Alışveriş Sepetim

Windows 10 Insider Preview Build 20226 Duyurusu

Merhaba Windows Insider'lar, bugün Windows 10 Insider Preview Build 20226'yı Geliştirme Kanalında Windows Insider'lar için yayınlıyoruz .

Build 20226'daki yenilikler

Kullanıcı verilerini korumak için depolama durumu izleme

Sürücü arızasından sonra verileri kurtarmaya çalışmak hem sinir bozucu hem de pahalıdır. Bu özellik, NVMe SSD'ler için donanım anormalliklerini tespit etmek ve kullanıcıları harekete geçmeleri için yeterli zaman konusunda bilgilendirmek için tasarlanmıştır. Kullanıcıların bir bildirim aldıktan sonra verilerini hemen yedeklemeleri şiddetle tavsiye edilir.
NVMe SSD anormallikleri tespit edildiğinde kullanıcılara gönderilen tost bildiriminin görüntüsü.
Bildirime tıklamak veya Depolama Ayarları'nda (Ayarlar -> Sistem -> Depolama -> Diskleri ve birimleri yönet -> Özellikler) sürücü özellikleri sayfasına gitmek ek ayrıntılar sağlayacaktır.
Depolama Ayarları'ndaki NVMe SSD özellikleri sayfası, bir sürücü sağlığı uyarısı gösteren Sürücü sağlığı bölümü vurgulanır.

Insider'lar için diğer güncellemeler

Uygulama içinde sorunsuz cihaz yönetimi için yeni Telefonunuz ayarları deneyimi

Telefonunuz ekibi, uygulama ile bağlantılı cihazlarınızı yönetmek için yeni bir kullanıcı deneyimi sunmaktan heyecan duyuyor. Bu yeni ayarlar sayfasıyla, artık uygulama içinde kolayca yeni bir cihaz bağlayabilir, eski bir cihazı kaldırabilir ve aktif cihazlar arasında geçiş yapabileceğinizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Ayrıca cihaz listenizi görüntülemek için görsel iyileştirmeler yaptık. Artık her cihaz, kişisel olarak senkronize edilmiş duvar kağıdınızla kendi cihaz kartında tanımlanabilir.
Ayarların yeni cihazlarım bölümünü gösteren Telefonunuz uygulamasının resmi.
Bu yeni kullanıcı deneyimi, Insider kullanıcılarına kademeli olarak sunulacaktır, bu nedenle Telefonunuz uygulamasında görünmesi biraz zaman alabilir. Bu özelliği deneyin ve Telefonunuz uygulamasında Ayarlar > Yardım ve Geri Bildirim > Geri Bildirim Gönder altında geri bildirim sağlamaya devam edin.

Geliştiriciler için güncellemeler

, Windows SDK şimdi Dev Kanalı ile sürekli yayını olan. Dev Channel'a yeni bir işletim sistemi yapısı uçtuğunda, ilgili SDK da uçuşlandırılacaktır. En son Insider SDK'sını her zaman aka.ms/InsiderSDK adresinden yükleyebilirsiniz . SDK uçuşları, OS uçuşlarıyla birlikte Flight Hub'da arşivlenecektir .

