Alışveriş Sepetim
19,117
20,59

Esnek çalışma artık hayatlarımızın vazgeçilmezi: Hibrit çalışma dünyası için Microsoft 365 çözümleri

Bazıları için 2020, çalışmanın ve öğrenmenin eve taşındığı bir yıl oldu. Diğerleri ise şirket içinde çalışmaya devam etti ve iş başındayken güvende kalma, uzaktan çalışan iş arkadaşlarıyla bağlantı kurmanın yeni yollarını öğrenme gibi zorluklarla karşılaştı. Ancak gerçek şu: 2020’de çalışma ve öğrenme etkinlikleri buluta taşındı.

Esnek çalışmanın artık vazgeçilmez bir unsur olduğu çok açık: Microsoft’un Çalışma Eğilimi Dizini için yürütülen araştırmaya göre yöneticilerin yüzde 80’den fazlası pandemiden sonra evden çalışma konusunda daha esnek ilkelerin ortaya çıkacağını, çalışanların yüzde 70’inden fazlası ise bu ilkelerden yararlanmayı beklediğini söylüyor. Yani önümüzdeki haftalarda ve aylarda büyük değişikliklerin gerçekleştiğini görebiliriz.

Bu yeni hibrit dünyada insanlar ve kurumlar akışkan, dinamik ve bulut destekli çözümlere ihtiyaç duyuyor.

Microsoft olarak bu yeni hibrit çalışma ve öğrenme dünyasında herkesin başarılı olmasına yardımcı olabilecek deneyimler oluşturuyoruz. Bugün Microsoft Ignite’ta hibrit bir dünya için tasarlanmış yeni özellikleri duyuruyoruz. Microsoft Teams’de şirket içindeki ve dışındaki katılımcılar için tasarlanmış yeni dijital etkinlik deneyimlerinden Microsoft Viva ile ilgili yeni kullanılabilirlik duyurularına kadar paylaşılacak çok şey var.

Ayrıntılara bir bakalım.

Kurumlarda bağlantı kurmayı ve işbirliği yapmayı kolaylaştırmak için sınırları ortadan kaldırın

Şirket içi katılımcıları, şirket dışı katılımcıları veya bunlardan her ikisini davet ediyor olmanız fark etmeksizin zengin ve ilgi çekici dijital etkinlikler düzenlemek başarılı işbirliği için artık hiç olmadığı kadar kritik önem taşıyor. Kurumlarda ve her boyuttan etkinlikte işbirliği yapmayı kolaylaştıran yeni özellikler sunuyoruz. 

İşbirliğini ve bilgi yönetimini iyileştirin

Microsoft Teams küçük şirket içi toplantılardan büyük sanal etkinliklere kadar çeşitli iletişim ihtiyaçlarını destekler. Artık Teams ile kurumunuzun içinden ve dışından 1.000 katılımcıya kadar etkileşimli web seminerlerini kolayca düzenleyip yönetebilirsiniz. Web seminerleri özel kayıt ve zengin sunum seçeneklerinin yanı sıra katılımcı sohbetini ve görüntüyü devre dışı bırakma olanağı gibi oturum sahibi denetimleri ve etkinlik sonrası raporlama özellikleri de dahil olmak üzere uçtan uca deneyimler içerir. Ayrıca web semineriniz 1.000 katılımcıyı aşarsa Teams, sorunsuz bir şekilde ölçeklendirme yaparak yalnızca görüntülenebilen 10.000 kişilik yayın deneyimi sunar. Bunun yanı sıra, yıl sonuna kadar toplam 20.000 kişinin yalnızca görüntüleyerek katılabileceği daha da büyük yayınlar yapma avantajından da yararlanabilirsiniz. Bu yeni etkinlik özellikleri, kurumunuzun şu anda kullandığı birçok Office ve Microsoft planına dahil.

Etkileşimli web seminerlerine kolayca kaydolma gösteriliyor

Yeni etkileşimler çok yakında Teams etkinliklerini Microsoft Dynamics 365 Marketing’in güçlü katılımcı yönetimi deneyimleriyle bir araya getirecek. Etkinlikten önce, sonra ve etkinlik sırasında katılımcıları bilgilendirmek için Microsoft Teams ve Dynamics 365 Marketing’te katılımcı bilgilerini yönetmek artık hiç olmadığı kadar kolay.

