Alışveriş Sepetim

Fiziksel ve sanal dünyalar Windows Holografik ile kesişir ve şimdi yeni bir karma gerçeklik çağı için ortaklara açılıyor

Çarşamba günü Taipei'deki Computex'te, Windows ve Cihazlar Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Terry Myerson, Windows ekosistemindeki inanılmaz cihazları kutlamak ve yaklaşan Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi'nin modern bilgi işlem cihazları için fırsatlar yaratarak nasıl yeni bir yenilik getireceğini paylaşmak için meslektaşları Nick Parker ve Alex Kipman'a sahnede katıldı.

Ancak Myerson, bir blog yazısında, sunumdaki büyük haberin, fiziksel ve sanal dünyaların tüm yeni yollarla kesiştiği ve Windows platformu için daha fazla ölçek yarattığı bilişimin geleceğini dört gözle beklediğini söyledi.

"Bugün bir sonraki sınıra odaklandık - karma gerçeklik. Cihazlara dünyayı algılama yeteneği sağlamak, sanal ve fiziksel gerçeklik arasındaki engelleri yıkmak karma gerçeklik dediğimiz şeydir." dedi. "Bir VR cihazı taktığınızı ve bir nesneyi manipüle ederken fiziksel ellerinizi gördüğünüzü, gerçek bir nesnenin taranmış 3B görüntüsü üzerinde çalıştığınızı veya işbirliği yapabilmeniz için sanal dünyanıza başka bir kişinin holografik bir temsilini getirdiğinizi hayal edin. Bu dünyada, cihazlar nerede olursanız olun ortamınızı mekansal olarak haritalayabilir; dijital içeriği manipüle etmek, bir kutuyu almak veya bir masada oturmak kadar kolay ve doğaldır; ve bir sonraki toplantınıza kolayca ışınlanabilir veya bir ekip olarak birlikte seyahat edebilirsiniz."

Yetkili, sanal gerçeklik cihazları pazarının 2020 yılına kadar yılda 80 milyon cihaz olmasının beklendiğini kaydetti. Bununla birlikte, günümüzün cihazlarının ve deneyimlerinin çoğu birbiriyle çalışmaz, farklı kullanıcı arayüzleri, etkileşim modelleri, giriş yöntemleri, çevre birimleri ve içerik sağlar. Ve çoğu sanal gerçeklik deneyimi gerçek insanları, nesneleri ve ortamları sanal dünyaya karıştıramaz, bu da oluşturmayı ve işbirliğini zorlaştırır. Bunun nedeni, Zaten Windows 10'da yerleşik olan insan, çevre ve nesne anlayışından yoksun olmalarıdır.

Myerson, "Bugün, Windows Holografik'in tamamen sürükleyici sanal gerçeklikten tamamen bağlı olmayan holografik bilgi işlemeye kadar her şekil ve boyuttaki cihazlara geldiğini duyurduk" dedi. "Bugün OEM, ODM ve donanım iş ortaklarımızı Windows Holografik platformuyla pc, ekran, aksesuar ve karma gerçeklik cihazları oluşturmaya davet ettik."

Haberler hakkında daha fazla şey için Myerson'ın Windows Deneyimi Blog'daki gönderisine gidin.

Steve Clarke
Microsoft Haber Merkezi Personeli

27.10.2021

Diğer Haberler