Windows 10 için Project Honolulu Technical Preview 1803 ve RSAT Insider Preview duyurus

Merhaba Windows İçerdekiler!
Bugün, Project Honolulu Teknik Önizleme 1803'ü Windows Server Insider'lara sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Ayrıca Windows 10 Insider build 17110 veya üstü için Uzak Sunucu Yönetim Araçları'nın (RSAT) Insider önizleme paketi de mevcuttur.

Mevcut İçerik

 • Proje Honolulu Teknik Önizleme 1803
 • Uzak Sunucu Yönetim Araçları Derlemesi 17108

RSAT'taki Yenilikler

Uzak Sunucu Yönetim Araçları'nın (RSAT) bu önizleme yapısı, Windows 10 Insider 17110 veya daha yüksek bir sürüme yüklenebilir.
DÜZELTİLDİ: DNS sunucusu araçları artık RSAT paketinin bir parçası olarak doğru şekilde yüklendi.
DÜZELTİLDİ: Koruyucu veri dosyaları ve şablon diskleri artık RSAT paketindeki ilgili sihirbazlar tarafından oluşturulabilir.
BİLİNEN SORUN: x86 RSAT paketi, 17110'dan daha eski Windows 10 derlemelerinde ve 171xx serisi dışındaki derlemelerde yükleme sırasında başarısız olabilir.

Project Honolulu Teknik Önizleme 1803'teki Yenilikler

Sürüm Özeti

Bu yinelemede, 430 hatayı ve aşağıdaki özellik iyileştirmelerini çözdük:

Giriş kontrolu

Bu sürümdeki önemli yeni işlevler — Azure Active Directory (AAD) tabanlı erişim denetimi ekledik. AAD kimliklerini kullanarak Çok Faktörlü kimlik doğrulama, cihaz uyumluluğu ve daha fazlasını gerektiren koşullu erişim ilkelerini yapılandırabilirsiniz. Bunu yapılandırmak için yönergeleri Ağ Geçidi erişim belgelerinin Azure Active Directory bölümünde bulabilirsiniz .
AAD kimlik doğrulaması ile bilinen sorun: Eğer bir kullanıyorsanız kendinden imzalı sertifika , AAD kimlik Microsoft Edge başarısız olur. Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için, geçerli bir sertifika kullanmanız veya Edge tarayıcısını çalıştırdığınız makinenizde kendinden imzalı sertifikaya güvenmeyi seçmeniz gerekir.

Kerestecilik

Denetim ve sorun giderme için daha fazla ayrıntı içerecek şekilde günlüğe kaydetme şemasını güncelledik. Önceden, günlüğe kaydedilen ayrıntılar yalnızca modül, hedef düğümdeki kullanıcı ve yürütülen PowerShell betiği veya CIM çağrısıydı. Artık olaylar şu parametrelerle günlüğe kaydedilir:
 • Modül: günlüğe kaydedilen eylemi hangi araç tetikledi
 • CIM çağrısı, PowerShell komut dosyası adı veya yüklenen dosya
 • Eylemin gerçekleştiği ağ geçidi
 • UserOnGateway: Honolulu ağ geçidine erişmek için kullanılan kullanıcı adı
 • UserOnTarget: hedef düğüme erişmek için kullanılan kullanıcı adı (ağ geçidi kullanıcısından farklıysa)
 • LAPS: Hedef düğüme bağlanmak için LAPS kullanılıp kullanılmadığını gösteren Boole
Bu olaylar, olay kimliği 4000 olan Microsoft-ServerManagementExperience olay kanalındaki hedef düğümde günlüğe kaydedilir.

Yeniden Boyutlandırılabilir Bölmeler ve Sütunlar

Yeni UI işlevselliği – yeniden boyutlandırılabilir UI öğeleri! Artık aşağıdaki bileşenleri yeniden boyutlandırabilirsiniz:
 • Araç menüsü
 • Ayrıntılar bölmesi
 • genel bakış
 • Tüm datagrid ve datatree sütunları (Gruplandırmayı destekleyen ızgaralar henüz desteklenmemektedir.)

