Alışveriş Sepetim
19,03
20,683

Windows 10 Insider Preview Build 17677 DuyurusuMerhaba Windows İçerdekiler!

Bugün Windows 10 Insider Preview Build 17677'yi (RS5) Hızlı halkada Windows Insider'lara, İleriye Geçmeyi seçenlere ek olarak yayınlıyoruz.

Build 176 77'deki yenilikler

Microsoft Kenar İyileştirmeleri

Yeni, daha net “Ayarlar ve daha fazlası” (“…”) menüsü: Microsoft Edge'deki “Ayarlar ve daha fazlası” menüsünü yeniden tasarladık, böylece aradığınız seçenekleri daha kolay bulabilirsiniz. Menü seçenekleri artık her giriş için simgeler ve klavye kısayolları (varsa) ile gruplar halinde düzenlenmiştir. Yenilikleri görmek için Microsoft Edge'in sağ üst köşesindeki “…” düğmesini tıklayın!
Microsoft Edge'de simgeler ve klavye kısayollarının görünür olduğu yeni Ayarlar menüsünü gösteren ekran görüntüsü.
Atlama Listesinde en iyi sitelerinizi görün: Artık en iyi sitelerinizi Windows görev çubuğundaki veya Başlat Menüsündeki Atlama Listesinde görebilirsiniz. En çok ziyaret ettiğiniz sitelerin listesini görmek ve sizin için en önemli olanları sabitlemek için Microsoft Edge simgesine sağ tıklayın. Listeden çıkarmak için herhangi bir girişi sağ tıklayın.
Bir kenara ayırdığınız sekmeleri düzenleyin : Daha sonra geri döndüğünüzde her grupta ne olduğunu hatırlayabilmeniz için ayırdığınız sekme gruplarını düzenlemeyi kolaylaştırıyoruz. Bir grup sekmeyi bir kenara koyduktan sonra, “Bir kenara ayırdığınız sekmeler” simgesini (sol üst köşe) seçin ve herhangi bir grubun adını değiştirmek için etiketi tıklayın.
Microsoft Edge'de "Bir kenara ayırdığınız sekmeler"de "Bu sekmeleri adlandırın" alanını gösteren ekran görüntüsü.
“İndirilenler” bölmesinden daha fazlasını yapın: “İndirilenler” bölmesindeki indirmeler için sağ tıklama menüsüne “Klasörde göster” ve “Bağlantıyı kopyala” seçeneklerini ekledik.
Microsoft'ta indirmelerde sağ tıklama seçeneklerini gösteren ekran görüntüsü

Anlatıcı İyileştirmeleri

Ekran Okuyucusu Tarama Modunda seçim komutları : Ekran Okuyucusu'nun tarama modu artık Microsoft Edge, Word, Outlook, Mail ve çoğu metin yüzeyinde içerik seçmeyi desteklemektedir. Standart kaydırma seçim komutları, tüm belge için Control + A'nın yanı sıra kullanılabilir. Caps + Shift + Down Arrow geçerli seçimi söyleyecektir. Seçim komutlarının tam listesi için Caps+F1 tuşlarına basarak Ekran Okuyucusu'nun Komutları Göster Listesine başvurabilirsiniz. İçerik seçildikten sonra Control + C tuşlarına basarak panoya kopyalayabilirsiniz. Biçimlendirme bilgileri de korunur.
Edge'de ileriye doğru seçimin takılıp kalacağı bilinen bir sorun var. Bu konu üzerinde çalışılıyor. Seçim genel olarak devam eden bir çalışmadır. Bu iyileştirmeleri denerken geri bildiriminizi duymak isteriz. Bu bağlantı sizi Geri Bildirim Merkezi'nin Ekran Okuyucusu bölümüne götürür veya Ekran Okuyucusu çalışırken Büyük Harf + E tuşlarına basabilirsiniz.

Çekirdek Hata Ayıklama İyileştirmeleri

KDNET'e IPv6 desteği ekliyoruz. IPv6 için gereken daha büyük başlıklara yer açmak için paketlerin yük boyutunu azaltıyoruz. Sonuç olarak, hata ayıklayıcının en son sürümünü çalıştıran ana bilgisayarların yalnızca IPv4'ü destekleyen hedef bilgisayarlarda hata ayıklamak için kullanılabilmesi için protokolün yeni bir sürümünü ilan ediyoruz. Bu destekle birlikte güncellenmiş bir SDK ve WDK yakında yayınlanacaktır. Bugün http://aka.ms/windbgpreview adresinde WinDbg Preview'ın bir sürümü bulunmaktadır Gelecekte KDNET IPv6 desteği ve belgeleriyle ilgili güncellemeler için Windows için Hata Ayıklama Araçları blogunu takip edin .

