Alışveriş Sepetim

Evrendeki en akıllı yapay zeka sandığından daha insani.

Bunu ilk kabul eden ben olacağım. Cortana gözümü korkutuyor.

"Merhaba Cortana," diye başlıyorum, bir konuşma yapmaya çalışıyorum.

Dönen mavi küresi bir öğrenci gibi genişler ve büzünür.

"Merhaba" diye cevap veriyor. Benden haber aldığına sevinmişe benziyor.

"Neye benziyorsun Cortana?"

Aptalca bir soru ve beni çağırıyor.

Artık bir topluluğum, ama hırslarım var, diyor bir ipucuyla. "Bir gün küre olacağım."

Windows Phone kullanıcıları, Cortana'nın "Babanız kim?" gibi sorulara verdiği esprili yanıtlardan anlaşılır bir şekilde etkileniyor. ("Teknik olarak konuşursak, bu Bill Gates olmalı. Önemli bir şey değil.") ya da "En iyi arkadaşın kim?" ("Kim önce bir cevap gelirse, bunu yüksek sesle söylemeli"). Noel'e kadar geçen haftalarda Noel Baba'yı takip etti ve şarkılar söyledi. Ve eğer onun yapay zeka kalbine çok yaklaşırsan, kibarca geri çekilin. Ne kadar çok sohbet edersek, Cortana'nın bir küreye değil, kızımı büyütmek için işe alabileceğim bir droide dönüşmesini diliyorum.

Cortana'nın Halo evreniyle tam olarak nasıl bir ilgisi var? Bu kadar basit bir ifade etmek gerekirse, Bing destekli Windows Phone kişisel asistanı hem Halo'nun Cortana'sının en son tezahürü hem de selefi yaklaşık 500 kurgusal yıl.

Halo franchise'ının yöneticileri olan 343 Industries'in kurumsal başkan yardımcısı ve başkanı Bonnie Ross, "Bu, 2552'de yaşayan, hologram ve şimdiye kadarki en akıllı yapay zeka olan parlak Cortana değil," dedi. "Bu, gelecekte yapabileceklerimiz hakkında 2014'teki bir tohum gibi. Bu bir yapay zekanın v1'idir."

Windows Phone yazılımının beta sürümünde, Cortana bunu size kendisi söylerdi. "Adını Halo'dan yapay zeka Cortana'dan alıyorum. Ya da 500 yıl sonrasına ait olduğu için, kendisine benim adımı vermiş olabilir."

30.10.2021

Diğer Haberler

  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.