Değişiklikler ve İyileştirmeler

 • Tema senkronizasyonunu kapatacak bir değişikliği kullanıma sunmaya başlıyoruz. Bunun bir parçası olarak, Ayarlarınızı eşitleyin'de artık bir seçenek olarak "Tema" görmeyeceksiniz ve arka planınızda yapılan değişiklikler cihaz arasında eşitlenmeyecek. Tema senkronizasyonunu kullanıyorsanız, yeni bir bilgisayar veya hesap kurarken, erişmeniz gerekiyorsa, en son kaydedilen senkronize masaüstü arka planının bir kerelik %LOCALAPPDATA%\Microsoft\Windows\WallpaperBackup klasörüne indirilecektir.
 • Sabrınız için teşekkür ederiz - güvenilirlikle ilgili bazı iyileştirmeler yaptıktan sonra, Not Defteri pencerelerinin güncellemeye ve yeniden başlatmaya devam etme özelliğini yeniden etkinleştiriyoruz (Oturum Açma Ayarlarında "Uygulamaları yeniden başlat" etkinleştirilmişse).
 • Microsoft Edge'den yüklenmiş bir PWA'nız olduğunda, Görev Yöneticisi artık bunu İşlemler sekmesindeki Arka Plan İşlemleri yerine Uygulamalar altında doğru bir şekilde görüntüleyecek ve PWA ile ilişkili uygulama simgesini gösterecektir.
 • Dosya Gezgini'ni, yalnızca çevrimiçi olarak ayarlanmış bir sıkıştırılmış OneDrive dosyasına sağ tıklarsanız, dosya bilgisayarda yerel olarak mevcutmuş gibi bir Tümünü Çıkart seçeneği göreceğiniz şekilde güncelliyoruz.
 • Statik IP girilirken statik bir DNS girişinin gerekli olması ve ağ geçidinin gerekli bir alan olmaması için Ayarlar'daki yeni DNS seçeneklerini güncelliyoruz.
 • N'Ko klavye düzenini güncelliyoruz, böylece Shift + 6 tuşlarına basıldığında artık ? (U+07FE ) ve Shift + 7 tuşlarına basıldığında ? (U+07FF) eklenecektir.

Düzeltmeler

 • Diskleri ve Birimleri Yönet'i açarken bazı Insider'lar için Ayarların çökmesine neden olan bir sorunu çözdük.
 • Kullanıcıların başlangıçta "Uzaktan yordam çağrısı başarısız oldu" hatasını alabileceği Linux 2 dağıtımları için Windows Alt Sistemini etkileyen bir sorunu düzelttik. Daha fazla ayrıntı için bu GitHub sorununa bakın.
 • Ayarlar'da Erişim Kolaylığı altında Konuşma Tanıma'yı etkinleştirmenin beklenmedik bir şekilde yönetici izinleri gerektirmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • "Masaüstündeki simge etiketleri için gölgeleri bırak"ı kapattıktan ve Görev Görünümü'nü açtıktan sonra alt gölgelerin beklenmedik bir şekilde yeniden görünmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Dosya Gezgini arama kutusunda F7 tuşuna basıldığında, şapka taramayı etkinleştirmek için bir iletişim kutusu açılmasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Focus Assist'in Ekran Koruyucuyu tam ekran bir uygulama olarak görmesi ve çalışırken bildirimleri bastırması sorununu düzelttik.
 • Son birkaç uçuşta bazı Insider'lar için explorer.exe güvenilirliğini etkileyen bir sorunu düzelttik.
 • Başlat'ın tüm uygulamalar listesindeki Windows Donatıları klasöründeki bazı uygulamaların, son derlemelerde Başlat menüsüne sabitlendiğinde beklenmedik bir şekilde Windows Donatıları adını görüntülemesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • 2'si 1 arada dönüştürülebilir cihazlarda görev çubuğu performansını ve güvenilirliğini etkileyen bir sorunu düzelttik.
 • Eylem Merkezi güvenilirliğini etkileyen birkaç sorunu düzelttik.
 • Ayarların güvenilirliğini etkileyen birkaç sorunu düzelttik.
 • Başlat menüsüne sabitlendiğinde ve küçük kutucuk boyutu kullanıldığında Ayarlar simgesinin beklenmedik şekilde küçük olmasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Dokunmatik Yüzey Ayarlarında, son birkaç uçuşta Dokunma bölümünün başlığının beklenmedik bir şekilde kaybolmasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Meet Now ile ilgili, açıkken Esc tuşuna basarsanız açılır pencerenin çökmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Görev çubuğundan bir atlama listesi açılmadan önce Meet Now açılırsa ShellExperienceHost'un çökmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Şimdi Tanış açılır penceresinin erişilebilirliğini iyileştirmek için sekme sırasını güncelleme, görüntüyü Ekran Okuyucusu tarafından okunmayacak şekilde işaretleme, düğmelerin kontrastını ayarlama, ok tuşlarının düğmeler arasında gezinmesini sağlama ve düzeltme dahil olmak üzere bazı düzeltmeler yaptık. Esc tuşuna bastıktan sonra odağın görev çubuğunda önceki konuma dönmemesi sorunu.
 • Son birkaç uçuşta, IPV6 etkinleştirildiğinde internet bağlantısı eksikliği nedeniyle bazı uygulamaların yüklenememesiyle sonuçlanan bir sorunu düzelttik.
 • Ağ Ayarlarındaki yeni DNS seçenekleriyle ilgili, özel bir DNS'den otomatiğe geçişin bağlantı kaybına neden olacağı bir sorunu düzelttik.
 • Son derlemelerde Pinyin IME ile yazarken tam genişlikte soru işareti ekleyememeyle sonuçlanan bir sorunu düzelttik.
 • Başlatma sırasında Japonca IME'nin çökmesine neden olabilecek bir sorunu düzelttik.
 • IME etkinken uygulamalarda Shift ve Ctrl tuş kullanımını etkileyen Bopomofo IME ile ilgili iki sorunu düzelttik.
 • Türkçe tek elle dokunmatik klavye düzeniyle ilgili ü ve ö tuşlarının eksik olduğu bir sorunu düzelttik.
 • Japonca dokunmatik klavye düzenini kullanırken, boşluk çubuğu kullanıcı arabiriminin basılı durumda takılı kalmasına neden olabilecek bir sorunu düzelttik.

