Alışveriş Sepetim
19,023
20,646

Windows 10 Insider Preview Build 18282 Duyurusu

Merhaba Windows Insider'lar, bugün Windows 10 Insider Preview Build 18282'yi (19H1) Hızlı halkada Windows Insider'lara sunuyoruz .
HATIRLATICI: Geliştirme döngüsünün başlarındaki derlemelerde normal olduğu gibi, derlemeler bazıları için acı verici olabilecek hatalar içerebilir. Bu sizi rahatsız ediyorsa, Yavaş zil sesine geçmeyi düşünebilirsiniz. Yavaş halka yapıları daha kaliteli olmaya devam edecek.
Insider halkasının hangi yapıda olduğuna tam bir göz atmak istiyorsanız - Flight Hub'a gidin . Ayrıca , mevcut geliştirme döngüsü (şu anda 19H1 olan) için Insider uçuşlarının bir parçası olarak çıkan yeni özelliklerin ve güncellemelerin tam listesini içeren belgelerimizin geri kalanına da buradan göz atabilirsiniz.

Derleme 18282'deki yenilikler

Windows Işık Teması

Açık temada Başlat menüsünü ve görev çubuğunu gösteren tam ekran ekran görüntüsü.  Windows logolu yeni bir Windows duvar kağıdı görünür
Windows 10'da aydınlık ve karanlık arasında seçim yapma özelliğini kullanıma sunduğumuzdan beri, iki seçenek arasında daha doğru bir ayrım yapılmasını isteyen geri bildirimler duyduk. Ayarlar > Kişiselleştirme > Renkler altında Açık'ı seçtiğinizde, sistem renginin de daha açık olması beklenir. Ve bunu daha önce yapmadı – görev çubuğu ve diğer birçok şey karanlık kaldı. Şimdi, Ayarlar > Kişiselleştirme > Renkler altında Işık'ı seçerseniz, tüm sistem kullanıcı arayüzü artık açık olacaktır. Buna görev çubuğu, Başlat menüsü, Eylem Merkezi, dokunmatik klavye ve daha fazlası dahildir.
Bu yapıya güncelleme yaptığınızda, sistem renginiz otomatik olarak yeni ışık sistemi rengine dönüşmez. Bunun nedeni, güncellemeyi yapmadan önce her şeyin tam olarak bıraktığınız gibi olmasını istememizdir. Seçimi size bırakıyoruz! Güncellemeden önce ışık modunu seçtiyseniz, güncellemeden sonra Renk Ayarları şu şekilde görünecektir:
"Renginizi seçin" açılır menüsünde Özel seçili olarak Renk Ayarları ve Windows modu ile uygulama modu arasında yeni bir ayrım gösteriliyor
Tam ışık deneyimini denemek için "Renginizi seçin" açılır menüsünü tıklayın ve Işık'ı seçin.
Bu çalışmanın bir parçası olarak yeni bir varsayılan duvar kağıdı da ekliyoruz! Yukarıda gösterilen, bugün PC'nizde Ayarlar > Kişiselleştirme > Temalar'a gidip “Windows Işığı”nı seçerek kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda PC'nizi hafif temalı olacak şekilde değiştirecektir.
Yeni ışık sistemi renk deneyimiyle ilgili görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz Ancak, işletim sisteminin farklı parçalarını "aydınlatmak" ve deneyimi iyileştirmek için hala çalıştığımızı lütfen unutmayın. Örneğin, bildirim alanındaki (sistem tepsisi) OneDrive simgesi beyazdır, bu da açık sistem rengini ne zaman kullandığınızı görmenizi zorlaştırır. Bu deneyimi iyileştirmemizi bekleyin.

Modern ekran alıntısı deneyiminize pencereden alıntı yapma

Ne zaman biz bu yolculuğa başladık , biz görüşleriniz için istedi ve iki istekleri geri kalanı üzerinde parladı:
  • Bir gecikmeli ekran görüntüsü seçeneği ekleyin
  • Pencere kırpma modu ekle
Gecikme snip listemizde ilk sıradaydı ve 10.1807 uygulama sürümüyle ekledik . Daha sonra uygulama sürümü 10.1809 * ile birkaç isteğinizi daha ele aldık ve bugün, pencereden alıntı yapmanın Insiders'a da geldiğini duyurmaktan gerçekten heyecan duyuyoruz!
Pencere kırpma örneği gösteriliyor.  Bu, Ayarlar'a odaklanıyor.

Seçtiğiniz giriş noktası (WIN + Shift + S, Print Screen (etkinleştirdiyseniz), doğrudan Snip & Sketch içinden vb.) ! Bu seçim, bir dahaki alıntıyı başlattığınızda hatırlanacak.
Şu anda pencere kırpma deneyimi Insider'ların %50'si tarafından kullanılabilir, çünkü sorunsuz bir kullanıma sunma sağlamak istiyoruz - %100 yayınlandığında size haber vereceğiz.
Sıradaki ne? Ne görmek istediğinizi bize bildirin !
*Bu uygulama güncellemesi şimdi Windows 10 sürüm 1809'da kullanıcılara sunulmaya başlıyor! Kenarlık özelliğinin şu anda yalnızca 19H1 yapılarında desteklendiğini ve benzer pencere kırpma özelliğinin şu anda yalnızca Insider'ların %50'si tarafından kullanılabildiğini unutmayın.

