Alışveriş Sepetim
19,117
20,59

Microsoft Teams’den Akıcı Çerçeve’ye: Microsoft 365’teki yenilikler ve yakında sunulacak özellikler

Microsoft Teams’den Akıcı Çerçeve’ye: Microsoft 365’teki yenilikler ve yakında sunulacak özellikler

Build etkinliği bugün başlıyor ve ilk kez yıllık geliştirici konferansımızı tamamen çevrimiçi ortamda düzenliyoruz. Her şeyin uzaktan yapıldığı bu dönemde, yüz yüze bir araya gelemesek de teknoloji sayesinde Build gibi etkinlikleri sunmaya devam edebiliyoruz. CEO Satya Nadella’nın da yakın zamanda belirttiği gibi, “Dijital dönüşüm konusunda iki ay içinde iki yıllık yol aldık.” Şirket olarak bu süreçte öğrendiklerimizi, müşterilerimizin üretkenliklerini ve bağlantılarını sürdürmelerine yardımcı olacak yeni özellik ve geliştirmelere dönüştürebileceğimiz için çok heyecanlıyız. Yeni normale uyum sağlamaya çalıştığımız bu günlerde, söz konusu deneyimler her koşulda işleri sürdürmeye devam etmenizi sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.

Başlamadan önce geliştiricilerle paylaşmak istediğimiz bir not var: Microsoft Teams veya Outlook’ta kullanılmak üzere tasarlanmış kendi uygulamalarınızı veya çözümlerinizi oluşturmanız fark etmeksizin, yenilikleriniz için yepyeni bir ev sunuyoruz. Bu hafta Build etkinliğinde, uygulamanızı daha bütünleşik, güçlü ve sezgisel hale getirmek amacıyla kullanabileceğiniz pek çok yeni özelliği duyuracağız. Bir şeyler oluşturup keşfetmeyi daha da kolaylaştıran, geliştiricilere ve yöneticilere yönelik araçlar da duyuracağız. Build etkinliğinde duyurulan Microsoft 365 platformunu kullanarak geliştiricilere yönelik yeni fırsatların tamamı hakkında bilgi edinin. Başlayalım!

Build 2020 Etkinliğinden Haberler

Bugün Microsoft Teams, Akıcı Çerçeve, Project Cortex, Outlook ve Microsoft Edge’deki yeni özellikleri duyurduk ve yeni Microsoft Lists uygulamasını tanıttık. Bunlar, müşterilerimizin bağlantılarını ve üretkenliklerini her yerden sürdürmelerini sağlayacak araçlar oluşturmak üzere devam eden çalışmalarımızdaki en son yenilikleri temsil ediyor.

Microsoft Teams

Teams toplantı, arama, sohbet ve işbirliğini bağlamı koruyup herkesin güncel kalmasını sağlayan tek bir araçta birleştiren ekip çalışması merkezidir.

Üretkenlik

Teams’de üretken kalmanız için, özelleştirilmiş şablonlardan yeni görev özelliklerine kadar birçok yeni özelliği kullanıma sunuyoruz.

Özelleştirilebilir şablonlarla hızla ekip oluşturma: Yeni bir ekip oluştururken, yakında pek çok özelleştirilebilir şablon arasından seçim yapabileceksiniz. Olay yönetimi ve krizle mücadele gibi yaygın iş senaryolarının yanı sıra, hastane koğuşu veya banka şubesi gibi sektöre özgü şablonlar arasından seçim yapın. Her şablon önceden tanımlanmış kanallar, uygulamalar ve kılavuz ile birlikte sunulur. Yöneticiler yeni özel şablonlar oluşturabilecek ve kurumlarındaki mevcut ekipleri şablon haline getirebilecek. Bu özellikler, yöneticilerin ekip yapılarını standart hale getirmesine, ilgili uygulamaları ortaya çıkarmasına ve en iyi yöntemleri ölçeklendirmesine olanak verir. Teams’deki şablonlar önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulacak ve otomatik olarak gösterilecek.

