Alışveriş Sepetim

Microsoft Edge'de geliştirilmiş bir yazım denetimi deneyimiyle tanışın

Microsoft Edge 83'ten başlayarak, Windows kullanıcıları için Windows Yazım Denetimi tarafından desteklenen yeni bir yazım denetimi deneyimi sunduk Bu özellik, Windows 8.1 ve üzeri sürümlerde desteklenir.
Daha önce Windows, Microsoft Edge ve diğer Chromium tarayıcıları, yazım denetimi için açık kaynaklı prova araçları kullanıyordu. Windows Yazım Denetimi'ne geçmenin, ek diller ve lehçeler için destek, paylaşılan bir özel sözlük ve URL'ler, kısaltmalar ve e-posta adresleri için daha iyi destek dahil olmak üzere bir dizi avantajı vardır.
Önizleme kullanıcılarından gelen erken geri bildirimlere dayalı olarak, bu, aşağıdaki örneklerde gösterildiği gibi, Microsoft Edge'deki yazım denetimi kalitesinde genel bir gelişmeyi temsil eder.

Hunspell Yazım Denetimi

Windows Yazım Denetimi

Genel Kalıplar:
URL'ler ve başlatmalar gibi genel kalıpların yanlışlıkla yanlış yazılmış olarak işaretlendiğini gösteren ekran görüntüsü

Genel Kalıplar:
URL'ler ve başlatmalar gibi genel kalıpların yazım denetimiyle değerlendirildiğini gösteren ekran görüntüsü

Markdown düzenleyicisi:
Markdown içeriğinin yanlışlıkla yanlış yazılmış olarak işaretlendiğini gösteren ekran görüntüsü

Markdown düzenleyicisi:
Markdown içeriğinin Spellcheck tarafından doğru şekilde değerlendirildiğini gösteren ekran görüntüsü

Microsoft Edge'de yazım denetimi nasıl kullanılır?

Çoğu kullanıcı için yazım denetimi kurmak için herhangi bir işlem gerekmez - tercih ettiğiniz dil ayarlarını otomatik olarak Windows'tan devralır. Yazım denetimi yapılacak dilleri yapılandırmak için edge://settings/languages ??sayfasına gidin.
Microsoft Edge'de yazım denetimi ayarlarını gösteren ekran görüntüsü
Kullanıcılar, Windows Ayarlarında Zaman ve Dil -> Dil'e gidip Tercih edilen dil ekle'yi seçerek yazım denetimi yapmak için ek diller yükleyebilir .
Windows'ta Dil ayarlarını gösteren ekran görüntüsü
Kullanıcı gerekli dil paketini yüklemediyse (veya mevcut değilse), Microsoft Edge, Hunspell tarafından desteklenen önceki deneyime geri döner.
Bu özellik, Chromium projesinde Google ve Microsoft mühendisleri arasında bir işbirliği olarak geliştirildi ve tüm Chromium tabanlı tarayıcıların Windows Yazım Denetimi entegrasyonundan yararlanmasını sağladı. Guillaume Jenkins ve Rouslan Solomakhin'e (Google) ve Bruce Long, Luis Sanchez Padilla ve Siye Liu'ya (Microsoft) bu özellikteki işbirlikleri için teşekkür ederiz.
Yeni yazım denetimi deneyimi, kısa süre önce Kararlı kanalda yayınlanan 83 sürümünden itibaren Microsoft Edge'de kullanıma sunulmuştur. Deneyin ve ne düşündüğünüzü bize bildirin!
– Bo Cupp , Baş Yazılım Mühendisi, Microsoft Edge
 

11.8.2021

Diğer Haberler

  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.