p

Hızlı İçin Windows 10 Insider Preview Derleme 17101 ve İleri Atlamak için Derleme 17604 Duyurusu


Merhaba Windows İçerdekiler!

Bugün, Hızlı halkada Windows 10 Insider Preview Build 17101'i (RS4) Windows Insider'lara sunuyoruz. Ayrıca, Windows 10 Insider Preview Build 17604'ü (RS5), İleriye Geçmeyi seçen Windows Insider kullanıcıları için de yayınlıyoruz.

İleri Atlamak için Uçuş

Şu anda odak noktamız RS4 için stabilizasyon. Stabilizasyon sürecinin bir parçası olarak, RS4'ü tıpkı RS2 ve RS3'te yaptığımız gibi “RS4_RELEASE” adlı kendi şubesine “çatalladık”. İleriye dönük – RS4 derlemeleri RS4_RELEASE dalından gelecektir. Bu aynı zamanda, yeni RS4 yapılarını Insider'lara hem Hızlı hem de Yavaş halkalarda daha hızlı yayınlamayı planladığımız anlamına geliyor, çünkü bu yapılar çoğunlukla hata düzeltmeleri içeriyor.
RS3'te, Skip Ahead adını verdiğimiz bir şeyle iki farklı sürümü aynı anda yayınlama fikrini denedik. İçerdekilerin bir alt kümesi, Windows 10'un bir sonraki sürümüne "ileri atlamayı" ve biz RS3'ü bitirirken RS4'ten derlemeler almayı seçebildi. Mühendislik ekiplerimiz erken geri bildirimlerden yararlandığı için bu deney iyi gitti. Bu yüzden tekrar yapacağız!
İçerdekilerin bir alt kümesi, Windows 10'un bir sonraki sürümüne "ileri atlamayı" ve biz RS4'ü bitirirken RS5'ten derlemeler almayı seçebildi.
Bugüne kadar – Daha önce Skip Ahead'i seçen Insider'lar, Build 17017'den bu yana Hızlı halkada Insider'lar ile aynı RS4 yapılarını alıyordu Skip Ahead hiçbir zaman “kapanmadı” ve birçok Insider, RS4'ün başlangıcında katıldığından beri Skip Ahead'de kaldı. Bugünden itibaren – Skip Ahead'i seçen Windows Insider'lar, bir sonraki Windows 10 sürümümüz olan RS5 için yeni derlemeler almaya başlayacak. Bu yapılar RS_PRERELEASE dalından gelecektir.
Hâlâ RS4'ü etkilemek için Insider'lara ihtiyacımız olduğundan, Hızlı halkadaki Insider'ların yalnızca küçük bir alt kümesinin Skip Ahead'i seçmesine izin veriyoruz. Geçen sefer kaydolan birçok Insider, Skip Ahead'de kaldığından, Skip Ahead için sınır çoktan karşılandı. Bu, halihazırda İleriye Geç'te değilseniz, Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Insider Programı altındaki İleriye Geç seçeneğinin gri renkte görüneceği anlamına gelir. Daha fazla Insider için Skip Ahead'i açarsak, size haber vereceğiz. Ancak RS4'ü bitirdikten sonra Hızlı halkadaki herkesi RS_PRERELEASE şubesine geri taşıyacağız ve ardından Hızlı halka ve İleri Atla aynı yapıları almaya geri dönecek.
Ekipler yeni kodu kontrol etmeye başladıkça RS_PRERELEASE'den derlemelerin daha az kararlı olacağını lütfen unutmayın. Bu nedenle, normalde yeni bir Windows 10 sürümü için geliştirme döngüsünün başında oldukları için işler biraz zor olacaktır. Bu sizi endişelendiriyorsa veya sizi rahatsız ediyorsa, İleri Atlamayı seçmeyi düşünebilirsiniz ve sadece Hızlı zilin yolun aşağısında RS_PRERELEASE'e geri dönmesini bekleyebilirsiniz.

Derleme 17101 ve Derleme 17604'teki yenilikler

Girdi İyileştirmeleri

Emoji tasarım güncellemeleri : Geri bildiriminize dayanarak ve tutarlılığı artırmak için bazı emojilerimizin tasarımında ayarlamalar yaptık. Güncellenmiş emoji örnekleri şunları içerir:
önce :
Emoji güncellemesinden önce.

sonra :
Emoji güncellemesinden sonra.
Emoji araması daha fazla dile geliyor : RS4'ün başlarında , Emoji Panelini birçok yeni yerel ayarda göz atmayı ve emoji seçmeyi destekleyecek şekilde güncelledik . Bugünkü derlemeyle, arama desteğini daha fazla yerel ayara da getiriyoruz! Artık İngilizce (Büyük Britanya), Fransızca (Fransa), Almanca (Almanya), İspanyolca (İspanya) ve daha fazlası dahil olmak üzere 150'den fazla yerde anahtar kelimeye göre bir emoji bulabilirsiniz. Bu, istediğiniz emojiyi kolay ve hızlı bir şekilde elde etmenize yardımcı olacaktır. Hatırlatma olarak, Emoji Panelini bir metin alanına getirmek için odağı ayarlayın ve WIN + (nokta) veya WIN + (noktalı virgül) tuşlarına basın.
Yapışkan Notlar'ın üzerinde görüntülenen Emoji Paneli, Fransızca "sohbet" metniyle kedi emojisi aranıyor

