Alışveriş Sepetim

Kıdemli metal şarkıcısı Matthew K. Heafy için akış, müzik, oyun ve topluluktan oluşan yaşam tutkularını birleştiriyor

Bugünlerde, hayatının çoğunu tek bir işte geçirmiş bir Y kuşağı bulmak zor ama Matthew Kiichi Heafy 21 yılını kendi işinde geçirdi.
34 yaşında.
Metal grubu Trivium'un solisti   , 13 yaşındayken odasına kapanıp kendi kendine gitar çalmayı öğrendikten sonra seçmelere katıldı ve Metallica'nın "For Whom the Bell Tolls" şarkısıyla arabalı ve dövmeli liseli çocuklara karşı birinciliği kazandı. . O zamandan beri onlarla birlikte.
“'Black' albümünü ilk duyduğumda kendi kendime 'Bu, çalmam gereken müzik türü' dedim. Hayatta çalmam gereken müzik türü bu.”
Ve bu vahye sadık kaldı.
“Benim için Trivium'da olmak, bu tür müzik yapmak, yaşamak için metal yapmak, başka bir yol göremiyorum” diyor.
Bu arada grup, metalin çeşitli alt türlerini keşfetti, dokuz stüdyo albümü yayınladı ve dünya çapında hayranlar kazandı. Dört yıl önce Heafy, işinin bir parçası haline gelen, yaşamı değiştiren başka bir yetkinlik kazandı: bu süreçte sürekli olarak hayranlar ve diğer oyuncularla etkileşime girerken müziğini ve oynanışını yayınlamak.
Turne dünyası geçtiğimiz baharda kapandığında ,  Heafy'nin yayın kanalı doğru zamanda doğru yerdeydi. Canlı müzik beklemedeyken sadık hayran kitlesi, onun müthiş gitar becerilerini geliştirmesini veya ASUS cihazında Valorant oyununu oynamasını izlemek için Twitch'e geçti. 177.000 takipçisi var.
“We never thought we’d release a record that we wouldn’t actually be able to play in front of people live,” says Heafy, talking about the band’s latest album, “What the Dead Men Say.” They were given an option to delay due to the pandemic. “We said absolutely not because we wanted to give our fans that release, that escape, whatever they needed during this time. This record is so contemporary to the moment we live in right now. That’s why I’ve loved metal my entire life. It’s unafraid to tackle the dark things in life. And I feel only in doing that can you move on and become a happier person.”
Japonya'da Japon bir anne ve aynı zamanda müziği de seven ABD Denizci bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Heafy, İngilizce konuşmaktan daha uzun süredir oyun oynuyor. İlk Nintendo konsolunda erken Mario oyunlarını oynadığında ve yendiğinde gençti - belki üç ya da dört -. Annesinin onu bu oyunları yenerken filme çektiğini ve erken dönem Mega Man, Metroid ve Donkey Kong'u hatırlıyor.
"Yani bu eski tarz Twitch gibi," diye şaka yapıyor Heafy.
Onu Twitch'e çeviren arkadaşlar, o zamanlar Twitch'te ortaklıklarda çalışan John Howell (@memedude) ve Brandon Kaupert (@vol1tion) idi. Heafy bir turdayken karargaha davet ettiler ve onun için akıl hocası olan iyi arkadaşlar oldular. Howell, Heafy'nin geniş ailesinde başka bir rol üstleniyor: çocuklarının vaftiz babası.
Twitch'te yayın yapmaya ilk başladığında, PS4'te Overwatch oynuyordu ve kısa sürede konsollarda oynayan çok fazla yayıncı olmadığını fark etti. Sonra bir arkadaşı onu ASUS dizüstü bilgisayarında Overwatch oynamaya davet etti. Orijinal Doom'u oynayan bir çocuk olduğundan beri ilk kez bir klavye ve fare ile oynuyordu.
