu yapıdaki özelliklerden hiçbirini görmüyor musunuz? Geliştirme Kanalında olduğunuzdan emin olmak için Windows Insider Ayarlarınızı kontrol edin İşlerin beklediğiniz gibi gitmediğini bize bildirmek için buradan geri bildirim gönderin .
Insider halkasının hangi yapıda olduğuna tam olarak bakmak istiyorsanız Flight Hub'a gidin . Bir yapının uçuşa alınması ile Flight Hub'ın güncellenmesi arasında küçük bir gecikme olacağını lütfen unutmayın.
Teşekkürler,
 

16.8.2021

 •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.