Alışveriş Sepetim
19,117
20,59

Windows 10 Insider Preview Build 20206 Duyurusu

Merhaba Windows Insider'lar, bugün Windows 10 Insider Preview Build 20206'yı Geliştirme Kanalında Windows Insider'lar için yayınlıyoruz .
Bugünkü yapıyla, müşterilerimizi bulundukları yerde karşılamak ve kendilerini Windows'ta nasıl uygun gördüklerini ifade etmelerine izin vermek için tasarlanan Insider'lara bir dizi girdi özelliği sunuyoruz. Amacımız, müşterilerimizin cihazlarında metin ve ses kullanarak iletişim kurmalarına yardımcı olmak için Windows'u daha da iyi hale getirmektir.

Derleme 20206'daki yenilikler

Emoji Seçiciyi Geliştirmek

Son 3 yılda, Windows'ta yazarken kendinizi ifade etmenin yollarını ekledik. Bir emoji seçici eklemenin ve daha fazla emoji desteğinin yanı sıra çok daha fazla dil, kaomoji ve sembol için destek ekledik. Pano geçmişinizi yönetmenin yollarını da ekledik. Bu ayrı deneyimlerin çoğunu bir araya getirmek ve hareketli GIF'lere kolay erişim gibi bazı yeni özellikler sunmak için Windows'taki emoji seçiciyi geliştiriyoruz.
Yenilenen emoji seçici, emoji, kaomoji, semboller, hareketli GIF'ler ve panonuza hızlı erişim ile kendinizi ifade etmek için tek adresiniz.
Metin kullanarak iletişim kurarken mesajınızı doğru bir şekilde iletmek için emojilerden daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu biliyoruz. Bu amaçla, emoji seçiciyi, siz cihazınızda yazarken kendinizi ifade edebileceğiniz tek durak olacak şekilde yeniledik! Bu yeni deneyim şunları sunar:
 • Güncellenmiş bir tasarım: Deneyimi, yeni bir akrilik arka plan da dahil olmak üzere Akıcı Tasarım ilkelerimizle daha uyumlu hale getiriyoruz.
 • Emoji araması: Bir satır içi arama kutusuna sahip olarak, desteklenen dillerde emoji aramasının keşfedilebilirliğini geliştiriyoruz.
 • Arama dahil animasyonlu GIF desteği: İleriye dönük olarak, WIN + [.] ve WIN + [;] artık hızlı bir şekilde animasyonlu GIF'ler girmenizi sağlayacaktır. Animasyonlu giflerin seçimi, mevcut trendlere ve #hashtag'lere göre sürekli olarak güncellenecektir. Mesajınızı kısa ve öz bir şekilde iletmek için mükemmel tepki gifini bulmanız gereken zamanlar için arama da mevcuttur.
 • Giriş deneyimlerimizi emoji ve pano geçmişine yakınlaştırma: Giriş ve pano geçmişini tek bir deneyimde bir araya getiriyoruz. Doğrudan pano geçmişine gitmek için hala WIN + V tuşlarına basabilirsiniz, ancak şimdi WIN + [.] veya WIN + [;] tuşlarına bastıktan sonra “Pano” kategorisine geçerek de erişebilirsiniz.
Windows'ta girdi üzerinde çalışmaya devam edeceğiz ve daha fazla iyileştirme hakkındaki düşüncelerinizi duymak isteriz. Önerilerinizi paylaşmanız için Geri Bildirim Merkezi'nde yeni bir alan yolunu aydınlatıyoruz: Giriş ve Dil > Emoji, Kaomoji, GIF ve diğer girişler.
Lütfen dikkat: Yazarken hareketli bir GIF eklemek için metin alanının onu desteklemesi gerekir. Hareketli GIF araması internet bağlantısı gerektirir ve Tenor tarafından desteklenir. Animasyonlu GIF aramasının Tenor tarafından desteklendiği diller hakkında daha fazla ayrıntı için lütfen buraya bakın .
Bu özellik, performansı ve güvenilirliği etkileyebilecek sorunları hızlı bir şekilde belirlememize yardımcı olmak için ilk olarak Geliştirme Kanalındaki bir Insider alt kümesine sunuluyor. Geliştirme Kanalı'ndaki herkese kademeli olarak dağıtılacağından emin olabilirsiniz.

