Konum verileri büyüdükçe, Microsoft bir sonraki dünya grafiğini oluşturmak için haritalama şirketleriyle iş ortağıdır

Şirket liderleri sahneden konuşuyor
Soldan sağa: Ashish Pandya, HERE kurumsal strateji direktörü; Pieter Gillegot-Vergauwen, TomTom ürün yönetimi ve haritalarından sorumlu başkan yardımcısı; Heather Blatchford, Esri'nin küresel ittifaklar direktörü; ve Detroit'teki Microsoft Teknoloji Merkezi'ndeki Azure konum tabanlı hizmetlerin Microsoft ana program yöneticisi Chris Pendleton.

Konum, çevremizdeki dünyayı anlamak için gereklidir ve karmaşık konum verilerini anlamlandırmak, yaşamları, şehirleri ve endüstrileri dönüştürmek için muazzam bir potansiyele sahiptir. Yolculuk, ortaklarımızın mirasından ve birinci sınıf uzmanlık ve teknolojilerinden yararlanan bir ekosistemle başlar. Bu yönde bir adım olarak, TomTomHERE ve Esri — haritalama teknolojisindeki tüm devler — Microsoft hizmetleri ve teknolojileri arasında akıllı konum tabanlı hizmetlere öncülük etme hedeflerimizi paylaşmak için Çarşamba günü Detroit'teki Microsoft Teknoloji Merkezi'nde bize katıldı.

TomTom ve Microsoft, yeni bir ortaklık sayesinde, geliştiricilerin konuma duyarlı kurumsal, mobil, web ve Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamaları oluşturmasını ve yönetmesini daha da kolay ve esnek hale getirmek için konum tabanlı hizmetleri Microsoft Azure'a entegre etmek için güçlerini birleştireceklerini duyurdu. Navigasyon ve haritalama ürünlerinde dünya lideri olan TomTom, microsoft'a hızlı güncellemeler için optimize edilmiş gelişmiş konum teknolojilerini ve otonom sürüş için Yüksek Tanımlı Harita ve RoadDNA teknolojisi de dahil olmak üzere yenilikçi haritalar ve yetenekler getiriyor.

TomTom ürün yönetimi ve haritalarından sorumlu başkan yardımcısı Pieter Gillegot-Vergauwen, Çarşamba günü Detroit'teki etkinlikte iş ve otomotiv etkileyicilerinden oluşan bir kitleye hitaben yaptığı konuşmada, "Microsoft ile olan ortaklığımız sayesinde tüm harita katmanlarımızı Microsoft Azure ekosistemine getirebilir ve insanların hayatlarını daha iyi hale getiren inovasyonu teşvik edebiliriz." dedi. "Akıllı mobilite, daha akıllı şehirler ve otonom sürüş geleceğine öncülük etmek için aktif olarak çalışıyoruz."

Microsoft ayrıca Bing, Cortana, Windows ve Office dahil olmak üzere birçok birinci taraf hizmetimizde konum verilerine güç sağlayan uzun süredir iş ortağı olan HERE ile işbirliğimizin bir uzantısını duyurdu. Küresel bir harita ve veri hizmetleri sağlayıcısı olan HERE, Bing Haritalar API'sini de destekleyerek binlerce işletme ve geliştirici için mağaza konum belirleyici haritaları, varlık izleme ve diğer konum hizmetlerini etkinleştirir. Yeni bir anlaşma, Microsoft'un HERE verilerinin ve hizmetlerinin kullanımını otomobillerdeki üretkenlik senaryolarına genişletmesine olanak tanır.

HERE kurumsal strateji direktörü Ashish Pandya, "Güvenlik, araç içi üretkenlik ve yolculukları daha verimli hale getirme açısından bağlantılı otomobiller etrafında yeni bir hizmet çağına giriyoruz." dedi. "Tek bir varlığın bunu tek başına yapabileceğini düşünmüyoruz. İşbirliğine dayalı bir çaba gerekecek. Microsoft ile yaptığımız anlaşmayı genişletmeyi çok memnun ediyoruz."

