Hey Cortana, Alexa'yı açın: Microsoft ve Amazon'un türünün ilk örneği işbirliği

Fotoğrafta, "Merhaba, ben Cortana" kelimeleri, "Merhaba, ben Alexa" kelimelerini görüntüleyen bir dizüstü bilgisayarın yanındaki Amazon Echo Show cihazının ekranında gösteriliyor.

Cortana ile her gün - evde, işte ve hareket yerinde - günüm hakkında bilgi almak, bazı şeyleri unutmamak için hatırlatıcılar ayarlamak ve sorularımı cevaplamak için konuşuyorum. Ama sadece bir dijital asistan kullanmıyorum. Ayrıca sesli kitapları dinlemek veya alışveriş listeme bir şeyler eklemek için Alexa ile sık sık konuşuyorum. İnsanlar her türlü ürünü kullandığından ve bunlarla etkileşimde olduğundan, Cortana ve Alexa arasında Amazon ile her iki akıllı kişisel asistana daha fazla seçenek, değer ve erişim sunacak türünün ilk örneği bir işbirliğini duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz.

Bu yılın sonlarında kullanıma sunulacak olan bu işbirliği, Alexa'ya Windows 10 bilgisayarlarda Cortana üzerinden erişmenizi ve ardından gelecekte Android ve iOS'u izlemenizi sağlayacak. Buna karşılık, Cortana'ya Amazon Echo, Echo Dot ve Echo Show gibi Alexa özellikli cihazlardan erişebileceksiniz.

CEO'muz Satya Nadella'nın bugünkü Amazon basın açıklamasındasöylediği gibi, Microsoft ve Amazon arasındaki işbirliği, insanlar ve teknoloji birlikte çalıştığında herkesin kazandığına olan inancımızı yansıtıyor:

"Cortana'nın her yerde ve her cihazda müşterilerimiz için kullanılabilir olmasını sağlamak bizim için önemli bir önceliktir. Cortana'nın bilgilerini, Office 365 entegrasyonunu, taahhütlerini ve hatırlatıcılarını Alexa'ya getirmek bu hedefe doğru atılmış büyük bir adımdır."

Cortana'yı Alexa'ya ve Alexa'yı Cortana'ya getirerek, tüketiciler ve geliştiriciler için daha fazla değer ve seçenek kattığımız için heyecanlıyım. Cortana kullanıcıları, Alexa'dan Sadece Alexana'yı açmasını isteyerek Cortana'nın dünya bilgisine ve takvim yönetimi, bir bakışta gün ve konum tabanlı hatırlatıcılar gibi yararlı üretkenlik özelliklerine erişebileceği gibi, Alexa kullanıcılarının Amazon.com alışveriş yapmasını ve Amazon siparişlerini yönetmesini ve Alexa'nın üçüncü taraf becerilerinin çoğuna erişmesini sağlayacak.

Alexa Cortana'ya konuk olarak

Alexa'nın Cortana'ya konuk olmasıyla, Cortana kullanıcıları artık harika bir alışveriş deneyimiyle hayatlarını kolaylaştırmanın başka bir yoluna sahip olacak. diyelim ki iştesiniz ve eşinizden "Bezlerimiz tükeniyor" diye bir mesaj alıyorsunuz. Gelecekte, Windows 10 PC, iPhone veya Android telefonunuzda, "Hey Cortana, Alexa'yı aç" diyebilir ve Alexa'dan Amazon hesabınız için tercih ettiğiniz ödeme yöntemini kullanarak bebek bezi sipariş etmesini isteyebilirsiniz.

Cortana Alexa'ya konuk olarak

Cortana'nın Alexa'ya konuk olmasıyla Alexa kullanıcıları, cortana'nın insanların düzenli kalmalarına ve kendileri için neyin önemli olduğunu anlamalarına yardımcı olan en kullanışlı üretkenlik yeteneklerinden bazılarına erişebilecekler. Ya sabah kahvaltı hazırlıyorsanız ve işten önce kuru temizlemeyi bırakmak için yeterli zamanınız olup olmadığını bilmeniz gerekiyorsa? Alexa cihazınızda "Alexa, Cortana'yı aç" diyebilir ve ilk toplantınızın ne zaman olduğunu sorabilirsiniz. Yeterli zamanınız yoksa, Alexa'dan Cortana'yı tekrar açmasını isteyin ve kıyafetleri bırakmak için iş gününüzün sonu için bir hatırlatıcı ayarlayın.

Bunun hayatımı biraz daha kolaylaştıracağını biliyorum. Bu yılın sonlarında Cortana özellikli cihazlarda Alexa ve Alexa özellikli cihazlarda Cortana olmasını dört gözle bekliyoruz.


 

30.10.2021

Diğer Haberler