Alışveriş Sepetim
19,111
20,535

Windows 10 Home Vs Pro: Arasındaki Farklar

Yıllardır, Windows kullanıcıları, Pro ya da Home versiyonuna gitmeleri gerektiğine karar verirken kendilerini kafalarını kaşıyarak buldular. Bu nedenle, Windows 10 Home Vs Pro karşılaştırması çoğu bireyin kulağına açık geliyor.
Windows 10 Home Vs Pro: Arasındaki Farklar

Yıllardır, Windows kullanıcıları, Pro ya da Home versiyonuna gitmeleri gerektiğine karar verirken kendilerini kafalarını kaşıyarak buldular. Bu nedenle, Windows 10 Home Vs Pro karşılaştırması çoğu bireyin kulağına açık geliyor.

Bu ikisi Microsoft'un tanınmış işletim düzeneğinin asli sürümleridir ve üçüncüsü Windows 10 Pro for Workstations'tır. Temel tecrübe aynı olsa da, birtakım şeyler Windows 10 Home ve Pro versiyonunu değişik kılar.

Liste fiyat, özellikler ve yeteneklerden her şeyi içerir. Daha çok beklemeden, ikisi arasında daha iyi bir seçim yapmanıza yardımcı olalım.

Windows 10 Pro Vs Windows 10 Home: Bunları Ayıran Nedir?


1. Windows 10 Home daha ucuzdur 
Windows 10 Home ile Pro versiyonu arasındaki en büyük fark, Home versiyonunun daha ucuz olmasıdır.

Birçok günlük kullanıcı gibi,  Home versiyonunu 139 $ 'a satın temin edebilirsiniz , burada 1 PC amacıyla lisans alırsınız. Windows 10 Pro'nun fiyatının ne olduğunu bilmek istiyorsanız,  tek bir PC lisansı amacıyla 199,99 ABD dolarıdır .

Bunların perakende satış lisansları olduğunu, yani tek bir cihazla sınırlı olmadıklarını ve diğer bir cihaza aktarılabileceklerini unutmayın. Ancak, daha eskiden yüklenmiş OEM Windows 10 sahibi olan bir bilgisayar satın alırsanız bu olası değildir.

2. Windows 10 Pro'nun kuşkusuz daha çok özelliği var
Şimdi, Windows 10 Home ile Windows 10 Pro arasındaki asli fark ile ilgili konuşalım. Aşağıda, sadece Windows 10 Pro'da tespit edilen birtakım genel özellikler ve şunlar verilmiştir.

Home ve Pro sürümünde bulunan özellikler

 • Microsoft Edge
 • Cortana
 • Windows Ink
 • Windows Merhaba
 • Telefonunuz
 • Windows Güvenliği
 • Güvenli Önyükleme
 • Windows Güvenlik Duvarı
 • Ebeveyn Denetimleri
 • Microsoft Office
 • Microsoft Uygulamaları (Posta, Takvim, Fotoğraflar, Paint 3D vb.)

Ek Windows 10 Pro özellikleri

 • BitLocker Şifreleme
 • WIP (Windows Bilgi Koruması)
 • Grup İlkesi Düzenleyicisi
 • mobil cihaz Yönetimi
 • Microsoft Azure (ve ilgili hizmetler)
 • Kiosk Modu
 • Atanmış Erişim
 • İşletmeler için Windows Update
 • İşletmeler için Microsoft Mağazası

3. Windows 10 Pro daha fazla CPU ve daha fazla RAM destekleyebilir

Daha çok özelliğe sahip olmanın dışında, Windows 10 Pro, daha çok güce sahiptir ve cihazınızda tespit edilen daha çok kaynaktan yararlanabilir.

Örneğin, Home versiyonunu çalıştıran bir PC ile sadece bir CPU'nuz olabilirken, Pro versiyonu aynı anda iki CPU'yu destekleyebilir.