Coğrafi bilgi sistemi (CBS) teknolojisinde pazar lideri olan Esri, ArcGIS ürünleriyle birçok uygulamamıza ve hizmetimize derinden entegre edilmiş microsoft'un bir diğer uzun süreli ortağıdır. Esri'nin gerçek zamanlı CBS'si Azure'da çalışır ve HERE ve TomTom gibi şirketlerin hava durumu verileri, sosyal medya akışları, canlı sensör verileri ve konum hizmetleri verileri de dahil olmak üzere gerçek zamanlı, konum tabanlı verileri alabilir. Kısa bir süre önce, ilgi çekici görselleştirmeler için ArcGIS Maps for Power BI'ın bir önizlemesini duyurduk ve Esri'yi kurumsal müşteriler için jeo uzamsal teknolojide önemli bir ortak olarak değer biçiyoruz.

Esri'nin küresel ittifaklar direktörü Heather Blatchford, "Esri'nin ArcGIS platformu Azure tarafından turboşarjlı ve milyarlarca gözlemi, on binlerce görüntü ve milyonlarca haritayı işlemeyi gerçeğe dönüştürmeye başlayan bulutun performansının gücü ve ölçeklenebilirliğidir." dedi.

Ortaklarımızla birlikte, cesur amacımız, fiziksel yerler, nesneler ve cihazlardan oluşan yeni bir veri endeksi olan bir sonraki "dünya grafiğini" ve bunların birbirine bağlılığını oluşturmaktır. Bu jeo uzamsal veri deposunun, Bing'in bilgi grafiği, Facebook'un insan grafiği ve Microsoft Office'in ve LinkedIn'in profesyonel grafiği gibi köklü sistemleri içeren grafik teknolojisinde bir sonraki büyük konsept olacağına inanıyoruz.

Gelecekte Microsoft, büyük veri kümeleri ve geliştiriciler için yerel olarak tümleştirilmiş işlevsellik ve yeni senaryolar için diğer veri grafikleriyle derin tümleştirme ile açık bir platform tarafından farklılaştırılmış müşteriler için genel konum tabanlı hizmetleri etkinleştirmek istiyor. Müşterilerimize, üretimden perakendeye, otomotive kadar akıllı şehirlere, IoT'ye ve endüstriyel dönüşüme güç sağlamak için özelleştirme ve fırsatlar sunan bir platform öngörüyoruz.

Senaryolar, güncel haritalama, trafik ve hava durumu verilerini bir sürücünün zamanlaması, yapılacaklar listeleri ve kişiselleştirilmiş planlama ve yönlendirme tercihleriyle birleştiren bağlı araçları içerebilir. Akıllı arabalar kazalardan yeniden yönlendirebilir, yakındaki restoranları önerebilir ve iş aramaları için iyi hücre kapsamına sahip işe gidiş gelişler bulabilir. Güvenliği ve verimliliği artırmak için yol koşullarından, araba sensörlerinden ve sürücü davranışından elde edilen veriler tahmine dayalı araç bakımını bilgilendirebilir.

Şehirler trafiği analiz etmek, etkilemek ve iyileştirmek için konum tabanlı hizmetleri kullanabilir. Konum verileri, işletmelerin lojistiği yönetmesine, filoları optimize edebilmesine ve müşteri etkileşimlerini izlemesine yardımcı olabilir.

Bugün, konum verileri yollar ve varış noktalarıyla sınırlı değildir. Fiziksel dünyayı ölçmeye ve zaman içinde kapsamlı, coğrafi değişimi anlamaya yardımcı olabilecek büyük veri kümeleri içerir. Örneğin, çevre grupları ormansızlaşmayı veya okyanus toksisitesini analiz etmek ve hatta tahmin etmek için havadan görüntülere veya derin deniz sensörlerine makine öğrenimi ve bilgisayar görüşü uygulayabilir.

Dijital dönüşüm için konum tabanlı hizmetler sağlamak ve bağlı otomobilleri hayata geçirmek için otomobil üreticileriyle ortaklık yapmak için Esri, HERE ve TomTom ile işbirliğimizi büyütmeyi dört gözle bekliyoruz.


 

30.10.2021

Diğer Haberler