Alışveriş Sepetim

Microsoft Edge'de uyarlanabilir bildirim istekleriyle tanışın

Kullanıcılar bize bildirim isteklerini rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı bulduklarını söylüyorlar - öyle olmadığı zamanlar hariç. Sitelerin kullanıcıları rahatsız etmeden onlarla etkileşim kurmasını istiyoruz, ancak kullanıcılarımızın onlar için önemli olabilecek hatırlatıcıları kaçırmasını da istemiyoruz. Kullanıma sunduğumuz yeni değişikliklerle, her iki sorunu da aynı anda çözmeyi umuyoruz.

Sessiz bildirim isteklerinden öğrendiklerimiz

Kullanıcılarımız, bildirim isteklerinin kendilerini mevcut görevlerinden uzaklaştırdığını ne sıklıkta gördüklerinden memnun olmadıklarını söylediler. Bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için , Microsoft Edge 84'te sessiz bildirim istekleri gönderdik , bu da bildirim isteklerini kullanıcı arabiriminde fark edilir bir konumda tutarken belirginliğini azalttı. Bu deneyim, istenmeyen bildirimlerle ilgili kullanıcı geri bildirimlerini ele almak için tüm sitelerde varsayılan olarak etkinleştirildi.
Microsoft Edge'de sessiz bildirimler simgesi
Sessiz istekleri kullanıma sunduktan sonra, istenmeyen bildirimlerle ilgili kullanıcı raporlarının büyük ölçüde azaldığını gördük. Müşterilerimizin daha mutlu olduğunu görmek bizi heyecanlandırıyor!
Aynı zamanda, daha önce kabul oranları yüksek olan popüler web sitelerinde daha az kullanıcının bildirim kabul ettiğini gördük ve kullanıcılardan favori siteleri için bildirimleri nasıl etkinleştireceklerini bulamadıkları veya anlamadıkları yönünde geri bildirimler almaya başladık. neden artık favori sitelerinden bildirim almadıklarını.
Bildirimler, kullanıcıların bağlantıda kalmak istedikleri sitelerle etkileşim kurmasına yardımcı olacak güçlü bir araç olabilir. Her zaman müşterilerimiz için en iyisinin ne olduğuna bağlı kalmak isteriz ve bu çelişkili sinyaller bize tam hızlı ve sessiz istekler arasında daha iyi bir denge bulmamız gerektiğini söyledi.

Tam hızlı ve sessiz talepleri dengeleyin: kalabalığın bilgeliği

Bazı siteler değerli bildirimler sunar ve bildirimler için izin istediklerinde yüksek bir kullanıcı kabul oranına sahiptir. Diğer siteler daha az değerli (hatta spam) bildirimler sunar ve bildirim göndermek için izin istediklerinde çok daha düşük kullanıcı kabul oranına sahiptir. Değerli bildirimler sunan siteleri cezalandırmadan, ikinci durumda bildirim isteklerini sessize alarak bildirimlerin değerini en üst düzeye çıkarmak ve rahatsızlıklarını en aza indirmek istiyoruz.
İyi bir denge oluşturmak için, uyarlanabilir bildirim istekleri olarak adlandırdığımız yeni bir yaklaşım geliştirdik ve Microsoft Edge 88'de denemeye başladık. Bu yeni yaklaşımla, tahakkuk eden verilere dayalı olarak tam hızlı veya sessiz istekleri sağlıyoruz. gerçek kullanıcı seçimlerinden – kitle kaynak kullanımı yapıyoruz!
Kullanıcılar sitelerle etkileşime girdikten sonra, site sahiplerinin, kullanıcının bağlamını ve zamanlamasını dikkate alarak izin istekleri sağlamasını öneririz. İyi uygulamaları takip eden ve yüksek kullanıcı kabul oranı kazanan siteler, "sessiz" olmadan tam istemi göstermeye başlayacaktır.

Nasıl çalışır

Tam hızlı ve sessiz talepleri sunan dengeyi sağlamak için bir puanlama sistemi getirdik. Tam bir bilgi istemi sağlandığında her bir kullanıcı seçimini nasıl kullandığımızı anlamak için tam istemin bir örneğini burada bulabilirsiniz.
Microsoft Edge'de bir sitenin bildirimleri göstermesi için bir istek gösteren site bilgileri paneli
İzin vermek “İzin Ver” düğmesine tıklayın
Engellemek “Engelle” düğmesine tıklayın
Aldırmamak Tam istemde veya sekmenin kendisinde etkileşim olmadan uzaklaşın
Azletmek 'x' üzerine tıklayarak tüm istemi kapatın
Puan sistemimiz tam istemin rahatsızlık seviyesini temsil ettiğinden, “Engelle” güçlü bir olumsuz sinyale işaret eden daha yüksek bir puan verir, “Yoksay” ve “Kapat” puanları zayıf bir olumsuz sinyal olarak etkiler ve “İzin Ver” en düşük değeri verir güçlü bir pozitif sinyali gösteren puan. Kullanıcıların toplu puanına bağlı olarak, puanları eşikten yüksek olan web sitelerine sessiz istekler sağlıyoruz.
Denememiz boyunca, istenen bildirimlere kolayca abone olma ile istenmeyen bildirim isteklerinin rahatsızlığı arasındaki denge hakkında kullanıcı geri bildirimlerini ele alan en etkili puan eşiğinde ince ayar yapmaya devam edeceğiz.
Güncellenen verileri düzenli olarak kullanacağız, böylece siteler, kullanıcılarından daha iyi kabul oranları aldıklarında kullanıcılarına tam bilgi verebilir. Bu, sitelerin en iyi uygulamaları izlemesi ve kullanıcıların kabul etme olasılığının en yüksek olduğunu düşündüklerinde bildirim talep etmeleri için güçlü bir motivasyon kaynağı olmalıdır. Sessiz istekler sağlayan siteler için, sitenin gelişmiş kullanıcı deneyimi ile tam istemi sağlayıp sağlamayacağını ölçmeye devam edebilmemiz için tam istemi sağlama konusunda rastgele bir şans sağlayacağız.