Bilinen Sorunlar

 • Yeni bir yapı yüklemeye çalışırken güncelleme sürecinin uzun süre asılı kaldığına dair raporları inceliyoruz.
 • Sabitlenmiş site sekmeleri için canlı önizlemeyi etkinleştirmek için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
 • Mevcut sabitlenmiş siteler için yeni görev çubuğu deneyimini etkinleştirmek için çalışıyoruz. Bu arada sitenin görev çubuğundan sabitlemesini kaldırabilir, onu edge://apps sayfasından kaldırabilir ve ardından siteyi yeniden sabitleyebilirsiniz.
 • Bazı Office uygulamalarının yeni bir derlemeye güncellendikten sonra çökmesine veya kaybolmasına neden olan bir sorun için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
 • Belirli sanallaştırma teknolojilerini kullanırken bazı cihazların KMODE_EXCEPTION hata denetimi yaşamasına neden olan bir sorun için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
 • Bazı cihazların DPC_WATCHDOG_VIOLATION hata denetimi yaşadığı bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz.
 • Linux 2 dağıtımları için Windows Alt Sistemindeki vEthernet bağdaştırıcısının bir süre kullanımdan sonra bağlantısının kesilmesine neden olan bir hatayı araştırıyoruz. Tüm ayrıntılar için lütfen bu GitHub dizisini takip edin .
 • Bu derlemeyi aldıktan sonra bazı kullanıcıların “Microsoft Office artık mevcut değil” şeklinde bir Uyumluluk Yardımcısı bildirimi alması sorunu için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz. Bildirime rağmen, Office hala orada olmalı ve iyi çalışıyor olmalıdır.

Altı yıldır birlikte olan Windows Insider topluluğuna teşekkür ederiz.

Muhteşem Windows Insider topluluğumuzla bir yılı daha geçirmekten heyecan duyuyoruz! 6. yıl dönümümüzün şerefine, özel bir video ve makale ile geçen yılki katkılarınıza ve önemli anlara göz atıyoruz.
Makalemizi okuyun ve özel yıldönümü duvar kağıdımızı şimdi alın.

Önemli İçeriden Bilgi Bağlantıları

Şu ana kadar derlemelerde yayınlanan tüm yeni özelliklerin ve güncellemelerin bir listesi de dahil olmak üzere Windows Insider Programı belgelerimize buradan göz atabilirsiniz . Bu yapıdaki özelliklerden hiçbirini görmüyor musunuz? Geliştirme Kanalında olduğunuzdan emin olmak için Windows Insider Ayarlarınızı kontrol edin İşlerin beklediğiniz gibi gitmediğini bize bildirmek için buradan geri bildirim gönderin .
Insider halkasının hangi yapıda olduğuna tam olarak bakmak istiyorsanız Flight Hub'a gidin . Bir yapının uçuşa alınması ile Flight Hub'ın güncellenmesi arasında küçük bir gecikme olacağını lütfen unutmayın.
Teşekkürler,

11.8.2021

Diğer Haberler

 •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.