Windows 10 erişilebilirliğinde neler geliyor?

Umarım bu blog sizi, ailenizi ve arkadaşlarınızı ve iş arkadaşlarınızı bu değişen zamanlarda sağlıklı ve güvenli bulur. Görme yeteneği düşük veya hiç görme yeteneği olmayan kişilerin daha kolay görülmesini ve kullanılmasını kolaylaştırmak için Windows 10'da dahil ettiğimiz bazı güncellemeleri paylaşmaktan heyecan duyuyorum. Mayıs 2020 Güncellemesinde Windows 10 kullanıcılarına gelen bu iyileştirmeler, gezegendeki her insanı daha fazlasını başarmaları için güçlendirme yolculuğumuzun sonraki adımlarını temsil ediyor.

Bugüne kadarki tüm geri bildirimler için teşekkür ederiz. Lütfen gelmeye devam edin! Kullanıcılarımız, özellikle Windows Insider'lar, hangi iyileştirmelerin en önemli olduğunu anlamamıza yardımcı olarak Windows 10 erişilebilirliğini şekillendirmeye devam ediyor. Bize en iyi nasıl ulaşacağımız hakkında bilgi bu yazının sonunda yer almaktadır.

Windows 10'un daha kolay görülmesini ve kullanılmasını sağlama

Metin imleci geliştirmeleri

Son zamanlarda Windows 10'da metin ve işaretçilerin kişiselleştirilmiş olmasını kolaylaştırdık. Milyonlarca insan, Windows 10'un daha kolay görülmesini ve kullanılmasını sağlamak için daha büyük metinleri ve daha büyük ve daha parlak işaretçileri tercih eder. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birçok düşük görüşlü kullanıcı bizden metin imleçleriyle çalışmayı kolaylaştırmaya devam etmemizi istedi. Daha spesifik olarak, metin imleçlerinin çok ince olduklarında ve metinle yeterince zıt olmadıklarında bulunmasının zor olduğunu söylediler. Artık kullanıcılar imleçleri kolayca genişletebilir ve bir metin imleci göstergesiekleyebilir; hatta özel renkler seçme yeteneğine de yer verdik, bu da metin imleçlerini ekranda bulmayı daha da kolaylaştırdı.

Metin imleçlerinin daha kolay görülmesini ve kullanılmasını sağlayan yeni Erişim Kolaylığı ayarları
Şekil 1 – Yeni Erişim Kolaylığı Ayarları metin imleçlerinin daha kolay görülmesini ve kullanılmasını sağlar.

Büyüteç'te bazı değişiklikler yaptık. Son zamanlarda fare işaretçisini takip etmek için bir Büyüteç seçeneği ekledik, böylece kullanıcılar işaretçiyi bulmak için ekranlarını taramak zorunda kalmadılar. Bunun yerine, ekranlarının ortasında beklenen bir konumda olmak için fare işaretçisine güvenebilirlerdi. Yine, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kullanıcılar Büyüteç ile metin imleçleriyle çalışmayı kolaylaştırmamızı istedi. Şimdi Büyüteç varsayılan olarak ekranın ortasındaki metin imlecini takip eder,böylece kullanıcılar metin imlecini beklenen bir konumda bulabilirler.

Büyüteç okuma gerilme ve yorgunluğu azaltır

Birçok Büyüteç kullanıcısından gün boyunca metin okumanın ve metinle çalışmanın zor olabileceğini duyduk; genellikle metin okumak için zorlanırlar ve günlerini şiddetli yorgunluk veya baş ağrısı ile bitirirler. Okuma zorluğunu azaltmak için metnin yüksek sesle okunmasını kolaylaştıran yeni bir özellik ekledik. Büyüteç artık Edge, Chrome ve Firefox gibi popüler tarayıcılarda ve Microsoft Word, Outlook ve PowerPoint gibi diğer Windows uygulamalarında metin okumayı kolaylaştırmak için Oynat, Duraklat, Sonraki cümle, Önceki cümle ve Buradan oku denetimlerini içerir. Büyüteç konuşulan her sözcüğü vurgular ve şu anda görüntülenmiyorsa içeriği görünüme kaydırır.

Son olarak Büyüteç kullanıcı arayüzünü geliştirdik. Büyüteç artık daha büyük metin ve Karanlık mod ayarlarına yanıt verecektir,böylece görmek ve kullanmak daha kolaydır.

Büyüteç kullanıcı arabirimi
Şekil 2 – Yeni Büyüteç özellikleri arasında okuma ve daha büyük metin ve karanlık mod desteği bulunur.

Ekran okuyucuyla Windows'un görmeden kullanımını kolaylaştırma

Windows 10'da ücretsiz, yerleşik ekran okuyucu olan Ekran Okuyucusu'nda birkaç iyileştirme seti yaptık.