Windows Uygulama İzinleri

UWP Dosya Sistemi Erişimi: Bu yapı ile size daha fazla kontrol veriyoruz, böylece artık hangi UWP uygulamalarının tam dosya sisteminize erişebileceğine karar verebilirsiniz. Belirli UWP uygulamalarına geniş dosya sistemi erişimine izin verilecektir. Bu yetenek, Microsoft tarafından uygulama bazında verilecektir. Bir UWP uygulamasının geniş dosya sistemi erişimi kısıtlama özelliği varsa, bir izin iletişim kutusu alırsınız isteği kabul etmenizi veya reddetmenizi ister. Herhangi bir zamanda kararla ilgili fikrinizi değiştirirseniz, Dosya Sistemi Erişimi için yeni bir Ayarlar sayfasını bulacağınız Ayarlar > Gizlilik'e gidebilirsiniz. Bu sayfada, erişimi genel olarak açıp kapatabilirsiniz ve açıksa, özelliği talep eden her uygulama için de açıp kapatabilirsiniz. Geniş dosya sistemi erişimine sahip UWP'ler Fotoğraflar, Videolar veya Belgeler gizlilik ayarları sayfalarında görünmez. Geniş dosya sistemi erişimi verirseniz buna Fotoğraflar, Videolar ve Belgeler dahildir.

İş İstasyonları için Windows 10 Pro'nun yeni özellikleri

Geçen yıl, Windows 10 Fall Creator güncellemesinin bir parçası olarak, ileri düzey kullanıcıları hedefleyen zorlu görev kritik senaryolar için tasarlanmış yeni bir Windows sürümünü duyurduk . RS4'ün bir parçası olarak, bu kritik görev senaryolarını çalıştıran en ileri düzey kullanıcılarımız için iki özellik daha ekliyoruz:
Yeni bir güç düzeni – Üstün Performans: İş istasyonlarındaki zorlu iş yükleri her zaman daha fazla performans ister. Mutlak maksimum performansı sağlama çabamızın bir parçası olarak, Ultimate Performance adlı yeni bir güç politikası sunuyoruz. Windows, işletim sisteminde performans ve verimlilik ödünleşimlerinin yapıldığı kilit alanlar geliştirmiştir. Zamanla, işletim sisteminin kullanıcı tercihi, ilke, temel donanım veya iş yüküne göre davranışı hızla ayarlamasına olanak tanıyan bir dizi ayar topladık.
Bu yeni politika, mevcut Yüksek Performans politikasını temel alır ve ince taneli güç yönetimi teknikleriyle ilişkili mikro gecikmeleri ortadan kaldırmak için bir adım daha ileri gider. Ultimate Performance Power planı, yeni sistemlerde bir OEM tarafından veya bir kullanıcı tarafından seçilebilir. Bunu yapmak için Denetim Masası'na gidebilir ve Donanım ve Ses altındaki Güç Seçenekleri'ne gidebilirsiniz (ayrıca Powercfg.cpl'yi "çalıştırabilirsiniz"). Windows'taki diğer güç politikaları gibi, Ultimate Performance politikasının içeriği de özelleştirilebilir.
Ultimate Performance Power planı, yeni sistemlerde bir OEM tarafından veya bir kullanıcı tarafından seçilebilir. Bunu yapmak için Denetim Masası'na gidebilir ve Donanım ve Ses altındaki Güç Seçenekleri'ne gidebilirsiniz (ayrıca Powercfg.cpl'yi "çalıştırabilirsiniz").
Güç düzeni mikro gecikmeleri azaltmaya yönelik olduğundan, donanımı doğrudan etkileyebilir; ve varsayılan dengeli plandan daha fazla güç tüketir. Ultimate Performance güç politikası şu anda pille çalışan sistemlerde mevcut değildir.
Güç planı ayarlarını düzenlemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Geri bildirim göndermek için lütfen Geri Bildirim Merkezi'ni kullanın ve geri bildiriminizi Güç ve Pil > Ayar kategorisi altında bildirin.
Hazır uygulamalara odaklanan üretkenlik: Windows 10 Fall Creators Update'te, İş İstasyonları için Windows 10 Pro'nun kullanıma hazır deneyimi, Windows 10'un Pro sürümünden alınmıştır. Başlat menüsünde kutucuk olarak görünen kutu. Windows için bir sonraki sürümde, tüketici uygulamaları ve oyunları yerine Windows 10 Pro for Workstations üretkenliği ve kurumsal odaklı uygulamalar göreceksiniz. Bu, ortaklarımız ve kullanıcılarımız tarafından bizimle paylaşılan en önemli geri bildirimlerden biriydi ve bunu bir sonraki güncellememizde sunacağız.
Windows için bir sonraki sürümde, tüketici uygulamaları ve oyunları yerine Windows 10 Pro for Workstations üretkenliği ve kurumsal odaklı uygulamalar göreceksiniz.
Workstation veya Enterprise sürümünü çalıştıran bir Windows Insider iseniz, bu özellikleri Builds 17079 veya üzeri sürümlerde görebilirsiniz.