Bir resim yayınladı, ASUS'u etiketledi ve onlara marka elçisi olmayı teklif etti. O zamanlar, her seferinde 20 dakika boyunca aynı anda belki 5-20 izleyiciye sahipti. ASUS yanıt verdi ve ona bir dizüstü bilgisayar gönderdi, bu nedenle Heafy, ASUS Republic of Gamers (ROG) başlığı altında akışa başladı.
“Bunu tutarlı tutuyorum çünkü yapmayı seviyorum ve orada bulunan insanları eğlendirmeyi seviyorum. - Matt K. Ağır”
Heafy önce PC'de, ardından Fortnite'ta Overwatch oynadı. Bir yaz çatışmasında, kendisini 50.000 kişinin önünde canlı olarak kokuşmuş bombalayan tanınmış yayıncı Ninja ile yarıştı.
Şimdi Valorant oynadığı ana oyun.
O zamandan beri, karışıma müzik eklemenin değeri de dahil olmak üzere çok şey öğrendi.
“2014'te sesimi patlattım. 1999'dan beri yaklaşık 13 yaşımdan beri grupta şarkı söylüyorum/çığlık atıyorum. Ama 2014'te sesimi incittim ve her şeyi unutmak, nasıl yapılacağını yeniden öğrenmek zorunda kaldım. şarkı söyle ve çığlık at ve bunu yapabilmem için haftada beş ila yedi gün, günde iki ila altı saat pratik yapmam gerekiyordu” diyor Heafy.
Bu, Twitch'te oyun yayını yapmak için daha az zamanı olduğu anlamına geliyordu.
Twitch'e girdiği üç yıl civarında, bazı yakın arkadaşları onu bu alıştırma seanslarını yayınlamaya başlaması için teşvik etti. Ama şüpheciydi.
“Kimse bunu Twitch'te izlemek istemiyor. Ama arkadaşlarım 'Dene, göreceksin' dediler.”
Şimdi, haftanın beş günü, Pazartesiden Cumaya, sabah 9'da ve öğleden sonra 3'te (EDT) müzik ve oyun yayını yapıyor.
“Bunu tutarlı tutuyorum çünkü yapmayı seviyorum ve orada bulunan insanları eğlendirmeyi seviyorum” diyor. “Twitch benim ikinci işim oldu. Yaptığımız ve yapmak istediğimiz şeyi tam olarak istediğimiz şekilde yapabilmemiz ve bundan geçimimizi sağlayabilmemiz benim için her şey.”
Twitch'te oyun oynarken ekranda Matt Heafy
Matt K. Heafy, Twitch kanalında oyun oynuyor.
PC oyunlarına geçtiğinde Windows'u da takdir etmeye başladı.
“Kusursuz ve diğer tüm sistemlerden daha iyi çalışmasını sağlıyor. Her yayıncıyla konuşun, hepsi aynı şeyi kullanıyor” diyor Heafy. "Her gün çalışmasını seviyorum, çünkü bu güvenilirliğe sahip olmalıyım, akışımın sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamalıyım. Ve bunun gerçekleşmesi için gerçekten bir Windows PC olması gerektiğini hissediyorum.”
Heafy'nin evde akış için ana cihazı, bir masaüstü kulesi olan ASUS ROG GL 12CM'dir. Tekrar tur yaptığında ASUS ROG Zephyrus Duo 15'i kullanacak .
“Benim için içerik yaratıcısı, canlı müzik yayıncısı olarak, yoldayken ayrılmaz olan şey sohbet etkileşimidir” diyor. "Sohbet etmek ve uyarıları görmek için ikinci ekranı kullanıyorum."
ROG Zephyrus Duo'yu almadan önce, uyarıları okuyabilmesi ve sohbette neler olduğunu görebilmesi için cep telefonunu koli bandıyla birlikte bir otel lambasına MacGyver'a bağlamıştı.
"Şu anda benim için en büyük şey sohbetleri izlemek kadar basit bir şey, ancak Twitch'in temel temeli budur, izleyici/flama etkileşimi. Dolayısıyla, ROG teçhizatındaki (veya ROG Zephyrus Duo 15'teki) ikincil ekranla bu yeteneğe sahip olmak benim için çok büyük oldu” diyor.