Otomasyon

Teams ile bütünleştirmeyi ve ölçeklendirmeyi kolaylaştıran Power Platform gelişmelerini haber vermekten büyük bir heyecan duyuyoruz.

Teams’de kolayca sohbet botları oluşturma ve yönetme: Teams ile bütünleştirme her zamankinden daha kolay: Kullanmak istediğiniz botu seçip Teams’e ekle’ye tıklamanız yeterlidir. Power Virtual Agents daha fazla kolaylık sağlamak amacıyla artık çoklu oturum açmayı (SSO) destekliyor. Böylece Teams’i ilk kez açan kullanıcıların yeniden kimlik doğrulaması yapmasına gerek kalmayacak.

Blog Sohbet Penceresi

Özel uygulamaları ve otomatikleştirilmiş iş akışlarını hızla Teams’e ekleme: Geliştiriciler ve yöneticiler çok yakında Teams’e ekle düğmesi sayesinde kendi özel uygulamalarını tek tıklamayla Power Apps’ten Teams’e ekleyebilecek. Kullanmaya başlamak için make.powerapps.com sayfasını açın, yayımlamak istediğiniz tuval uygulamasının yanındaki “” simgesine tıklayın ve Teams’e ekle’yi seçin.

Özel uygulamaları ve otomatikleştirilmiş iş akışlarını hızla Teams'e ekleme

Teams’e yönelik yeni Power Automate iş süreci şablonları ise içerik oluşturanların önceden oluşturulmuş şablonları kullanarak iş akışlarını kolaylaştırmasına veya bu şablonları temel alıp kendi özel şablonlarını oluşturmalarına olanak verecek. Son olarak, Teams’e özgü yeni tetikleyiciler ve eylemler özel ileti uzantıları oluşturmanıza, @bahsetmeyi ve kanallara ileti yayımlamayı otomatikleştirmenize ve bot adlarını özelleştirmenize olanak sağlayacak. Bu özellikler yakında kullanıma sunulacak.

Teams’de Power BI raporları paylaşma: Power BI kullanıcıları yeni Teams’de paylaş düğmesi sayesinde raporları veya raporlardaki belirli grafikleri Teams’de paylaşabilir. Ayrıca gönderenler, alıcının ilgisini rapordaki belirli bir grafiğe çekebilir veya bu raporu bir ekibin tamamıyla paylaşabilir. Kullanmaya başlamak için Power BI portalındaki Teams’e gönder’i seçin ve paylaşmak istediğiniz ekibin adını yazın.

Power BI raporlarını Teams'de paylaşma

Toplantılar ve etkinlikler

Kurumlarda, farklı saat dilimlerinde veya sosyal mesafe gerektiren durumlarda bulunan çalışanların büyük ya da küçük gruplar halinde bağlantı kurup birlikte çalışabilmesi gerekir. Yeni Teams özellikleri, her koşul için en iyi deneyimi tasarlamanıza yardımcı olur.

Teams’de Booking’i kullanarak sanal randevular zamanlama: Kurumlar artık yeni Microsoft Teams’de Booking uygulaması bütünleştirmesi aracılığıyla işletmeden tüketiciye sanal randevuları zamanlayabilecek, yönetebilecek ve yürütebilecek. Tek bir zamanlama deneyimi sayesinde birden çok departman veya konumu yönetebilir, aday mülakatları ve öğrenci ofis saatlerinden finansal danışmanlığa, medikal ziyaretlere kadar her şeye güvenli bir şekilde ev sahipliği yapabilirsiniz. Teams HIPAA uyumluluğunu destekler ve HITRUST onaylıdır. Yalnızca sağlık hizmetleri sektöründe, geçtiğimiz ay sanal ziyaretler de dahil olmak üzere 34 milyondan fazla Teams toplantısı gerçekleştirildi. Bugün, Sağlık Hizmetleri için Microsoft Bulut’un sağlık kurumlarının çevikliğini sürdürmelerini ve daha iyi deneyimler, içgörüler ve bakım sunmalarını, yani en iyi yaptıkları işe odaklanmalarını nasıl kolaylaştıracağını öğrenebilirsiniz.