Ayrıca kurumunuzun içinden veya dışından herkesle kanal paylaşmanıza olanak tanıyan Microsoft Teams Bağlantı’yı kullanıma sunuyoruz. Diğer ekipler ve kanallarla birlikte kişinin birincil Microsoft Teams kiracısında görünen bu paylaşılan kanal, herkesin kendi iş akışında buna erişmesini kolaylaştırıyor. Paylaşılan çalışma alanında Microsoft Teams’in zengin işbirliği özelliklerinden yararlanabilirsiniz: Sohbet edebilir, toplantı yapabilir, uygulamalar üzerinde işbirliği yapabilir, paylaşımda bulunabilir ve belgeleri gerçek zamanlı olarak birlikte yazabilirsiniz. Yöneticiler ayrıntılı denetimlere erişim sahibidir. Bu da kurumlarının, dış kullanıcıların verilere ve bilgilere erişme biçimini sürekli olarak denetlemesine olanak tanır. Şu anda özel önizleme aşamasında olan Microsoft Teams Bağlantı bu takvim yılının sonlarına doğru geniş çapta kullanıma sunulacaktır.

Microsoft Teams Bağlantı’da farklı ekranların gösterildiği GIF

Her yerden çalışmanın mümkün olduğu bir dünya için daha iyi toplantılar ve sunumlar

Hibrit çalışma ve öğrenme ile her bir katılımcıya, toplantı odasında, uzakta veya hareket halinde olması fark etmeksizin birinci sınıf bir deneyim sunan toplantılara ihtiyacımız vardır. Eğitim gelişmeye devam ettikçe dijital ve hibrit sınıflara olanak tanımak için kullanılan teknoloji de gelişiyor. Microsoft Teams’deki yeni deneyimler, konuşmacıların toplantıdaki herkesle daha doğal bir şekilde bağlantı kurarken daha etkili ve dinamik sunumlar ortaya koymasına yardımcı olur.

Sanal toplantılarda sunucular genellikle masaüstlerini paylaşır. Bu, tutarsız bir sunum deneyimi yaratırken hedef kitlenin etkileşim kurma kapasitesini de sınırlar. Bugün Microsoft Teams’de, sunucuların daha etkili ve ilgi çekici sunumlar ortaya koymasına olanak tanıyan Microsoft PowerPoint Live özelliğini duyuruyoruz. Sunucular artık tek bir görünümden notlar, slaytlar, toplantı sohbeti ve katılımcılar ile toplantıları daha rahat bir şekilde yönetebilir. Bu sırada katılımcılar içerikte kendi tempolarına göre özel bir şekilde gezinerek veya içeriği erişilebilir kılmak için ekran okuyucuyu kullanarak deneyimlerini kişiselleştirebilir. PowerPoint Live, Teams’de kullanıma sunuldu. PowerPoint Live hakkında daha fazla bilgi edinin.

Grubun sunum içinde etkileşim kurma olanağı gösteriliyor

Yeni Sunucu modu, sunucuların video akışının ve içeriğinin hedef kitleye nasıl göründüğünü özelleştirmesine olanak tanır. İlk modumuz olan Öne çıkarma, konuşmacının video akışını paylaşılan içeriğin önünde gösterir. Sonraki Muhabir modu ise içeriği, tıpkı bir haber yayınında olduğu gibi konuşmacının omzunun üzerinde bir görsel destek olarak gösterir. Üçüncüsü olan Yan Yana modu, sunucunun video akışını, sunumunu yaptığı içeriğin yanında gösterir. Sunucu modu yakında kullanıma sunulacaktır.

Video akışını ve içeriğini hedef kitleye göre özelleştirmek için kullanılan sunucu modları gösteriliyor

Bugün, optimum bir görüntüleme deneyimi için toplantınızdaki öğeleri akıllı bir şekilde düzenleyen Dinamik görünüm’ün de duyurusunu yapıyoruz. İnsanlar bir toplantıya katılırken, görüntüyü açarken, konuşmaya veya sunum yapmaya başlarken Teams, düzeninizi otomatik olarak ayarlayıp kişiselleştirir. Katılımcı galerisini toplantı penceresinin üst tarafına yerleştirerek doğal bir şekilde göz gezdirmenize yardımcı olan yeni bir seçenek de ekledik. Dinamik görünüm yakında kullanıma sunulacaktır.

