Alışveriş Sepetim

Karşınızda WinUI 3 Önizleme 1

Bugün Microsoft Build 2020'de WinUI ekibi, Genel önizleme için mevcut olan WinUI 3'ün en son sürümünü duyurmaktan heyecan duyuyor: WinUI 3 Önizleme 1. Bu önizleme, WinUI dünyasını daha da geniş bir geliştirici kitlesine genişletir - daha önce piyasaya sürülen WinUI 3 Alpha yalnızca UWP uygulama geliştiricileri tarafından kullanılabiliyordu, ancak Önizleme 1 artık Masaüstü (Win32) uygulamalarında da WinUI kullanımına olanak sağlıyor!

WinUI nedir?

WinUI, Microsoft'un Windows uygulamaları oluşturmak için en gelişmiş kullanıcı arabirimi teknolojisidir. Aktif geliştirmede WinUI'nin iki sürümü vardır: WinUI 2 ve WinUI 3. WinUI 2, UWP XAML uygulamaları için Akıcı tabanlı UI denetimleri ve stilleri kitaplığıdır; ilk olarak Ekim 2018'de gönderildi ve en son sürümü 8 Mayıs'ta piyasaya çıkan v2.4lik.
WinUI 3, bu kitaplığın şu anda geliştirilmekte olan dramatik bir genişlemesidir. Bu UI çerçevesi, günümüzün modern cihazlarını, donanımlarını ve girişlerini benimseyen en son grafiksel yetenekleri ve Akıcı Tasarım stilini sağlayan WinUI ve UWP XAML geleneğini sürdürmektedir. Teknik olarak, WinUI 3, Windows 10'un XAML, Kompozisyon ve Giriş katmanlarını ayırır ve Windows 10 1803 ve üzerini hedefleyen herhangi bir uygulama için NuGet aracılığıyla bağımsız olarak iletir. Hem C++ hem de . NET tabanlı uygulamalar.
WinUI 3 Preview 1, hem UWP hem de Masaüstü uygulamalarında kullanılabilen WinUI 3'ün ilk ön sürümüdür ve her geliştiricinin Windows uygulamaları oluşturmak için Microsoft'un en son UI teknolojilerinden yararlanma şansı sağlar. WinUI hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

WinUI 3 Preview 1'deki yenilikler nelerdir?

Yukarıda belirtilen Masaüstü uygulamalarından WinUI kullanma yeteneğine ek olarak, Önizleme 1 bu Masaüstü bağlamında çalıştırıldığında .NET 5'i de destekleyecektir. Önizleme 1 aynı zamanda WinUI 3'ün SwapChainPanel denetimini içeren ilk önizlemesidir - bu, kullanıcı deneyimlerinin bir parçası olarak özel grafik işleme sağlamak için DirectX ile çalışan geliştiriciler için anahtardır.
Şubat ayında WinUI ekibi, yepyeni bir Chromium tabanlı WebView2 kontrolüne sahip bir Alpha of WinUI 3 yayınladı. Aynı denetim Önizleme 1'e taşınır ve çeşitli geliştirmelerle güncelleştirilmiştir. Önizleme 1 ayrıca Şubat Alfa'sına kıyasla birkaç başka gelişme daha sunar:
  • .NET 5 kullanırken çeşitli arabirimlerin .NET sürümleri için destek. Önizleme1'de .NET 5 Masaüstü uygulamalarıyla kullanılır. Arabirimler (ve bir sınıf) şunlardır: INotifyPropertyChanged, INotifyCollectionChanged, ObervableCollection<T> ve ICommand.
  • Yeni, yakın zamanda yayımlanan denetimler WinUI v2.4'ten ileriye taşınabilir.
  • Birkaç önemli hata düzeltmesi ve kararlılık iyileştirmeleri.
Önizleme 1'in yeteneklerinin ve sınırlamalarının tam bir eklemlenmesi WinUI 3 Preview 1 Sürüm Notları'nda bulunabilir. Özel not: Önizleme 1, ileriye dönük uyumluluğu garanti etmediğinden ve Windows 10'da yaptığımız gelecekteki güncellemelerde kırabileceğinden, üretim uygulamalarında kullanılmamalıdır.

WinUI'yi kim kullanıyor?

Build 2020'de WinUI 3'ün geliştirilmesi ve geliştirilmesi için birlikte çalıştığımız müşterilerin ve ekosistem ortaklarının hikayelerini paylaşacağız. Konferans sırasında başvurulacak bu ortaklıklara örnek olarak şunlar verilebilir:
  • Win32 tabanlı VEGAS Pro uygulamasındaki bazı UI bileşenlerini modernleştirmek için WinUI'nin gücünden nasıl yararlandıklarını gösteren içerik üreticiler için ses ve video çözümleri geliştiricisi Magix
  • Esri, coğrafi bilgi sistemi (CBS) yazılımında pazar lideri, ArcGIS Çalışma Zamanı, .NET ve WinUI 3 Preview 1 ile SwapChainPanel kullanarak zengin, yüksek performanslı haritalama bileşenlerinde gigabayt coğrafi veri işlemek için
  • Modern, yüksek performans oluşturmak için yüksek kaliteli .NET ve JavaScript bileşenlerinin lider satıcısı olan Telerik,zengin web, mobil ve masaüstü uygulamalarına sahiptir
  • Uno platformu, mobil uç noktalar, Windows, macOS ve Web'e yayılan uygulamalar oluşturmak için açık kaynaklı bir platform
Bunlar, WinUI 3'ü geliştirirken bizi keşfeden ve bizimle etkileşime giren harika şirketlerden sadece bazılarıdır ve önümüzdeki aylarda genel kullanılabilirlik için WinUI 3.0'ın nihai sürümüne hazırlanırken bu ve diğer etkileşimler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Nasıl başlayabilirim?

WinUI 3.0 Preview 1 ile başlamak için indirme ve sürüm notları sayfamızagidin. Ayrıca daha fazla bilgi ve teknik kurulum ayrıntılarını belgelerimizde bulabilirsiniz WinUI ile masaüstü uygulaması oluşturma.
 

28.10.2021

Diğer Haberler

  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.