p

Microsoft Connect'te daha fazlasını başarmak için her geliştiriciyi güçlendirmek(); 2018

Connect'teki her geliştirici için yeni yeniliklerimizi paylaşırken(); 2018 bugün, şimdi, her zamankinden daha fazla, teknolojinin her tüketici ve iş deneyimini dönüştürmekten sorumlu olduğu her yerde bilgi işlem dünyasine doğru ilerlediğimizi hatırlattım. Geliştiriciler için yapay zeka, IoT, sunucusuz işlem, kapsayıcılar ve daha fazlası gibi teknolojileri kullanma fırsatı hiç bu kadar büyük olmamıştı. Geliştiricilerin yarının, bugünün uygulamalarını oluştururken daha fazlasını başarmalarına yardımcı olmak için Microsoft'ta üzerinde çalıştığımız en son şeylerden bazılarını paylaşmaktan heyecan duyuyorum.

Her geliştirici için araçlar

Geliştiriciler ve geliştiriciler için oluşturulan bir şirket olarak, geliştiricilerin her gün karşılaştıkları fırsatları ve zorlukları anlıyoruz. Bugün, her zamankinden daha yenilikçi ve üretken olmanıza yardımcı olan geliştirici araçları ve Azure hizmetleri sunmaya devam ediyoruz.

Geliştiricilerin ve veri bilimcilerinin makine öğrenimi modellerini verimli bir şekilde oluşturmalarını, eğitmelerini ve dağıtmalarını sağlayan Azure Machine Learning hizmetinin genel kullanılabilirliğiniduyurmaktan heyecan duyuyorum. Azure Machine Learning'i kullanarak model seçimini ve ayarlamayı otomatikleştirebilir, makine öğrenimi için DevOps ile üretkenliği artırabilir ve modelleri tek bir tıklamayla dağıtabilirsiniz. Araç belirsiz Python SDK'sıyla Azure Machine Learning hizmeti, en sevdiğiniz açık kaynak çerçeveleriyle herhangi bir Python ortamında kullanılabilir.

Dünya çapında 12 milyondan fazla geliştirici, yeni uygulamalar oluşturmak ve mevcut uygulamaları geliştirmek için Visual Studio'yu kullanıyor. Bugün, Mac için Visual Studio 2019 Preview ve Visual Studio 2019 Önizlemesi indirilebilir. Yapay zeka destekli IntelliSense için IntelliCode, genişletilmiş yeniden düzenleme özellikleri ve daha akıllı hata ayıklama gibi özelliklerde yapılan çok sayıda iyileştirmeyle geliştiriciler kod yazmaya odaklanmak için daha fazla zaman harcayabilir. Geliştiriciler artık Live Share ve yeni GitHub çekme isteği özellikleriyle gerçek zamanlı olarak işbirliği yapabilir. Azure kullanan geliştiriciler, ister kapsayıcılarla modernleşin ister sunucusuz teknolojiyle buluta özgü çözümler oluşturun, her zamankinden daha iyi destek bulacaktır.

Windows Presentation Foundation (WPF) ve Windows Forms uygulama çerçevelerini .NET Core'a getiren .NET Core 3 Preview kullanıma sunuldu. Bu, XAML adaları üzerinden Windows Forms ve WPF uygulamalarında yan yana ve bağımsız EXE'ler, daha iyi performans ve yerel Evrensel Windows Platformu (UWP) denetimlerini kullanma yeteneği ile daha esnek dağıtım sağlar. Sunucu tarafında, ilk kez .NET ile tam yığın web geliştirme sağlayan Razor Components kullanarak ASP.NET Core ile birleştirilebilir UI'lere göz atın.

Buluta özgü, veriye dayalı uygulamalar oluşturmak isteyen geliştiriciler için Azure Cosmos DB, NoSQL iş yüklerini destekleyen ve 10 milisaniyeden daha az düşük gecikme süresi ve yüksek kullanılabilirlik garantisi veren tam olarak yönetilen, genel olarak dağıtılmış bir veritabanı sunar. Bugün, Azure Cosmos DB'yi birden fazla 'Azure Cosmos DB kapsayıcısına' sahip veritabanlarına sahip geliştiriciler için daha erişilebilir hale getiren, ayda 400 istek birimi veya 24 USD daha düşük bir giriş noktası olan Azure Cosmos DB Paylaşılan Aktarım Hızı Teklifi'nin genel kullanılabilirliğini duyuruyoruz.

Microsoft <3 açık kaynak

Büyük geliştirici inovasyonunun merkezinde topluluk vardır ve bu yüzden açık kaynak çok önemlidir. Geliştirme yaşam döngüsünün fikir aşamasından işbirliğine ve dağıtıma kadar her aşamasında geliştiricileri güçlendirmeye kararlıyız. Bugünkü duyurularımız sadece topluluk işbirliği ve katkı için kendi ürünlerimizin daha fazlasını açık kaynak kullanımıyla ilgili değil, aynı zamanda başkalarıyla girişimlere nasıl aktif olarak yatırım yaptığımızla da ilgilidir.

