p

Microsoft Build 2017: Microsoft AI – İnsan zekası yükseltin

Harry Shum'un Build 2017'deki fotoğrafı
Harry Shum, Microsoft Yapay Zeka ve Araştırma Başkan Yardımcısı, 10 Mayıs 2017'de Seattle'daki Build 2017'de konuşuyor. Fotoğraf: Brian Smale.

Birkaç yıl önce, yapay zeka kullanan yaygın olarak kullanılan bir teknoloji aracı düşünmek zordu.

Birkaç yıl içinde, yapay zekanın gücünden yararlanmayan herhangi bir teknolojiyi hayal etmek zor olacak.

Buluttaki artan bilgi işlem gücü, derin sinir ağları üzerinde çalışan güçlü algoritmalar ve büyük miktarda veriye erişim olmak üzere üç büyük gücün yakınsaması sayesinde nihayet yapay zeka hayalini gerçekleştirebiliyoruz.

Yapay zeka artık bankacılık veya perakende gibi her dikey sektörü ve satış ve pazarlamadan İk'ya ve işe alıma kadar her bir iş sürecini kesintiye uğratma potansiyeline sahip.

Yol boyunca, yapay zeka aynı zamanda sonsuz insan zekası rezervlerimizi güçlendirmeyi vaat ediyor - insan olarak yeteneklerimizi artırmak ve daha üretken olmamıza yardımcı olmak için.

Yapay zekanın genel popülaritesi yenidir, ancak Microsoft'un yapay zekaya yatırımı yeni değildir. Makine öğrenimi, konuşma tanıma, bilgisayar görüşü ve görüntü tanıma gibi alanlarda çığır açan araştırmalarla, yirmi yıldan uzun süredir mevcut yapay zeka atılım dalgasının yapı taşlarını oluşturuyoruz.

Şimdi, geliştiricilerin ve müşterilerin yararlanabileceği yeni nesil araç ve ürünlerin temeli olarak Microsoft Graph ve Azure bulutumuzun bilgi işlem gücü aracılığıyla verilere erişimin yanı sıra bu onlarca yıllık araştırma atılımlarını kullanabilme konusunda benzersiz bir konumdayız.

Bugün Seattle'da düzenlenen Microsoft Build 2017'de, yapay zekanın gücünü geliştiricilerden veri bilimcilerine, teknoloji meraklılarına ve öğrencilere kadar herkesin kullanımına sunma vizyonumuzu paylaştık. Bu vizyonun bir parçası olarak, geliştiricilere insanları kontrol altına alan güven ilkelerine bağlı kapsamlı bir araç ve hizmet platformu sunmaya kararlıyız.

Yapay zekayı her geliştiriciye ulaştırmak

Microsoft Bilişsel Hizmetler ile geliştiriciler, hareketleri tanıyan uygulamalar oluşturabilir, metni birden fazla dilde çevirebilir, daha hızlı arama, düzenleme ve gerçek zamanlı altyazı için videoyu yapısızlaştırabilir ve hatta müşteriler için en önemli kategorilerdeki görüntüleri tanıyacak verileri özelleştirebilir.

Build'de, geliştiricilere sadece birkaç kod satırıyla hazır ve özel yapay zeka yeteneklerini dahil etmek için çok sayıda seçenek sunan 29 Bilişsel Hizmet sunduğumuz açıklandı. Ayrıca, geliştiricilerin kendi derin öğrenme modellerini tasarlamalarına gerek kalmadan bu hizmet kümesini nasıl özel olarak eğitebileceğini gösterdik.

Yeni hizmetler arasında Bing Özel Arama, Özel Görüş Hizmeti, Özel Karar Hizmeti ve Video Indexer bulunmaktadır. Ayrıca, geliştiricilerin yapay zekanın geleceğini daha iyi anlamak için araştırma topluluğunun arayışında yer almalarını sağlayan Microsoft Bilişsel Hizmetler Laboratuvarlarını başlattık. Bilişsel Hizmetler Laboratuvarlarımız aracılığıyla sunulan ilk yapay zeka hizmetlerinden biri, kullanıcıların hareketleri kontrol etmelerine ve etkileşimde bulunmalarına izin vererek daha sezgisel ve doğal deneyimler yaratan bir hareket API'sidir.

Microsoft Bilişsel Hizmetler, endüstrinin en geniş yapay zeka hizmetleri sunumudur ve şirket, tüm temel bilişsel alanlarda özelleştirme sunan tek büyük sağlayıcıdır. Build'de 2015'te piyasaya salandığımızdan bu yana, 60'tan fazla ülkeden 568.000'den fazla geliştirici hizmetlerimizi kullanmak için kaydoldu.

Konuşma ve dili anlamada yaptığımız iyileştirmeler, bilgisayarları anlamak zorunda olduğumuz bir dünyadan, bilgisayarların insanları anladığı bir dünyaya doğru bir paradigma değişimine yol ediyor. Biz buna konuşma yapay zekası diyoruz.

