Alışveriş Sepetim

Windows 10 disk kullanımı 0 sorunu nedir ve hata çözümü nasıldır?

Zaman zaman Windows 10 işletim sistemi kullanıcılarının kabusu haline gelen, disk kullanımı 0 hatasının birden çok neden olabilmektedir. Sizin için Windows 10 Disk Kullanımı 0 sorunu nedir ve hata çözümü nasıldır şeklindeki konu başlıklarını detaylarıyla derledik.

 

Bilgisayarın yavaşlamasına ve takılması gibi sorunlar yaşamasına neden olan "disk kullanımı 0 sorunu genellikle Windows 10 kullanıcılarının karşılaştığı bir problem olarak öne çıkmaktadır.

 Windows 10 Disk Kullanımı 0 Sorunu Nedir?

 Bilgisayarda yavaşlama olması ve takılma durumlarının ortaya çıkmasına neden olan "disk kullanımı 0" sorunu pek çok Windows 10 kullanıcısı tarafından karşılaşılan bir sorundur. Bu durum kullanıcının bilgisayar başında geçirdiği zamanın kalitesini ciddi şekilde düşüren bir disk kullanımı hatası olarak karşımıza çıkar. Bu sorunun ise esasında oldukça basit yöntemler ile çözülmesi mümkün olmaktadır.

Disk kullanımı 0 hatasının çözümlenmediği durumlarda takdirde ise bilgisayar ciddi oranda bir yorulma yaşıyor. Eğer çok basit işlemleri gerçekleştirmek için bile bilgisayar başında uzun zamanlar geçirilmek durumunda kalınıyor ve sekmeler arası geçişte bile donmalar ve takılmalar söz konusu oluyorsa sorunun ana sebebi disk kullanımı 0 hatası olabilir.

 Windows 10 Disk Kullanımı 0 Hata Çözümü Nasıldır?

 Disk kullanımı 0 hata çözümü için de diğer yöntemlere geçmeden önce başvurulabilecek yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler sırasıyla aşağıda listelenmiştir.

 Birinci yöntem; sorunun çözümü için denene bilecek en basit yöntem bilgisayarın yeniden başlatılmasıdır. Bunun için bilgisayarın yeniden başlat seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından bilgisayarın Windows 10 işletim sistemi yeniden başlatılacaktır.

 İkinci yöntem: Yeniden başlatılmasına rağmen sorun devam ediyor ise bu durumda Windows işletim sisteminin sürümünün güncel olup olmadığına bakılmalıdır.

Üçüncü yöntem: Bilgisayara disk kullanımının artmasına sebep olan nitelikte bir virüs bulaşması durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple bilgisayara yüklenmiş durumda olan kötü amaçlı yazılım olup olmadığı kontrol edilmelidir

 Dördüncü yöntem: Windows 10 araması devre dışı bırakılır. Bunun için ise Başlat menüsünü sağ tıklanarak açılan Komut İstemi (Yönetici) seçeneğine tıklanır ve açılan pencereden onay verilir. Ardından açılan Komut İstemi penceresine "net.exe stop" komutu yazılarak enter tuşuna basılır. Yapılan bu işlem geçici olarak Windows aramasını kapatmayı sağlar.

 Beşinci yöntem: Sistemin Superfetch diğer bir ifade ile hızlı getirme özelliği kapatılır. Bu işlem için Windows tuşu + R kombinasyonu ile Çalıştır penceresi açılır ve bu pencereye ‘’services.msc’’ komutu yazılarak tamam butonuna tıklanır. Sonrasında açılan pencerede Hızlı Getirme başlığı bulunarak bu özelliğin üzerindeyken sağ tuşa tıklanır ve Özellikler seçeneği seçilir. Sonrasında ekrana gelen pencereden devre dışı bırak seçeneğini işaretlenir.

 

 Altıncı Yöntem: Bilgisayarın enerji seçenekleri yüksek performans olarak ayarlanır. Bu işlem için başlangıç menüsüne gidilir ve ayarlar sekmesinde yer alan sistem bölümüne girilir. Buradan da güç ve uyku bölümüne tıklanır. Sonrasında açılan ek güç ayarları sekmesi üzerinden yüksek performans seçeneği seçilir.

Yedinci yöntem: Bilgisayarda mevcut bir antivirüs yazılımı bulunuyor ise bu yazılım geçici olarak kapatılır. Çünkü bazen antivirüs programları disk kullanımı 0 hatasına sebep olabilmektedir.

17.08.2021

Diğer Haberler