Microsoft hesaplarına eklenen yeni güvenlik özellikleri

Önümüzdeki birkaç gün içinde, devam eden geri bildirimlerinize dayanarak Microsoft hesabınızın daha fazla görünürlüğünü ve denetimini sağlayan birkaç yeni özelliği kullanıma sunmaktan heyecan duyuyoruz.

Geçtiğimiz Nisan ayında, dünya çapında Microsoft hesabı kullanan 700 milyondan fazla kişiye iki adımlı doğrulamanın yayınlandıktan sonra duyuruldu.

Bu, müşterilerimizin herhangi birinin (ister Windows PC ister Windows Phone cihazı, Outlook.com, SkyDrive, Xbox ve daha fazla hizmet kullanarak hesaplarına ek bir erişim denetimi katmanı eklemesine olanak tanıyan önemli bir özelliktir. Bu özelliği yayınladığımız günden bu yana geçen sekiz ay içinde etkileyici bir evlat edinme gördük. Her gün, binlerce kullanıcı hesapları için bu ekstra korumayı etkinleştiriyor. ayrıca, iki adımlı doğrulamayı açan müşterilerin hesaplarında yasa dışı faaliyetler yaşama olasılığının daha az olduğunu görmekten de mutluluk duyuyoruz. henüz iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmediyseniz, etkinleştirmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Aşağıda, Microsoft hesabınıza gelen yeni özelliklerle ilgili bilgiler yer alıyor.

Son etkinlik

Birçoğunuz hesabınızdaki son oturum açmalar ve diğer etkinlikler hakkında daha fazla bilgi istediniz. Bu nedenle, oturum açmalarınızı ve diğer hesap etkinliklerinizi görmenizi sağlayan yeni bir görünüm ekledik.

Hesapları bizimle sizin aranızda bir ortaklık olarak korumayı düşünüyoruz - bize ne kadar çok yardımcı olursanız (doğru hesap bilgileri ve güncellenmiş güvenlik bilgileriyle), eşyalarınızı güvende tutmanıza o kadar yardımcı olabiliriz. Hesabınızda neler olduğunu en iyi siz bilirsiniz - bu nedenle size neler olduğunu anlamanız için ne kadar çok araç verirsek, hesabınızı korumak için birlikte o kadar iyi çalışabiliriz. Örneğin, yeni bir ülkeden giriş yapmak bize şüpheli görünebilir, ancak yalnızca tatilde veya bir iş gezisinde olduğunuzu biliyor olabilirsiniz.

Bu yeni deneyimle amacımız, her şey yolunda giderken size huzur vermek ve sizi ilgilendiren şüpheli bir etkinlik varsa size eyleme konulabilir bilgiler vermektir. Yeni görünümün görünümü şöyledir:

Activity

Örnek resimden de görebileceğiniz gibi, bu sayfa başarılı ve başarısız oturum açma, güvenlik bilgilerinin eklenmesi ve silinmesi ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı etkinlik türlerini görüntüler. Her etkinlik türü için, Bing'deki arkadaşlarımızdan kullanışlı bir harita da dahil olmak üzere ne tür bir cihaz ve tarayıcı kullanıldığını ve isteğin hangi konumdan geldiğini gösteririz.

Şüpheli bir şey görürseniz, hesabınızı korumak için adımlar atmanıza yardımcı olacak kolay bir "Bu ben değildim" düğmesi vardır. Bu bilgileri, koruma mekanizmalarımıza ince ayar yapmamıza yardımcı olmak için de kullanabiliriz. Yeni son etkinlik sayfası hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Kurtarma kodları

İki adımlı doğrulamayı etkinleştiren bazılarınız, iki adımlı doğrulamanın bir parçası olarak sağlanan güvenlik bilgilerine erişimi değiştirirseniz veya erişimi kaybederseniz (örneğin, hareket ederseniz hem telefonunuzu hem de e-posta sağlayıcınızı aynı anda değiştirebilirsiniz) ne olacağı konusunda endişelendiğinizi paylaştı.

İki adımlı doğrulama kurulumu, telefon numarası ve e-posta adresi gibi iki doğrulanmış güvenlik bilgisi gerektirdiğinden, her iki seçeneğin de başarısız olması nadir bir durum olacaktır, ancak bunu yapmaları durumunda sizi koruyoruz. Diğer güvenlik bilgilerinize erişiminizi kaybederseniz hesabınıza yeniden erişmek için kullanılabilecek güvenli bir kurtarma kodu oluşturma özelliğini ekledik.

recovery code

Herkes hesabına bir kurtarma kodu ekleyebilir (iki adımlı doğrulamayı açmasanız bile). Kurtarma kodunuz evinizin yedek anahtarı gibidir - bu nedenle güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun. Aynı anda yalnızca bir kurtarma kodu isteyebilirsiniz; yeni bir kod istemek eskisini iptal eder.

Güvenlik bildirimleri hakkında daha fazla denetim

Ayrıca, bazı aranızda güvenlik bildirimlerini (örneğin olağandışı oturum açma bildirimleri) nasıl aldığınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istediğinize dair geri bildirimler duyduk. Bu nedenle, bildirimleri nereye göndereceğimizi seçme yeteneğinizi ekledik. Yine, bu size hesabınızın daha fazla görünürlüğünü ve kontrolünü sağlamakla ilgilidir, böylece bilgilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olmak için birlikte çalışabiliriz.

Notifications

Umarız yeni eklemeleri beğenirsiniz. Geri bildirimlerin gelmeye devam etmesi - gerçekten yardımcı olur!

Ayrıca, hesabınızı güvende tutmaya yardımcı olmak için yapılacak en iyi şeyler hakkındaki rehberliğimizi de güncelledik, buradabulun. Bu iyi bir sağduyu bilgisidir, ancak güncel olduğundan emin olmak için hızlı bir kontrole değer.

01.11.2021

Diğer Haberler