Sessiz bildirimleri yapılandırma

Bu özelliğin kullanıma sunulmasıyla birlikte, Microsoft Edge ayarlar sayfasındaki ( Ayarlar → Çerezler ve site izinleri → Bildirimler ) Sessiz bildirim istekleri " ayarı varsayılan olarak devre dışı bırakılır.
Microsoft Edge'de sessiz bildirim ayarları
Ayar devre dışı bırakıldığında, uyarlanabilir bildirim istekleri otomatik olarak dengeli deneyimi sunar: tam istemi veya sessiz istekleri sunma. Ancak, sessiz istekleri tercih ederseniz, kullanıcılar bu ayarı etkinleştirerek her zaman sessiz bildirim isteklerini etkinleştirebilirler. Microsoft Edge kullandıysanız ve bu ayarı en az bir kez manuel olarak değiştirdiyseniz, değer ayarladığınız gibi kalacaktır. Bu durumda, uyarlanabilir bildirim istekleri davranışını almak için lütfen ayarı devre dışı bırakın.
Ayrıca, kullanıcılar farklı web sitelerinde gezinirken istekleri art arda 3 kez açıkça engellediğinde, sessiz istekleri etkinleştiririz. Bildirimleri yoksaymak veya reddetmek için bir işlem yapmak olumsuz bir deneyim anlamına geldiğinden, kullanıcı istekleri sırasıyla 3 veya 4 kez reddederse veya yoksayarsa web sitesi için bildirimi otomatik olarak engelleriz.

Daha iyi bir bildirim deneyimi

Canary, Dev ve Beta kanallarındaki denememizden elde edilen olumlu sonuçların ardından, bu yeni deneyimi Microsoft Edge 88 Stable'daki tüm kullanıcılara sunduk. Geri bildirimleri izlemeye ve deneyimi gerektiği gibi iyileştirmeye devam etmek istiyoruz.
Bu dengeli yaklaşımla, kullanıcıların web'deki bildirim deneyimlerinden daha memnun olduklarını görmek istiyoruz. Bildirim kabul oranınızı nasıl artırabileceğinizi görmek için önceki blogumuzdaki en iyi uygulamalar bölümüne göz atın Siteler en iyi uygulamaları izledikçe, genel kullanıcı kabul oranlarının arttığını görmeyi umuyoruz, böylece zaman içinde yalnızca bilinen spam gönderen siteler sessiz istekler alacak ve siteler bildirimler yoluyla kullanıcı etkileşiminden yararlanmaya devam edebilir. Bu deneyin ne gibi değişiklikler getireceğini görmek için heyecanlıyız!

Diğer bildirim iyileştirmeleri

Bildirim isteği deneyimine ek olarak, genel olarak bildirimleri de iyileştiriyoruz. Gönderdiğimiz birkaç iyileştirme:
  • Tarayıcı açık değilken arka planda push özelliği etkinleştirildi: Microsoft Edge 85 ile başlayarak, kullanıcılar artık Microsoft Edge kapalıyken bile anında iletme bildirimleri alabilir. Bu değişiklikle kullanıcılar favori sitelerinden gelen bildirimleri asla kaçırmayacak. Bu özellik, Windows 10 sürüm 20H1 veya üstünü gerektirir.
  • Windows tostlarının kalıcı olarak ekranda kalacağı kullanıcı geri bildirimlerine değinildi: Bu bildirimler kullanıcı etkileşimi olmadan hiçbir zaman kaybolmadığından , çoğu kullanıcının requireInteraction üyesiyle ayarlanan "yüksek öncelikli" bildirim bildirimleri tarafından hayal kırıklığına uğradığını  gördük . Microsoft Edge 85 ile başlayarak, bu bildirimler 25 saniye sonra Windows Eylem Merkezi'nde otomatik olarak kapatılır.
  • Yanıt vermeyen bildirim tıklama hatalarını düzelterek Chromium'un Windows Eylem Merkezi ile entegrasyonu iyileştirildi  Microsoft Edge 85'ten başlayarak, Eylem Merkezi'ndeki bildirimlere tıklamanın onclick olay işleyicilerini tetikleyemediği üç hatayı düzelttik  Bu sorunu yukarı akışta düzelttik, böylece hem Chrome hem de Microsoft Edge 85 ve üstü, Windows Eylem Merkezi'ne gönderilen bildirimlerle doğru şekilde çalışır.

Lütfen geri bildiriminizi paylaşın

Hızlı ve sessiz isteklerin tamamını dengeleme yaklaşımımız hakkındaki düşüncelerinizi duymak isteriz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız veya herhangi bir geri bildiriminiz varsa uygulama içi geri bildirim düğmesini (veya  Alt+Shift+I ) kullanın. Bize Twitter'dan da ulaşabilirsiniz .
– Jungkee Song, Program Yöneticisi, Microsoft Edge
– Daniel Soromou, Yazılım Mühendisi, Microsoft Edge

 

13.08.2021

Diğer Haberler