Araç İyileştirmeleri

Son olarak, aşağıdaki mevcut araçlara yeni işlevler ekledik:
 • Sertifikalar – Sertifika İste ve Yenile işlevi eklendi.
 • Dosyalar – Otomatik zip ve unzip ile tüm klasörleri indirin veya yükleyin.
 • süreçler
o Ayrıntılar bölmesine daha fazla bilgi eklendi: Hizmetler, Tutamaçlar ve Modüller.
o Yerel Windows 10 PC yönetilirken işlemler artık varsayılan olarak gruplandırılmıştır.
 • Hizmetler – Başlangıç ??parametreleri, kullanıcı hesabı ve kurtarma seçenekleri gibi ek ayarları görüntüleyin ve düzenleyin.
 • Depolama Birimleri – Dosya Sunucusu Kaynak Yöneticisi ( FSRM ) rol hizmetini kullanarak kotaları etkinleştirme yeteneği
 • Güncellemeler – Güncelleme aracı artık ortamınızdaki WSUS ayarına uyar ve size masaüstü aracında olduğu gibi güncellemeleri çevrimiçi olarak kontrol etme seçeneği sunar.

Hiper Yakınsanmış Altyapı

Hyper-Converged Cluster bağlantısı, 1803'te aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç önemli yeni özellik içerir:
 1. Onarım ve yeniden dengeleme gibi depolama işleri artık doğrudan etkiledikleri nesnelerde görülebilir:
 2. Tek tıklamayla her birim için veri tekilleştirme ve sıkıştırmayı açıp kapatabilirsiniz:
…ve dahası!
Hiper Bütünleşik Altyapıyla ilgili yenilikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu videoya göz atın .

Hiper Yakınsanmış Küme Bilinen Sorunlar

Bir HCI kümesi oluşturmak için yeni bir Windows Server Insider derlemesine ihtiyacınız olacak.
Depolama işleri bazen 1601 yılında başladıklarını söyler. Bunun doğru olması pek olası değildir ve araştırılmaktadır. Uzun süre çalışabilmelerine rağmen, depolama işleri genellikle başladıktan birkaç saat sonra biter.
'Birim oluştur' bölmesindeki veri tekilleştirme ve sıkıştırma onay kutusu, Veri Tekilleştirme özelliği yüklü olsa bile devre dışı bırakılabilir. Bu olursa, geçici çözüm, tekilleştirme ve sıkıştırmayı etkinleştirmek için Birim sayfasındaki yaylı anahtarı kullanmaktır.
Envanter tablosunu filtrelerken, ürün sayısı güncellenmez.

Microsoft Güncellemesi

Honolulu'nun Microsoft Update aracılığıyla güncellenmesi için temel oluşturduk. Makinede "Windows'u güncellerken bana diğer Microsoft ürünleri için güncellemeleri ver" ayarı etkin değilse, Honolulu yükleyicisi dağıtım sırasında bunu değiştirme seçeneği sunar.

Nasıl indirilir 

Insider yazılım indirmelerini elde etmek için kayıtlı Insider'lar doğrudan Windows Server Insider Preview indirme sayfasına gidebilirler Henüz Insider olarak kaydolmadıysanız Windows Insiders for Business portalında SUNUCU İLE BAŞLARKEN bölümüne bakın .

Her şey geri bildiriminizle ilgili! 

Sık yayınlama döngüsünün en önemli kısmı, neyin işe yaradığını ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini duymaktır, bu nedenle geri bildiriminiz son derece değerlidir. Kayıtlı Windows 10 Insider cihazınızı kullanın ve Geri Bildirim Merkezi uygulamasını kullanın Uygulamada, Sunucu kategorisini ve ardından geri bildiriminiz için uygun alt kategoriyi seçin Lütfen geri bildirimde bulunduğunuz yapı numarasını belirtin. Ayrıca , işbirliği yapmak, paylaşmak ve uzmanlardan öğrenme

16.08.2021

Diğer Haberler