Microsoft, MS-DOS ve Windows için Word kaynak kodunu genel kullanıma hazır hale getirir

Salı günü, MS-DOS ve Word for Windows'un erken sürümleri için kaynak kodunun tozunu aldık. Bilgisayar Tarihi Müzesi'ninyardımıyla bu kodu ilk kez halkın kullanımına sunuyoruz.

Müze, bilgi işlem tarihindeki en önemli tarihi yazılım programlarından bazılarının küratörlüğünü yapmak için mükemmel bir iş çıkardı. Devam eden bu projenin bir parçası olarak müze, gelecek nesil teknoloji uzmanlarının kişisel bilgi işlem köklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için 1980'lerin en yaygın kullanılan yazılım programlarından ikisi olan MS DOS 1.1 ve 2.0 ve Windows 1.1a için Microsoft Word'ü kullanıma sunacak.

1980'de IBM, "Chess" kod adlı bir proje üzerinde çalışmak için Microsoft'a yaklaştı. Ardından gelen şey, kişisel bilgisayar tarihinde önemli bir kilometre taşıydı. Microsoft, o zamanlar IBM için BASIC dil tercümanı sağlamıştır. Ancak, başka planları vardı ve Microsoft'dan bir işletim sistemi oluşturmasını istediler. Microsoft, seattle bilgisayar ürünlerinden PC-DOS ve MS-DOS'un temeli olacak bir işletim sistemi lisanslamaktadır.

IBM ve Microsoft, kişisel bilgisayar endüstrisindeki gelişmelerin ve daha sonra kişisel bilgi işlemdeki gelişmelerin önünü açan benzersiz bir ilişki geliştirdi.

Bill Gates, 1980'lerin başında PC Magazine'in açılış sayısıiçin IBM PC'nin piyasaya sürülmesinden hemen sonra David Bunnell ile röportaj yaptı ve arka planı sundu: "Bir yıldan fazla bir süre boyunca, Microsoft'un 100 kişilik 35 personeli IBM projesinde tam zamanlı (ve bol miktarda fazla mesai) çalıştı. Bilgisayar donanımı ve diğer ürünleri içeren hacimli paketler, Boca Raton [IBM] laboratuvarı ile Seattle [Microsoft] arasında neredeyse her gün hava ile ifade edildi. Bir elektronik mesaj sistemi kuruldu ve neredeyse her zaman 4.000 millik zorlu yolculukta uçan biri vardı."

MS DOS'un hemen ardından Microsoft, 1983'te Microsoft Word'ün fareyle kullanılmak üzere tasarlanmış ilk DOS tabanlı sürümünü yayımladı. Bununla birlikte, Word for Windows'un 1989'da piyasaya sürülmesi şirket için gişe rekoru kırdı ve dört yıl içinde dünya çapında kelime işleme pazarının gelirinin yarısından fazlasını elde ediyordu. Word for Windows olağanüstü bir mühendislik ve pazarlama başarısıydı ve kaynak kodunu müzeye vermekten mutluluk duyarız.

Microsoft'un 100'den az çalışanı olduğu ve bir Microsoft ürününün (MS-DOS) 300KB'den (evet, kilobayt) daha az kaynak koduna sahip olduğu günlerdeki büyümeyi düşünmek akıl almaz. Bu köklerden, birkaç kısa on yıl içinde Windows 8'in 200 milyondan fazla lisansını satan ve Microsoft Office'i kullanan 1 milyardan fazla insanı olan bir şirket haline geldik. Harika şeyler mütevazı başlangıçlardan gelir ve geleceğin büyük Microsoft cihazları ve hizmetleri muhtemelen MS-DOS ve Windows için Word'ün yaptığı gibi küçük başlayacaktır.

Bilgisayar Tarihi Müzesi sayesinde bu önemli kaynak kod parçaları korunarak tarihi ve teknik burs için toplumun kullanımına sunulacaktır.

27.10.2021

Diğer Haberler