Modern kapsayıcı uygulamaları genellikle kapsayıcılar, veritabanları ve sanal makineler gibi çeşitli bileşenler içerir ve bu nedenle uygulamaları farklı ortamlarda paketlemek ve korumak için kolay bir yola ihtiyaç duyar. Bugün, Docker ile yakın ortaklık içinde oluşturulan ve HashiCorp, Bitnami ve daha fazlası tarafından desteklenen yeni bir açık kaynak paket formatı spesifikasyonu olan Cloud Native Application Bundles'ı (CNAB) tanıtmak için sabırsızlanıyorum. CNAB ile dağıtılmış uygulamaları tek bir yüklenebilir dosya kullanarak yönetebilir, farklı ortamlarda güvenilir bir şekilde uygulama kaynakları sağlayabilir ve birden çok araç kümesi kullanmak zorunda kalmadan uygulama yaşam döngüsünü kolayca yönetebilirsiniz.

Bir yıl önce, Kubernetes API'sini sunucusuz ve kenar gibi işlem ortamlarında kapsayıcıları dağıtmak ve yönetmek için genişletmek için takılabilir bir mimari sağlayan Virtual Kubelet, Virtual Kubelet'i (VK) tanıttık. O zamandan beri, Azure Container Instances, AWS Fargate, Alibaba ECI ve Azure IoT Edge gibi birden fazla hizmetle entegrasyon sağlayan bir dizi VK sağlayıcısı eklendi. Bugün, Sanal Kubelet projesini Bulut Yerli Bilgi İşlem Vakfı'na (CNCF) bağışlıyoruz. CNCF bünyesinde çalışarak, Kubernetes orkestrasyonını daha fazla ortamla entegre etmek için toplulukta daha fazla katılımı ve yeniliği teşvik edebiliriz.

Ayrıca, Windows Presentation Foundation (WPF), Windows Forms ve WinUI XAML Library'yi (WinUI) açarak .NET topluluğundan gelen en iyi istekleri yerine getirdiğimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İlk tamamlamalar, önümüzdeki aylarda daha fazlası ile birçok ad alanı ve API ekler. Bu depolara katkılarınızı almak için sabırsızlanıyoruz.

Teknolojiye daha kolay erişim, geliştiricilerin eldeki proje için en iyi çözümü seçmeleri için seçim özgürlüğü sağlar. Bugün, MariaDB için Azure Veritabanı hizmetinin artık genel kullanıma sunulduğunu duyuruyoruz. MariaDB topluluk sürümü için kurumsal kullanıma hazır, tam olarak yönetilen bu hizmet, yerleşik yüksek kullanılabilirlik ve esnek ölçeklendirmenin yanı sıra esnek fiyatlandırma sağlar.

Herkes için sunucusuz

Sunucusuz bilişimin avantajlarını her uygulama modeline sunmak için heyecanlıyız. Olay odaklı işlevler oluşturuyor, Kubernetes tarafından düzenlenen kapsayıcı iş yüklerini çalıştırıyor veya herhangi bir platformda uygulanan API'leri yönetiyor olun, tüm bunları temel altyapı hakkında endişelenmeden yapabilirsiniz.

Açık kaynaklı Sanal Kubelet teknolojisi tarafından desteklenen Azure Kubernetes Hizmeti (AKS) sanal düğüm genel önizlemesi sunucusuz Kubernetes'i etkinleştirir. Bu yeni özellik ile saniyeler içinde esnek bir şekilde ek işlem kapasitesi sağlayabilirsiniz. Azure portalında birkaç tıklamayla, sanal düğüm özelliğini açabilir ve ek işlem kaynaklarını yönetme konusunda endişelenmeden AKS ortamınızda kapsayıcı odaklı bir deneyimin esnekliğini ve taşınabilirliğini elde edebilirsiniz.

Azure İşlevleri, .NET, JavaScript ve Java dahil olmak üzere istediğiniz dilde sunucusuz, olay odaklı uygulamalar oluşturmanıza olanak tanır. Bugün, Python desteği ile azure işlevleri. CLI ve Visual Studio gibi yerel aracı kullanarak uç uca geliştirme deneyiminin (build, debug/test, publish) keyfini çıkarırken Python'u kod veya Docker kapsayıcısı olarak kullanarak Linux tabanlı işlevler oluşturun. Python desteği, makine öğrenimi ve otomasyon senaryolarına sunucusuz yaklaşımı getirir.

Bunlar, bugün duyurduğumuz yeni araçlardan ve hizmetlerden sadece birkaçı. Tüm güncellemelere bakmanızı ve Connect(); 2018. Bugün çevrimiçi olarak ayarlayın veya isteğe bağlı izleyin,etkinlik boyunca gösterilen kod örneklerini keşfedin ve sosyal medyada düşündüklerinizi paylaşın (#MSFTConnect). Bundan sonra ne inşa edeceğini görmek için sabırsızlanıyorum.

30.10.2021

Diğer Haberler