PC için Windows 10 Insider Preview Build 14371 Duyurusu

Hey Windows İçerdekiler!
Bilgisayarlarımıza biraz sevgi gösterme zamanı. Bu güncellemeyi gerçekten beğeneceğinizi düşünüyoruz. Bugün Windows 10 Insider Preview Build 14371'i Hızlı halkada Windows Insider'lara sunuyoruz.

İşte Build 14371'deki yenilikler

Etkinleştirme İyileştirmeleri: Sabit sürücüyü veya anakartı değiştirmek gibi aygıt donanımında değişiklik yaptıktan sonra Orijinal Windows aygıtlarında etkinleştirme sorunlarıyla karşılaşan Windows Insider'lardan geri bildirim aldık. Windows 10 Yıldönümü Güncellemesinin bir parçası olarak ve bu Insider Preview derlemesinden başlayarak, donanım değişikliklerinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere Orijinal Windows cihazlarında en sık karşılaşılan etkinleştirme sorunlarını çözmenize yardımcı olacak Etkinleştirme Sorun Gidericisini sunuyoruz. Örneğin, cihazınızın önceden yüklenmiş etkinleştirilmiş bir Windows 10 derlemesinden Windows 10 Pro için dijital bir lisansı (önceden "dijital yetkilendirme" olarak adlandırılır) varsa ancak böyle bir cihaza yanlışlıkla Windows 10 Home'u yeniden yüklediyseniz, sorun giderici sizi otomatik olarak yönlendirecektir. Windows 10 Pro'ya yükseltme yaparak ve Windows'u etkinleştirerek. Ayarlar > Güncelleme ve güvenlik > Etkinleştirme'ye gidip Sorun Gider'i seçerek sorun gidericiyi başlatabilirsiniz. Windows 10 Insider Preview derlemelerinin Orijinal Windows cihazlarına yüklenmesinin amaçlandığını unutmayın.
Insider geri bildirimlerine dayanarak, bu Insider Preview derlemesiyle Microsoft hesabınızı (MSA) etkinleştirme dijital lisansına bağlama özelliğini de sunuyoruz. Etkinleştirilmiş Windows 10 Home veya Pro cihazınızda oturum açmak için zaten bir MSA kullandıysanız, MSA'nız otomatik olarak bağlanacaktır. Donanım değişikliklerinden kaynaklanan Etkinleştirme sorunlarıyla karşılaşırsanız, Etkinleştirme sorun gidericisini çalıştırarak Orijinal Windows 10 cihazınızı yeniden etkinleştirmek için bu MSA bağlantılı dijital lisansı kullanabilirsiniz.
Bu özellikle ilgili ek ayrıntılar için Geri Bildirim Merkezi'ne gidin .

