Microsoft Research ile Cortana'nın perde arkasına geçme

Çoğumuz sadece mükemmel kişisel asistana sahip olmayı hayal edebiliriz, gerektiğinde her zaman orada olan, her isteği tahmin eden ve dikkat çekmeden hayatımızı organize eden bir asistana sahip olmayı. Windows Phone 8.1ile birlikte gelen yeni dijital kişisel asistan Cortana , kullanıcıları bu hayale yaklaştırıyor.

Microsoft Research'ün seçkin mühendisi Larry Heckiçin Cortana daha da doğal bir şekilde gelişmeye devam edecek. Cortana zaten sesle etkinleştirilen komutları gerçekleştirmenin ötesine geçiyor. Doğru görevleri doğru zamanda proaktif olarak yerine getirmek amacıyla kullanıcısını sürekli olarak öğrenir ve daha kişiselleştirilmiş hale gelir. Kullanıcısı ofisten ayrılmadan önce her öğleden sonra dış sıcaklıkları sorarsa, Cortana bu bilgileri sorulmadan sunmayı öğrenecektir.

Heck, "Sanal bir kişisel asistan için temel teknolojiler arasında konuşma tanıma, anlamsal/doğal dil işleme, insan ve makineler arasında diyalog modellemesi ve konuşma dili üretimi yer alıyor", diyor. "Her alanda Microsoft Research'ün yıllar boyunca ele ettiği bir dizi araştırma sorunu vardır. Aslında, bu alanların her birinde çabalara öncülük ettik."

Cortana'nın tasarım felsefesi, son teknoloji makine öğrenimi ve veri madenciliği algoritmalarına yerleşmiştir. Hem geliştiriciler hem de araştırmacılar, Bing Web araması ve Microsoft konuşma algoritmaları ve verileriyle güçlü bağlar da dahil olmak üzere Microsoft'un geniş varlıklarını ticari ve kurumsal ürünlerde kullanabilir.

Heck, Cortana'nın geleceği için çıtayı yükselttiyse, bunun nedeni Microsoft Research'ün derin ve çeşitli uzmanlığıdır. Perşembe günü, Microsoft Research Silicon Valley laboratuvarı, müşteriler, akademi ve iş ortaklarının Microsoft Research'ün iç işleyişi hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için açık kapı etkinliği olan Silicon Valley TechFair'eev sahipliği yapıyor.

Cortana'nın arkasındaki araştırma hakkında daha fazla şey öğrenmek için bu özellik hikayesine göz atın.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Athima Chansanchai
Microsoft Haber Merkezi Personeli

01.11.2021

Diğer Haberler