Teams’deki bir sanal sahneden etkinlikler yayımlama ve stüdyo prodüksiyonları oluşturma: Çok sayıda kurumun uzaktan çalıştığı ve seyahat olanaklarının rekor oranda düştüğü bir ortamda, yüz yüze yapılan bir sunumun veya mülakatın etkisini tamamı uzakta olan bir kitleye nasıl yansıtırsınız? Teams için yeni Ağ Cihaz Arabirimi (NDI) desteği ve Skype TX birlikte çalışabilirlik özelliğini tanıtıyoruz. Hem genel hem de özel, özelleştirilmiş ve yüksek oranda ölçeklenebilir yayımlara yönelik daha gelişmiş prodüksiyon seçenekleri sunar.

Yakında kullanıma sunulacak olan Microsoft Teams için NDI, her bir katılımcının görüntüsünü OBS, Wirecast, Xsplit, StreamLabs gibi prodüksiyon araçlarından dilediğinizi seçerek kullanabileceğiniz şekilde ayrı bir video kaynağına dönüştürerek Teams toplantısını sanal bir sahne haline getirecek. Bu işlevsellik, profesyonel bir yayına ev sahipliği yapmak da dahil olmak üzere Teams toplantılarını farklı yollarla kullanmanıza olanak verir.

Güvenli ve uzaktan zamanlama

Vardiyalar sayesinde saha çalışanları ve bu çalışanların yöneticileri mobil cihazları kullanarak zamanlamaları yönetebilir ve bağlantıda kalabilir.

Teams’deki Vardiyalar uygulamasını genişletme: Vardiyalar uygulamasındaki yeni özellikler, işlevselliği genişletir ve mevcut sistemlerle bütünleştirmeye olanak verir. İlk olarak, Vardiyalar için Graph API’ler genel kullanıma sunuldu. Bu sayede, özel işgücü yönetim sistemleri de dahil olmak üzere herhangi bir dış işgücü yönetim aracıyla Graph API’leri bütünleştirebilirsiniz. Ayrıca, yeni Power Automate eylemleri geliştiricilerin Vardiyalar’dan bilgiler almasını sağlar ve diğer uygulamalarla özelleştirilmiş iş akışları oluşturur veya uygun ölçekte işlemler gerçekleştirir. Son olarak da yeni tetikleyiciler ve şablonlar, yönetici onayının gerekmediği durumlarda vardiya isteklerinin otomatik olarak onaylanmasını sağlama gibi zaman kazandıran ve süreçleri en verimli hale getiren çeşitli senaryoları destekler.

Akıcı Çerçeve

Ignite 2019’da, uygulamalar arasındaki bariyerleri kaldırarak işbirliğini sorunsuz hale getirmek üzere tasarlanmış yeni teknolojimiz ve deneyim kümemiz olan Microsoft Akıcı Çerçeve’nin genel önizlemesini duyurmuştuk.

Outlook ve Office.com’da Akıcı bileşenleri ve çalışma alanları ile işbirliği yapma: Akıcı Çerçeve, iş dünyasını daha uyarlanabilir ve odaklı hale getirmeyi amaçlıyor. Microsoft 365’in Outlook ve Office.com’da kullanıma sunulacak olan ilk Akıcı Çerçeve bütünleştirmeleri, dinamik içerikler üzerinde işbirliği yapmanıza ve uygulamalar arasında aynı anda, sorunsuz bir biçimde paylaşılabilecek bağlı bileşenler oluşturmanıza olanak verir. Tablolar, grafikler ve görev listeleri web için Outlook’a kolayca eklenebilir. Böylece satış rakamlarınız, proje görevleriniz ve araştırma raporlarınız her zaman güncel kalır. Akıcı çalışma alanları Office.com’daki belge etkinlik akışınız, önerilen listeniz ve @bahsetmelerinizde oluşturulup yönetilebilir veya Office.com genelinde aratılabilir. Ayrıca Akıcı Çerçeve bileşenleri basit olduklarından, düzenlemeler anlıktır ve işlerin hem hızlı hem de esnek bir biçimde yapılmasını sağlar. Bu deneyimler, önümüzdeki birkaç ay içinde Microsoft 365 Kurumsal lisansına sahip olan kullanıcılara sunulacaktır.

