Alışveriş Sepetim

Kutunun Ötesinde Xbox

Gelecek hafta Xbox ekibi E3 için Los Angeles'a gidiyor. Yakın zamanda takıma katıldıktan sonra, yeni bir bakış açısına sahibim ve beni etkileyen şeylerden biri, önümüzdeki fırsatların miktarı.

Xbox'a katılmadan önce, Windows ve Internet Explorer'ın ilk günlerinde ve daha yakın zamanda Bing'in yaratılmasında olduğu gibi bazı inanılmaz yenilik ve kuluçka dönemlerinin bir parçası olma şansına sahiptim. Ayrıca oyun ve eğlenceye büyük bir tutkum vardı ve MSN'nin internetteki dünyanın en büyük medya sitelerinden birine dönüşmesini izledim.

Bu deneyimlerin çoğuna benzer şekilde, Xbox büyüme ve gelişmede önemli bir çekim noktasına geldi. Özellikle, son bir yıl içinde Xbox, bir oyun konsolundan film, TV, müzik ve spor dahil olmak üzere geniş bir eğlence cihazına geçti. Bunun ne anlama geldiğine dair bir örnek vereceğim.

Birkaç hafta önce, ailem ve ben yağmurlu bir Pazar öğleden sonrasını film izleyerek kaçmaya karar verdik. Mayıs ayında Seattle'da kapalı eğlence ihtiyacı (ne yazık ki) sürpriz değil, ama beni asıl etkileyen oğlumun bir film bulma şekliydi. Çocuklarım ne izleyeceğimizi kimin seçeceğini belirlemek için hararetli bir taş-kağıt-makas savaşını bitirdikten sonra, oğlum Xbox 360'a koştu. Önce televizyonu açmadı ya da nispeten ağır DVD koleksiyonumuza gitmedi. Onun için Xbox artık izlemek istediği şeyin kapısı.

Şimdi, ailem biraz önyargılı olabilir, ama oğlum yalnız değil. Xbox her zaman oyun anlamına gelecektir, ancak dünya çapında on milyonlarca insan için müzik, TV, film ve daha fazlası anlamına gelir. Xbox LIVE aboneleri artık konsolda ayda ortalama 84 saat harcıyor. Karşılaştırma için, ortalama bir Amerikalı aynı dönemde 150 saatten biraz daha fazla TV izler. Ne kadar çok eğlence seçeneği eklersek, insanlar Xbox 'ta o kadar fazla zaman harcar. Son altı ay içinde Xbox'taki eğlence kütüphanemizi 60'tan fazla ses kontrollü uygulama ve 200.000'den fazla premium film ve TV şovu içerecek şekilde büyüttük.

İnsanların daha fazla eğlence etkinliği için Xbox ile daha sık etkileşimde bulunmasının bir sonucu olarak, konsolların geleneksel olarak yaşam döngüsünün bu noktasında olduğu yere kıyasla yerçekimine meydan okuyabildik. Beşinci yılda Xbox 360 satışları dördüncü yıldan, altıncı yıldaki satışlar beşinci yıldan ve yedinci yıldaki satışlar altıncı yıldan daha büyüktü.

clip_image001

Xbox 360'ı piyasaya sürdüğümüz 2005 yılından bu yana 67 milyon konsol sattık ve perakendede 56 milyar dolardan fazla gelir elde ettik ve yedinci yılımızda hala güçlü gidiyoruz. ABD'deki mevcut nesil konsol pazarından yüzde 47'lik payla, Xbox 360 için Kinect'in başarısı (dünya çapında 19 milyon satıldı) ve Xbox LIVE (dünya çapında 40 milyon üye) aracılığıyla yeni eğlence seçeneklerinin akını sonucunda büyük ölçüde adımlarımızı atıyoruz.

Bugüne kadar Xbox'taki başarımız oturma odasındaki bir kutu tarafından yönetildi. İleriye doğru, Xbox tüm yeni cihaz ailelerine ulaşmak için kutunun ötesine geçecek. Xbox'ın oyunlardan daha fazlasını ifade etmesi gibi, aynı zamanda bir konsoldan daha fazlasıdır. Bu yıl Xbox, Microsoft için premium eğlence hizmeti haline geliyor. İster bilgisayarınızda, tabletinizde, TV'nizde veya telefonunuzda olsun, Xbox müzik ve videodaki en iyilere, en sevdiğiniz oyunlara ve arkadaşlarınıza anında erişime açılan bir kapı olacaktır. Windows 8'in piyasaya sürülmesiyle xbox eğlencesini herkese ulaştıracağız. Windows 8 cihazlarda Xbox ile Xbox eğlencesinin dünya çapında 60 milyondan fazla kişiden yüz milyonlarca kişiye ulaşmasını hızla hızlandırıyoruz.

Eğlencenin, siz ve arkadaşlarınızın tabletleriniz ve telefonlarınız ile yeni yollarla etkileşimde bulunmanız, tv izlediğiniz, müzik dinlediğiniz ve oyun oynadığınız çok ekranlı bir deneyim haline geldiğini anlıyoruz. Sevdiğiniz tüm eğlenceleri sevdiğiniz cihazlarda ve gelecek olağanüstü Windows 8 cihazlarında daha kişisel, etkileşimli ve sosyal hale getirmek için fikirlerimiz var.

Bunun ilkini önümüzdeki hafta Xbox'ın en iyilerini sergileyeceğimiz E3'te göreceksiniz. Yeni oyunları ortaya çıkaracak, sevdiğiniz eğlencenin tadını çıkarmanın yeni yollarını göstereceğiz ve her zaman olduğu gibi paylaşacağımız birkaç sürprizimiz olacak!

Bekleyemeyiz. 4 Haziran Pazartesi günü saat 9:30'da pt.m başlıyoruz. Spike TV ile ortaklığımız olsa da bizi canlı tv'de, Web'de (Xbox.com) ve ilk kez Xbox LIVE'da izleyebilirsiniz.

Tarafından gönderildi Yusuf Mehdi
Pazarlama Müdürü, Interactive Entertainment Division, Microsoft

04.11.2021

Diğer Haberler