PC için diğer iyileştirmeler ve düzeltmeler

 • Erişilebilirlik için birkaç önemli düzeltme yaptık. Ayarlar uygulaması > Erişim kolaylığı > Ekran Okuyucusu aracılığıyla anahtarı "açık" konumuna getirdiğinizde Ekran Okuyucusu'nun başlamamasına neden olan sorunu düzelttik. Ekran Okuyucusu'nun beklenmedik şekilde hızlandırılmış bir hızda konuşmasına neden olan bir sorunu da düzelttik.
 • Japonca IME dönüştürme ile ilgili bazı yavaş durumlar için öğrenme hızını ve tahmin adayı kalitesini iyileştirdik. Windows 10 Kasım Güncelleştirmesinden bu yana Japonca IME'de yaşanan kısa süreli takılma sorununu düzelttik.
 • Microsoft Edge'de dosya indirme deneyimini iyileştirdik. Şimdi, bir sekmeyi hızla açan ve kapatan Microsoft Edge'in dışından bir indirme bağlantısına tıklarsanız, İndirme Merkezi'ni açacağız, böylece indirme işleminin başladığı ve başarılı olduğu daha belirgin hale gelecektir. Ayrıca Favoriler Çubuğunda bir favorinin adını düzenlerken imlecin metin kutusunun görünen ucunun ötesine taşınmasının klavye odağının bir sonraki favoriye taşınmasına neden olan bir sorunu düzelttik. Ayrıca, yeni bir sekme açtıktan çok kısa bir süre sonra adres çubuğuna yazmaya başlarsanız, enter'in bir URL'ye gitmek için çalışmayabileceği bir sorunu da düzelttik.
 • Derleme 14371'den itibaren, 3D Görüntü ayar durumu, derleme güncellemelerinde korunacaktır.
 • Filmler ve TV uygulamasında MPEG-2 videolarının yanlış süre göstermesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Yüksek DPI (metin ölçeklendirme) artırıldığında Windows Defender'daki "Tarama seçenekleri" metninin kırpılmasına neden olan bir sorunu düzelttik. Ayrıca, çevrimdışı tarama olayının doğru şekilde biçimlendirilmediği ve Olay Günlüklerinde açıkta kalan bir parametre (%1) göstermesi sorununu da düzelttik. Ayrıca, muhtemelen Microsoft Edge sık kullanılanlar çubuğunun altında görünen yeni bir uzantı için izinler iletişim kutusunda ortaya çıkan bir sorunu da düzelttik.
 • Belirli sitelerde Microsoft Edge için OneNote Web Clipper uzantısının kullanılmasının "Lütfen tarayıcınızda üçüncü taraf tanımlama bilgilerine izin verin" şeklinde bir hatayla sonuçlanabileceği bir sorunu düzelttik.
 • Eylem Merkezi simgesinin "Masaüstünü Göster" simgesi tarafından %225 DPI'da kırpılması sorununu düzelttik. Standart olmayan bir DPI ayarı kullanırken ses ve ağ simgelerinin çözünürlüğünü de iyileştirdik.
 • Bildirimlerin platform tarafından silindiği veya dinamik olarak yeniden konumlandırıldığı durumlar için Eylem Merkezi'ne küçük bir animasyon ekledik ve genel olarak Eylem Merkezi güvenilirliğini iyileştirdik.
 • Bugünün etkinliklerine bakarken Saat ve Takvim açılır penceresinin muhtemelen çok eski bir randevuyu göstermesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • OCT ve HEX modu arasında geçiş yaptıktan sonra Hesap Makinesi uygulamasındaki belirli tuşların çalışmayı durdurmasına neden olan bir sorunu düzelttik. Ayrıca, hesap makinesinde Enter tuşuna basıldığında, mevcut sonucu hesaplamak yerine menünün açılmasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Bağlan'a bastıktan sonra VPN Ayarları sayfasının donmasına neden olabilecek bir sorunu düzelttik. Ayrıca, "Ölçülü bağlantı üzerinden VPN'e izin ver" kapatılmış olmasına rağmen, VPN'nin tarifeli ağlar üzerinden otomatik olarak bağlanmaya çalışabileceği bir sorunu da düzelttik.
 • Arka Plan uygulamaları ve Veri kullanımı ayarları sayfalarında Ayarlar simgesinin eksik olması sorununu düzelttik. Windows Insider Program ayarları sayfasındaki içeriğin kesilebileceği bir sorunu da düzelttik.
 • Telefonda gerçekte yalnızca bir dosya bulunmasına rağmen, o telefon bilgisayara bağlıyken, Dosya Gezgini'nin telefonda çekilen herhangi bir resmin veya ekran görüntüsünün iki kopyasını göstermesi sorununu düzelttik.
 • Tüm uygulamalar listesi ile Tablet modunda Başlat'ın kutucuk ızgarası arasında geçiş yapmanın sorunlu bir animasyona sahip olma veya hiç animasyon içermeme sorununu düzelttik.
 • Yinelenen "VPN bağlantısının oturum açma bilgilerinize ihtiyacı var" ifadesini görebileceğiniz bir sorunu düzelttik. Yalnızca birinin görüntülenmesi gerektiğinde Eylem Merkezi'ne kaydedilen bildirimler.
 • Bazı PDF'lerin yazdırılamamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Başlat menüsü başlatılırken bir odak kutusunun bazen görünür olmasına ve arama türünün çalışmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.

PC için bilinen sorunlar

 • Görev çubuğundaki ağ açılır menüsünde ağlara veya VPN bağlantılarına tıklamak, olması gerektiği gibi ağ ayarları sayfasını açmıyor.
Hâlâ bug bash'deki tüm Quest & Feedback Hub verilerine bakıyoruz ve kullanımınızda ne kadar yaratıcı olmanızdan çok etkilendik. Ekibimizin bir parçası olduğunuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Windows'u birlikte oluşturmaya devam edelim.
Koşmaya devam et. Biz de yapacağız.
 

16.08.2021

Diğer Haberler