Uygulamalarınızda Akıcı Çerçeve’deki önemli altyapıları kullanma (üstelik artık açık kaynaklı): Akıcı’nın web tabanlı çerçevesi, uygulamalarınızı anında işbirliğine uygun hale getirmek için kullanılabilir. Çerçevede düşük gecikme süresine sahip eşitlemeler gerçekleştiren veri yapıları ve uç noktaları bağlamaya yönelik bir geçiş hizmeti yer alır. Statik veri yapılarınızı Akıcı veri yapılarıyla değiştirirseniz uygulamalarınız gerçek zamanlı işbirliğini anında destekler.

Akıcı Çerçeve’nin tüm potansiyelinden faydalanmak için çeşitlilik içeren, açık ve canlı bir geliştirici topluluğu gerekir. Bu nedenle Microsoft, Akıcı Çerçeve’yi açık kaynaklı hale getirerek geliştirici ve oluşturucuların Akıcı Çerçeve’deki önemli altyapıları kendi uygulamalarında kullanmalarına olanak veriyor. Akıcı Çerçeve kullanıma sunulduğundan, ek geliştirici belgeleri ve araçlarının yanı sıra geliştiricilere Microsoft ile birlikte çalışmaya yönelik bir davet niteliği taşır.

Project Cortex

Ignite 2019’da tanıttığımız Project Cortex’in 2020 yaz mevsiminin başlarında genel kullanıma sunulacağını duyurmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu yeni ve güçlü hizmet, Microsoft 365’teki içeriğinizi bağlayan bir bilgi ağı oluşturmak ve dış kaynaklarla birlikte tüm sistemler ile ekiplerdeki içeriği ve uzmanlığı düzenlemek üzere yapay zeka ile Microsoft Graph’ı bir araya getirir. Daha sonra, otomatikleştirilmiş iş akışlarıyla birlikte gelişmiş güvenlik ve uyumluluk denetimleri sayesinde bilgilerinizi yönetebilir ve süreçlerinizi basitleştirebilirsiniz.

Project Cortex

Özel önizleme aşamasında sunulan yeni geliştirici araçlarıyla çalışma: Microsoft Graph’teki Project Cortex ve Yönetilen Meta Veri Hizmetleri (MMS) için yeni geliştirici API’lerini ve Azure’daki Language Understanding hizmetleriyle yeni bir bütünleştirmeyi bugün kullanıma sunuyoruz. Özel önizleme programımız, milyonlarca belge ve videodaki bilgileri paylaşan, aralarında Unilever, Arla Foods ve Siemens Healthineers’ın da bulunduğu 75 kurumu daha içerecek şekilde genişletildi. Yeni kilometre taşlarına ulaşıldıkça sizi bilgilendireceğiz.

Outlook

Dünyanın her yerinden müşterilerimiz günlerini planlama ve iletişimi sürdürme konusunda Outlook’a güveniyor. Yeni özellikler sayesinde uygulamadan ayrılmadan daha fazlasını yaparak üretkenliklerini artırabilirler.

Outlook’ta tuş vuruşlarından tasarruf etme: Web üzerinde Outlook artık metin tahminleri yaparak e-posta iletileri oluşturmanıza yardımcı olabilir. Anlama ve amaca yönelik çıkarımlar yapmak amacıyla akıllı teknolojiden yararlanan Outlook daha hızlı ileti oluşturmanıza, yazım hatalarından kaçınmanıza ve şık e-posta iletileri yazmanıza yardımcı olabilir.

Yammer’daki gelişmeleri Outlook’tan takip etme: Windows için Outlook, Mac için Outlook ve Outlook Mobile kullanıcıları, Yammer konuşmaları, anketleri, soruları ve takdirlerini artık gelen kutusundan çıkmadan görüntüleyip yanıtlayabilir. Bu özellik, Yammer’dan gelen e-posta bildirimlerini açmış olan kullanıcılara otomatik olarak sunulacak.