Windows 10 Pro, devasa bir 2TB RAM'i destekler; çirkin kardeşi 128 GB ile sınırlıdır. Bu kadar RAM ile Google Chrome, bir RAM hogger olmayı iki kez düşünecek.

Bununla birlikte, genel kullanıcıların günlük işleri ve hem de yüksek performanslı oyunlar amacıyla 16GB ya da 32GB RAM'den çoksına gereksinim duyması enderen görülür. Oyun amacıyla Windows 10 Home ile Pro arasında kafanız karıştıysa, Home versiyonunun DirectX 12 ve 4K oyun amacıyla destek tanıttığı amacıyla bütün gereksinimlarınızı karşılayabileceğini unutmayın.

4. Ev sürümünde Windows Sandbox, Windows 10X emülatörü, Uzak Masaüstü yok

Denemek isteyebileceğiniz, fakat Home versiyonuna gider iseniz kaçıracağınız birkaç şey var. Örneğin, güvenliği sağlamak amacıyla sanallaştırılmış bir Windows kurulumunda kötü hedefli programları çalıştırmanıza izin veren yeni Windows Sandboxing emniyet özelliğini desteklemez.

Yine de günün sonucunda VirtualBox'ı kullanma seçeneğiniz var, fakat daha sonra Windows'u etkinleştirmek amacıyla yeni bir lisansa gereksiniminiz olacak.

Windows 10 Home, bilgisayarınızı internet üzerinden denetim etmek amacıyla sarfedilen Microsoft Remote Desktop'ı desteklemez. Ancak, TeamViewer ve Chrome Remote Desktop gibi üçüncü doğrultu programlarınız var.

 Emülatör, Home sürümünde bulunmayan Hyper-V desteği gerektirdiğinden, makinenizde Windows 10X'i denemek amacıyla Pro versiyonuna de gereksiniminiz olacak  .

Windows 10 Home Vs Pro: Hangisini seçmeli?

"Windows 10 Pro, Evden daha mı iyi?" Sorusuna cevap vermek amacıyla Bu bir evettir. Fakat Windows 10 Home'a ??giderseniz çok bir şey kaçırmazsınız. Windows Güvenliği antivirüs ve başka Microsoft programları da dahil olmak üzere bütün lüzumlu şeyleri alıyorsunuz. Üçüncü doğrultu program uyumluluğunda da rastgele bir kısıtlama yoktur.

Fakat Bitlocker şifrelemesini ve Grup İlkesi Düzenleyicisi ve Azure Active Directory gibi başka kurumsal özellikleri istediğinizi ya da makinenize bir terabayt hafıza eklemeyi planladığınızı varsayalım. Bu durumda, Pro versiyonu sizin fincan çayınızdır. Günün sonunda, ekstra tutarı ödeyerek her vakit Windows 10 Home'dan Pro'ya yükseltme seçeneğiniz vardır.

Hem Home hem de Pro için Ücretsiz Windows Güncellemeleri

Windows 10'un pazara sürülmesiyle Microsoft, aylık nitelik güncellemelerinin yanı sıra senede iki özellik güncellemesi sağlamaya başladı . Burada, Remond tabanlı şirket versiyonlar arasında fark yapmaz ve hem Home hem de Pro kullanıcıları amacıyla bedava Windows Güncellemeleri sunar. Bu husus, satın alma kararınızı etkilememelidir.

İki versiyon arasında paylaşılan bir başka özellik, Windows 10 destek döngüsüdür. Her özellik güncellemesi (H1 ve H2 versiyonlari) amacıyla Microsoft, hem Ev hem de Pro kullanıcılarına 18 aylık destek sağlar ve bunun sonrasında bir ileri versiyona yükseltmeniz gerekir.

Dolayısıyla, şunlar Windows 10 Pro ve Home arasındaki asli farklardan bazılarıydı.

6.8.2021

Diğer Haberler

 •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.