Teams’de Dinamik Görünüm ekranı

Hibrit işyeri için yeni toplantı deneyimleri

Eskiden toplantı odaları, oda içinde işbirliğini destekleyecek şekilde tasarlanıyordu. Toplantılar artık hibrit çalışma normları çerçevesinde dönüşmeye başladı ve toplantı odası deneyimleri herkesin net bir şekilde görülüp duyulmasını ve toplantıya tamamen katılmasını sağlayacak şekilde kapsayıcı olmalı.

Toplantıdaki herkesi görmeyi kolaylaştırmak için Microsoft Teams Odaları’na Birlikte Modu ve büyük galeri de dahil olmak üzere yeni galeri görünümleri ekliyoruz. Odada ister bir ister iki ekran olsun, toplantı içeriğiyle birlikte toplantıya evinden katılan herkesi aynı anda görebilirsiniz.

Teams’de Birlikte Modu’nu ve Galeri Görünümü’nü kullanan bir grup

Bir Microsoft Teams Odası’nda konuşan en fazla 10 kişinin sesini tanıyıp ayırt edebilen yeni Microsoft Teams Akıllı hoparlörlerini duyuruyoruz. EPOS ve Yealink iş ortaklığıyla tasarlanan bu hoparlörler katılımcıların odada kimin ne söylediğini bilerek toplantıyı takip etmek ve eylemleri yakalamak için transkripsiyonu kullanmasına olanak tanır. Uzaktan çalışıyor olmanız veya toplantıyı konferans odasından takip ediyor olmanız fark etmez. Toplantı sırasında kimin ne söylediğini etkili bir şekilde görebilirsiniz. Gizliliğe ve güvenliğe olanak tanımak için tam denetim verilen kullanıcılar ilişkilendirmeyi istedikleri zaman açabilir veya kapatabilir.

Microsoft Teams ile çalışması için tasarlanan iki akıllı hoparlörün görüntüsü

Kullanıcıların ev ofislerini tasarlarken aralarından seçim yapabileceği cihaz portföyümüzü genişletiyoruz. Bugün Microsoft Teams için onaylanmış ilk monitörler olan yeni Dell Görüntülü konferans monitörünü ve Poly 21’i duyuruyoruz. Bu yeni monitörler mikrofon, hoparlör, kamera ve ışık gibi kritik önem taşıyan konferans donanımlarını doğrudan monitörle bütünleştirerek çalışanların işbirliği yapmaya ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmaya başlamak için cihazlarını USB aracılığıyla kolayca bağlamasına olanak tanır. Poly’deki yeni P15 video çubuğu, mevcut bir monitörü yüksek kaliteli bir Teams uç noktasına dönüştüren, takılması kolay bir çevre birimidir. Son olarak, Aver tarafından sunulan yeni Cam 130 da ışıkları bütünleştirerek kullanıcıların görüntülü toplantılarda kendilerini en iyi şekilde göstermesine olanak tanır.

Monitörde gerçekleşen toplantıya bakan bir kişi

Güvenli iletişimlere olanak tanıma

Müşterilerimizin güvenlik ve uyumluluk gereksinimlerini daha iyi karşılamak için Teams, bire bir Microsoft Teams aramaları için uçtan uca şifrelemeyi (E2EE) destekleyerek hassas çevrimiçi konuşmalar yapmaya yönelik ek bir seçenek sunacak. BT, kurumda E2EE’yi kimlerin kullanabileceğini belirleme konusunda tam yetkiye sahip olacak. Microsoft Teams bire bir hızlı VoIP aramalarına yönelik E2EE, bu takvim yılının ilk yarısında ticari müşterilerin kullanımına önizleme aşamasında sunulacak.

Hibrit bir işyeri için çalışan deneyimini yeniden tasarlama

Hibrit çalışma modelleri norm haline gelmeye başladıkça, dijital çalışanlar için avantajlara ve dengeli yaşam fırsatlarına erişimimizin yanı sıra çalışan gelişimini ve eğitimini destekleme biçimimizi yeniden tasarlamak başarı için kritik hale gelmektedir. Geçtiğimiz ay, insanlara ve ekiplere istedikleri her yerden en iyi çalışmalarını ortaya koyma gücü verecek şekilde tasarlanan yeni çalışan deneyimi platformumuz Microsoft Viva’yı kullanıma sunduk. Microsoft 365'in tüm kapsamı ve derinliği tarafından desteklenen bu platformdan Microsoft Teams ve çalışanların her gün kullandığı diğer Microsoft 365 uygulamaları aracılığıyla yararlanılır. Microsoft Viva duyuru blogumuzda daha fazla bilgi edinin.