Modern baskı deneyiminizi iyileştirme

Bugünkü yapıya güncelleme yaptığınızda birkaç fark göreceksiniz:
  • Her şeyden önce, modern baskı iletişim kutusu artık açık temayı destekliyor!
  • İkincisi: Netliği artırmak için, aradığınızı kolayca ve hızlı bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olacak simgeler içerecek şekilde bir dizi yazdırma seçeneğini güncelledik. Ayrıca bazı açılır menü ayarlarına bir açıklama satırı ekledik. Bu, aşağıdaki Sayfalar örneğinde ve yazdırma iletişim kutusunun altındaki Diğer Ayarlar'ı tıklatırsanız diğer ayarlarda görülebilir.
  • Son olarak: Uzun bir yazıcı adınız varsa, artık kesilmek yerine sarılacaktır.
Baskı alanında başka bir geri bildiriminiz varsa, lütfen bize bildirmekten çekinmeyin! Bunun için geri bildirimi Aygıtlar ve Sürücüler > Yazdır altındaki Geri Bildirim Merkezinde günlüğe kaydedebilirsiniz.
açık temada modern baskı iletişim kutusu nasıl

Windows Update'i Güncelleme

Müşteri geri bildirimlerine dayanarak, güncellemeler üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için iki önemli yeni özelliği sunuyoruz:
Güncellemeleri Duraklat : Mevcut seçeneği doğrudan 'Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güncelleme' sayfasında göstererek Güncellemeleri Duraklat özelliğinin bulunmasını kolaylaştırıyoruz. Daha önce olduğu gibi, Duraklat etkinleştirildiğinde, Windows Defender tanım güncellemeleri gibi bazı güncellemeler yüklenmeye devam edecek. Ayrıca, Duraklatma, önceden tanımlanmış bir gün sayısı için veya belirli bir güne kadar etkinleştirilebilir (Gelişmiş seçenekler sayfasında gün seçici mevcuttur).
Güncellenen Windows Update Ayarları sayfası gösteriliyor.  Alt sayfa bağlantıları artık köprüler yerine düğmeler ve yanlarında simgeler var.
Akıllı Aktif Saatler : Aktif saatlerinizi ayarlamak, Windows'un cihazınızı ne zaman yeniden başlatmaktan kaçınması gerektiğini bilmesini sağlar. Ancak, bazı kullanıcılarımızın üretkenlik programlarını değiştirdiğini ve Aktif saatleri ayarlamayı hatırlamanın zor olabileceğini anlıyoruz. Artık Windows, cihaz etkinliğinize göre etkin saatleri sizin için otomatik olarak ayarlayabilir. Bu ayarı açmak için 'Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update > Etkin saatleri değiştir' sayfasına gidin ve yeniden başlatmaların üretken zamanınızı bozmayacağını bilin.
Ayarlar'da "Etkin Saatleri Değiştir" sayfası gösteriliyor.  Artık "Günlük kullanımıma göre aktif saatleri benim için otomatik olarak ayarla" yazan bir geçiş var.
 

Pil gücüne giderken ekran parlaklığı değişiyor 

Pil şarj cihazından pil gücüne geçiş sırasında ekranın daha parlak hale gelebileceği belirli bir durumla ilgili geri bildiriminizi duyduk. 19H1 için, bunun artık olmaması için ekran parlaklığı davranışını değiştiriyoruz. Bir kişi ekran parlaklığını ayarlarsa, ister pille ister şarj cihazına bağlı olsun, bu parlaklık artık tercih edilen parlaklık olarak hatırlanacak. Bu yeni davranış, daha tutarlı ve pil dostu bir deneyim sağlar. Bu, pil tasarrufu modu ayarlarını etkilemez; bir kişi pil tasarrufu modunda ekran parlaklığını düşürmeyi seçtiyse, pil seçilen eşiğin altına düştüğünde ekranı kararmaya devam eder.
Lütfen ne düşündüğünüzü bize bildirmek için Geri Bildirim Merkezi'ni kullanın! Geri bildirimi “Aygıt ve Sürücüler” kategorisi ve “Ekran ve Grafikler” alt kategorisi altında iletebilirsiniz.

Anlatıcı İyileştirmeleri

Ekran Okuyucusu Ayrıntı İyileştirmeleri : Windows'ta etkileşim kurarken duyduğunuz bilgi miktarını iyileştiriyoruz ve bu değişikliklerin gelecekteki yapılarda filtrelendiğini göreceksiniz. Mevcut sürümde, "Gezinirken kontroller hakkında gelişmiş bilgileri duyun" başlıklı yeni bir Ekran Okuyucusu Ayarımız var. Bu özellik kapalıyken, kontrollerde daha önce konuşulan gelişmiş bilgileri duymayacaksınız. Ayrıca, Araç İpuçları varsayılan olarak okunmayacaktır. Belirli bir öğeyle ilgili araç ipucunu okumak için Ekran Okuyucusu Gelişmiş Bilgi komutunu (Anlatıcı + 0) kullanın. Ayrıca, bazı kontrol bilgilerinin artık daha tutarlı bir şekilde konuşmaya başlayacağını fark edeceksiniz. Bu yeni davranışa sahip ilk kontroller onay kutuları ve radyo düğmeleri olacaktır.
16.8.2021

  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.