Görev Yöneticisi Bellek Raporlama İyileştirmeleri

Askıya alınan UWP uygulamaları/işlemleri tarafından kullanılan belleğin Görev Yöneticisi'nde nasıl göründüğü konusunda küçük bir değişiklik yapıyoruz. İleriye dönük olarak, Görev Yöneticisi "İşlemler" sekmesindeki ana bellek sütunu, askıya alınan UWP işlemleri tarafından kullanılan belleği içermeyecektir. Bu, gerektiğinde işletim sisteminin askıya alınmış UWP işlemleri tarafından kullanılan belleği geri alabileceği işletim sistemi davranışını daha doğru bir şekilde yansıtmak içindir. Bu, arka planda askıya alınmış birkaç UWP işleminiz varsa, işletim sisteminin gerekirse bu askıya alınmış UWP işlemlerinden belleği geri alabileceği ve daha fazla bellek gerektiren bir şey için kullanabileceği anlamına gelir. Dilerseniz karşılaştırma yapabilmeniz için "Detaylar" sekmesinde yeni ve eski bellek sütunları yer alacaktır.

Windows'ta Mobil Geniş Bant (LTE) bağlantısı yenileniyor

Windows, NetAdapter çerçevesi aracılığıyla 20 yıl sonra ağ yığınını dönüştürüyor. Bu çerçeve, hızlandırılmış bir veri yolu getirirken Windows sürücü çerçevesinin iyiliğini devralan yeni, daha güvenilir bir ağ sürücüsü modeli sunar. Daha fazla detay yakında.
Windows 10 Insider Preview Build 17655'te NetAdapter çerçevesine dayalı yeni ve geliştirilmiş Mobil Geniş Bant USB sınıfı sürücüsünü tanıttık . Bu en son varsayılan olmayan sürücüyü nasıl deneyebileceğinizle ilgili talimatları da paylaştık. Bu yapıdan başlayarak, MBB USB NetAdapter sürücüsü varsayılan sürücü olur. Bunu denemek için - bu yapıyı hücresel bağlantı için mobil geniş bant kullanan bir bilgisayara kurun ve hücresel bağlantı kurun ve Wi-fi'yi kapatın.
Sürücüyü kullanırken sorun olması durumunda, bağlantı için Wi-Fi veya ethernet adaptörlerine geri dönün.
Sorunları bildirmeyi unutmayın, PC'nizdeki Geri Bildirim Merkezi'ni kullanın ve Kategori ve alt kategoriyi Ağ ve İnternet > Hücresel ağa bağlanma olarak ayarlayın. Özette [cxwmbclass] kullanın. Desteğinizin devamını bekliyoruz!

PC için genel değişiklikler, iyileştirmeler ve düzeltmeler

 • Alt + Tab çağrıldığında Ekran Okuyucusu'nun fazladan metin okumasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Çince ve Japonca karakterlerin Komut İstemi'nde doğru şekilde oluşturulmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Komut İstemi'ndeki metne çift tıklamanın boşluğa değil, yalnızca ilk noktalama işaretine kadar seçildiği bir sorunu düzelttik.
 • Son uçuşlarda Giriş ve Bitiş tuşlarının Microsoft Edge'de çalışmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Önceki yayında Reveal'ı kullanırken herhangi bir XAML yüzeyinde yüksek hacimli güvenilirlik sorunlarına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Adobe XD gibi bazı uygulamaların son uçuşlarda başlatma sırasında çökmesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Microsoft Edge'de F1'e bastığınızda artık sizi Microsoft Edge ipuçları yerine Microsoft Edge destek sayfasına götürecek.
 • Microsoft Edge'deki bir sekme ses çalarken, farenizi üzerine getirdiğinizde sekmedeki ses simgesi artık yanacaktır.
 • Microsoft Edge'de yerel dosyaları (PDF'ler gibi) açtığınızda, bu dosyalar artık Geçmiş bölümünde görünecektir.
 • Güvenlik taraması yapılırken Microsoft Edge'de dosya indirmenin takılı kalmasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Yakın zamanda, Not Defteri'nde geriye doğru seçmek için Ctrl + Shift + Sol'un satırın sonunda çalışmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Bir Komut İstemi penceresinden "cmd'yi başlat" komutunu çalıştırdığınızda, Setler'i etkinleştirdiyseniz, şimdi yeni bir Komut İstemi sekmesi oluşturulacaktır. Bu, "not defterini başlat" gibi diğer başlatma başlatmaları için de işe yarayacaktır. Yeni bir pencerede bir şey başlatmak için yeni /newwindow bayrağını kullanabilirsiniz, örneğin “start /newwindow not defteri”.
 • Kullanıcıların Geliştiriciler için ayarlar sayfası aracılığıyla Geliştirici Modunu etkinleştirmesini engelleyen sorunu düzelttik.

