System Center 2012: Genel ve Özel Bulutların Buluştuğu Yer

Sistem Merkezi'nin inşasından sorumlu yönetici olarak - ve bugün, sürüm adayının şu anda mevcut olmasıyla - işimin büyük bir kısmı CIO'lar ve CTO'larla tanışmak, veri merkezlerini gezmek ve deneyimlerini ve planlarını duymak. Bu tartışmalarda duyduğum ortak bir tema, sanallaştırma yoluyla büyük bir değer ve tasarruf gerçekleştirdikleri, ancak şimdi bir sonraki adımı atmaya hazır oldukları bulut bilişim. Sadece paradan tasarruf etmek için değil, aynı zamanda daha hızlı hareket etmek ve işletmelerinin yeni uygulamalar ve yeteneklerle büyümesine yardımcı olmak için.

Bu müşterilere sık sık sorduğum bir şey, BT çalışanlarının veri merkezlerindeki sunuculara oranıdır. Bu bana organizasyonun olgunluğu ve verimliliği hakkında iyi bir fikir veriyor. Tipik bir kurumsal veri merkezinde bir tam zamanlı çalışanın 30 ila 40 sunucuya oranını duymak oldukça yaygındır. Bunun aksine, bulut hizmetlerimizi barındıran Microsoft veri merkezlerine (Bing, Windows Update, Hotmail, Windows Azure) baktığımızda, bir çalışanın dört veya beş bin sunucuya oranını görüyoruz.

Yeni System Center 2012 özel bulut yönetimi sürümünde yer alacak yetenekleri tanımlarken, birincil hedefimiz bulut hizmetlerini microsoft genelinde oluşturma ve çalıştırma öğrenmemizi uygulamak ve dünyadaki BT uzmanlarının verimliliğini önemli ölçüde artırmaktı. Yaptıkları işi ve her çalışanın sorumlu olabileceği sunucu sayısını önemli ölçüde ölçeklendirmelerini sağlamak istedik. Genel bulut bilişimin sunabileceği verimlilik bu tür bir verimliliktir ve CIO'lar bundan yararlanmak ister.

Genel bulut inanılmaz verimlilikler ve yetenekler getiriyor ve uzun vadede genel bulut bilişim dünyanın nihayetinde gittiği yer. Ancak, çoğu müşteri bana gelecek yıllar için "hibrit BT" yaklaşımını benimseyeceklerini söylüyor. Evet, genel bulutları giderek daha fazla kullanacaklar, ancak çeşitli nedenlerden dolayı, müşteriler kendi özel bulutlarını oluşturmak ve bir dizi iş ortağından bulut kapasitesini tüketmek isteyecekler.

Bulut stratejimiz ve çözümlerimiz bununla eşleşiyor. Genel bulut artık yazılım oluşturma şeklimiz için "tasarım noktamız" dediğimiz şeydir. Ölçek ve güvenlik gibi genel bulutun gereksinimleri için tasarım ve derleme yapıyoruz ve ardından bu değeri ve verimliliği müşterilere kendi veri merkezlerine dağıtmaları için getiriyoruz. Bunun, Microsoft'un tekliflerini piyasadaki diğerlerinden ayıran şeylerden biri olduğuna inanıyorum. Microsoft'ta her gün dünyanın en büyük bulut hizmetlerinden bazılarını çalıştırmanın zorlukları ve fırsatlarıyla yaşıyoruz. Gerçekten sadece deneyimle gelen bazı öğrenmeler vardır. Bu öğrenmeleri bulut hizmetlerimizden alıp Windows Server ve System Center'a yönlendirerek müşterilerimize özel bulut çözümlerini getiriyoruz.

Bina yönetimi çözümlerimizin üçüncü on yılına girmek üzereyiz. Her şey 90'ların başında, şimdi System Center Configuration Manager olan şeyin ilk sürümüyle başladı. Bulut bilişim, mükemmel sanallaştırma ve mükemmel yönetim yeteneklerinin birleşimidir. Bu, Sistem Merkezi'nin açık ara en etkileyici sürümüdür ve Windows Server ile birlikte, müşterilerin bulut bilişim stratejilerini oluşturabilecekleri temeldir.

Doğru yönetimle müşteriler, BT altyapılarını işletmenin buluttan tüm önemli iş uygulamalarını hızlı ve güvenilir bir şekilde sunmak için kullanabileceği hizmetlere dönüştürebilir. Sonuçta, altyapıyı dağıtmamızın nedeni uygulamaları barındırmaktır ve sistem merkezinin gerçekten parladığına inandığım yer burasıdır. Müşterilerin çalıştırdığı uygulamaları, bu uygulamaların fiziksel sunucularda, sanallaştırılmış sunucularda, özel bulutlarda, barındırılan bulutlarda veya genel bulutlarda çalıştırılıp çalıştırınmadığını derinlemesine anlıyoruz. Müşteriler, uygulamalarını nasıl ve nerede çalıştırmak istediklerini seçme esnekliğine sahiptir ve bt uzmanları için kullanımı kolay bir çözümde hepsini bir araya getiriyoruz.

Bugün, Sunucu ve Araçlar Başkanı Satya Nadella ve ben, kurumsal BT liderleri için Microsoft özel bulut ile olan fırsatları hakkında bir Web yayınına katıldık. Web yayını katılımcıları Lufthansa Systems, T. Rowe Price ve Unilever gibi müşterilerin, özel bulutlar oluşturmak ve uygulamalarını hem özel hem de genel bulutlarda yönetmek için System Center 2012'yi nasıl kullanabileceklerini konuştuk.

Buluta geçiş başladı ve müşteriler hibrit BT'nin yeni çağına ilerledikçe yönetim kritik öneme sahip olacak. Bu müşterilerin videoları da dahil olmak üzere Web yayınının tekrarını izleyebilir ve daha fazlasına buradangöz atabilirsiniz.

Tarafından gönderildi Brad Anderson
Kurumsal Başkan Yardımcısı, Yönetim ve Güvenlik Bölümü, Microsoft

04.11.2021

Diğer Haberler