Microsoft Bot Framework gibi araçlar, insanların teknolojiyle daha doğal bir şekilde etkileşim kurmasına yardımcı oluyor. Geçen yıl piyasaya sürülmesinden bu yana, 130.000'den fazla geliştirici Bot Framework ile oluşturmak için kaydoldu. Build'de, geliştiricilerin birden fazla uygulama ve platformda çalışan kartlar oluşturmasına olanak sağlayan yeni Adaptive Cards gibi tekliflerle geliştiricilerin Bot Framework'ü kullanmasını nasıl kolaylaştırdığımızı gösterdik. Geliştiriciler artık Skype Kurumsal, Bing ve Cortana gibi yeni kanallarda yayın yapabilir ve botlarıyla hızlı ve kolay ödeme için Microsoft'un ödeme isteği API'sini uygulayabilir.

Kendi derin sinir ağlarını eğitmek isteyen geliştiriciler için Build'de yeni bir teklif olan Azure Batch AI Training'in özel bir önizlemesini de duyurduk. Geliştiriciler, Microsoft Bilişsel Araç Seti, TensorFlow ve Caffe dahil olmak üzere seçtikleri herhangi bir çerçeveyi kullanarak modellerini eğitmek için bu yeni hizmeti kullanabilir. Build'de, geliştiricilerin Azure Data Lake, Azure Cosmos DB veya SQL Server tarafından sağlanan analiz tümleştirmesini kullanarak bu derin öğrenme modellerini verilerin bulunduğu yere nasıl götürebileceğini de gösterdik.

Birlikte ele alındığında, AI + Azure geliştiriciler için en kapsamlı yapay zeka platformunu sağlar.

Microsoft'un yapay zeka ile yeniden tanımlanması

Xbox'tan Windows'a, Bing'den Office'e kadar sunduğumuz her ürün ve hizmete yapay zeka aşılıyoruz.

Microsoft Office'te yapay zeka, insanların içerik oluşturmasını ve zenginleştirmesini kolaylaştırıyor. Kullanıcılar bunu, kullanıcıların saniyeler içinde belgeleri araştırmalarına ve anahatlarına yardımcı olan Office Araştırmacısı'ndan dili yorumlayan ve görsel tasarım öğeleri öneren PowerPoint Designer'a kadar her şeyde bulabilirler.

Office deneyimini iyileştirmek için yapay zekayı kullanmanın yeni yollarını sürekli araştırıyoruz. Bugün duyurulan Sunum Çeviricisi, herhangi bir PowerPoint sunumu sırasında birden fazla dilde gerçek zamanlı çeviri için Çeviri API'lerimizi kullanmaktadır. Sunum Çevirmeni başlatıldıktan sonra, sunucunun canlı transkripsiyonlarını belirli bir dile gömer ve hatta katılımcıların gerçek zamanlı olarak kendi dillerinde çeviri almak için kullanabileceği benzersiz bir bağlantı oluşturur.

YouTube Videosu

Hayalini kurduğumuz ve üzerinde çalıştığımız en büyük yapay zeka, kişisel akıllı asistanınız Cortana. Cortana'yı birçok farklı ülkede kullanan 145 milyondan fazla insan ve cihazlar ve platformlar arasında hızlı genişlememiz sayesinde, her geliştiricinin bu büyüyen kitleye ulaşmasını kolaylaştırmak istiyoruz.

Cortana özellikli cihazlar sunmak için Harman Kardon'un Cortana ile Invoke akıllı hoparlörüne ek olarak, cihazlarda HP ve referans platformlarda Intel ile ortaklıklar imzalandı.

Verinin Gücü

Yapay zeka başarısı için başka bir gizli bileşen daha var: veri. Yapay zeka araçlarının başarılı olması için eğitilecek ve bundan ders alınacak verilere ihtiyaçları vardır.

Build'de geliştiricilere, müşterilerin yapay zeka dönüşümünü sağlamak için kuruluşlarından benzersiz verileri kullanmalarına olanak tanıyan Microsoft Graph hakkında daha fazla ayrıntı sunduk. Microsoft, iş verilerini ve dünya verilerini Office 365, Bing ve LinkedIn ile bir araya getirir — diğer iş süreçlerinden veya uygulamalardan gelen verilere ek olarak.

Microsoft Graph'ın gücü, satış deneyimi platformu Tact ile yeni bir ortaklık yoluyla iş ve müşteri verileriyle bir araya geliyor. Build'de Dynamics 365, Office 365, Microsoft Teams, Cortana Skills, Microsoft Graph ve Sentiment Analysis dahil olmak üzere birden fazla Microsoft ürün ve hizmetinin bu yılın sonlarında Tact'in konuşma yapay zeka destekli sanal satış asistanına nasıl entegre edileceğini gösterdik.

Microsoft olarak, Microsoft Cloud, Microsoft yapay zeka yenilikleri ve Microsoft Graph ile yeni nesil yapay zeka destekli uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olmak için yapay zekayı her geliştiriciye sunmak istiyoruz. Bilgisayar bilimcisi Alan Kay'in dediği gibi, "Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu icat etmektir."

30.10.2021

Diğer Haberler