Microsoft Edge

Bu yıl Build etkinliğinde, web geliştiricileri için özelleştirme seçenekleri ve iyileştirilmiş araçlar ekleyen birkaç yeni Microsoft Edge özelliğini duyuruyoruz.

İlgili Pinterest koleksiyonlarını hızla keşfetme: Pinterest artık benzer diğer içerikleri daha kolay bulmanıza yardımcı olmak amacıyla koleksiyonunuzun altında öneriler sunabiliyor. Bir öneriye tıkladığınızda, sizinle alakalı fikirleri hızla bulup ekleyebilmeniz için benzer ve popüler Pin’lerin yer aldığı bir pano açılır. Yakında koleksiyonlarda, OneNote sayfalarına kolayca dışarı aktarmayı sağlayacak “OneNote’a Gönder” seçeneği desteklenecek.

Arama yaparken zamandan tasarruf etme: Yeni pencere veya sekme açmadan arama yapabilmeniz için kenar çubuğunda arama özelliğini tanıtıyoruz. Microsoft Edge’den hem iş için hem de kişisel amaçlarla yararlanan kullanıcılara Otomatik Profil Geçişi özelliğini sunmaktan heyecan duyuyoruz. Bu özellik, açmaya çalıştığınız bağlantı için iş kimlik bilgilerinin gerekli olduğunu algıladığında sizi kimliği doğrulanmış iş profilinize geçirir.

 

Önizleme aşamasında sunulan genişletilmiş geliştirici seçeneklerinden yararlanma: Geliştiricileri çok seviyoruz. Bu yüzden önizlemeye .NET ve UWP (WinUI 3.0) ile geliştirmeye yönelik yeni seçenekler ekleyerek WinForms, WPF ve UWP/Win UI 3.0 uygulamalarına Chromium tabanlı bir Edge Web Görünümü eklemenize olanak sağlıyoruz. Ayrıca DevTools’a 3B Görünüm ekledik. Kullanmaya başlamak için belgelerimize ve Kullanmaya Başlama kılavuzumuza göz atın veya Visual Studio’yu açıp WebView2 paketini indirin.

Microsoft Lists

Microsoft Lists, Microsoft 365 genelindeki akıllı bilgi izleme uygulamanızdır. Lists sayesinde son durumdan haberdar olmak için verileri ve bilgileri kolayca izleyebilirsiniz.

Microsoft Lists ile bilgileri izleme: Artık doğrudan Microsoft Teams’den, SharePoint’ten ve yakında kullanıma sunulacak olan Lists mobil uygulamasından sorun izleme ve durum raporlaması gibi verileri ve bilgileri oluşturabilir, paylaşabilir ve izleyebilirsiniz. Lists şablonlarla, renk kodlamasıyla, Eğer/İse iş akışlarıyla ve çok daha fazlasıyla bir şeyler oluşturup özelleştiren herkes için kullanması kolaydır. Microsoft Lists hakkında daha fazla bilgi edinin.

Microsoft Lists ile içeriği farklı uygulamalarda izleme

Benzersiz değişimlerin yaşandığı bu günlerde hepimiz çalışma hayatında yeni bir döneme hızla uyum sağlamaya çalışıyoruz. Birlikte veya ayrı çalışılması fark etmeksizin yazılım geliştiricilerinden sağlık hizmetleri çalışanlarına, kamu ilk müdahale ekiplerinden çok uluslu üst yöneticilere kadar herkes üretkenliğini ve bağlantısını sürdürmek için yeni yöntemler buluyor. Bugün duyurduğumuz özellik ve geliştirmelerin tamamı dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizin harika başarılarını desteklemek için tasarlanmıştır. Dünyadaki işlerin kriz sırasında ve sonrasında da devam etmesini sağlayacak araçlar oluşturma misyonumuza bağlı bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

29.7.2021

Diğer Haberler

  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.