Sesle Yazmaya Giriş

Windows sesle yazma, bilgisayarınızda bir metin alanı olan her yerde sesinizle zahmetsizce yazmanıza olanak tanıyan Windows dikte uygulamasının yeni ve geliştirilmiş sürümüdür. Bazen sesinizi kullanmak klavyede yazmaktan daha rahat ve verimlidir – Windows sesle yazma ile ellerinizi gevşetebilir ve sadece yazmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.
Sesle yazma için geliştirilmiş özellikler şunları içerir:
 • Modern bir tasarım – dokunmatik klavyelerle kullanım için optimize edilmiştir.
 • Soru işaretleri ve noktalar hakkında endişelenmeden düşüncelerinizi zahmetsizce yazmanıza olanak tanıyan otomatik noktalama (ayarlardan açın).
 • Windows'ta şimdiye kadarki en güvenilir sesle yazma deneyimi için güncellenmiş bir arka uç.
Klavye kısayolunu (WIN + H) kullanarak veya dokunmatik klavyedeki mikrofon düğmesine dokunarak istediğiniz zaman sesle yazmaya kolayca başlayın.
Donanım klavyesini kullanırken:
Sesten metne mikrofon düğmesine hızlı erişim için WIN + H klavye kısayolunu kullanın.
Dokunmatik klavyeyi kullanırken:
Windows'ta dokunmatik klavyeyi kullanırken, sesi metne hızlı bir şekilde kullanmak için mikrofon simgesini kullanabilirsiniz.
Bir sonraki seviyeye ses yazarak yükseltmek ister misiniz? Aşağıdaki desteklenen sesli komutları deneyin:
Farklı dillerdeki sesli komutların listesi.
Sesle yazma aşağıdaki dillerde/bölgelerde mevcuttur*:
 • Amerikan ingilizcesi)
 • İngilizce (Avustralya)
 • İngilizce (Hindistan)
 • İngilizce (Kanada)
 • İngiliz Birleşik Krallık)
 • Fransızca Fransa)
 • Fransızca (Kanada)
 • Portekizce (Brezilya)
 • Basitleştirilmiş Çince
 • İspanyolca (Meksika)
 • İspanyolca (İspanyolca)
 • Almanca
 • İtalyan
 • Japonca**
*Sesle yazma, klavyenizin ayarlı olduğu dili (destekleniyorsa) otomatik olarak kullanır.
**Otomatik noktalama şu anda Japonca'da kullanılamamaktadır.

Lütfen dikkat: Bu özelliği ve farklı uygulamalarla nasıl etkileşime girdiğini geliştirmek için hala çalışıyoruz. Bazı Office uygulamalarında sesle yazma özelliğini kullanırken rastgele duraklamalar yaşayabilirsiniz. Bu olursa, dinleme deneyimini yeniden başlatmak için mikrofon simgesine tekrar tıklayın.
Bu özellik, performansı ve güvenilirliği etkileyebilecek sorunları hızlı bir şekilde belirlememize yardımcı olmak için ilk olarak Geliştirme Kanalındaki bir Insider alt kümesine sunuluyor. Geliştirme Kanalı'ndaki herkese kademeli olarak dağıtılacağından emin olabilirsiniz.