Tüm angajman meyvesini verdi. Yaklaşık bir ay önce Trivium, 12.000 hayranın sanal olarak katılmak için bilet ödediği ve daha yakın zamanda 20.000 kişinin ücretsiz bir gösteriye katıldığı canlı bir gösteri yayınladı.
Neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair içgörüleri ve fikirleri var – en azından kendisi için.
“Canlı akışla, bunun sadece bir şovun canlı olması meselesi olmadığını hissediyorum. Ortamın ne olduğunu ve insanların neyi sevdiğini anlamanız gerektiğini düşünüyorum. İşte bu yüzden Twitch'i bu kadar çok seviyorum çünkü bu yayıncı ve izleyici ilişkisiyle ilgili” diyor Heafy. “Sadece birinin işini yapmasını izlemek ve sohbetle sıfır etkileşimde bulunmak değil. Hepiniz birbirinize bağlısınız.”
Hayranları bir tür izleme deneyiminden diğerine taşımanın bir başka avantajı: 21 yıllık bir topluluk oluşturma.
"Diğer müzisyenlere akışla ilgili verebileceğim en büyük ipuçlarından biri beklememek olacaktır. Onlara söylüyorum, cep telefonunuzdan veya dizüstü bilgisayarınızdan olsa bile, mümkün olan en kısa sürede başlayın. Donanımınızı kurarken, donanımınızı inşa ettiğiniz, özel bilgisayarınızı kurduğunuz, daha iyi yayın donanımınızı oluşturduğunuz günleri yayınlayabilirsiniz, ancak beklemeyin, ”diyor Heafy. "Programınız ne olursa olsun, sizin için doğru olanıdır, ancak özgün bir ilişkiye, katılıma sahip olmak ve bir topluluğu teşvik etmek ve oluşturmak istemek önemlidir."
Akış, Trivium hayranlarına gruba daha yakın olmanın ve hayatlarının normalde göremeyecekleri diğer taraflarını görmenin yeni bir yolunu sunuyor.
Grubun hayranları, Heafy'nin yaşamının farklı yönlerini yakından ve kişisel olarak görebildiler. Her şeyden önce, arka planda genellikle babalarının müziğine kafalarını vurduğu, şarkı söylediği, çığlık attığı ve mırıldandığı duyulan ikizlerin babasıdır.
"Çocuklarımızla ve ailemizle her zaman birlikte olabilmek kesinlikle kılık değiştirmiş bir nimet oldu. Turne müzisyeni olarak çocuk sahibi olmaktan çok korktum çünkü çok uzakta olacağımı düşündüm. Babam bir deniz piyadesiydi, bu yüzden gerçekten ilk yıllarımın çoğunda görevlendirildi ”diyor. "Ama sanırım tüm hayatlarının sadece üç ila beş ayını kaçırdım, ki bu oldukça inanılmaz."
Heafy, tur yapmamanın ve pandemik belirsizliğin stresini azaltmak için Brezilya jujitsu, yoga ve kettle bell egzersizleri yapıyor. Ayrıca yakın zamanda topuz eğitimi aldı. Hepsi, hayranların da üstesinden gelmelerine yardımcı olacak yolların örnekleridir.
Çok fazla çalışma ve özveri, Heafy'yi ve Trivium'un geri kalanını bu noktaya getirdi.
"Çok uzun zaman aldı. Anında sonuçlar, anında yanıtlar, anında ortaklıklar, anında akış başarısı bekleyen birçok müzisyenin geldiğini görüyorum. Heafy, "Kanal gerçekten patlayana kadar dünya kapanmadı" diyor. “Bu şeyleri devam ettirmeyi bir sorumluluk olarak görüyorum. Bu yüzden tüm bunlar sırasında insanları mutlu edebildiğim için mutluyum.”

11.8.2021

Diğer Haberler

  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.