İlk modülümüz olan Viva Bağlantılar size ilgili haberleri, konuşmaları ve diğer kaynakları bir araya getiren, özel olarak hazırlanmış şirket markalı bir deneyim sunar. Bugün Viva Bağlantılar’ın masaüstü deneyiminin genel kullanıma sunulduğunu duyuruyoruz. Viva Bağlantılar mevcut SharePoint lisanslarının bir parçası olarak tüm müşteriler tarafından kullanılabilir.

Viva Giriş site ekran görüntüsü

Şu anda önizleme aşamasında olan Viva Analizler bireylere, yöneticilere ve liderlere kurumdaki herkesin başarılı olmasına yardımcı olacak kişiselleştirilmiş, eyleme dönüştürülebilir ve gizliliği koruyan içgörüler sunar. Önümüzdeki aydan itibaren, iş günlerinizi bilinçli bir şekilde tamamlamanıza yarımcı olmak için geçtiğimiz yıl duyurusunu yaptığımız işe anal gidiş geliş deneyimi, Microsoft Viva Analizler uygulamasının bir parçası olarak kullanıma sunulmaya başlayacak. Önümüzdeki ay kullanıma sunulacak olan diğer bir özellik olarak Yeni Giriş sekmesi size Microsoft Teams’den ayrılmadan bekleyen görevleri takip etmenin, hisleriniz üzerine düşünmenin, iş arkadaşlarınıza teşekkür etmenin ve iş gününüzün herhangi bir noktasında bir nefes molası vermenin sorunsuz bir yolunu sunacak. Viva Analizler blogumuzda daha fazla bilgi edinin.

Viva Giriş site mobil deneyimi ekran görüntüsü

Son olarak Viva Öğrenme, Microsoft Teams’de insanların LinkedIn Learning, Microsoft Learn, üçüncü taraf içerik sağlayıcıları ve kurumun kendi özel içerikleri de dahil olmak üzere kurumdaki birinci sınıf içerik kitaplıklarından bir şeyler keşfedebileceği, paylaşabileceği, önerebileceği ve öğrenebileceği merkezi bir nokta sunar. Nisan ayında önizleme aşamasına geçecek Microsoft Teams için Viva Öğrenme uygulamasını bu yılın sonlarına doğru genel kullanıma sunmayı planlıyoruz. Yeni deneyimler, iş ortağı API’leri ve önizleme ile ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere Viva Öğrenme hakkında daha fazla bilgi edinmek için kaydolmanızı öneririz.

Viva Giriş öğrenme site kaydırması ekran görüntüsü

Sıfır Güven yolculuğunuzda size yardımcı oluyoruz

Microsoft olarak dijital güvenliğe yaklaşımımız, güvenliğe iki süper güç kazandırdığımız için sektörde benzersiz bir nitelik taşıyor. Bu süper güçlerden ilki, bütünleşik, uçtan uca bir yaklaşım. İkincisi ise inanılmaz yapay zeka ve otomasyon. Güvenliği bulutta ölçeğe uygun olarak tüm yönleriyle ele almak, güvenliği, uyumluluğu ve yönetimi eksiksiz koruma için ayrılmaz bir bütün olarak bir araya getirmek için bunları birlikte kullanabiliriz. Göremediğiniz şeyleri durduramayacağınızdan, size daha fazla görünürlük ve başkalarının kaçırdığı şeyleri yakalamanıza yardımcı olan her zaman dikkat olanağı sunmak için her gün sekiz trilyonun üzerinde tehdit sinyali analiz eden birinci sınıf yapay zekayı (AI) hizmetinize sunuyoruz.