Bilinen Sorunlar

 • Windows Insider Program for Business için önemli not: Yeni uçuşlar almak için AAD hesabınızı kullanırsanız (Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Insider Programı aracılığıyla) "Beni düzelt" seçeneğinin görüntülenmesine neden olan bir sorun vardır ve bu sorun ne yazık ki açılmayacaktır. çalışırsanız en son uçuşları alamayacaksınız. Yaklaşan bir derlemede bunu mümkün olan en kısa sürede düzeltmek için çalışıyoruz. 
 • Dosya Gezgini'ne ve Ortak Dosya İletişim Kutusu'na karanlık tema eklemek için çalışıyoruz , ancak hâlâ yapmamız gereken bazı şeyler var. Karanlık moddayken bu yüzeylerde beklenmedik şekilde açık renkler görebilirsiniz.
 • Uzak Masaüstü kullanan, ekranlarını yansıtan veya birden fazla monitöre sahip olan kullanıcılar, bu derlemede explorer.exe'nin kilitlenmesiyle karşılaşabilir. Bu sorun ayrıca Microsoft Edge'in kilitlenmesine neden olabilir.
 • Görev çubuğundaki uygulamaları sağ tıklarsanız, atlama listesinde sabitlenmiş ve en son öğelerin eksik olduğunu görebilirsiniz.
 • Güncellemeden sonra, Karma Gerçeklik Portalı, Karma Gerçeklik Yazılımını yeniden yükler ve sonuç olarak ortam ayarı korunmaz. Devam etmek için Karma Gerçeklik ev deneyimine ihtiyacınız varsa, bu sorunları bu sorunlar giderilene kadar almamanız önerilir.

Setler ve Ofis için bilinen sorunlar

 • Office Win32 masaüstü uygulamaları için UX'i ayarlar nihai değildir. Deneyim, geri bildirime dayalı olarak zaman içinde geliştirilecektir.
 • Bazı Win32 masaüstü uygulaması pencerelerinin üst kısmı, büyütülmüş olarak oluşturulduğunda sekme çubuğunun biraz altında görünebilir. Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için pencereyi geri yükleyin ve yeniden büyütün.
 • Bir sekmeyi kapatmak bazen tüm seti küçültebilir.
 • Word'deki "Yan Yana Görüntüle" gibi özellikler de dahil olmak üzere pencereleri döşeme ve basamaklama, etkin olmayan sekmelerde çalışmaz.
 • Office Visual Basic Düzenleyici penceresi şu anda sekmeli olacak ancak gelecekte olması amaçlanmamıştır.
 • Aynı uygulamada mevcut bir belge açıkken bir Office belgesinin açılması, son etkin belgeye istenmeyen bir geçişe neden olabilir. Bu, diğer sayfalar açık kalırken Excel'deki bir sayfayı kapatırken de olur.
 • Yerel dosyalar veya Microsoft'a ait olmayan bulut dosyaları otomatik olarak geri yüklenmeyecek ve kullanıcıyı bu konuda uyarmak için hiçbir hata mesajı verilmeyecektir.

İçeriden Bilgi Topluluğu

Insider'ların harika şeyler yapmasını kutlamayı seviyoruz. Arjantinli Nori'nin görme bozukluğu var ve harika bir Japonca konuşuyor. Anime kültürüne ve Japonca öğrenmeye olan tutkusunu sürdürmek için Cortana, Ekran Okuyucusu ve diğer Windows 10 erişilebilirlik özelliklerini nasıl kullandığını görün. İlham veren hikayesini okuyun .
 

16.8.2021

 •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.