Ekran Okuyucusu'nun kullanımı daha kolay

Doğal olmayan duraklamaları azaltarak ve uygun telaffuza yardımcı olmak için tam cümleleri işleyerek okumayı daha doğal hale geldik. Ekran Okuyucusu kullanıcılarının daha verimli olmasını sağlamak için Ekran Okuyucusu seslerini de yeniden tasarladık. Öğrenmelerini ve kullanmalarını kolaylaştırmak için toplam ses sayısını azaltırken en yaygın eylemler için sesler ekledik. Örneğin, tarama modu ve diğer modlar arasında geçiş yaparken "tarama açık" veya "tarama kapalı" duymak yerine, artık sözcükler yerine tonları duymayı seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, yeni sesleri öğrenmek için hem sözcükler hem de sesler açıktır. Daha sonra, ortak eylemler için daha az sözcük duymak üzere Ekran Okuyucusu'nun metin ve denetimler hakkında konuştuğu ayrıntı düzeyini değiştirebilirsiniz. Son olarak, örneğin bir mesajı veya belgeyi prova ederken büyük harfleri ve harfleri duyurmak için desteği geliştirdik. Ekran Okuyucusu başlangıç, karışık ve tüm kapak sözcüklerini işler.

Daha akıllı tarama

Ekran Okuyucusu tarama deneyiminde birden fazla iyileştirme yaptık.

İlk olarak, Ekran Okuyucusu web sayfalarını sayfanın üst kısmından otomatik olarak okumaya başlar. Otomatik okuma, verimliliği artırmak ve kullanıcılara hedeflenen sayfanın yüklendiğine dair güven vermek için tasarlanmıştır. İkinci olarak, isteğe bağlıbir sayfa özeti uyguladık . Bir sayfanın karmaşıklığını, örneğin yer işaretleri, bağlantılar ve başlık sayısını daha iyi anlamanın yanı sıra, gitmek istediğiniz yere ulaşmanızı kolaylaştırmak için Bing tarafından oluşturulan en popüler bağlantıların bir listesini de alabilirsiniz. Sayfadaki yer işaretlerini, bağlantıları ve başlıkları dinlemek için Ekran Okuyucusu tuşu + S tuşlarına basın ve popüler bağlantıların bir listesini içeren sayfa özetini getirmek için Ekran Okuyucusu tuşuna + S tuşlarına iki kez hızlı bir şekilde basın. Üçüncü olarak, kötü hazırlanmış web sayfalarıyla ilgili en önemli erişilebilirlik sorunlarından birini ele aldık. Nereye gittiğini görmek için bağlantıya basmak zorunda kalmadan "Buraya Tıklayın" gibi başlıklarla bağlantıların belirsizliğini ortadan yapmayı mümkün kıldık. Bağlantıya basmadan önce bağlantılı sayfanın başlığını duymak için görüntü açıklaması oluşturmak üzere aynı komut olan Ekran Okuyucusu tuşu + Ctrl + D tuşlarına basın.

Son olarak, popüler tarayıcılarla Ekran Okuyucusu'na birden fazla iyileştirme yaptık. Microsoft Edge ve Chrome'a ek olarak, Ekran Okuyucusu artık Firefox. Daha hızlı "Bul" ve daha güvenilir tablo okumadahil olmak üzere çeşitli Ekran Okuyucusu deneyimlerini geliştirdik. Ayrıca chrome ve Firefox 'ta zengin metin desteğiekledik Vikipedi gibi sitelerde içerik tüketmeyi kolaylaştırır.

Daha verimli Outlook postası

Genel Ekran Okuyucusu ve Ekran Okuyucusu tarama iyileştirmelerine ek olarak, Ekran Okuyucusu'nun Outlook deneyimini geliştirdik. Postayı daha hızlı ve kolay bir şekilde önceliklendirmekiçin Ekran Okuyucusu'nu Outlook gelen kutusu için optimize ettik; beklenen sırada daha küçük bir veri kümesi okuduk. Ayrıca mesaj okuma deneyimini geliştirdik. Web sayfaları yüklendiğinde olduğu gibi, artık bir iletiyi açtığınızda içeriği otomatik olarak okumaya başlıyoruz. Ayrıca, ileti içeriğinde gezinmeyi ve okumayı kolaylaştırmak için tarama modunu otomatik olarak etkinleştirir ve düzen tablolarını tanır ve yoksayarız. Outlook yanıt hızını iyileştirdik,örneğin, gelen kutusundaki iletilerde veya bir iletideki metinde ok alarken gecikmeleri azalttık.

27.10.2021

Diğer Haberler