PC için genel değişiklikler, iyileştirmeler ve düzeltmeler (Derleme 17101)

 • Bazı bilgisayarların hazırda bekletme modundan devam edememesi (kurtarılması için zorlu bir yeniden başlatma gerektiren) olan son uçuştan kaynaklanan bir sorunu düzelttik.
 • Son iki uçuşta dokunmatik yüzeyde 3 ve 4 parmak hareketinin yanıt vermemesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Son uçuşa yükselttikten sonra, Başlangıç'ta HomeGroup'u bir klasör olarak eklenmiş Insider'lar için Start'ın çalışmadığı bir sorunu düzelttik.
 • Dokunmatik klavyeyi, desteklenmeyen bir metin alanında veya yazma kaynakları yüklü olmadığında şekil yazmayı denerseniz, parmağınızı tuşların üzerinde kaydırırken şekil yazma izini görmemeniz için güncelledik.
 • Doğu Asya klavyesi sisteminizde tek giriş yöntemiyken dokunmatik klavyenin IME açma/kapama tuşu olmadan İngilizce bir düzen göstermesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Microsoft Store'dan bir yazı tipi ürünü yüklerseniz ve daha sonra yeni bir yapı yüklerseniz (özellik güncellemesi), Mağaza paketinin kurulu kalmasına, ancak paket içindeki yazı tiplerinin yüklenmemesine neden olan bir sorunu düzelttik. Bu düzeltilene kadar geçici çözüm, ürünü Ayarlar'daki Uygulamalar sayfasından kaldırmak ve ardından ürünü Mağaza'dan yeniden almaktır.
 • PC'yi kilitledikten ve ardından PIN'inizi veya parolanızı girmek için dokunmatik klavyeyi kullanarak PC'nin kilidini açtıktan sonra dokunmatik klavyenin otomatik olarak çalışmayı durdurabileceği bir sorunu düzelttik.
 • Japonca IME'nin bazen doğru şekilde açılmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Kayan dikte kullanıcı arayüzünün beklenmedik şekilde küçük olabileceği bir sorunu düzelttik.
 • Fare bir Liste Kontrolünde hareket ederken fare imlecinin aniden ekran köşesine atlamasıyla sonuçlanabilecek bir sorunu düzelttik.
 • Bir reklam engelleyici etkinken tarayıcıyı birkaç gün kullandıktan sonra son zamanlarda Microsoft Edge'de sekmelerin asılı kalmasına ve içerik yüklenmemesine neden olabilecek bir sorunu düzelttik.
 • Son iki uçuşta yeni yüklenen Microsoft Edge uzantılarının Uzantılar bölmesinde görünmemesine neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Microsoft Edge'de, açık temadaki favori simgelerin beklenmedik şekilde siyah arka planlar almasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • UWP uygulamalarının bazen küçük beyaz dikdörtgen kutular olarak başlatılmasına neden olabilecek bir sorunu düzelttik.
 • Bazı parmak izi okuyucularının son uçuşlarda çalışmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Windows Hello'nun, son yapı ile Surface Dizüstü Bilgisayarlarda çalışmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Masaüstündeki dosyaların etiketlerinin simgeleriyle çakışmasına neden olabilecek bir sorunu düzelttik.
 • Görüntü Ayarları sayfasındaki "Gelişmiş grafik ayarları" bağlantısını artık yalnızca "Grafik Ayarları" diyecek şekilde güncelliyoruz.
 • Sesiniz kapatıldığında, Ses Ayarları sayfasındaki ses simgeleri de artık sessiz olarak görünecektir.
 • Uygulama hacmi ve cihaz tercihleri ??sayfasındaki Sıfırla düğmesini tıklarsanız, artık varsayılana (%100) geri ayarlamış olduğunuz uygulamaya özel hacimleri de sıfırlayacaktır.
 • Microsoft Store'da uygulama güncellemelerinin son sürümlerde 0x80070057 hatasıyla başarısız olmasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Microsoft Store'da uygulama güncellemelerinin son sürümlerde 0x803FB005 hatasıyla başarısız olmasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Xbox One denetleyicisindeki Xbox düğmesini kullanarak Oyun çubuğunu açmanın bazı oyunlarda çalışmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Karıştırıcı akışı başlığının metin kutusunda karakter olmayan tuşların (ör. Tab, Sil, Geri Al, vb.) kullanılmasının oyunun birkaç saniye askıda kalmasına neden olabileceği bir sorunu düzelttik.
 • Birinci şahıs oyunu (ör. Minecraft) oynarken Oyun çubuğunda klavye ve fare girişinin düzgün çalışmamasına neden olan bir sorunu düzelttik.
 • Destiny 2 ve Fortnite gibi bazı oyunlarda Oyun çubuğu açıkken fare ve klavye girişinin oyuna devam etmesine neden olan bir sorunu düzelttik.

16.08.2021

Diğer Haberler

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.