Dokunmatik klavye tasarımının iyileştirilmesi

Bazı Insider'lar, yeni dokunmatik klavye tasarımımızın bilgisayarlarına yayıldığını görmeye başlayacak. Güncellenmiş tasarım, yeni bir estetik ve yazma rahatlığı ve doğruluğunu optimize etmek için güncellenmiş tuş boyutları / düzenleri dahil olmak üzere birçok başka küçük ince ayar içerir. Ayrıca, mevcut özelliklerin keşfedilebilirliğini ve kullanılabilirliğini geliştirmeye yardımcı olmak için bazı çalışmalar yaptık.
Güncellenen tasarımı keşfederken, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi iyileştirme göreceksiniz:
 • Yeni tuşa basma animasyonları ve sesleri.
 • Alt tuşlar daha hızlı giriş için optimize edilmiştir – “e” veya “-“ gibi tuşları basılı tutmayı deneyin ve nasıl göründüğüne bakın.
 • Klavyelerini serbest bırakmayı tercih edenler için, bu seçeneğe artık doğrudan aday çubuğundaki bir düğme ile erişilebilir ve klavyenin üst kısmındaki tutucu bölgeyi kullanarak klavyeyi kolayca hareket ettirebilirsiniz.
 • Ayarlar menüsündeki tüm girişler artık mevcut seçeneklerin daha iyi anlaşılması için etiketlere sahiptir.
 • Dokunmatik klavyeye emoji arama özelliğini getiriyoruz, böylece aradığınızı bulmak için farklı kategoriler arasında arama yapmanıza gerek kalmıyor. Dahası, artık animasyonlu GIF'leri de arayabilirsiniz. Hepsine aday çubuğundaki yeni anlamlı giriş düğmemizden erişilebilir. (Daha fazlası için – emoji panelini geliştirmeyle ilgili yukarıdaki bölüme bakın.)
 • Desteklenen dillerde boşluk çubuğunun soluna sesle yazmaya yeni bir giriş noktası eklendi. (Sesle yazmayla ilgili yukarıdaki bölüme bakın.)
Yeniden tasarlanan dokunmatik klavye, yeni tuşa basma animasyonları ve sesleri, emojilere ve hareketli GIF'lere hızlı erişim ve sesle yazmak için yeni bir giriş noktası gibi çeşitli iyileştirmeler sunar.
Yeniden tasarlanan dokunmatik klavye, Windows'ta yazarken kendinizi istediğiniz şekilde ifade edebilmeniz için emojilere ve hareketli GIF'lere hızlı erişim sağlar.
Dokunmatik klavye, herhangi bir PC'de görev çubuğundaki dokunmatik klavye düğmesinden de çağrılabilir, ancak düğmeyi etkinleştirmeniz gerekebilir. Bunu yapmak için görev çubuğuna sağ tıklayın veya basılı tutun, ardından menüden "Dokunmatik klavye düğmesini göster"i seçin. Dokunmatik klavye açıldığında, klavyede yazmayı veya şekil yazmayı deneyin ve nasıl hissettirdiğini bize bildirin.
Yıllar boyunca dokunmatik klavyeyle ilgili geri bildirimlerini paylaşan Insider'lara teşekkür etmek istiyoruz - yorumlarınız bu değişikliklere doğrudan ilham verdi. Onları denemenizi ve daha da fazla geri bildirim almanızı bekliyoruz!
Lütfen dikkat: Belirli diller için bazı klavye düzenleri hala yeni tasarıma güncellenme sürecindedir. Şu anda şekil yazma, yalnızca geniş veya tek elle dokunmatik klavye düzenleri kullanılırken desteklenmektedir.
Bu özellik, performansı ve güvenilirliği etkileyebilecek sorunları hızlı bir şekilde belirlememize yardımcı olmak için ilk olarak Geliştirme Kanalındaki bir Insider alt kümesine sunuluyor. Geliştirme Kanalı'ndaki herkese kademeli olarak dağıtılacağından emin olabilirsiniz.

Boşluk çubuğunu kullanarak imleç hareketi  

Müşterilerimizden duyduğumuz bir şey, dokunmatik klavye ile imleç konumunu değiştirme isteğidir. Bu geri bildirime dayanarak, klavyeyi güncelliyoruz, böylece artık boşluk çubuğundaki hareketleri kullanarak bunu herhangi bir metin alanında hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Diğer Haberler

 •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.