Kullanıcıları yavaşlatmayan veya iş yeniliklerini aksatmayan sorunsuz bir deneyim için bu koruma olanaklarını platformlarımıza dahil ediyoruz. Sıfır Güven yolculuğunuzda size yardımcı olmak için bu hafta Microsoft Ignite’ta tüm bu alanlarda çok sayıda önemli duyuru yapacağız. Öne çıkan birkaç özellik kısaca şunlar:

  • Microsoft Bilgi Koruması ile korunan belgelerde birlikte yazma. Bu, birden fazla kullanıcının korunan belgeler üzerinde aynı anda çalışmasına olanak tanırken Microsoft 365 uygulamalarındaki belgeler ve e-postalar için yerleşik, akıllı, birleştirilmiş ve kapsamlı korumadan yararlanmayı sağlıyor. 
  • Microsoft 365 Defender’da Tehdit Analizi. Şu anda önizleme aşamasında olan yeni Tehdit Analizi, uzman Microsoft güvenlik araştırmacılarından, Solorigate saldırıları gibi etkin tehditleri anlamanıza, doğrudan Microsoft 365 Defender’ın içinden önleyip ortadan kaldırmanıza yardımcı olan bir dizi rapor sunuyor.
  • Bulut ortamları ve hibrit ortamlar için parolasız kimlik doğrulaması genel kullanıma sunuldu. Artık tüm çalışanlara, oturum açıp verilere erişmek için parola girmek zorunda olmadıkları daha güvenli ve sorunsuz bir oturum açma deneyimi sunabilirsiniz. Microsoft Azure Active Directory (Azure AD) parolasız kimlik doğrulaması, biyometrik veriyle veya İş İçin Windows Hello’yu, Microsoft Authenticator uygulamasını ya da Yubico, Feitian ve AuthenTrend gibi Microsoft Akıllı Güvenlik İşbirliği iş ortaklarından edinilen uyumlu bir FIDO2 güvenlik anahtarını kullanarak bir dokunuşla oturum açmayı destekler. Farklı kullanıcılar, gruplar ve kimlik bilgisi türleri için ilkeleri özelleştirebilir, yeni raporlama araçlarıyla ilerleme durumunuzu izleyebilirsiniz. Şu anda önizleme aşamasında olan Geçici Erişim Kodu sayesinde ayarlamak için zaman sınırı olan bir kod oluşturabilir veya parolasız bir kimlik bilgisini kurtarabilirsiniz.

Ancak daha da fazla yenilik söz konusu. Güvenlikle ilgili tüm duyurular için lütfen Güvenlik, Uyumluluk ve Kimlik Kurumsal Başkan Yardımcısı, iş arkadaşım Vasu Jakkal’ın Güvenlik blog gönderisine göz atın.

Microsoft 365’teki diğer yenilikler 

Geçtiğimiz yıl, sıfır güven ortamlarında basit ve güvenli yazdırma olanağı sunan Microsoft 365 bulut yazdırma çözümümüz Evrensel Yazdırma’yı kullanıma sunduk. Şu anda genel kullanımda olan Evrensel Yazdırma, işyerine eklenmiş Windows cihazları olan çalışanların yazıcıları konuma göre kolayca bulmasına ve herhangi bir ek yazılım yüklemeden yazdırma yapmasına olanak tanır. Bu yazın sonlarına doğru kullanıcılar tercih ettikleri tarayıcıyı kullanarak istedikleri cihazda OneDrive İş web deneyiminden belge yazdırabilecek. Diğer müşterilerin ve iş ortaklarının çözüme neden değer verdiğini Evrensel Yazdırma blogumuzda öğrenin.

Müşterilerin veri yerleşimi gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olmak için Microsoft 365 Multi-Geo, müşterilerin belirttikleri coğrafi konumlarda bekleyen verileri sağlamasına ve depolamasına olanak tanır. Microsoft 365 Multi-Geo’nun Microsoft Teams’i içerecek şekilde genişletileceğini ve bunun kurumlara, Teams müşteri verilerinin ekip ve son kullanıcı bağlamında nerede depolanacağını belirtme olanağı tanıyacağını bilgilerinize sunarız. Multi-Geo için Microsoft Teams desteği 2021 İlkbahar aylarında kullanıma sunulacak.

Fiziksel alanlardan dijital çözümlere ve çalışan deneyimlerine kadar müşterilerin yanında çalışarak hibrit bir dünya için çalışma ve öğrenmeyi yeniden tasarlıyoruz. Son yenilikleri sizinle paylaşmaktan her zaman mutluluk duysak da bunun yalnızca bir başlangıç olduğunun bilincindeyiz. Sizinle önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha fazlasını paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. 

6.8.2021

Diğer Haberler

  •  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.