Alışveriş Sepetim

Koşullu biçimlendirme hakkında daha fazla bilgi…

Koşullu biçimlendirme için sahip olduğumuz diğer bir hedef, üçten fazla koşul, koşulları yeniden sıralama yeteneği ve birden fazla koşulun doğru çözümlenmesi gibi en önemli müşteri isteklerini ele almaktı. Daha gelişmiş koşullu biçimlendirme kullanıcı arabirimlerinden bazılarına ve bu müşteri isteklerini karşılamamıza nasıl izin verdiğine bir göz atalım (yine, kullanıcı arabirimi nihai değildir). İlk olarak, “Koşullu Biçimlendirme Kuralları Açıklamasına” bakalım mı? diyalog:


Koşullu Biçimlendirme Kuralları Göstergesi iletişim kutusu, bir çalışma kitabındaki tüm koşullu biçimleri görüntülemek ve yönetmek için tek durak noktasıdır. Bu iletişim kutusunu kullanarak şunları yapabilirsiniz:
 • Mevcut kuralları görüntüleyin – kural koşulunu, uygulandığı aralığı ve kuralda ayarlanan formatı görüntüleyebilirsiniz. İletişim kutusunun üst kısmındaki "Şunun için Biçimlendirme Kurallarını Göster" açılır menüsü, baktığınız kuralların kapsamını değiştirmenize olanak tanır. Seçili hücreler, geçerli çalışma sayfası, geçerli Tablo, kitaptaki diğer çalışma sayfaları, çalışma kitabındaki diğer Tablolar veya tüm çalışma kitabı için kuralları görüntüleyebilirsiniz.
 • Yeni Kural düğmesi aracılığıyla yeni kurallar ekleyin. Aşağıda bu konuda daha fazlası.
 • Kuralların değerlendirildiği sırayı değiştirin. Bu, yukarı ve aşağı ok düğmeleri kullanılarak yapılır.
 • Kuralı Düzenle düğmesi aracılığıyla mevcut kuralları düzenleyin. Düzenleme Kuralı Arayüzü, aşağıda açıklanan "Yeni Kural" Arayüzü ile aynıdır.
 • Kuralı Sil düğmesi ile kuralları silin.
 • Birden fazla Kuralın doğru olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini kontrol edin. Aşağıda bu konuda daha fazlası.

Koşullu Biçimlendirme Kuralları Göstergesi iletişim kutusunda Yeni Kural'a bastığınızda veya koşullu biçimlendirme galerisi açılır penceresinden Daha Fazla Seçenek'i seçtiğinizde, “Yeni Kural”?? diyalog:


Bu iletişim kutusu, seçilen aralığa yeni koşullu biçimler eklemenizi sağlar. Bu kullanıcı arabirimi aracılığıyla, şerit aracılığıyla kullanılabilen tüm koşullu biçimlerin yanı sıra bir dizi ek, biraz daha karmaşık koşullu biçimler ekleyebilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir koşullu formatta farklı ayarları ve parametreleri değiştirebilirsiniz. Koşullu biçimlerimizi, Yeni Kural iletişim kutusunun üst kısmında “Bir Kural Türü Seçin”? altında listelenen birkaç kategoriye ayırdık. İletişim kutusunun alt kısmı, yukarıda seçilen kural türüne göre değişen Kural Açıklamasını içerir. İşte kategorilerin bir özeti:
 • Tüm hücreleri değerlerine göre biçimlendir – Bunu bir veri çubuğu, 2 renkli veya 3 renkli renk ölçeği veya simge seti kuralı oluşturmak için kullanın.
 • Yalnızca aşağıdakileri içeren hücreleri biçimlendir – Excel 2003 tarzı kurallar ve daha fazlasını oluşturmak için bunu kullanın (hücreleri şundan büyük, küçük, büyük veya ona eşit, küçük veya eşit, eşittir, eşit değil, arasında, arasında değil). Bu aynı zamanda tür kuralları oluşturmak için giriş noktasıdır: belirli metin, meydana gelen tarih, boşluklar, boşluk bırakmayanlar, hatalar, hata olmayanlar.
 • Yalnızca en üst veya en alt sıradaki değerleri biçimlendir – En üst n, üst %n, alt n, alt % kural türleri oluşturmak için bunu kullanın.
 • Yalnızca ortalamanın üstünde veya altında olan değerleri biçimlendir – Ortalamanın üstünde, ortalamanın altında, 1 veya 2 veya 3 standart sapmanın üstünde veya kural türlerinin altında 1 veya 2 veya 3 standart sapma oluşturmak için bunu kullanın.
 • Yalnızca benzersiz veya yinelenen değerleri biçimlendir – Benzersiz veya yinelenen değerleri biçimlendiren kurallar oluşturmak için bunu kullanın.
 • Hangi hücrelerin biçimlendirileceğini belirlemek için bir formül kullanın – Bir biçimin uygulanıp uygulanmayacağını belirlemek üzere formül girebileceğiniz Excel 2003 stili kurallar oluşturmak için bunu kullanın.
Son olarak, ilk gönderilerimden birinde kısaca değindiğim gibi, en iyi müşteri isteklerine dayalı koşullu biçimlendirme altyapısında da önemli iyileştirmeler yaptık. Excel 12'de aşağıdakileri değiştirdik:
 • Bir aralıktaki koşulların sayısı artık sayıyla sınırlı değildir. Excel 2003'te 3 koşullu koşullu biçimlendirme kuralları oluşturabilirsiniz. Artık sayılarla sınırlı değilsiniz; sadece sistem belleği ile sınırlısınız.
 • Doğru olarak değerlendirilen birden çok koşul. Excel 2003'te, belirli bir hücreye uygulanan yalnızca bir koşullu biçim olabilir. Birden fazla koşullu biçim doğru olarak değerlendirildiyse, yalnızca ilk koşullu biçimle ilişkili biçim uygulandı. Artık, birden fazla koşul doğru olarak değerlendirilirse uygulanan bir hücrede birden çok koşullu biçime sahip olmanıza izin veriyoruz. Örneğin, doğru olduğunda yazı tipi stilini kalın yapan bir koşullu biçiminiz ve doğru olduğunda hücre arka plan rengini kırmızı yapan bir başka koşullu biçiminiz olduğunu varsayalım. Her iki koşul da doğruysa, her iki biçimin de uygulandığını görürsünüz (kalın metin ve kırmızı hücre arka plan rengi). Biçimlendirme çakıştığında (örneğin kırmızı yazı tipi ve yeşil yazı tipi), ilk kural kazanır. Bu, Koşullu Biçimlendirme Kuralları Göstergesi iletişim kutusundaki onay kutuları kullanılarak herhangi bir kural için açılabilir veya kapatılabilir.
 • Diğer çalışma sayfalarına referanslar. Excel 2003'te, bir durumda diğer çalışma sayfalarındaki aralıklara başvuramazsınız. Excel 12, çalışma kitabının herhangi bir yerinde hücre başvurularına izin verir.
 • Koşullu biçimlendirmede Sayı biçimlendirme desteği. Excel 12'de, Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusundaki Sayı sekmesi koşullu biçimlendirmede kullanılabilir, böylece koşullu biçimlendirmeyi sayı biçimlendirmesi olarak ayarlayabilirsiniz.
Bununla, Excel 12 için koşullu biçimlendirmeye yaptığımız yatırımı büyük ölçüde özetledik. Bir dahaki sefere, bunun nesne modelinde nasıl çalıştığını kısaca anlatacağım ve ardından formüller ve işlevlere geçeceğim.
 

16.8.2021

Diğer Haberler

 •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.