SQL Server 2005'i hala çalıştırıyor musunuz? Şimdi modern bir veri platformuna yükseltme zamanı

SQL Server 2005'i hala çalıştırıyor musunuz? Bırakmanın zor olduğunu biliyoruz ama 10 yıl oldu. Zamanında SQL Server 2005, departman ve orta pazar BT ihtiyaçlarınız için mükemmel bir seçimdi. Son on yılda Microsoft yatırım yapmaya devam etti ve SQL Server, artan iş ihtiyaçlarınızı desteklemek için kurumsal sınıf bir çözüm olarak gelişti. Bu özelliklerden yararlanmak için henüz devam etmediyseniz, şimdi planlamaya başlama zamanıdır.

10 harika yıldan sonra, SQL Server 2005'in tüm sürümleri için genişletilmiş destek 12 Nisan 2016'da sona eriyor. Bir yıl geçişinizi planlamak için çok zaman gibi görünüyor, ancak uygulama türüne, geçiş hedefine, taşımanın ölçeğine ve ayrılan kaynaklara bağlı olarak geçişler birkaç ay sürebilir. SQL Server 2005'e ek olarak, Windows Server 2003 desteğinin yakında sona erdiğini duymuş olabilirsiniz. SQL Server geçişinizi planlarken, modern platformumuzdan en iyi şekilde çıkmak için altyapı geçişinizi de planlamanız gerekir. Şimdi planlama, hamleyi zamanında yapabilmenizi sağlayacaktır ve Microsoft bu süreçte size yardımcı olmak için buradadır.

İlk olarak, desteğin sonunun işletmeniz için ne anlama geldiğini bilmeniz önemlidir. SQL Server 2005 örnekleri çalışmaya devam edecek olsa da, destek tarihinin bitiminden sonra Microsoft artık düzeltmeler veya güvenlik güncelleştirmeleri sağlamaz. Ayrıca, bene,desteklenmeyen bir veritabanı için güvenlik, destek ve uyumluluğu koruma maliyetlerinden çok daha ağır basan modern bir veri platformuna yükseltmeye uygundur.

Yükseltme sadece bir bakım görevi değil, işletmenize yeni bir değer sağlamak için bir fırsattır. SQL Server 2014'e veya Azure SQL Veritabanı'na geçmek, çığır açan performans elde etmenizi sağlar:

  • SQL Server 2014, bellek içi OLTP'den elde edilebilecek ek performans kazanımlarından önce SQL Server 2005'ten 13 kat daha hızlı olarak ölçüldü.
  • AlwaysOn kullanılabilirlik grupları daha güvenilir Yüksek Kullanılabilirlik sağlar.
  • Windows Server 2012 R2 ile birlikte işlem, ağ ve depolama arasında ölçeklendirebilirsiniz.
  • SQL Server Management Studio'daki yeni araçlar, veri platformu yatırımınızdan daha fazlasını elde etmenize yardımcı olmak için buluta kolay bir rampa sağlar.

SQL Server 2005 ve Windows Server 2003 destek sonu için planlamanın yararlarıhakkında daha fazla bilgiyi şimdi okuyabilirsiniz. Microsoft'un Forrester ile SQL Server'ın Toplam Ekonomik Etkisi üzerine yaptırdığı bir çalışmada SQL Server 2012 ve 2014'ün hızlı yatırım getirisi hakkında bilgi edinin - çalışmanın tamamını okuyun veya web seminerini izleyin.

Gelecek yıl boyunca ekip, yükseltme işlemiyle ilgili konular, yükseltmenize yardımcı olacak araçlar, geçiş hedefi kılavuzu ve daha fazlası dahil olmak üzere yükseltme yolunuzda size yardımcı olacak bir dizi blog ve bilgi yayınlayacaktır.

Microsoft, başlamanıza yardımcı olmak için yükseltmenize hazırlanmak üzere çeşitli araçlar ve kaynaklar bir araya getirmektedir:

SQL Server

Keşfet: SQL Server 2005'te hangi uygulamaların çalıştığını belirleyin ve yükseltme için durum yapın.

Hedef: Şirket içi, sanallaştırılmış veya bulutta olsun, her uygulama için hedefte bir geçiş seçin.

Yükseltme: İster kendiniz yapın ister bir iş ortağıyla işbirliği yapın, yükseltmenizi planlayın.

SQL Server 2005 destek sonuhakkında daha fazla bilgi için, Microsoft.com bizi ziyaret edin.

Microsoft müşterilerinin SQL Server 2014'ü yükseltme ve sql Server'a geçirme konusunda nasıl zaten yararlandığı hakkında daha fazla bilgi edinin:

  • Stack Overflow, çevrimiçi yıldırım hızında yanıtlar sağlama misyonunu desteklemek için güvenilir, yüksek performanslı teknoloji sağlamak için SQL Server 2014'ü kullanır.
  • Samsung Electro-Mechanics, SQL Server 2014'e yükselttiklerinde OLTP performansını 24 kata, DW'yi ise 22 kata kadar artırdı.
  • GE Healthcare, SQL Server 2014 ve Microsoft Azure'u kullanarak uygulamaları dünya çapındaki sağlık hizmeti sağlayıcılarına sunar.
  • Callaway Golf, sunucuları buluta taşıyarak maliyeti düşürdü ve ölçeklenebilirliği artırdı.

30.10.2021

Diğer Haberler